دیدار رییس جمهور قزاقستان با دکتر روحانی

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و نورسلطان نظربایف رییس جمهور قزاقستان با یکدیگر دیدار و در خصوص راهکارهای گسترش سطح روابط و مناسبات همه جانبه میان دو کشور تبادل نظر کردند.

يکشنبه 13 مرداد 1392 - 15:02

دکتر روحانی ظهر یکشنبه در دیدار نورسلطان نظربایف رییس جمهور قزاقستان با وی، روابط دو کشور را مثبت ارزیابی و تصریح کرد: انشاءالله در دولت جدید جمهوری اسلامی ایران شاهد روابط بهتری میان تهران و آستانه خواهیم بود.
رییس‌جمهور اظهار داشت: توسعه روابط اقتصادی ایران و قزاقستان در مجموع موضوعی مهم بوده و اگر در این مسیر مشکلاتی نیز وجود دارد باید با کمک یکدیگر در جهت رفع آنها تلاش کنیم.
دکتر روحانی احداث راه آهن میان سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان و اتصال کشورهای منطقه به آب های جنوبی ایران از این طریق را موضوعی حائزاهمیت دانست و بر ضرورت رسیدن به توافق برای رفع موانع موجود در مسیر تکمیل این پروژه تاکید کرد.
رییس جمهور قزاقستان نیز در این دیدار ضمن تبریک پیروزی دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری بر روابط رو به رشد و ضرورت توسعه بیش از پیش مناسبات دو کشور تاکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری بزرگ در منطقه است و ما به عنوان همسایه آن همواره خواهان قدرتمند بودن ایران هستیم.
نورسلطان نظربایف با بیان اینکه استفاده از انرژی هسته ای حق همه ملت ها و کشورهاست تصریح کرد: معتقدیم نباید به بهانه موضوع هسته ای مردم ایران تحت فشار قرار داشته باشند و باید این مسائل از طریق راه حل های دیپلماتیک حل و فصل شود.
رییس جمهور قزاقستان برای شرکت در مراسم تحلیف دکتر روحانی که عصر امروز (یکشنبه) در مجلس شورای اسلامی برگزار می شود به ایران سفر کرده است.

شناسه خبر: 70107