متن کامل مصاحبه با رسانه‌های داخلی و خارجی

شناسه خبر: 70891 -

سه شنبه 15 مرداد 1392 - 17:50

بسم الله الرّحمن الرّحیم
رئیس جمهور:

در ابتدا مایلم از همۀ خبرنگاران محترم داخلی و خارجی که در این دو ماه اخیر توانستند اخبار مربوط به انتخابات خرداد سال 1392 و پیروزی‌‌های مردم، شادمانی‌ها و امیدها و اعتماد به وجود آمده را به خوبی به جامعه منعکس کردند، تشکر بکنم. همچنین از رسانۀ ملی که تلاش‌ فراوانی در این زمینه به ویژه پوشش خبری دو روز تاریخی تنفیذ و تحلیف داشتند صمیمانه تشکر می‌کنم و از حضور همۀ شما در این کنفرانس خبری سپاسگزارم.
پیشاپیش عید سعید فطر و همچنین روز 17 مرداد روز خبرنگار را خدمت حضار محترم تبریک عرض می‌کنم.
انتخابات خرداد 92 از لحاظ داخلی، نشانگر فرآیند تثبیت شدۀ دموکراسی و تعمیق پویایی سیاسی در ایران بود و از لحاظ بین‌المللی، رویکرد اعتدال و عقلانیت پیام روشنی را برای همۀ جهانیان داشت و نشان داد عزم ملت ایران تعامل عزتمندانه با جهان و پیگیری منافع و مصالح کشور است.
هدف این‌جانب از دعوت اصحاب رسانه در روزهای آغازین مسئولیت وفای به عهدم بود. من در دوران تبلیغات انتخاباتی و پس از آن به مردم وعدم دادم که دولت آینده دولت پاسخگو خواهد بود و با شفافیت عمل خواهد کرد. براساس وعده‌ام به صورت نوبه‌ای، اما ان شاءالله مستمر، با مردم عزیز کشورم سخن خواهم گفت و پیشرفت‌ها، عملکردها، موفقیت‌ها و حتی کاستی‌ها و نقص‌ها را بیان خواهم کرد. از کمک و حمایت مردم عزیزمان تشکر کرده و آنجایی که لازم باشد از مردم بزرگوار میهن عزیزمان عذرخواهی خواهم کرد.
این دولت بعد از امید به حق، هیچ سرمایه‌ای بالاتر از مردم ندارد؛ امید این دولت به حمایت مردم و همکاری مستمر مردم بزرگوار و فهیم ایران است. دولت بدون حمایت مردم هیچ‌گاه نمی‌تواند به اهداف بلند خود دست یابد. رسانه‌ها و مطبوعات می‌توانند رابطۀ بسیار خوبی بین دولت و مردم برقرار کنند و نظرات دولت را به مردم و مردم را به دولت منعکس نمایند.
بعد از پیروزی ملت در انتخابات 24 خرداد، دو وظیفۀ اساسی بر دوش این‌جانب قرار گرفت: اولین وظیفه تعیین خط مشی و برنامۀ کلی برای دولت تدبیر و امید است. به همین دلیل کمیته‌ها و کارگروههایی را برای بررسی شرایط کشور و حتی منطقه و جهان در حدی که به مسایل داخلی ما کاملاً مرتبط بود، تعیین کردم که در نهایت به تدوین برنامۀ دولت منجر شد و این برنامه‌ را در روز تحلیف تقدیم مجلس شورای اسلامی کردم و در اختیار مردم نیز قرار گرفت.
دومین وظیفه، تعیین تیم‌های اجرایی برای شناسایی و معرفی افراد ذی‌صلاح برای عضویت در کابینۀ دولت تدبیر و امید بود. در همین راستا افرادی را که می‌توانستند در معرض چنین مسئولیت بزرگی قرار گیرند، با کمک صاحب‌نظران، نمایندگان محترم مجلس، متخصصین، انجمن‌ها، دانشگاه‌ها و تمام نظراتی که از طریق ایمیل، فکس، نامه‌ها یا پیام‌های مختلف به این کمیته‌ها می‌رسید، بررسی کردیم و بعضاً با افراد گفتگو شد و در نهایت چهار کمیتۀ سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین سیاست خارجی تشکیل شد. در این کمیته‌ها با مشارکت 500 نفر از نخبگان و صاحب نظران و با صرف وقت در حدود بیش از 6 هزار ساعت نتایج برنامه‌ای و بررسی افراد را در اختیار بنده قرار دادند.
این نتایج مجدداً با مشاورین مورد بررسی قرار گرفت و نهایت تلاش ما این است که در اولین فرصت ممکن افراد موردنظر برای کابینه آینده برای بررسی و در نهایت رأی عتماد در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.
مبنای ما در انتخاب این افراد شایستگی اخلاقی و انقلابی، تجربه، تخصص و دانش لازم برای مسئولیت و همچنین توان کار گروهی و هماهنگی درون بخشی و میان بخشی در دولت بود. به همین دلیل ترکیب کابینه مجموعه‌ای است که می‌تواند برای تحقق برنامۀ دولت و اهداف دولت به صورت هماهنگ و یکپارچه عمل کند. البته مجلس شورای اسلامی دارای اختیارات قانونی برای بررسی و در نهایت رأی اعتماد خواهد بود. بنای ما بر همکاری با مجلس شورای اسلامی و در کل با قوای سه گانه است.
خوشحالم اعلام کنم که برای اولین بار در جمهوری اسلامی ایران علاوه بر نشاط و امیدی که در داخل کشور در سایۀ حضور حماسه آفرین مردم در این انتخابات به وجود آمد، تعامل سازنده با منطقه و جهان نیز آغاز شد. در مراسم تحلیف 55 هیأت بلند پایه از منطقه و جهان شرکت کردند که شامل رؤسای جمهور و نخست وزیران، رؤسای مجالس تا وزیران امور خارجه و نمایندگان ویژه می‌شد.
مهم‌تر آنکه وقتی با بسیاری از سران کشورها در این یکی دو روز ملاقات کردم، می‌گفتند انتخابات ایران شور و شعفی در میان ملت ما هم ایجاد کرده و این برای من بسیار حائز اهمیت و قابل توجه بود. مسئولین کشورهای منطقه می‌گفتند در 24 خرداد در منطقه امیدِ صلح و آشتی و ثبات آغاز شد و این نشانگر عظمت ملت ایران و تأثیر این نظام پربرکت و جایگاه ایران اسلامی در منطقه و جهان است.
تأکید اساسی ما در دولت بر قانون‌گرایی و اخلاق‌مداری خواهد بود. اخلاق و قانون پایه‌های اساسی خط اعتدال خواهد بود. خوشبختانه، از همین روزهای اول، فضای مناسب کسب و کار در سایۀ ارتقای سرمایۀ اجتماعی در کشور به وجود آمده و این اولین چراغ امید و اولین حرکت به سمت ثبات و آرامش در کشور است. این انتخابات نشان داد که چه سرمایۀ عظیم اجتماعی، عاطفی و ارتباطی در کشور وجود دارد و ملت ما این سرمایۀ اجتماعی را در این انتخابات به نمایش گذاشت.
در پایان لازم می‌دانم از مقام معظم رهبری به خاطر تأثیر بیانات ایشان در ایجاد این حماسه و همچنین برای دعوت معظم له از همگان در روز تنفیذ برای کمک به دولت و همچنین نکتۀ مهمی که بیان فرمودند مبنی بر اینکه برخورد ما با جامعۀ جهانی برخوردی حکمت آمیز و از موضع منطق خواهد بود، تشکر کنم. همواره هدایت‌ها و رهنمودهای ایشان سرمایه‌ای بزرگ برای مردم و دولت خواهد بود.
از اینکه در مقام ریاست جمهوری اسلامی ایران در اولین کنفرانس مطبوعاتی با حضور اصحاب رسانه شرکت می‌کنم بسیار خرسند هستم و امیدوارم در این گفتگو بتوانم خطوط کلی سیاست داخلی و خارجی را برای مردم و مخاطبان ترسیم کنم.
مجید اخوان از شبکه خبر:
آقای رئیس جمهور شما از امروز تا پایان کار دولت یازدهم چیزی حدود 1457 روز برای خدمت رسانی به ملت عزیز ایران وقت دارید. مشخصاً می‌خواهم بفرمایید که اولویت دولت یازدهم در عرصۀ اقتصاد چیست و آیا پرداخت مستقیم یارانه‌ها به شیوۀ فعلی ادامه خواهد یافت یا خیر؟

رئیس جمهور:
مسلماً موضوعات اقتصادی، به دلیل مشکلات و خواست مردم، جزو اولویت‌های دولت خواهد بود. تیم اقتصادی دولت به صورت هماهنگ تعیین شده است. این تیم اقتصادی قبل از اینکه معرفی بشوند در کارگروه‌ها فعالیت می‌کردند و در آخرین دور بررسی‌های اقتصادی با حضور خود من مسائل مهم اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته و برنامه‌ای کلی برای چهار سال در کارگروه‌ها تدوین شده است. البته طبیعی است که این برنامه ها در قالب بودجه‌های یک ساله تبلور خواهد یافت.
دولت فردا در اولین دستور جلسۀ خود موضوع یارانه را بررسی خواهد کرد. دولت مصمم است که یارانه به همان مقداری که تاکنون پرداخت می‌شد را ادامه دهد. البته با توجه به شرایط اقتصادی، اقدامات مقتضی دیگر انجام خواهد شد.
علی هاشم از شبکۀ المیادین لبنان:
جناب آقای رئیس جمه

شناسه خبر: 70891

- مصاحبه ها

- متن کامل مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده