رییس جمهور در دیدار «ضرار احمد عثمانی» سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان، تأکید کرد: امنیت منطقه تنها با همکاری کشورهای منطقه تأمین می‌شود.|>"> رییس جمهور در دیدار «ضرار احمد عثمانی» سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان، تأکید کرد: امنیت منطقه تنها با همکاری کشورهای منطقه تأمین می‌شود.|>" /> رییس جمهور در دیدار «ضرار احمد عثمانی» سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان، تأکید کرد: امنیت منطقه تنها با همکاری کشورهای منطقه تأمین می‌شود.|>" />

رییس جمهور در دیدار سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان:

امنیت افغانستان تنها به دست مردم آن کشور تأمین شود

رییس جمهور در دیدار «ضرار احمد عثمانی» سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان، تأکید کرد: امنیت منطقه تنها با همکاری کشورهای منطقه تأمین می‌شود.

شناسه خبر: 73001 -

چهارشنبه 6 آذر 1392 - 14:33

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، با تأکید بر اینکه حضور نیروهای خارجی منجر به ایجاد ثبات و آرامش در منطقه نخواهد شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران با حضور نیروهای خارجی در افغانستان و منطقه مخالف است و تأکید دارد امنیت افغانستان چه در مقابله با تهاجم خارجی و چه در برخورد با نیروهای تروریستی داخلی می‌بایست بدون حضور هیچ نیروی خارجی و صرفاً از سوی خود مردم افغانستان تأمین شود.
وی گفت: این خواست تمامی مردم منطقه است که بیگانگان از سرزمین‌های اسلامی خارج شده و امور مردم را به دست خودشان بسپارند.
رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش به روابط مستحکم و تنگاتنگ تهران - کابل اشاره کرد و گفت: دولت و ملت ایران همواره به دیده احترام و تکریم به مردم افغانستان نگریسته‌اند، بطوریکه در 35 سال گذشته پذیرای میلیونها آواره افغان بوده و امکانات خود در بخش‌های مختلف را در اختیار آنها قرار داده است.
رییس‌جمهور ضمن درخواست از دولت افغانستان برای اتخاذ روش‌ها و سیاست‌های موثر در مبارزه با کشت مواد مخدر و همکاری‌های مشترک درخصوص مسایل زیست محیطی ابراز امیدواری کرد تا با کمک دو کشور مشکلات ناشی از خشکسالی مرتفع شود.
سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از دستاورد ایران در توافق با کشورهای 1+5 درباره موضوع هسته‌ای، گزارشی از آخرین تحولات کشورش بویژه نشست لویی جرگه ارایه کرد.
وی ضمن ابراز قدردانی از اقدامات دولت و ملت ایران در پذیرایی از چند میلیون مهاجر افغان، عملکرد جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر را ستود و گفت: مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر نیازمند همکاری‌های بین‌المللی است و براساس آمار بین‌المللی ایران در این موضوع پیشتاز بوده است.
سرپرست وزارت خارجه افغانستان همچنین خواستار توسعه روابط تجاری دو کشور از طریق فعال شدن امکانات حمل و نقل دریایی، ریلی و جاده‌ای دو کشور شد.

شناسه خبر: 73001

- دیدارهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده