دکتر جهانگیری در مراسم روز ملی صادرات:

تلاش دولت تدبیر و امید هدایت کشور به سمت توسعه و پیشرفت است

معاون اول رییس جمهور گفت: دولت تدبیر و امید تلاش می‌کند بر خلاف روند گذشته، بدون تخریب دیگران، با نقد برخی سیاست‌ها و تبیین شرایط واقعی کشور، راهکارهایی اتخاذ کند که کشور به سمت توسعه و پیشرفت هدایت شود.

شناسه خبر: 72359 -

دوشنبه 29 مهر 1392 - 15:05

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در مراسم روز ملی صادرات، ضمن تبریک میلاد امام هادی (ع) اظهار داشت : روز ملی صادرات فرصتی است که بخشی از سیاست‌های دولت و عملکردهای بخش خصوصی در زمینه صادرات مورد ارزیابی قرار گیرد تا دولت بتواند راهکارهایی برای پیشرفت صادرات غیرنفتی ارائه دهد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اهمیت صادرات غیرنفتی برای اقتصاد کشور خاطر نشان کرد: اکنون در شرایطی هستیم که تحریم‌های ظالمانه‌ای علیه ملت ایران اعمال شده و فعالیت بخش خصوصی و صادرکنندگان با دشواری‌هایی مواجه گردیده، لذا باید از کسانی که در این شرایط دشوار موفق به صادرات شده‌اند، تقدیر شود.
دکتر جهانگیری با تأکید بر تسریع در مسیر توسعه و صنعتی شدن کشور، گفت: آینده و موفقیت کشور در فضای بین‌المللی نیازمند توسعه و پیشرفت ایران است که باید بطور جدی به آن پرداخته شود و ضمن رفع موانع پیش رو، راهکارها و سیاست‌های توسعه دنبال شود.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: باید به سمت گسترش و توسعه صادرات غیرنفتی پیش رفته و در مسیر توسعه صادرات از سایر کشورها عقب نمانیم.
وی تأکید کرد: تلاش دولت برای توسعه و پیشرفت کشور شعار نیست و عزم جدی دولت و شخص رییس جمهور آن است که بخش خصوصی به معنای واقعی، مدار و محور اصلی اقتصاد کشور باشد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: باید موانع پیش روی صادرکنندگان برطرف شود و بخش خصوصی مورد احترام و تکریم باشد و به گونه‌ای نباشد که امروز که به آنها نیاز داریم مسیر فعالیتشان را باز کنیم و پس از آنکه نیازمان رفع شد عرصه فعالیت را برای آنها محدود نماییم.
دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به وجود بیش از 3.5 میلیون نفر بیکار در کشور، خاطر نشان کرد: بخش عمده‌ای از این افراد نیروهای تحصیل کرده و دانشگاه رفته هستند که آمادگی دارند برای پیشرفت کشور از توان و اندیشه خود استفاده کنند.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: نباید جوانان تحصیل کرده پس از اتمام دوره دانشگاه خود به دلیل نبود فرصت‌های شغلی به فکر خروج از کشور باشند، البته ایجاد فرصت‌های شغلی برای این افراد جز با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و ایجاد فضای امن و مناسب برای فعالان اقتصادی کشور میسر نخواهد شد.
دکتر جهانگیری افزود: همان طور که جناب آقای رییس جمهور اعلام کرده‌اند، سانتری‌فیوژها باید بکار خود ادامه دهند اما کارخانه‌ها، واحدهای تولیدی و اقتصاد کشور نیز باید فعالیت کنند.
وی با تأکید بر اینکه زندگی و معیشت مردم از جمله مهم‌ترین مسئولیت‌های دولت است، اظهار داشت: دولت نمی‌تواند خود را کنار بکشد و وضعیت مردم را نادیده بگیرد.
دکتر جهانگیری افزود: یکی از اقدامات دولت برای توسعه اقتصادی، تکیه بر دیپلماسی کارآمد است که نقش مهم و اثرگذاری در توسعه صادرات کشور به همراه دارد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: دولت با تکیه بر توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خود بدون عقب‌نشینی از حقوق ملت ایران، با روش عقلانی و اتخاذ تدابیری که نیازمند خرد جمعی است از مشکلات فعلی عبور خواهد کرد و فضای مناسبی را برای صادرکنندگان بوجود خواهد آورد.
وی با اشاره به دستاوردهای سفرهای خارجی رییس جمهور، خاطر نشان کرد: دکتر روحانی در دیدارهای خود با مقامات کشورهای مختلف به گونه‌ای رفتار کرد که امروز همه دنیا اعتراف می‌کنند که با یک مجموعه منطقی و اهل تعامل که می‌خواهد از حقوق خود دفاع کند، روبرو هستند.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به برخی اهداف دولت در عرصه بین‌المللی و تعامل با دنیا اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه‌های دولت تدبیر و امید این است که از پیشرفت‌های علمی و فناوری‌های دنیا جهت توسعه کشور استفاده کند.
وی ادامه داد: باید از طریق تعامل سازنده با دنیا بتوانیم از منابع مالی دیگر کشورها استفاده کنیم چراکه وضعیت شاخص‌های اقتصادی نگران کننده است و در سال گذشته رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص کشور منفی 21.9 درصد، رشد اقتصادی منفی 5.8 درصد و رشد ارزش افزوده صنعت منفی 9.9 بوده است.
دکتر جهانگیری خاطر نشان کرد: بخش‌هایی از مخازن نفت مشترک ما در حال برداشت توسط کشو رهای همسایه است که این بسیار بد و نگران کننده است و برای فعال شدن ظرفیت‌های موجود در این بخش نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی هستیم چرا که با پول‌های داخلی این امکان میسر نمی‌شود.
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: با این شاخص‌های نامطلوب لازم است از منابع مالی دنیا استفاده کنیم و با تدبیری که دولت اتخاذ کرده بزودی سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی خواهند توانست از منابع و سرمایه‌های کشور که در دیگر کشورها مسدود شده استفاده کنند.
دکتر جهانگیری با اشاره به تماس برخی شرکت‌های اروپایی و آسیایی با طرف ایرانی برای همکاری‌های مشترک تصریح کرد: البته با فضایی که در عرصه بین‌الملل ایجاد خواهد شد امیدواریم به نقطه ای برسیم که شرکتهای خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران رقابت کنند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با تأکید بر حمایت دولت از صادرکنندگان گفت: صندوق ضمانت توسعه صادرات باید خود را برای حمایت از صادرکنندگان آماده کند و بتواند حمایت‌های پوشش بیمه‌ای از آنها بعمل آورد.
وی با تأکید بر اینکه بانک‌های کشور نیز باید بتوانند به صادرکنندگان خدمات بیشتری ارائه دهند از افزایش سرمایه بانک‌ها بعنوان یکی از سیاست‌های دولت نام برد.
دکتر جهانگیری افزود: یکی از سیاست‌های قطعی که صندوق توسعه ملی باید دنبال کند ایجاد خط اعتباری برای کمک به صادرکنندگان در جهت ایجاد واحدهای تولیدی جدید و کمک به توسعه صادرات است.
وی با تأکید براینکه کشورهای همسایه همچون عراق و افغانستان در اولویت نخست صادرات ما قرار دارند خطاب به صادرکنندگان گفت: عراق استعداد خوبی برای صادرات شما دارد و دولت نیز آمادگی دارد هرنوع حمایت لازم از صادرکنندگان را بعمل آورد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ثبات بخشی به اقتصاد، متوقف کردن روندهای منفی شاخصهای اقتصادی و بهبود شاخص‌های اصلی اقتصاد از برنامه‌های اصلی دولت است گفت: دولت از صاحب نظران و کارشناسان دعوت می‌کند با راهنمایی و انتقادهای خود دولت را در این راه یاری کنند.
دکتر جهانگیری همچنین از آغاز بکار مجدد شورای عالی صادرات در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: تعیین تعرفه و استاندارد اصلی‌ترین سیاست‌های دولت در این حوزه خواهد بود و تلاش خواهیم کرد این شورا موانع پیش روی صادرکنندگان را برطرف کند.
معاون اول رییس جمهور افزود: صادرکنندگان باید اختیار کامل در خصوص ارز و سیاست‌‌های خود داشته باشند چراکه ما به صادرکنندگان اعتماد داریم و مطمئن هستیم که آنان منافع ملی را در اولویت کارهای خود قرار می دهند.
وی با تأکید بر پرهیز از خام فروشی و تلاش در جهت افزایش ارزش افزوده تولیدات اظهار داشت: باید تلاش کنیم مناطق آزاد که مراکزی برای ورود کالاها هستند به مراکزی برای صادرات تولیدات و محصولات داخلی تبدیل شوند.
معاون اول رییس جمهور همچنین خطاب به فعالان بخش خصوصی و صادرکنندگان گفت: تولید با برند داخلی بسیار خوب است اما در مقطع فعلی نیاز به سرمایه‌گذاران خارجی وجود دارد و فعالان بخش خصوصی می‌توانند با پیدا کردن شرکای خارجی نسبت به افزایش تولید اقدام کنند.
در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از شماری از صادرکنندگان نمونه و برتر کشور با اهدای جوایز و لوح تقدیر قدردانی شد.

شناسه خبر: 72359

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده