دکتر جهانگیری در معارفه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

فرهنگ جان مایه توسعه ملی است

دکتر اسحاق جهانگیری با تاکید بر اینکه فرهنگ جان مایه توسعه ملی و در همه بخشهای کشور اثر گذار است، گفت: بدون درک صحیح از فرهنگ، سخن گفتن از توسعه اقتصادی ناممکن است و زمانی می توان به توسعه اقتصادی پرداخت که درک صحیحی از اثرات فرهنگ در تمامی حوزه ها بوجود آید.

پنجشنبه 31 مرداد 1392 - 21:50

معاون اول رییس جمهور عصر امروز(پنجشنبه) در مراسم معارفه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر که در تالار وحدت برگزار شد، عقلانیت، اعتدال، خلاقیت، دوراندیشی، اخلاق و تعامل را از مولفه های اصلی فرهنگ ملت ایران در طول تاریخ برشمرد و افزود: مهمترین شاخصه فرهنگ ایرانی، اخلاق مداری است و دولت دکتر روحانی در تلاش است تا ویژگیهای اخلاقی را بیش از پیش مورد توجه قرار دهد.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه دولت یازدهم یک دولت فرهنگی خواهد بود، تصریح کرد: دکتر روحانی با تکیه بر دو واژه تدبیر و امید به دنبال آن است که بجای آنکه فرهنگ را دولتی کند، دولت را فرهنگی نماید.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: دکتر روحانی اهتمام دارد دولتی به معنای واقعی فرهنگی مستقر شود و فرهنگ، محور و مدار اصلی توسعه باشد به گونه ای که صاحبان اندیشه و فرهنگ مهمترین و اصلی ترین کسانی باشند که با حمایت آنان بتوان به امر توسعه پرداخت.
دکتر جهانگیری از دیپلماسی فرهنگی به عنوان موضوعی مهم و نیاز فعلی کشور یاد کرد و گفت: امروز فشارهای ظالمانه ای به ملت ایران وارد شده است که امیدواریم از طریق دیپلماسی فرهنگی و با نقش آفرینی اصحاب فرهنگ و هنر بتوانیم بخشی از این فشارها را کاهش دهیم.
وی افزود: کشور از سرمایه های فرهنگی، اجتماعی و انسانی بی نظیری برخوردار است و می توان از این مجموعه ظرفیت های مادی و معنوی برای عبور از شرایط کنونی کشور استفاده کرد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دولت دکتر روحانی در مقطع سختی مسئولیت اداره کشور را برعهده گرفته است، خاطرنشان کرد: انتخابات 24 خرداد پیام مهمی به همراه داشت و نشان داد که ملت ایران که از نظر اقتصاد، معیشت و مسائل بین المللی در شرایط دشواری قرار گرفته، بدنبال بیان حرف تازه ای برای رهایی از این شرایط است.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: ملت ایران کار بزرگی را در 24 خرداد به انجام رساند و بی تردید نقش اندیشمندان حوزه فرهنگ و هنر در تصمیم گیری ملت نقشی تعیین کننده بوده است و دکتر روحانی نیز قدردان این نقش آفرینی خواهد بود و تلاش خواهد کرد با همت اهالی فرهنگ و هنر بتواند به این امید مردم پاسخگو باشد.
وی با اشاره به اینکه دولت یازدهم در بخش فرهنگ و هنر سه سیاست عمده را دنبال خواهد کرد، اظهار داشت: نخستین سیاست، ایجاد تعامل و همکاری میان بخش فرهنگ و سایر بخشهاست چراکه توسعه پایدار مبتنی بر بهره گیری از ظرفیت های فرهنگی این سرزمین است.
معاون اول رییس جمهور در ادامه از «اقتصاد فرهنگ» و «سهم و جایگاه فرهنگ ایران اسلامی در جهان معاصر» به عنوان سیاستهای دیگر دولت نام برد و افزود: فرهنگ ایران اسلامی در جهان معاصر باید مطابق با سابقه درخشان فرهنگ ملت ایران در سطح جهان معرفی و عرضه شود.
دکتر جهانگیری خاطرنشان کرد: رییس جمهور با چنین رویکردهایی بود که آقای جنتی را برای تصدی این وزارتخانه برگزید چراکه ایشان دارای سابقه ای خوب و روشن بوده و چهره ای است که در میان نخبگان و جامعه فرهنگ و هنر شناخته شده است.
وی افزود: آقای جنتی سابقه فعالیت در دستگاههای مختلف فرهنگی همچون صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را دارد و با سابقه علمی و اصالت خانوادگی که از آن برخوردار است می تواند از مشکلات موجود در بخش فرهنگ بکاهد و راه توسعه و پیشرفت در این بخش را هموار سازد.
دکتر جهانگیری اظهار امیدواری کرد با حمایت های دولت از حوزه فرهنگ، بخش عمده ای از دغدغه های موجود در این بخش رفع شده و شاهد تحول و توسعه در فرهنگ و هنر کشور باشیم.
معاون اول رییس جمهور همچنین از زحمات و تلاش های دکتر حسینی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی قدردانی کرد.
آقای جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم پس از دریافت حکم وزارت خود از معاون اول رییس جمهور، به بیان دیدگاهها و نظرات خود در حوزه فرهنگ و هنر پرداخت و توضیحاتی در خصوص برنامه های این وزارتخانه ارائه کرد.

شناسه خبر: 70666