مراسم تودیع و معارفه وزرای سابق و جدید وزارت امور خارجه با حضور رییس‌جمهور

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: همه عناوین در جمهوری اسلامی ایران از جمله رییس‌جمهور، وزیر، نماینده مجلس ، مشروط به رعایت قانون، منافع و مصالح ملی بوده و مالک حقیقی و اصلی آن ملت سرافراز ایران است.

شنبه 26 مرداد 1392 - 15:35

دکتر روحانی پیش از ظهر امروز (شنبه) در مراسم تودیع و معارفه وزرای سابق و جدید وزارت امور خارجه ، از وزارت امورخارجه به عنوان یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین وزارتخانه‌های کشور یاد کرد و گفت: در سیاست خارجی باید از افراد حرفه‌ای، کارشناس، متعهد، ایثارگر و شجاع به خوبی استفاده شود تا بتوانیم جایگاه جمهوری اسلامی ایران را در عرصه جهانی ارتقاء داده و موانع را به راحتی کنار بزنیم.
رییس جمهور اظهار داشت : انتخابات ریاست جمهوری در 24 خرداد 1392 که پیروز نهایی آن ملت ایران است ، پیام روشنی را برای داخل و خارج از کشور داشت و آن پیام برخاسته از وجدان طبیعی مردم و تصمیم‌گیری بدون فشارهای تبلیغاتی و سیاسی است.
دکتر روحانی تصریح کرد: ملت ایران به دور از همه غوغاها و فراز و نشیب‌ها در انتخابات 24 خرداد به یک تصمیم و اجماع مشخص رسید و ما اگر این صدای ملت را نشنویم شکست می‌خوریم و اگر بخوبی آن را بشنویم و بر اساس آن عمل کنیم ملت همواره پشتیبان ما خواهد بود.
رییس جمهور با تاکید بر این‌که در بیان منافع ملی‌ باید با کمال شهامت،دقیق و منطقی حرف بزنیم و با کسی تعارف نداریم، گفت: عرصه سیاست خارجی جای شعر و شعار نیست، جای فهم درست مسائل و وقایع جهانی است.
وی افزود: در دولت تدبیر و امید کارشناسی سفارشی نداریم و تمام کارشناسان در تبیین نظر کارشناسی، بیان و اظهارنظر آن باید کاملا احساس آزادی کنند و آنچه را که می‌فهمند، بگویند.
رییس‌جمهور، دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه را فردی دانشمند، متعهد، توانا و باتجربه فراوان در عرصه دیپلماسی معرفی و خاطر نشان کرد: وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران پتانسیل و سرمایه‌های خوب و باتجربه زیادی دارد که می‌توانند گام‌های مؤثری در جهت نیل به منافع و مصالح ملی بردارند.
دکتر روحانی همچنین با قدردانی از خدمات دکتر علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه سابق ایران از وی به عنوان شخصیتی فرهیخته، اخلاق مدار و خدوم یاد کرد و گفت: خوشبختانه در وزارت امور خارجه چهره های شناخته شده توانمند و فداکاری وجود دارد که با شناخت دقیق دغدغه ها و حساسیت ها در مقاطع حساس و مهم ، خدمات بزرگ و ارزشمندی را برای ملت و تاریخ کشور انجام داده اند.
دکتر صالحی در ابتدای مراسم با ارایه گزارشی از عملکرد وزارت امور خارجه ، انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی دکتر روحانی در این انتخابات را بسیار شکوهمند و امید بخش خواند و گفت: آینده کشور، تابناک و روشن است که با مدیریت دکتر روحانی وارد عهد جدیدی در عرصه جهانی خواهد شد.
دکتر ظریف نیز در این مراسم با تقدیر از عملکرد دکتر صالحی و وزرای پیشین این وزارتخانه ، حضور آنان را در مراسم معارفه خود نشان دهنده اجماع ملی برای یک شروع جدید در سیاست خارجی دانست که با هم نظری و حمایت ملت و همه ارکان نظام، اهداف و برنامه های خود را به پیش خواهد برد.
لازم به ذکر است این مراسم با حضور جمعی از وزیران سابق وزارت امور خارجه، نمایندگان مجلس ، مدیران و کارشناسان وزارت امورخارجه در محل این وزارتخانه برگزار شد.

شناسه خبر: 70579