رییس‌جمهور در جلسه هیأت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی تأکید کرد:

اهتمام جدی دولت تدبیر و امید بر حمایت از شرکت‌های دانش بنیان

رییس‌جمهور در اولین جلسه هیأت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی در دولت تدبیر و امید، تصریح کرد: اهتمام جدی دولت بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان که قصد ایجاد تحول اساسی در کشور دارند، بوده که این اقدامی بسیار ارزشمند است.

چهارشنبه 13 آذر 1392 - 20:26

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با بیان اینکه فعالیت‌های مبتنی بر توسعه اقتصاد دانش‌بنیان مورد حمایت دولت است، گفت: این دولت تمامی توان خود را برای تقویت و پیشبرد اهداف شرکت‌های دانش‌بنیان به کار خواهد گرفت.
رییس‌جمهور با اشاره به اینکه فعالیت‌های دانش‌بنیان در حقیقت علم و اقتصاد را در کنار یکدیگر قرار داده و منجر به تقویت این دو حوزه می‌‌شود، خاطرنشان کرد: فعالیت‌های دانش‌بنیان می‌تواند به بهبود زندگی مردم کمک کند.
دکتر روحانی ضمن تأکید بر توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور، افزود: ثمره اصلی مراکز علم‌آموزی نظیر آموزش عالی و آموزش و پرورش باید در فعالیت‌های دانش‌بنیان تجلی یابد.
در ابتدای این جلسه، گزارشی از تاریخچه تأسیس، اهداف، وضعیت مالی و فعالیت‌های این صندوق، از ابتدا تاکنون ارائه شد.
بر اساس گزارش ارایه شده در این جلسه، قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در مهر ماه 1387 در دولت و در آبان ماه 1389 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده که تاکنون به دلیل بروکراسی اداری و اختلافات فی‌مابین دستگاه‌های مسئول، این قانون اجرا نشده و صندوق نوآوری نتوانسته هیچ‌گونه حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان بعمل آورد.
تخصیص و تأمین سرمایه اولیه صندوق نوآوری و شکوفایی به مبلغ 3 هزار میلیارد تومان از جمله اقداماتی بوده که از ابتدای تأسیس این صندوق اجرا می‌شد که امروز با گذشت 3 سال تنها 25 میلیارد تومان آن به صندوق اختصاص یافته است.
در این جلسه علاوه بر مصوبه هیأت دولت، برای اختصاص 200 میلیون دلار به صندوق نوآوری و شکوفایی توسط صندوق توسعه ملی در بودجه سال آینده، مقرر شد صندوق توسعه ملی در صورت نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان به تسهیلات و منابع مالی بیشتر، این منابع را نیز تأمین کند.
همچنین دکتر سورنا ستاری در این جلسه به عنوان دبیر هیأت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی انتخاب شد.

شناسه خبر: 73184