معاون اول رییس جمهور در دیدارِ نخست وزیر سوریه و هیأت عالی همراه:

حمایت از ملت سوریه در برابر تروریست ها و فشارهای خارجی، سیاست اصلی ایران است

نخستین دور مذاکرات هیات های عالی رتبه ایران و سوریه صبح امروز (شنبه) به ریاست دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و وائل الحلقی نخست وزیر جمهوری سوریه در تهران برگزار شد.

شناسه خبر: 73065 -

شنبه 9 آذر 1392 - 14:39

دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه سوریه در صف اول خط مقاومت قرار دارد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است تنها راه برای حل بحران سوریه راه حل سیاسی است و امروز همه کشورهای منطقه و جهان به درستی این مسیر پی برده‌اند.
وی اضافه کرد: تهران با دموکراسی گزینشی مخالف است، زیرا مردم سوریه حق تعیین سرنوشت خود را دارند و هیچ کس نمی‌تواند به آنها بگوید که چه کسی بر آنها حکومت کند و یا چه کسی نامزد انتخابات شود.
معاون اول رییس جمهور تصمیم بشار اسد در موافقت با موضوع نابود کردن تسلیحات شیمیایی را مدبرانه و راهی در جهت دور کردن جنگ از این کشور توصیف کرد.
دکتر جهانگیری با ابراز تأسف از حمایت برخی طرف‌های منطقه‌ای و غربی از افراط‌گرایی و خشونت‌طلبی در سوریه گفت: این افراد و گروه‌ها نه تنها آرامش و زندگی را از مردم سوریه سلب کرده‌اند، بلکه خطر بزرگی برای کل منطقه و جهان اسلام هستند.
وی خاطر نشان ساخت: مبارزه با تفکرات افراطی و تفریطی وظیفه انسانی و اسلامی همه کشورهاست و جامعه جهانی نباید نسبت به این موضوع بی‌اعتنا باشد.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به وضعیت اسفناک آوارگان سوری در کشورهای همسایه گفت: جمهوری اسلامی ایران به کمک‌های انسان دوستانه خود به آوارگان ادامه خواهد داد و از جامعه جهانی نیز انتظار دارد تا در جهت حل نیازهای اولیه آنان گام بردارد.
دکتر جهانگیری در ادامه، سفر هیأت عالی رتبه سوری به تهران را زمینه‌ساز همکاری‌های بیشتر در عرصه‌های مختلف ارزیابی کرد.
وائل الحلقی نخست وزیر سوریه نیز در این نشست ضمن تبریک به رهبری، دولت و ملت ایران به خاطر موفقیت در دستیابی به توافق هسته‌ای با کشورهای 1+5 گفت: موفقیت شما نتیجه دیپلماسی هوشمند و خردمندانه و پایداری ملت ایران بر حقوق خود در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای است.
وی افزود: این توافق نقشی شاخص و متمایز برای جمهوری اسلامی در منطقه ایجاد کرده است، زیرا تهران نشان داد که مذاکرات مسالمت‌آمیز ضامن امنیت و ثبات در منطقه است.
نخست وزیر سوریه افزود: ما اطمینان خاطر داریم این توافق در جهت حل و فصل بحران سوریه از طریق مسالمت‌آمیز تأثیر خود را بر جای خواهد گذاشت.
وائل الحلقی در ادامه با تشریح مذاکرات پیشین دو کشور در حوزه‌های مختلف ابراز امیدواری کرد این سفر زمینه‌ساز همکاری و هماهنگی هر چه بیشتر در این عرصه‌ها شود.
وی با اشاره به تجارب شرکت‌های ایرانی گفت: دمشق تمایل دارد شرکت‌های ایرانی در مرحله پس از بحران کنونی و بازسازی سوریه حضوری گسترده در آن کشور داشته باشند.
در این نشست طرفین پیرامون نحوه همکاری‌ها بر سر حضور شرکت‌های دولتی و خصوصی ایران در حوزه‌های زیربنایی سوریه و راه‌های همکاری بیشتر بویژه پس از رفع بحران در آن کشور را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار دادند.
پیش از مذاکرات مشترک هیأت‌های عالی رتبه ایران و سوریه، معاون اول رییس جمهور و وائل الحلقی در دیداری دو جانبه آخرین تحولات منطقه و راههای توسعه و تعمیق هرچه بیشتر روابط و مناسبات فی مابین را مورد بررسی و تبادل‌نظر قرار دادند.

شناسه خبر: 73065

- دیدارهای خارجی

- معاون اول

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده