دکتر امین زاده در نشست هم اندیشی تدوین سند جامع حقوق شهروندی:

جامعه ما نیازمند توضیح المسائل حقوقی شهروندی است

دکتر الهام امین زاده معاون حقوقی رییس جمهور تاکید کرد: امروز جامعه ما نیاز به توضیح المسائل حقوق شهروندی دارد و هدف ما از تدوین سند جامع حقوق شهروندی، آگاهی مردم از حقوق خودشان است.

شناسه خبر: 72197 -

سه شنبه 16 مهر 1392 - 16:17

معاون حقوقی رییس جمهور در نشست هم اندیشی تدوین سند جامع حقوق شهروندی که در ساختمان مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، خاطر نشان کرد: دکتر روحانی در طول تبلیغات دوران انتخابات به مردم قول دادند که سند و منشور جامع حقوق شهروندی را تدوین کنند و امروز این مسئولیت را به عهده معاونت حقوقی رییس جمهور سپرده اند که البته در این راه مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری نیز این معاونت را همراهی خواهد کرد.
معاون حقوقی رییس جمهور با اشاره به اینکه حقوق شهروندی شامل همه اقشار جامعه می شود، اظهار داشت: در روند تدوین سند جامع حقوق شهروندی علاوه بر اینکه باید با نخبگان علمی، اساتید دانشگاهی، جامعه مدنی و احزاب مختلف مشورت کرده و نظر خواهی کنیم، بلکه همه شهروندان نیز برای هر چه بهتر انجام شدن تدوین این سند در سطوح و گروه های مختلف باید نظر خود را ارائه دهند تا مبادا بخشی از جامعه در این راه نادیده گرفته شود.
دکتر امین زاده با بیان اینکه تاکنون اقدامات زیادی در خصوص حقوق شهروندی صورت گرفته است، افزود: حقوق شهروندی، مفهومی سهل و ممتنع است و در بسیاری موارد در این خصوص صحبت می‌شود؛ بنابراین این سند حجم وسیعی از حقوق مالی، بهداشتی، کارگران، جوامع مدنی، احزاب و ... را شامل می شود.
معاون حقوقی رییس جمهور گفت: هدف از ایجاد این سند، مطلع کردن مردم از حقوقشان است چرا که هنوز نظامی نداریم که بتواند مردم را از حقوق خود به طور شفاف و جامع مطلع کند.
دکتر امین‌زاده با اشاره به جایگاه حقوق شهروندی در دین اسلام خاطرنشان کرد: ضرورت اطلاع‌رسانی حقوق شهروندی در کنار اسناد بالادستی از نیازهای ضروری جامعه بوده و باید به موضوع حقوق شهروندی در اسناد پایین دستی نیز توجه شود.
وی با بیان اینکه درخصوص تدوین این سند با سایر وزارتخانه ها مکاتباتی داشته ایم و خواستار ارائه نظرات آنها در این خصوص شده ایم، گفت: ما می خواهیم صاحبنظران در کنار اطلاع‌رسانی اگر خلأ قانونی درخصوص حقوق شهروندی وجود دارد پیشنهادات لازم را ارائه دهند.
دکتر امین زاده خاطر نشان کرد: اگر هر دستگاه و نهادی در کنار کار اجرایی خود آگاهی مردم درخصوص حقوق شهروندی را مد نظر قرار دهد می توانیم به نتایج خوبی دست یابیم.
معاون حقوقی رییس جمهور با بیان اینکه تدوین حقوق شهروندی در حوزه هایی همچون مالیاتی، بهداشتی تنها سبقه سیاسی و تبلیغاتی ندارد، اظهار داشت: تلاش ما در این زمینه بر این است که کمک کنیم تا ایرانی آزاد و عزیز با مردمی سرافراز داشته باشیم که در این راستا در عرصه عملیاتی کردن طرح حقوق شهروندی در کنار اطلاع‌رسانی باید در زمینه پر کردن خلأهای قانونی اقدام لازم را به عمل آوریم.
همچنین در این جلسه رییس دانشگاه، اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی نیز به ارائه نظرات خود در زمینه چگونگی تدوین سند حقوق شهروندی پرداختند.

شناسه خبر: 72197

- جلسات

- معاونت حقوقی

- نهاد ریاست‌جمهوری