دیدار رییس جمهوری روسیه و رییس جمهوری اسلامی ایران

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه عصر روز جمعه در پایان سیزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در بیشکک پایتخت قرقیزستان دیدار و درباره روابط دوجانبه و همکاری های منطقه ای و بین المللی گفتگو کردند.

شناسه خبر: 71136 -

جمعه 22 شهريور 1392 - 16:55

دکتر روحانی با قدردانی از پیام تبریک پوتین و حضور نماینده این کشور در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایران تصریح کرد: کشور روسیه به عنوان همسایه بزرگ ایران همواره مورد توجه همه دولت ها در ایران بوده و دولت جدید نیز در صدد توسعه و گسترش این روابط در تمامی عرصه ها است.
رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز فرصت مناسبی ایجاد شده است که ایران و روسیه در مورد مسایل دوجانبه و مسایل حساس منطقه ای و بین المللی با هم تبادل نظر کنند و قطعاً این تبادل نظر در حل مسایل و مشکلات موثر خواهد بود.
دکتر روحانی افزود: هر چه مشورت ها و تبادل نظرها بیشتر باشد به حل مشکلات و بحران های منطقه خاورمیانه کمک بیشتری خواهد کرد.
رییس جمهور تصریح کرد: ابتکار مسکو در زمینه حل بحران سوریه و نیز قدم هایی که دولت روسیه در این زمینه برداشته امیدی را بوجود آورد که از یک جنگ جدید جلوگیری شود.
دکتر روحانی با اشاره به فعالیت های مسالمت آمیز هسته ای ایران گفت: ما خواهان حل و فصل سریع این مساله در چارچوب مقررات بین المللی هستیم.
رییس جمهوری اسلامی ایران با بیان این مطلب که روسیه در زمینه حل مساله هسته ای ایران قدم های مهمی را در گذشته برداشته است، افزود: امروز فرصت بهتری فراهم شده تا در این زمینه بتوان با همکاری و تبادل نظر مسایل هسته ای ایران را حل و فصل کرد.
رییس جمهوری روسیه نیز در این دیدار، جمهوری اسلامی ایران را برای روسیه همسایه ای بسیار خوب و مهم توصیف کرد و گفت: تهران و مسکو می توانند در زمینه های مختلف و در چارچوب همکاری های منطقه ای، دوجانبه و بین المللی از جمله سازمان همکاری شانگهای فعالیت های مشترک بیشتری انجام دهند.
پوتین افزود: روسیه همکاری های مشترک وسیعی را با ایران دنبال می کند و خواستار گسترش و تعمیق روابط و همکاری ها هستیم.

شناسه خبر: 71136

- سفرهای خارجی

- دیدارهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده