رییس دفتر رییس جمهوری در دیدار هیأت 140 نفره فعالان اقتصادی کشور فرانسه:

افق جدید اقتصاد ایران روشن و مستعد سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت است

رییس دفتر رییس جمهوری در دیدارِ هیأت 140 نفره کارفرمایان و فعالان اقتصادی فرانسه، با بیان اینکه امروز فصل جدیدی در مناسبات ایران و اروپا آغاز شده، تلاش برای حضور در ایران را به یک مسابقه بزرگ تشبیه کرد.

شناسه خبر: 74545 -

دوشنبه 14 بهمن 1392 - 18:31

دکتر محمد نهاوندیان در این جلسه که در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد با تأکید بر پررنگ شدن نقش بخش خصوصی در اقتصاد نوین ایران گفت: دولت تدبیر و امید برنامه‌های خود را بر مبنای اجرای اصل 44 قانون اساسی و ایجاد آرامش در اقتصاد ایران قرار داده و امروز آثار این رویکرد را در آرامش بازار و قابلیت محاسبه و برنامه‌ریزی توسط بنگاه‌ها، مشاهده می‌کنیم.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری خطاب به کارفرمایان و فعالان اقتصادی فرانسه با اشاره به اینکه سفر شما در یک لحظه تاریخی اتفاق افتاده و این خود می‌تواند تبدیل به یک اتفاق تاریخی شود، تصریح کرد: در افق جدید اقتصاد ایران و در مذاکراتی که در خصوص سرمایه‌گذاری با فعالان اقتصادی ایرانی دارید، نگاه بلندمدت را جایگزین نگاه کوتاه‌مدت کنید. برنده این مسابقه طبیعتاً کسی است که نگاه بلندمدتی داشته باشد و در واقع ما می‌توانیم در این دو - سه روز با هم تصمیم بگیریم که نسل آینده در راستای پیوند دو ملت و دو کشور ممنون تصمیم امروز ما باشند.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه فصل جدیدی در مناسبات ایران و اروپا آغاز شده است، افزود: فضا، فضای امیدواری و نگاه مثبت است. خردمندی و آینده‌نگری ایجاب می‌کند این فضا را مغتنم بشماریم. هر کس به سهم خود برای مثبت کردن هرچه بیشتر این فضا گام بردارد.
رییس دفتر رییس جمهوری خاطرنشان کرد: با تغییر نگاه صورت گرفته در مناسبات ایران و کشورهای عضو 1+5 شاهد بودیم که در واقعیت صحنه آنچه تغییر کرده، ذهنیت و نگاه است و به جای نگاه برد - باخت، نگاه برد - برد حاکم شده است و هر دو طرف در این نقطه اتفاق نظر دارند که نگاه برد - برد را دنبال کنند؛ بویژه در مسأله هسته‌ای معلوم شد و در آینده نیز بیشتر معلوم می‌شود که همه آن تصمیمات نادرست، مبتنی بر قضاوت نادرست، پیش‌داوری و اطلاعات نادرست بوده است.
رییس دفتر رییس‌جمهوری حضور پررنگ و معنی دار فعالان اقتصادی فرانسوی در این نشست و استقبال خوبی که اعضای اتاق بازرگانی ایران از این جلسه بعمل آورند را نشانه‌ای برای آماده بودن زمینه‌ها برای آغاز بحث‌های جدی در حوزه‌های مختلف اقتصادی دانست و گفت: آنچه جامعه اقتصادی و تجاری باید در طول این شش ماه انجام دهد، می‌تواند به ادامه مسیر ایجاد شده کمک کند. در اتاق بین‌المللی بازرگانی شعاری وجود دارد مبنی بر اینکه «تجار، پیام‌رسانان صلح‌ هستند». هیچ عاملی به اندازه صلح و ثبات به پیوند‌های اقتصادی و تجاری کمک نمی‌کند.
نهاوندیان با بیان اینکه سرمایه‌گذاران فرانسوی با اقتصاد ایران ناآشنا نیستند، به ظرفیت‌های ایران در حوزه نیروی انسانی اشاره کرد و گفت: سرمایه‌گذاری‌هایی که در حوزه نیرو و سرمایه انسانی در ایران در طول 20 سال گذشته انجام شده، در منطقه نظیر ندارد. ما سرمایه انسانی عظیم تحصیل کرده‌ای داریم که می‌تواند هر پروژه‌ای را اقتصادی کند.
رییس دفتر رییس‌جمهوری با برشمردن منابع طبیعی گسترده در ایران،‌ به منابع انسانی ارزشمند و دسترسی به بازارهای بزرگ منطقه از طریق ایران نیز اشاره کرد و خطاب به این سرمایه‌گذاران گفت: در بررسی‌ مزیت‌های سرمایه‌گذاری اقتصادی در ایران، فقط به بازار 75 میلیون نفری ایران نباید توجه کنید؛ چراکه ایران دروازه دسترسی به بازار 350 میلیونی آسیای میانه و همچنین کشورهای همسایه است. هر کشور اروپایی که می‌خواهد در منطقه نفوذ و سرمایه‌گذاری کند، با داشتن یک شریک ایرانی حتماً شانس موفقیت بیشتری خواهد داشت.
دکتر نهاوندیان به تصویب و لزوم اجرای اصل 44 قانون اساسی در کشور اشاره و تصریح کرد: بر اساس این قانون اقتصاد نوین ایران به بخش خصوصی تکیه خواهد داشت. در مجلس شورای اسلامی قانون بهبود فضای کسب و کار تصویب شد که تصویب این قانون ابتکار اتاق بازرگانی به عنوان خانه اقتصاد ایران بود. در موارد 28گانه این قانون، نکات درخشان و امنیت‌بخش در ارتباط با سرمایه‌گذاری مورد تأکید قرار گرفته است که بر اساس آن دولت در سیاست‌های اقتصادی خود ملزم به مشورت با فعالان اقتصادی بوده و تغییرات و تصمیمات ناگهانی در این حوزه متوقف می‌شود و سیاست‌های اقتصادی مبتنی بر ایجاد ارزش سرمایه‌گذاری و امنیت کسب و کار شکل می‌گیرد.

شناسه خبر: 74545

- جلسات

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده