دیدار رییس‌جمهور تاجیکستان با دکتر روحانی

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران، تاجیکستان را به عنوان کشوری که همواره مورد علاقه همه مردم ایران است، خواند و گفت: ما با تاجیکستان همواره روابط مستحکم تاریخی و فرهنگی داشته‌ایم.

يکشنبه 13 مرداد 1392 - 15:09

دکتر روحانی صبح امروز یکشنبه در دیدار امامعلی رحمان رییس‌جمهور تاجیکستان با وی، روابط ایران با کشورهای منطقه از جمله تاجیکستان را الگویی برای روابط با دیگر کشورها دانست و گفت: زبان، فرهنگ و تمدن مشترک از جمله زمینه‌هایی است که وحدت، همکاری و توسعه بیش از پیش روابط دوجانبه بین دو ملت را فراهم کرده است.
رییس‌جمهور با اشاره به همکاری‌های فرهنگی، علمی، اقتصادی فی‌مابین توسعه اینگونه همکاری‌ها در جهت منافع مشترک دو کشور را مهم توصیف کرد.
رییس‌جمهور همچنین مسأله تروریسم، مواد مخدر و حضور نیروهای بیگانه را از مهمترین مشکلات منطقه دانست و در ادامه همکاری‌های کشورهای منطقه از جمله ایران و تاجیکستان را در ایجاد صلح و ثبات منطقه‌ای مفید ارزیابی کرد.
دکتر روحانی با اشاره به همکاری‌های دو کشور در مجامع بین‌المللی از جمله در سازمان شانگهای اظهار امیدواری کرد که روابط دو کشور در عرصه‌های مختلف بیش از پیش توسعه یابد.
رییس‌جمهور ضمن تشکر از دعوت رسمی رییس‌جمهور تاجیکستان برای سفر به این کشور، گفت: امیدوارم در فرصت مناسب بتوانم از کشور دوست و برادر تاجیکستان دیدن کنم.
امامعلی رحمان رییس‌جمهور تاجیکستان نیز در این دیدار ضمن تبریک مجدد به رییس‌جمهور کشورمان برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری دیدگاههای خود را درباره آخرین اوضاع منطقه، بیان کرد.
وی با اشاره به همکاری‌های دو جانبه ایران و تاجیکستان اظهار امیدواری کرد که مناسبات تهران – دوشنبه در راستای طرح‌ها و پروژه‌های مشترک اقتصادی روز به روز توسعه یابد.
امامعلی رحمان پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف را مهم ارزیابی کرد و گفت: کشورهای غربی نمی‌خواهند ایران و جهانِ اسلام پیشرفته باشند.
رییس‌جمهور تاجیکستان برای شرکت در مراسم تحلیف دکتر روحانی که عصر امروز(یکشنبه) در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود به ایران سفر کرده است.

شناسه خبر: 70108