معاون اول رییس جمهور:

دولت به طور جدی و قاطع از صنعت خودروسازی حمایت می‌کند

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر لزوم تولید خودروی با کیفیت و قابل رقابت در بازار گفت: دولت به طور جدی و قاطع از صنعت خودرو حمایت می‌کند و با شناختی که از اراده خودروسازان داریم، تردیدی نیست که با برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های مناسب شاهد رونق در صنعت خودرو و قطعه‌سازی خواهیم بود.

شناسه خبر: 73063 -

شنبه 9 آذر 1392 - 13:36

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (شنبه) در مراسم افتتاحیه اولین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ایران، خودروسازی را شاخصی بسیار مهم برای رفاه مردم جامعه و پیشرفت یک کشور دانست و افزود: در تمام کشورهای دنیا اینکه مردم توانایی دسترسی به خودروی مناسب داشته باشند بیانگر پیشرفت و رفاه آن کشور است.
معاون اول رییس جمهور خاطر نشان کرد: ایران حدود نیم قرن در خودروسازی سابقه دارد. در دو دهه گذشته این صنعت رشد قابل توجه و حرکت رو به جلو داشته و امروز به یکی از مهمترین رشته‌های صنعتی ایران تبدیل شده است.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به اشتغالزایی فراوان صنعت خودرو افزود: در زیرمجموعه این صنعت زنجیره بسیار گسترده‌ای وجود دارد که به یکی از رشته‌هایی تبدیل شده که سهم مهمی از ایجاد فرصت‌های شغلی را در بر می‌گیرد.
دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه برنامه‌ریزی برای پیشرفت صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی نیازمند کار گسترده‌ای است، خاطر نشان کرد: خودورسازی ایران باید به بازارهای بین‌المللی پیوسته و بخشی از صادرات غیرنفتی کشور را شامل گردد که لازمه این امر تعامل دست‌اندرکاران و فعالان این صنعت با صنایع جهانی است. در واقع صنعت خودروسازی را باید به یک صنعت به معنای واقعی رقابتی تبدیل کنیم.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه دولت یازدهم با توجه به شرایط اقتصادی کشور در دوره فعالیت خود چند اولویت را مدنظر قرار داده تصریح کرد: یکی از این اولویت‌ها ایجاد ثبات و برقراری آرامش در فضای اقتصادی کشور است؛ چرا که هرگونه فعالیت اقتصادی نیازمند آن است که فعالان اقتصادی بتوانند دست کم برای مقاطع میان مدت، وضعیت تورم، نرخ ارز و سایر شاخص‌ها را پیش‌بینی کنند.
دکتر جهانگیری ادامه داد: متأسفانه در دو سال گذشته نرخ ارز و دیگر شاخص‌های اقتصادی حتی در کوتاه‌مدت هم قابل پیش‌بینی نبود و وضعیتی بسیار نگران‌کننده را برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده بود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به ثبات و آرامش ایجاد شده در بازار در چند ماه اخیر تصریح کرد: در همین مدت رشد تورم نزولی شده و امیدوارم که با همین روند در پایان سال توفیقات بهتری داشته باشیم.
معاون اول رییس جمهور همچنین از بهبود فضای کسب و کار بعنوان یکی دیگر از برنامه‌ها و اولویت‌های مهم دولت یاد کرد و افزود: باید بستری فراهم شود که شاخص‌های اصلی اقتصاد به سمت بهبود فضای کسب و کار حرکت کند.
وی اضافه کرد: در این راستا قرار است مرکزی زیر نظر معاون اول رییس جمهور راه‌‎اندازی شود که شرایط اقتصادی را رصد کرده و از دستگاه‌های اجرایی نیز توضیح بخواهد و آنان را به سمت بهبود فضای کسب و کار هدایت کنند.
دکتر جهانگیری در ادامه تعامل سازنده با دنیا و جهان خارج را اولویت‌های دیگر دولت یازدهم خواند و گفت: در دنیای کنونی بدون تعامل با دنیا اقتصاد هیچ کشوری به شکوفایی نمی‌رسد و ما نیز نیازمند آن هستیم که در زمینه تأمین منابع مالی، استفاده از تکنولوژی روز و دهها موضوع دیگر با سایر کشورها و اقتصاد جهانی در تعامل باشیم.
وی افزود: دولت یازدهم در همین مدت کوتاه به دستاوردهای خوبی در این زمینه دست پیدا کرده که موافقت‌نامه ژنو در رأس این دستاوردها قرار دارد.
معاون اول رییس جمهور خاطر نشان کرد: همه کشورها باید بدانند که ایران به عنوان لنگرگاه ثبات منطقه و کشوری است که می‌تواند به آرامش و برقراری جریان مطلوب انرژی در دنیا کمک کند، به همین دلیل لازم است با زبان تعامل و گفتگو با آن رفتار شود.
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دولت تدبیر و امید نشان داد اهل محاسبه دقیق است، تصریح کرد : این دولت اهل تبلیغات بیهوده نیست و از روز نخست خود را در معرض پاسخگویی به مردم و صاحب‌نظران قرار داده و اعلام کرده که از نظرات و انتقادهای صاحبان تفکر و اندیشه برای اصلاح سیاست‌های خود استقبال می‌کند.
وی افزود: اگر دولت اهل تعامل و محاسبه دقیق نباشد شرایطی بوجود می‌آید که شاخص‌های اقتصادی روند منفی در پیش می‌گیرند و آرامش از جامعه سلب خواهد شد.
دکتر جهانگیری با اشاره به انتقاد برخی افراد از اطلاع‌رسانی دولت درخصوص شرایط کشور و شاخص‌های اقتصادی تصریح کرد: مردم باید در جریان شرایط باشند، چرا که با تبیین شرایط است که می‌توانیم قدمهای بزرگ و صحیح برداریم.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه دولت انتظار دارد صنعت خودرو و قطعه‌سازی به روزهای شکوفایی و رونق برگردد، گفت: دولت به خوبی اطلاع دارد که صنعت خودرو با چالش‌های اساسی و جدی روبروست و برای رفع این چالش‌ها از این صنعت حمایت خواهد کرد.
وی همچنین از دست اندرکاران صنعت خودروسازی خواست با سیاست‌گذاری هماهنگ با وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌های مربوطه، برنامه‌ریزی لازم را برای ارتقاء صنعت خودروسازی و تعامل با شرکای خارجی خود داشته باشند.
دکتر جهانگیری همچنین به شرکای خارجی صنعت خودرو نیز گفت: شرکایی موفق خواهند بود که در روزهای سخت با تولیدکنندگان ایران همراهی کنند و تنها در روزهای خوشی همراه تولید‌کنندگان ما نباشند.
وی در ادامه خطاب به خودروسازان داخلی کشور از آنان خواست تا محصولاتشان قابل رقابت باشد و از نظر کیفیت و قیمت، رضایت مردم را در دستور کار خود قرار دهند.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به اینکه شهرهای بزرگ ایران از نظر آلایندگی وضعیت نامناسبی دارند، گفت: صنعت خودرو در این زمینه سهم جدی دارد و لازم است استانداردهای لازم در زمینه مصرف سوخت در خودروها اعمال شود.

شناسه خبر: 73063

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده