دکتر جهانگیری در مراسم تودیع و معارفه وزیر ورزش و جوانان تأکید کرد؛

ضرورت برقراری تعادل و توجه متناسب به رشته‌ها و بخشهای مختلف ورزش کشور

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر لزوم برقراری اعتدال میان همه رشته‌ها و بخشهای مختلف ورزشی گفت: سیاستها و برنامه‌های ورزشی کشور باید به گونه‌ای باشد که به تمام بخشها همچون ورزش همگانی، قهرمانی، ورزش بانوان و جانبازان و معلولین به طور یکسان و متناسب بها داده شود و هیچ‌یک از این رشته‌ها قربانی دیگری نشود .

شناسه خبر: 72853 -

شنبه 2 آذر 1392 - 12:21

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (شنبه) در مراسم تودیع و معارفه وزیر ورزش و جوانان که در هتل المپیک تهران برگزار شد، با تبریک هفته بسیج و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای بسیجی، از دکتر گودرزی وزیر ورزش و جوانان بعنوان چهره‌ای علمی و صاحب نظر در امور وزرش یاد کرد و گفت: امیدوارم ایشان بتواند در مسئولیت خطیر و مهمی که بر عهده گرفته وظایف خود را به نحو مطلوب انجام داده و موفقیت‌های بزرگی را به کارنامه درخشان خود اضافه کند.
معاون اول رییس جمهور همچنین از دکتر عباسی وزیر سابق ورزش و جوانان و کسانی که در این مدت سرپرستی وزارتخانه را برعهده داشته‌اند، به خاطر زحمات و تلاش‌های انجام شده قدردانی کرد.
معاون اول رییس جمهور موضوع ورزش را یکی از مسائل مهم کشور برشمرد و افزود: وزارتخانه ورزش و جوانان از حساسترین و با اهمیت‌ترین وزارتخانه‌هاست؛ چرا که در دو مقوله بسیار مهم فعالیت می‌کند و به دلیل دامنه وسیع تصمیمات و فعالیت‌های این وزارتخانه، همه آحاد جامعه به نحوی با سیاست‌ها و برنامه‌های این دستگاه اجرایی سروکار دارند.
دکتر جهانگیری توجه همزمان به ورزش همگانی و ورزش قهرمانی را از برنامه‌های دولت تدبیر و امید برشمرد و گفت: نباید به دلیل پرداختن بیش از حد به یکی از این دو بخش، بخشی دیگر مورد بی‌توجهی قرار گیرد و باید تلاش کنیم فرهنگی بوجود آید که مردم ورزش همگانی را در دستور کار و برنامه‌های روزمره خود بگنجانند.
وی همچنین با تأکید بر لزوم توجه به ورزش قهرمانی خاطر نشان کرد: همه جوامع به ورزش قهرمانی به عنوان یک موضوع جدی می‌پردازند، چرا که ورزشکاران به عنوان سفیران کشورها در میادین بین‌المللی حضور می‌یابند و ورزشکاران ایرانی نیز ارزشها و فرهنگ ایران را در میان افکار عمومی جهان به نمایش می‌گذارند.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه ورزش بانوان نیز یکی از موضوعاتی است که باید جدی‌تر از گذشته به آن پرداخته شود، تصریح کرد: بانوان تقریباً نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند و در برخی مسائل و موضوعات، به جامعه بانوان کم توجهی شده و به همین دلیل ورزش بانوان باید از اولویت ویژه‌ای برخوردار باشد.
وی افزود: اهمیت ورزش بانوان زمانی دوچندان می‌شود که آمارها گویای این حقیقت است که کم تحرکی و عدم پرداختن به ورزش در میان بانوان، موجبات ابتلا به برخی بیماریها را در آنان افزایش داده است.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه حجاب و عفاف زنان ورزشکار ایرانی در ورزش قهرمانی می‌تواند چهره مطلوبی از یک زن مسلمان را در عرصه‌های بین‌المللی به نمایش بگذارد، خاطر نشان کرد: توسعه ورزش بانوان نیازمند شرایط خاصی است که دولت، فراهم نمودن این شرایط را در دستور کار خود دارد.
معاون اول رییس جمهور در ادامه سخنان خود با تأکید بر ضرورت توجه به پیشکسوتان ورزشی گفت: پیشکسوتان کسانی هستند که در جوانی درخشیده و مورد توجه مردم بوده‌اند و ما نباید اجازه دهیم کسانی که زمانی به عنوان الگوهای ورزشی مطرح بوده‌اند به دست فراموشی سپرده شوند.
وی ادامه داد: باید جایگاه و شأن ویژه‌ای برای پیشکسوتان ورزشی قائل شویم تا اخلاق، جوانمردی و روحیه محبت که در سالهای اخیر متحمل برخی آسیبها شده، با روحیه‌ی پهلوانی مجدداً احیا شود و از پرداختن به حواشی ورزشی پرهیز گردد.
دکتر جهانگیری در بخشی دیگر از سخنان خود اهمیت موضوع جوانان را مورد تأکید قرار داده و افزود: جمعیت ایران جمعیتی جوان است و مسائل جوانان در کشور ما باید از اهمیت بالایی برخوردار باشند. جمعیت جوان، یک فرصت طلایی است که در اختیار دولتها قرار می‌گیرد و اگر به آن توجه نشود می‌تواند به یک تهدید و زمینه‌ای برای بروز ناهنجاری‌ها تبدیل شود.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: تجربه نشان داده که جوانان ایران در همه صحنه‌ها کارساز بوده‌اند و در مقاطع مختلف در ایثارگری، علم و فناوری و ورزش نقش موثری در افتخارات کشور ایفا نموده‌اند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دولت تدبیر و امید خود را مکلف می‌داند که برای توسعه پایدار کشور به تقویت جوانان بپردازد، گفت: با حل مشکلات جوانان زمینه توسعه پایدار کشور فراهم خواهد شد.
معاون اول رییس جمهور با بیان این که نیاز داریم جوانانی شاداب و با روحیه در کشور داشته باشیم، گفت: جوانان تولیدکنندگان اصلی در کشور هستند و آسیبهای فراوانی پیش روی آنان است که نیازمند مراقبت و توجه به آنها هستیم.
دکتر جهانگیری موضوع ازدواج و بالابودن نرخ بیکاری در میان جوانان را از دغدغه‌ها و آسیب‌های اصلی قشر جوان کشور برشمرد و گفت: امیدوارم با کمک خود جوانان و دو شورای عالی جوانان و ورزش این آسیب‌ها و مشکلات به حداقل ممکن کاهش یابد.
معاون اول رییس جمهور در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه ما از هر انتقادی نسبت به سیاست‌های دولت با آغوش باز استقبال می‌کنیم، تصریح کرد: دولت حتی از سیاست‌هایی که با زبان پرخاشگرانه باشد نیز استقبال می‌کند، چرا که معتقدیم در زمانی مسئولیت پذیرفته‌ایم که دیگر فرصت اشتباه نداریم.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: کارنامه عملکرد سال 91 کشور بسیار نامطلوب است و قابل عرضه نیست، چرا که همزمان دارای رشد منفی اقتصاد و نرخ بالای تورم است.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به برخی انتقادات درخصوص تغییرات مدیریتی در دولت تصریح کرد: تلاش می‌کنیم به زودی فهرستی از تغییرات صورت گرفته در سطح مدیران دولتی را که طی این صد روز انجام شده منتشر کنیم تا مردم بدانند این تغییرات در مقایسه با گذشته چگونه بوده است.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه در بسیاری از وزارتخانه‌ها شمار زیادی از مدیران ابقاء شده‌اند، خاطر نشان کرد: در برخی از شهرستانها حتی یک مورد تغییرات نداشته‌ایم چرا که دولت تدبیر و امید هیچ عجله‌ای برای این کار ندارد و رویکرد دولت این است که هرجا لازم باشد مدیران را تغییر دهد و جایی که نیاز نیست دست به تغییرات نزند.
معاون اول رییس جمهور خاطر نشان کرد: همه مدیرانی که جابجا می‌شوند و افراد جایگزین آنها، فرزندان انقلاب هستند و نگاه دولت این است که کسانی در جایگاه مسئولیت قرار گیرند که بتوانند در شرایط دشوار اقتصادی کشور، تصمیمات خوبی اتخاذ کرده و کشور را به شکل درستی اداره نمایند.
معاون اول رییس جمهور یکی از رسالت‌های دولت را بازگرداندن آرامش به جامعه دانست و گفت: معتقدیم با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، آرامش زیادی در جامعه ایجاد شده است.
وی ادامه داد: در اواخر سال گذشته برخی افراد پیش‌بینی می‌کردند که قیمت دلار به بالای 5000 تومان خواهد رسید اما در همین مدت کوتاهی که از عمر دولت یازدهم می‌گذرد و هنوز سیاست‌های خاصی اتخاذ نشده شاهد آن هستیم که بازار آرام است و کسانی که در دنیا به دنبال ایران هراسی بودند به فکر تجدید نظر افتاده‌اند تا جایی که به گفته وزیر خارجه ایتالیا، در سازمان ملل مقامات اروپایی برای دیدار با دکتر روحانی صف کشیده بودند.
دکتر جهانگیری با اشاره به مشکلات اقتصادی و تنگناهای معیشتی امروز کشور گفت: از ملت ایران عذرخواهی می‌کنم که سفره آنها کوچک شده است. دولت از وضعیت معیشتی مردم به طور کامل آگاه است و وظیفه خود می‌داند که فشارهای موجود را از خانواده‌ها و زندگی مردم بردارد.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به سخنان برخی افراد که ادعا می‌کنند دولت راه حل مشکلات را در بیرون از کشور می‌داند، تصریح کرد: همه صاحب‌نظران معتقد هستند که شرایط موجود کشور زائیده دو عامل سیاست‌های غلط و تحریم‌های ظالمانه است و دولت نیز با جدیت در هر دو بخش فعالیت می‌کند.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: دولت در تلاش است تحریم‌ها را با رعایت حقوق ملت ایران و از طریق دیپلماسی قوی حل و فصل کند و در کنار آن تلاش دارد سیاست‌های غلط را اصلاح نماید.
دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه دولت تدبیر و امید سه سناریوی احتمالی آینده کشور را مورد بحث و بررسی قرار داده و برای هریک از آنها برنامه‌ریزی کرده، افزود: در این سناریوها کاهش، تداوم و تشدید تحریم‌ها مورد بررسی قرار گرفته و درصورت تحقق هریک از این شرایط دولت با برنامه وارد عمل خواهد شد.
وی افزود: دولت تحریم‌ها را کاغذ پاره نمی‌داند و در صورت تشدید این تحریم‌ها، پیش‌بینی‌های لازم را برای اداره کشور و تأمین کالاهای اساسی انجام داده است.
معاون اول رییس جمهور گفت: دولت با اتکا به توان داخلی، استفاده از پتانسیل‌های موجود در کشور و با لطف خداوند و حمایت‌های مردم و رهبر معظم انقلاب قادر خواهد بود بر تمامی مشکلات فائق آید و کشور را در جهت پیشرفت و تعالی هدایت کند.

شناسه خبر: 72853

- دیدارهای داخلی

- مراسم تودیع و معارفه

- سخنراني ها

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده