معاون اول رییس جمهور :

شکوفایی اقتصادی کشور جز با حضور بخش خصوصی میسر نیست

دکتر اسحاق جهانگیری با تاکید بر اینکه این دولت با قاطعیت از حضور بخش خصوصی در چارچوب سیاست های کلی اصل 44 که محدودیتی برای حضور آنان قائل نیست حمایت می کند، گفت: این حمایت صرفا زبانی نیست ،چرا که اعتقاد داریم شکوفایی اقتصادی این کشور جز با حضور بخش خصوصی میسر نیست .

دوشنبه 28 مرداد 1392 - 14:32

معاون اول رییس جمهور پیش از ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه وزرای سابق و جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت ،با ابراز خرسندی از انتخاب مهندس نعمت زاده برای تصدی این وزارت،اظهار داشت : استقبال بخش خصوصی از حضور ایشان در این وزارتخانه موجب خوشحالی مضاعف است و امیدواریم بزودی شاهد دوران جدیدی از شکوفایی در بخش صنعت ،معدن و تجارت کشور باشیم .
دکتر جهانگیری با بیان اینکه بخش صنعت و معدن نقطه اتکای فعلی برای حل مشکلات بخش اقتصادی کشور است ،تصریح کرد : لازم است در این زمینه با سیاست گذاریهای مناسب بستر حضور و فعالیت بیش از پیش بخش خصوصی فراهم شود . شرایط باید به گونه ای باشد که زمینه رقابت سالم فراهم شود و فضای فعالیت برای بخش خصوصی تنگ و محدود نگردد .
وی خطاب به مهندس نعمت زاده، خاطر نشان کرد : امیدوارم آیین نامه فضای کسب و کار بزودی آماده شود، چرا که با بهبود فضای کسب و کار و حذف مقررات دست و پا گیر، شرایطی فراهم می شود تا بخش خصوصی در گرفتاریها و پیچ و خم های اداری معطل نشود .
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه امروز تعرفه یک ابزار حمایتی از بخش خصوصی به حساب می آید، تصریح کرد : اگر دولت قادر باشد فضای اطمینان بخشی را برای بخش خصوصی مهیا نماید ، شاهد پیشرفت و توسعه در بخش صنعت و معدن کشور خواهیم بود.
وی با تاکید بر لزوم ایجاد سیاست های شفاف دراین حوزه، خاطر نشان کرد : بی تردید تغییر در برخی سیاست های اقتصادی کشور می تواند بسیاری ازمشکلات را مرتفع نماید، بااین حال اگر افزایش منابع منجر به رشد تورم شود قطعاً سیاستهای کلان اقتصادی کشور از این روند جلوگیری خواهد کرد .
معاون اول رییس جمهور گفت : سیاستهای کلان اقتصادی باید با ثبات باشد. این سیاستها باید به گونه ای باشد که بتوان تغییرات نرخ ارز و نرخ تورم را پیش بینی کرد تا بخش خصوصی بتواند برنامه های خود را بر این اساس تنظیم نماید . در این شرایط است که این بخش قادر خواهد بود بسیاری از گره های موجود ناشی از تحریم را بگشاید .
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود از ایجاد و معرفی طرح های جدید صنعتی به دیگر کشورها بعنوان گام مهم دیگری در توسعه و رونق صنعت کشور یاد کرد و افزود : ایران چنین استعدادی دارد که چند صد میلیارد دلار طرح جدید به دنیا معرفی کند و همه باید بدانند که ایران قصد توسعه و پیشرفت دارد .
وی افزود : بی تردید دنیا خود را از مشارکت در این طرح ها محروم نخواهد کرد و در این شرایط است که نخواهند توانست هم در طرح های صنعتی ایران مشارکت کنند و هم به فشارهای سیاسی خود ادامه دهند .
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه دولت به دنبال ایجاد شرایط برای فعالیت سالم اقتصادی در کشور است، تصریح کرد : البته اگر افراد بخواهند به نام بخش خصوصی وارد شوند و بدنبال فساد و زدوبند باشند ، دولت در مقابل آنها ایستادگی کرده و از حضور آنها جلوگیری خواهد شد . در این راستا تلاش خواهیم کرد ظرف هفته آینده ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی راکه پیام آن حمایت از بخش خصوصی سالم است، فعال کنیم .
دکتر جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود از دکتر غضنفری وزیر سابق صنعت ، معدن و تجارت بخاطر تلاشها و خدمات انجام شده تقدیرکرد و گفت : دولت از توانمندیهای ایشان در بخشهای مختلف استفاده خواهد کرد .
وی همچنین بر لزوم حمایت از مهندس نعمت زاده تاکید و برای ایشان آرزوی موفقیت و سربلندی کرد .
در این مراسم حکم مهندس نعمت زاده توسط معاون اول رییس جمهور به وی تقدیم شد واز دکتر غضنفری نیز تقدیر به عمل آمد .
گفتنی است دکتر غضنفری نیز در این مراسم ضمن آرزوی موفقیت برای مهندس نعمت زاده به بیان توضیحاتی در خصوص عملکرد خود طی سالهای اخیر و برخی مسائل مربوط به ادغام دو وزارتخانه و مشکلات تحریم در حوزه صنعت ، معدن و تجارت پرداخت .
مهندس نعمت زاده هم در این مراسم ضمن تقدیر از حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دست اندرکاران صنعت کشور اظهار امیدواری کرد بتواند گامهای موثری را در زمینه توسعه صنعت ، معدن و تجارت کشور بردارد .

شناسه خبر: 70644