دکتر رضایی در دیدار وزرای «اقتصاد و دارایی»، «معادن»، دستیار ارشد رئیس جمهور و مدیران بخش نفت و انرژی نیکاراگوئه:

توسعه و تقویت همکاری کشورهای مقاوم، سیلی محکمی بر صورت آمریکا و قدرت‌های زورگوی جهان است/ جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار دولت‌ها و ملت‌های مقاوم بوده و نسبت به آن مصمم است

معاون اقتصادی رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت تقویت همکاری‌های ایران و نیکاراگوئه بویژه در حوزه نفت و انرژی، خواستار تلاش مسئولان دو کشور در راستای افزایش سطح مبادلات تجاری فی مابین به نفع توسعه رفاه و پیشرفت دو ملت شد.

شناسه خبر: 133826 -

سه شنبه 21 دی 1400 - 08:58

دکتر محسن رضایی صبح روز دوشنبه به وقت محلی در دیدار با وزیر اقتصاد و دارایی، وزیر معادن، دستیار ارشد رئیس جمهور نیکاراگوئه در امور امور تجاری، ترویج سرمایه‌گذاری و همکاری‌های بین‌المللی و مدیران حوزه نفت انرژی این کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار دولت‌ها و ملت‌های مقاوم آمریکای لاتین بویژه نیکاراگوئه بوده و نسبت به آن مصمم است.
معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به اقدام ایران در ارسال بنزین به ونزوئلا علی رغم مخالفت‌ها و کارشکنی‌های آمریکا، اظهار داشت: این اقدام این پیام را برای دولت‌ها و ملت‌های جهان داشت که دیگر دوران فشار و زورگویی علیه دیگر کشورها به اتمام رسیده است.
دکتر رضایی دخالت آمریکا در امور داخلی کشورها را توهین به ملت‌ها دانست و تاکید کرد: در این شرایط باید دولت‌ها و ملت‌های آزادیخواه و مقاوم در کنار هم باشند و با گسترش روابط همه جانبه به توسعه رفاه و پیشرفت یکدیگر کمک کنند.
دکتر رضایی افزود: دولت‌ها و ملت‌های مقاوم با تقویت و توسعه مناسبات و همکاری‌ها می‌توانند به دنیا ثابت کنند که انقلابی‌گری با پیشرفت اقتصادی هم سازگاری دارد.
معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بسیار گسترده ایران و نیکاراگوئه، خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده توسعه همه جانبه مناسبات و همکاری‌های دو کشور و تبادل تجربیات در زمینه‌های گوناگون فنی، نفت و انرژی، پتروشیمی، ساخت پالایشگاه، ساخت و توسعه بنادر و سرمایه گذاری‌های مشترک با نیکاراگوئه است.
دکتر رضایی همچنین تلاش برای تاسیس بانک مشترک ایران و‌ نیکاراگوئه ‌و تبادل تجربیات میان دو کشور در زمینه تحقیقات و مطالعات اقتصادی، تجاری و دانشگاهی را حائز اهمیت عنوان کرد و گفت: امیدواریم این سفر مبدا تحولی جدید در مناسبات و همکاری‌های دو کشور باشد.
وزیر اقتصاد و دارایی نیکاراگوئه نیز در این دیدار با اشاره به قرابت و نزدیکی دو دولت و دو ملت در مبارزه با زیاده خواهی قدرت‌های زورگو، گفت: باید در راستای توسعه همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های گوناگون تلاش کنیم.
وی همچنین با تشریح فرصت‌های سرمایه گذاری و ظرفیت‌های نیکاراگوئه در بخش نفت و انرژی، حفاری‌های نفتی و توسعه بنادر، خواستار استفاده از تجربیات ایران و حضور سرمایه‌گذاران ایرانی در این حوزه شد.
وزیر معادن نیکاراگوئه هم در این نشست با اشاره به ظرفیت‌های عظیم معدنی در نیکاراگوئه بویژه در زمینه معادن طلا، تسهیل در همکاری‌های مشترک دو کشور و حضور سرمایه گذاران ایرانی در این بخش را حائز اهمیت دانست.
دستیار ارشد رئیس جمهور نیکاراگوئه در امور امور تجاری، ترویج سرمایه گذاری و همکاری‌های بین‌المللی نیز با تجلیل از حضور معاون رئیس جمهور کشورمان در مراسم تحلیف رئیس جمهور نیکاراگوئه در شرایط حساس کنونی، گفت: باید با ابتکار عمل و تلاش مضاعف، موانع و چالش‌های پیش‌رو در توسعه همکاری‌ها و مناسبات دو کشور را برطرف کنیم.

شناسه خبر: 133826

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سفرهای خارجی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده