دکتر جهانگیری در دیدارِ نخست وزیر عراق:

ایران و عراق نقشی تعیین‌کننده در صلح و ثبات منطقه‌ای دارند

نخستین دور مذاکرات رسمی هیأت‌های عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران و عراق بعدازظهر امروز (چهارشنبه) به ریاست دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و نوری‌المالکی نخست وزیر عراق در مجموعه سعدآباد تهران برگزار شد.

شناسه خبر: 73182 -

چهارشنبه 13 آذر 1392 - 18:59

معاون اول رییس جمهور در این دیدار با اشاره به توانایی‌های کشورمان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های علمی و اقتصادی بالای خود آماده است با حضور در همه حوزه‌های اقتصادی و تجاری، در بازسازی عراق شرکت کند.
دکتر جهانگیری به قراردادهای امضا شده میان طرفین در حوزه‌های نفت و گاز، خطوط انتقال برق، مبادلات بانکی، توسعه راه آهن و مسکن اشاره کرد و با تأکید بر وجود زمینه‌های بیشتر برای توسعه مناسبات اظهار امیدواری کرد: سفر نخست‌وزیر عراق بسترهای اجرایی شدن توافقات پیشین را فراهم آورد.
معاون اول رییس جمهور گفت: ایران و عراق نقش تعیین‌کننده‌ای در صلح و ثبات منطقه دارند و این سفر که در مقطع حساس کنونی انجام شده است، می‌تواند تأثیر بسزایی در توسعه همکاری‌های دوجانبه منطقه‌ای و بین‌المللی داشته باشد.
وی با اشاره به ضرورت رصد مستمر تحولات منطقه خاطرنشان ساخت: گروه‌های تروریستی که دست پرورده قدرت‌های استعمارگر هستند، تلاش دارند با برهم زدن آرامش، به کشورهای منطقه آسیب بزنند.
دکتر جهانگیری همچنین نقش ایران و عراق در مبارزه با خشونت و افراطی‌گری در منطقه را بی‌بدیل خواند و با اشاره به تحولات سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است بحران سوریه تنها از راه سیاسی حل و فصل می‌شود و آینده سیاسی این کشور باید از طریق انتخاباتی بدون پیش شرط، مشخص شود.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکل زیست محیطی ریزگردها خواستار تعامل جدی عراق برای حل این معضل شد.
نوری‌المالکی نخست وزیر عراق نیز در این دیدار، روند تحولات کشورش به ویژه تلاش برای بازسازی آن کشور علیرغم اقدامات گروه‌های تروریستی در جهت تخریب زیرساخت‌ها را تشریح و ابراز امیدواری کرد: در چهارچوب دیدارهای دو جانبه و عزم مسئولان عالی رتبه دو کشور، پیوندهای گسترده دو ملت بیش از پیش تقویت شود.
نخست وزیر عراق ضمن استقبال از حضور شرکت‌های ایرانی برای بازسازی کشورش گفت: در حال حاضر شرایط برای فعالیت این شرکت‌ها مهیا شده است و عراق ضمن برنامه‌ریزی از مشارکت بیشتر شرکت‌های ایرانی استقبال می‌کند.
وی ادامه داد: با وجود پیشرفت‌هایی که در زمینه نفت و گاز و انرژی به دست آورده‌ایم، باز هم نیازمند شرکت‌های ایرانی هستیم.
نوری المالکی همچنین با تأکید بر همکاری سیاسی و امنیتی دو کشور برای مقابله با تروریسم در منطقه گفت: امروز دنیا علیه تروریسم صف‌آرایی کرده است و نقش ایران و عراق در مبارزه با تروریسم بسیار حائز اهمیت است و تلاش‌ها در این زمینه باید بیشتر شود.
وی موضع جمهوری اسلامی ایران و عراق در قبال تحولات سوریه را یکسان و منطقی ارزیابی کرد و خواستار حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه شد.
نوری‌المالکی ابراز امیدواری کرد: در چارچوب همکاری همه کشورهای منطقه و قدرت‌های بزرگ، اجلاس ژنو 2 با موفقیت به صلح در سوریه منجر شود.
نخست وزیر عراق همچنین با اشاره به معضل ریزگردها در منطقه از عزم و علاقمندی کشورش برای همکاری در مقابله با این پدیده جوی خبر داد.
وی همچنین از معاون اول رییس جمهور کشورمان برای سفر به عراق به منظور پیگیری بیشتر توافق‌نامه‌ها و زیارت عتبات عالیات دعوت بعمل آورد.
در این نشست خانم معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست کشورمان نیز با اشاره به معضلات اجتماعی و سیاسی ریزگردها برای جمهوری اسلامی ایران خواستار تلاش جدی مقامات عراق برای مبارزه با این پدیده جوی شد.

شناسه خبر: 73182

- دیدارهای خارجی

- معاون اول

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده