در دیدار رئیس جمهور با نخست وزیر عراق صورت گرفت:

توافق ایران و عراق برای پاکسازی و لایروبی سریع اروند رود

در دیدار و گفتگوی صبح امروز (پنج‌شنبه) دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با نوری المالکی نخست وزیر عراق طرفین بر پاکسازی و لایروبی هرچه سریعتر اروند رود توافق کردند.

شناسه خبر: 73205 -

پنجشنبه 14 آذر 1392 - 13:17

رئیس جمهور در این دیدار با اشاره به سیاست‌های دولت جدید درخصوص توسعه روابط با همسایگان، بویژه کشور عراق و تأکید بر ضرورت سرعت بخشی به همکاری‌های دو کشور در راستای خواست و منافع مردم ایران و عراق و برای زدودن اقدامات خصمانه گذشته در دوران حکومت حزب بعث اظهار داشت: ما رابطه با عراق را استراتژیک می‌دانیم و می‌کوشیم زمینه‌های توسعه روابط دراز مدت بین دو کشور را در تمامی حوزه‌ها، بویژه حوزه‌های اقتصادی و زیربنایی از جمله فعال‌تر شدن بخش خصوص فراهم آوریم.
دکتر روحانی با قدردانی از گام‌های موثری که از سوی طرفین در اجرای قرارداد 1975 برداشته شده است، گفت: ضرورت دارد در بخش‌های اقتصادی مرتبط با آن نیز، تلاش‌های بیشتری برای رفاه مردم ایران و عراق بویژه حوزه‌های جنوبی جغرافیایی دو کشور و تسهیل ارتباط با خلیج فارس انجام پذیرد.
رئیس جمهور در زمینه توسعه همکاری‌های دو کشور با اشاره به ضرورت توجه ویژه به مسائل انسانی در همکاری‌های دو کشور، به مسئله ریزگردها و تأثیر محیط زیستی آن در خوزستان و بویژه شهرهای خرمشهر، آبادان و بصره عراق پرداخت و اظهار داشت: همکاری‌های محیط زیستی ما باید توسعه بیشتری یافته و با توجه به حساسیتی که ما برای سلامت مردم دو کشور قائلیم، مقابله با موضوع ریزگردها در اولویت نخست اقدامات مشترک دو کشور قرار داشته و بتوانیم با همکاری‌های دوطرفه و افزون بر آن، با تعاملات منطقه‌ای بر این معضل فائق آییم.
دکتر روحانی مسائل منطقه‌ای و بویژه مسئله سوریه را مدنظر قرار داد و با اشاره به اقدامات موثر ایران در جلوگیری از جنگی که می‌رفت بر منطقه تحمیل شود، گفت: موضوع سوریه و اجلاس ژنو2 باید با تأکید بر خروج کامل تروریست‌ها از این کشور و ایجاد شرایط لازم برای برگزاری انتخابات کاملاً آزاد و بدون پیش شرط به سرانجام برسد. وظیفه مشترک ما دفاع از آرمان‌ها و خواسته‌های ملت سوریه در تمامی اجلاس‌های بین‌المللی بویژه ژنو2 است.
نوری المالکی نیز در این دیدار با ابلاغ تبریک ملت و دولت عراق بابت پیروزی دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و موفقیت مذاکرات هسته‌ای ژنو، اظهار داشت: دولت عراق مطمئن است با تلاش‌های دولت جدید ایران تمامی مسائل و مشکلات موجود در منطقه برطرف خواهد شد؛ لذا ضرورت دارد با توجه به شرایط امیدوارکننده‌ای که ایجاد شده، روابط ایران و عراق بیش از گذشته توسعه یابد.
نخست وزیر عراق با اشاره به تأثیرات مثبت منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای مذاکرات ایران و پنج بعلاوه یک، گفت: فتوای مقام معظم رهبری در موفقیت این مذاکرات و ایجاد فضای اعتماد نقش بسزایی داشت و این توافق برای ایران و کشورهای منطقه مهم و ارزشمند بوده و دولت عراق امیدوار است شاهد اثرات بلند مدت این توافق بر ثبات منطقه‌ای باشد.
وی افزود: هماهنگی بسیار خوبی بین ما وجود دارد و درک مشترک از شرایط حساس منطقه‌ای، ایجاب می‌کند که برای مقابله با بحران‌های روبرو، کشورهایی که به خط اعتدال باور دارند، با انسجام بیشتری تلاش کنند.
نوری المالکی با تبیین موفقیت‌های دولت خود در مقابله با ترویسم و ضرورت پرداختن به بازسازی کشورش، به دیدار هیأت همراه خود با همتایان ایرانی و مذاکرات طرفین درخصوص توسعه همکاری‌های اقتصادی و ارتباط بخش‌های خصوصی دو کشور پرداخت و گفت: ما می‌خواهیم روابط اقتصادی دو کشور را بدون هیچ‌گونه ملاحظه و مانعی توسعه دهیم.
در این دیدار دکتر روحانی ضمن ابلاغ سلام و احوالپرسی از جلال طالبانی رییس جمهوری عراق، برای وی آرزوی سلامتی کرد.

شناسه خبر: 73205

- دیدارهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده