دکتر خزعلی در نشست خبری هفته گرامیداشت مقام زن:

مراسم هفته گرامیداشت مقام زن با شعار بانوی خردمند برگزار خواهد شد/ برگزاری آئین گرامیداشت روز زن در سالن اجلاس سران با حضور رئیس جمهور

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: در هفته گرامیداشت مقام زن دو برنامه با حضور رئیس جمهور در نظر گرفته شده که بر این اساس روز یکشنبه مراسم گرامیداشت روز زن در سالن اجلاس سران با حضور دکتر رئیسی برگزار می‌شود و روز دوشنبه هفته بعد نیز زنان نشستی نخبگانی با رئیس جمهور خواهند داشت.

شناسه خبر: 133978 -

سه شنبه 28 دی 1400 - 13:40

دکتر انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور صبح روز سه‌شنبه در نشست خبری هفته گرامیداشت مقام زن با بیان اینکه برای این هفته نام «بانوی خردمند» را برگزیده‌ایم، گفت: انتخاب این نام از آن رو صورت گرفته است که نشان دهیم در معاونت امور زنان به دنبال آن هستیم تا نقش‌آفرینی زنان برای حل و فصل مشکل زنان را در عرصه‌های مختلف از تصمیم‌گیری تا اجرا تثبیت کنیم.
رئیس ستاد مرکزی هفته بزرگداشت مقام زن درباره برنامه‌های این هفته گفت: برنامه‌های گرامیداشت هفته زن از روز جمعه پیش‌رو و با حضور در نماز جمعه آغاز می‌شود و در روز شنبه مراسم تجدید میثاق با امام راحل و حضور در بهشت زهرا را خواهیم داشت. همچنین در روز شنبه از بیمارستان خاص بانوان بازدید کرده و از پرستاران و پزشکان زن که در دوران همه‌گیری کرونا در خط مقدم پاسداری از سلامت جامعه بودند، تقدیر خواهیم کرد.
دکتر خزعلی افزود: روز یکشنبه مراسم اصلی گرامیداشت مقام زن در محل سالن اجلاس سران و با حضور ریاست محترم جمهوری برگزار خواهد شد و از جمعی از بانوان که با خردمندی خود نشان دادند زن مسلمان می‌تواند در عرصه‌های مختلف اجتماعی حضوری موفق داشته باشد نیز قدردانی خواهد شد.
وی اظهار داشت: در روز دوشنبه نشستی نخبگانی با رئیس جمهوری خواهیم داشت و به بحث و بررسی مسائل زنان خواهیم پرداخت. همچنین مراکز ورزشی و تخصصی زنان در سطح کشور به شکل هماهنگ و هم‌زمان افتتاح می‌شوند. برگزاریی کارگاه‌های آموزشی، وبینارها، مسابقات و جلسات مشاوره رایگان پزشکی، تربیتی و حقوقی برای زنان نیز از دیگر برنامه‌های تنظیم شده برای این هفته است.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور آزادسازی تعدادی از زنان زندانی جرایم غیرعمد و اجرای برنامه‌های حمایت از زنان آسیب‌دیده اجتماعی را از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده برای هفته گرامیداشت مقام زن برشمرد و تصریح کرد: در کنار اکران رایگان فیلم‌های سینمایی و بازدید رایگان زنان از موزه‌ها، راه‌اندازی بازارچه برای عرضه محصولات زنان سرپرست خانوار و زنان کارآفرین نیز از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده این ایام است.
دکتر خزعلی خاطرنشان کرد: برای این هفته همچنین پویش یک حس خوب طراحی شده که از طرف وزارت کشور اجرا خواهد شد و بر اساس آن کارمندان زن ادارات می‌توانند روز زن را به عنوان مرخصی تشویقی استفاده کنند و در ازای آن با خانواده خود در پارک‌هایی که برای اجرای برنامه‌های این هفته در نظر گرفته شده حضور پیدا کنند.
وی برگزاری نشست‌های مجازی بین‌المللی با حضور زنان ایرانی خارج از کشور و نیز وزرا و مقامات زن کشورهای اسلامی و زنان جبهه مقاومت را از دیگر برنامه‌های هفته گرامیداشت مقام زن عنوان کرد.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور همچنین به برگزاری حداقل 720 همایش برای دختران جوان و دانش‌‌آموز دبیرستانی در این هفته اشاره کرد و گفت: در این هفته همچنین پویشگری‌هایی برای غربالگری سلامت زنان و دختران در استان‌های مختلف خواهیم داشت.
دکتر خزعلی در ادامه درباره نامگذاری معابر به نام زنان شهیده گفت: در این رابطه مذاکراتی با شهرداری داشته‌ایم و شهرداری نیز اقدامات خوبی از جمله نصب بیلبوردهایی با موضوع تجلیل از مادران شهدا اجرا کرده است.
وی در پاسخ به سوالی درباره موضوع نشست‌های مجازی بین‌المللی با زنان کشورهای اسلامی اظهار داشت: در این نشست‌ها مسائل مشترک مبتلا به جامعه زنان کشورهای اسلامی مورد بررسی قرار می‌گیرد تا به راه‌حل‌های مشترک برای این مسائل و نیز اتخاذ مواضع مشترک از سوی کشورهای اسلامی در مجامع بین‌المللی برسیم.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌های این معاونت برای استفاده از ظرفیت فقهی حوزه علمیه قم برای پاسخگویی به مسائل روز مرتبط با زنان گفت: دیدارهای خوبی با مراجع عظام تقلید و نیز آیت‌الله اعرافی رئیس حوزه علمیه قم داشته‌ایم و قرار شده است شورایی فقهی مختص مسائل و اقتضائات زنان تشکیل شود تا به شکل روزآمد مسائل حوزه زنان مورد بررسی قرار گرفته و احکام فقهی مورد نیاز در آن استخراج شود.
دکتر خزعلی همچنین درباره اجرای قانون حمایت از خانواده و نیز سرنوشت لایحه تامین امنیت زنان تصریح کرد: در بودجه سال آینده اعتبارات خوبی برای اجرای قانون حمایت از خانواده و فرزندآوری در نظر گرفته شده و لایحه تامین امنیت زنان نیز در مجلس از سوی فراکسیون زنان در حال بررسی بوده و قرار است جلسه مشترکی نیز با معاونت امور زنان داشته باشند تا این لایحه زودتر به نتیجه رسید.

شناسه خبر: 133978

- نهاد ریاست‌جمهوری

- جلسات

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده