رئیس جمهور در دیدارِ نخست وزیر سوریه تأکید کرد:

ضرورت تلاش کشورهای جهان برای مقابله با تروریسم و افراطی‌گری در خاورمیانه

رییس‌جمهور، صبح امروز در دیدارِ نخست وزیر سوریه، ضمن ستایش مقاومت ملت این کشور در برابر فشارهای داخلی و خارجی، از تروریسم و افراطی‌گری بعنوان بزرگترین معضلی که منطقه از آن رنج می‌برد یاد کرد که همه باید برای مقابله با آن، تلاش کنند.

شناسه خبر: 73130 -

يکشنبه 10 آذر 1392 - 13:47

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با اشاره به اینکه اکنون خطرناکترین تروریست‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، در سوریه اجتماع کرده‌اند، تأکید کرد: معضل تروریسم و افراطی‌گری برای همه جهان و بخصوص ملت‌های منطقه خطرناک خواهد بود و همه کشورها باید برای مقابله با این خطر تلاش کنند.
رئیس جمهور با اشاره به تلاش‌های دیپلماتیک وسیع دولت برای جلوگیری از وقوع جنگ در سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران در صحنه سیاسی فعال بود و تمام تلاش‌ها و مساعی خود را به کار گرفت تا از تحمیل جنگ به منطقه و به سوریه جلوگیری کند.
رئیس جمهور با اشاره به رایزنی و گفتگوهای خود با رؤسای کشورهای تاثیرگذار جهانی و منطقه‌ای در این خصوص که سوریه بتواند با کمترین هزینه و بدون جنگ از این وضعیت عبور کند، یاد آور شد: البته دولت و ملت سوریه نیز هوشمندانه بهانه را از قدرت‌های بزرگ گرفتند تا جنگ و حمله نظامی در این کشور رخ ندهد.
رئیس جمهور با تأکید بر اقدامات کشورمان در رایزنی با کشورهای همسایه درخصوص کاهش مصائب و مشکلات مردم سوریه گفت: جمهوری اسلامی از همه همسایگان خود خواسته است تلاش‌های انسان دوستانه را برای کاستن از آلام مردم سوریه بکار بندند و خود نیز در این زمینه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.
دکتر روحانی در ادامه با دوست و برادر خواندن ملت سوریه، ابراز امیدواری کرد روابط دوجانبه تهران و دمشق در همه زمینه‌ها تحکیم و توسعه یابد.
در این دیدار وائل الحلقی، نخست وزیر سوریه نیز با ابلاغ بهترین سلام‌های گرم رییس جمهور، دولت و ملت سوریه به دکتر روحانی، توافق هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 را تبریک گفت و افزود: این توافق، یک پیروزی تاریخی برای رهبری، رییس جمهور و ملت ایران است که تأثیرات مثبتی هم در شرایط منطقه و همچنین در اوضاع جهانی برجای خواهد گذاشت.
نخست وزیر سوریه همچنین تلاش‌های دولت جدید در ماه‌های اخیر در سطح جهانی را تجلی‌گر پیروزی صلح و نرمش قهرمانانه دانست و گفت: این دستاوردها، بیانگر مقاومت ملت ایران، هدایت رهبری و تدبیر دکتر روحانی بود که منجر به تضمین حق طبیعی ایران در دستیابی به انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز شد.
وائل الحلقی همچنین حادثه زلزله بوشهر که منجر به کشته و زخمی شدن جمعی از هموطنان کشورمان شد را به رئیس جمهور و ملت ایران تسلیت گفت.

شناسه خبر: 73130

- دیدارهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده