مشاور رئیس‌جمهور در دیدار با نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی

تأکید بر ضرورت توجه به حقوق اقلیت‌های دینی در کشور

دکتر ماموستا عبدالسلام کریمی؛ مشاور رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی عصر روز گذشته، با نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌و گو کرد.

شناسه خبر: 132748 -

شنبه 29 آبان 1400 - 17:27

در این دیدار که در نهاد ریاست جمهوری انجام شد، ماموستا عبدالسلام کریمی بیان داشت: تمام پیام‌آوران بزرگ آسمانی آمده‌اند تا بشر را به اخلاق و تسلیم امر خدا شدن، دعوت نمایند. بدین جهت، همه ما پیروان ادیان توحیدی باید تسلیم امر خدا باشیم. همانگونه که همه پیامبران ادیان الهی در اصول و رعایت اخلاق متحد و یگانه بودند شایسته است ما پیروان ادیان نیز زیست و تعامل مسالمت‌آمیز داشته‌ باشیم و با یکدیگر بر اساس عدل و انصاف و اخلاق حسنه رفتار نماییم.
ماموستا کریمی به پایین آمدن نرخ جمعیت ایرانیان پیرو ادیان توحیدی اشاره کرد و گفت: کاهش جمعیت ادیان توحیدی در سالیان گذشته قابل تأمل است که باید بدان توجه جدی داشت. رویکرد انقلاب اسلامی عدالت محوری و جهانشمولی است بنابراین باید بر اساس عقلانیت و عدالت اجتماعی حرکت کنیم نه احساسات و تعصبات قومی و فرقه‌ای.
وی با اشاره به اینکه اقلیت‌های دینی در انقلاب‌اسلامی و دوران دفاع مقدس در کنار برادران مسلمان خود حضور داشتند و شهیدان عزیزی را تقدیم جمهوری‌اسلای ایران نمودند، بیان داشت: همانگونه که خون تمام اقوام ایرانی و پیروان ادیان توحیدی در انقلاب و دوران دفاع مقدس از مرزهای این میهن اسلامی دفاع کرد، ما نیز اعتقاد کامل داریم در چارچوب قانون اساسی، همه ایرانیان عزیز از هر قوم، دین و مذهبی می‌بایست در اداره کشور شریک، سهیم و دخیل باشند.
کریمی با بیان اینکه قانون اساسی میثاق ملی همه ایرانیان است، افزود: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران میثاق همه کسانی است که دل در گرو این میهن سرافراز و تمدن نوین اسلامی دارند. بنابراین باید مشارکت همه ایرانیان براساس قانون اساسی رعایت شود و از طرفی همه اقوام، ادیان و مذاهب نیز باید تابع قانون اساسی کشور باشند. مشاور رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی افزود: مطالبات و خواسته‌های به حق و قانونی همه ایرانیان بر اساس مفاد قانون اساسی و بیانات مکرر رهبر فقید انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری باید پیگیری شود و ما در این مشاورت از طرف ریاست محترم جمهور، موظف هستیم که آن مطالبات قانونی را پیگیری کنیم.
وی در بخش دیگر از سخنانش گفت: مشکلات و دغدغه‌های ایرانیان عزیز پیرو ادیان توحیدی را با مشورت شما نمایندگان ایرانیان عزیز پیرو ادیان توحیدی، استخراج خواهیم کرد و با همفکری و همدلی فرهیختگان و نخبگان جامعه، راهبرد و راهکار مناسبی برای حل آنان خواهیم یافت.
روبرت بگلریان؛ نماینده ارامنه اصفهان و جنوب ایران در این ملاقات گفت: بنده وقتی متوجه شدم که ریاست محترم جمهور یک شهروند فرهیخته از اقلیت‌های مذهبی را به عنوان مشاور خویش برگزیده، بسیار خرسند شدم. بگلریان افزود: نوع نگاه پیروان ادیان توحیدی به دولت، نیازمند بازآفرینی است. او گفت: این جمله که اقلیت‌های دینی برای ما یک فرصت هستند نیازمند باز تعریف و ایضاح مفهومی است.
دکتر همایون سامه‌یح؛ نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی، به مشاور رئیس‌جمهور گفت: ما جامعه کلیمیان چند مطالبه اصلی داشتیم که به دو مطالبه مهم و اصلی‌مان، پاسخ مثبت داده شده و امیدواریم مابقی مطالباتمان توسط جنابعالی حل و فصل شود. وی گفت: من از جنابعالی می‌خواهم که یکی از مشاوران خود را از میان اقلیت‌های دینی منصوب نمایید. سامه‌یح افزود: پیگیری مسائل و مطالبات اقلیت‌های دینی هم انسجام آفرین است و هم رابطه جامعه ادیان با دولت را تقویت می‌کند. در ضمن این قبیل اقدامات در راستای منافع ملی است و در محافل بین‌المللی و مباحث حقوق بشری نیز به جمهوری اسلامی ایران کمک می‌کند.
مهندس آرا شاوردیان؛ نماینه ارامنه تهران و شمال ایران نیز در این جلسه بیان داشت: پرسش اصلی ما این است که این مشاورت چه کمکی به جامعه ارامنه و پیروان ادیان توحیدی خواهد کرد. آیا از مراکز فرهنگی ـ علمی پیروان ادیان توحیدی، حمایت‌های معنوی انجام می‌شود؟
وی افزود: اینکه شما از جامعه اقلیت‌ مذهبی هستید و به عنوان مشاور رئیس جمهور انتخاب شدید، بسیار خوشحال کننده است و امیدواریم در این دوران جدید اقدامات مثبت و تأثیرگذاری انجام گیرد.
آقای مهندس شارلی انویه تکیه؛ نماینده مسیحیان آشوری ـ کلدانی در این دیدار گفت: انتظار ما از دولت و از این مشاورت اقوام و اقلیت‌ها آن است که از کرامت انسانی و حقوق عمومی پیروان ادیان توحیدی به طور کامل حمایت شود.
دکتر اسفندیار اختیاری: نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی به مشاور رئیس‌جمهور گفت: در کلیات بحث، همه ما نمایندگان پیروان ادیان توحیدی، همراه نظام هستیم. گرچه به لحاظ جمعیتی، جمعیت ما رو به کاهش است و این خود زنگ خطر جدی است اما همین جمعیت موجود نیز تأثیرگذار و نقش آفرین است.

شناسه خبر: 132748

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی