متن کامل سخنرانی دکتر روحانی در افتتاحیه بیست و یکمین نشست وزرای خارجه اکو:

اکو فرصتی بزرگ و بی‌بدیل برای منطقه و کشورهای عضو است

رییس‌جمهور در بیست و یکمین نشست وزرای خارجه سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو، این سازمان را فرصتی بزرگ و بی‌بدیل برای منطقه و کشورهای عضو توصیف کرد و گفت: ایران از توسعه همکاری‌ها در قالب این سازمان به عنوان بهترین چارچوب برای همکاری منطقه استقبال کرده و مصمم به استمرار حمایت‌های خود است.

شناسه خبر: 72955 -

سه شنبه 5 آذر 1392 - 12:34

متن کامل سخنان رییس جمهور به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
«الحمد لله رب العالمین و الصلوة والسلام علی سیدنا و نبینا محمد وآله الطاهرین و صحبه المنتجبین»

جناب آقای رییس
دبیر کل محترم
وزرا و روسای محترم هیات های شرکت کننده
حضار محترم، خانم ها و آقایان

بسیار خوشحالم که فرصتی دست داد تا در جمع صمیمی وزرای امور خارجه سازمان همکاری‌‌های اقتصادی اکو سخن بگویم. حضور هیأت‌های محترم را در جمهوری اسلامی ایران خیر مقدم عرض می‌کنم و امیدوارم نشست و اقامت خوبی در تهران داشته باشید.
حضار گرامی؛
حدود سه دهه از تأسیس سازمان اکو توسط سه کشور بنیانگذار گذشته است. در سال 1992، هفت کشور دیگر منطقه نیز با درک منافع همکاری اقتصادی منطقه‌ای، به این سازمان پیوستند و ترتیبات همکاری گسترده‌تری پی‌ریزی شد. در طول دو دهه، همکاری‌ها، بین 10 کشور از مهمترین کشورهای منطقه جنوب آسیا خاورمیانه، آسیای مرکزی و قفقاز، الگوی جدیدی از همکاری منطقه‌ای را عرضه داشت و پیشرفت‌های قابل توجهی در حوزه‌هایی همچون تجارت، انرژی، کشاورزی، صنعت، معدن، محیط زیست، بانکداری، علم و فناوری، همکاری‌های بخش خصوصی، آموزش، فرهنگ و به خصوص حمل و نقل و ترانزیت صورت گرفته است.
با این حال هیچگاه نباید به سطح فعلی همکاری‌ها راضی بود و همواره می‌بایست چشم به افق‌های بلندتری داشت.
خانم ها، آقایان؛
همانگونه که مطلعید کشورهای عضو اکو از ویژگی‌های بسیار مهمی برخوردار بوده و می‌توانند با اتکا به این ویژگی‌ها، همکاری‌های خود را در تمام زمینه‌ها گسترش دهند، چنانکه سوابق تاریخی و جاده ابریشم به عنوان گواهی بر این مدعاست. همکاری در چارچوب سازمان‌های منطقه‌ای با توجه به شرایط کنونی حاکم بر اقتصاد جهان و بحران‌های پدید آمده در سالهای اخیر، می‌تواند مسیر مطمئنی در جهت تقویت همگرایی‌ها و به دور ماندن از آسیب‌های ناشی از تلاطمات اقتصادی بین‌المللی ارزیابی شود.
سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) از جمله سازمان‌های بالقوه توانمند در سطح جهانی است که با دارا بودن جمعیت 450 میلیونی و بیش از 7 میلیون کیلومتر مربع مساحت، ذخایر عظیم معدنی و نفت و گاز و همچنین برخورداری از موقعیت استراتژیک جغرافیایی و قرار داشتن در کریدورهای شمال - جنوب و شرق - غرب یکی از آینده‌دارترین سازمان‌های منطقه‌ای در سطح جهانی قلمداد می‌شود.
از نگاه آمار و ارقام کشورهای عضو در سال 2012 بالغ بر 817 میلیارد دلار با جهان مبادله بازرگانی انجام داده‌اند که از این رقم فقط 10.3 درصد یعنی 83 میلیارد دلار سهم تجارت درون منطقه‌ای بوده است.
منطقه اکو در سال 2011 از رقم یک و نیم تریلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، فقط حدود 41 میلیارد را نصیب خود نموده است که معادل 2.7 درصد از رقم جهانی است.
حضار محترم؛
تجربه بیش از دو دهه تعامل و همکاری در قالب اکو، چراغ راه آینده ماست. در دهه سوم باید شاهد سازمانی باشیم که ظرفیت‌های همکاری خود را در بالاترین سطح شکوفا می‌نماید، تجارت درون منطقه‌ای 10 درصدی به هیچ وجه قابل دفاع نیست، خوشبختانه برخی از زیرساخت‌های لازم از جمله در حوزه کریدورهای حمل و نقلی و نیز زیر ساختهای نرم افزاری نظیر موافقتنامه‌ها و ساختارهای حقوقی مورد نیاز در دو دهه اول پیش‌بینی شده‌اند، به موازات آن باید ساز و کارهای مالی و بانکی مورد نیاز نیز در چارچوب بانک تجارت و توسعه اکو و با قالبهای دیگر تعبیه شود.
بدون تردید چنانچه تجارت در درون منطقه رونق گیرد، گشایش‌های بسیاری در حوزه‌های دیگر و بالمآل در توسعه اقتصادی تک تک کشورهای عضو و کل منطقه اتفاق خواهد افتاد.
سازمان اکو اکنون یک فرصت بزرگ هم برای منطقه و هم برای کشورهای عضو به شما می‌رود که بدیلی برای آن نمی‌شناسیم. با این حال در آغاز دهه سوم همکاری‌ها، اکو نیازمند برخی اقدامات اصلاحی است.
پیشنهاد می‌کنم وزرای محترم در نشست خود این اصلاحات را بررسی و تصمیمات لازم را اتخاذ نمایند.
هدف از این اصلاحات که با تکیه بر تجربه دو دهه گذشته انجام خواهد گرفت، ارتقای اکو به سازمانی است که بتواند پاسخگوی نیازهای روز منطقه و کشورهای عضو باشد.
این اصلاحات بی‌تردید باید حوزه‌های حقوقی و قانونی، ساختاری، نهادی و برنامه‌ای را در برگیرد تا ان‌شاء‌الله شاهد سازمانی حرفه‌ای و کارآمد در منطقه باشیم؛ سازمانی که نه تنها نگرانی‌های موجود را رفع نماید، بلکه جذابیت‌های بیشتری را نیز برای کشورهای غیرعضو، برای همکاری با آن به دنبال داشته باشد.
حضار محترم، خانم‌ها، آقایان؛
جمهوری اسلامی ایران با رویکرد مبتنی بر احترام متقابل و تأمین منافع مشترک برای تحقق حقوق مردم منطقه و با جایگاه ممتاز ژئوپلیتیکی، تقویت سازمان اکو و حمایت از برنامه‌های آن را از اولویت‌های خود می‌داند. ما از توسعه همکاری‌ها در قالب این سازمان به‌عنوان بهترین چارچوب برای همکاری منطقه‌ای استقبال کرده و مصمم به استمرار حمایت‌های خود هستیم، امیدوارم در سایه اصلاحاتی که در آینده نزدیک در اکو شاهد خواهیم بود و نیز با نگاه به افق‌های روشن آینده، شاهد همکاری‌های گسترده‌تر و عمیق‌تر منطقه‌ای با هدف تأمین سعادت و ارتقای رفاه مردم کشورهای عضو باشیم.
از توجه شما سپاسگزارم و موفقیت این اجلاس مهم را آرزو می‌کنم.
والسلام.

شناسه خبر: 72955

- دیدارهای خارجی

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده