آیت‌الله رئیسی در جلسه شورای اداری سیستان و بلوچستان:

در نظام اسلامی بندگی خدا از مسیر خدمت به خلق خدا می‌گذرد/ برنامه هفتم توسعه مبتنی بر آمایش سرزمینی تدوین خواهد شد/ قانونمند شدن تعاملات مرزی هم امنیت و هم رفاه را برای مرزنشینان به ارمغان می‌آورد/ پروژه‌های نیمه تمام باید قبل از فرسوده شدن تکمیل شوند/ دانشگاه باید گره‌گشای مسایل اجرایی و نقطه مرکزیت تحول کشور باشد/ تاکید بر ضرورت ارتقای جذابیت‌های سرمایه‌گذاری در سیستان و بلوچستان

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی شامگاه جمعه در پایان برنامه‌های سفر دو روزه به سیستان و بلوچستان در جلسه شورای اداری استان با تسلیت سالروز شهادت امام سجاد (ع)، گفت: برای بنده و همکارانم توفیقی بود که از دیروز به شهرها و مناطق مختلف سیستان و بلوچستان سفر کنیم و صمیمانه از تلاش همه مدیران و مسئولانی که در جای جای استان به خدمتگزاری به مردم بسیار خوب و عزیز مشغول هستند، تشکر می‌کنم.

شناسه خبر: 130966 -

جمعه 12 شهريور 1400 - 21:54

رئیس جمهور همچنین با گرامیداشت هفته دولت و یاد شهیدان رجایی و باهنر و شهدای کارمند، افزود: مدیریت در نظام و فرهنگ اسلامی، ویژگی‌هایی دارد. اولین ویژگی مدیریت در نظام اسلامی این است که مدیر خود را قبل از هر کس و قبل از هر چیز در محضر مقدس پروردگار متعال و پاسخگوی او می‌داند. این مسئله به مدیر و رفتار او جهت داده و نوعی خودکنترلی ایجاد می‌کند که در نوع رفتار او بسیار تاثیرگذار است.
دکتر رئیسی پاسخگویی به عموم مردم و همچنین ارباب رجوع را از دیگر ویژگی‌های مدیریت در نظام اسلامی برشمرد و اظهار داشت: مدیر همچنین باید خود را پاسخگو به سلسله مراتب اداری و نظارتی بداند. نکته مهم دیگر این است که نگاه مدیر در نظام اسلامی به مردم نگاه خاصی است. در نظام های اداری معمولا این ویژگی با جمله حق با مشتری است تبیین می‌شود، اما در نظام مدیریت اسلامی یک مدیر علاوه بر اینکه حق را با مشتری و ارباب رجوع می‌داند، مردم را هم دوست دارد.
رئیس جمهور تصریح کرد: در نظام اسلامی محور دوست داشتن خداست و به تعبیر شهید مطهری دوست داشتن خدا از مسیر دوست داشتن و خدمت به خلق خدا می‌گذرد. یعنی اگر انسان می‌خواهد خدا را راضی کند باید از کار مردم گره‌گشایی کند. در این نوع نگاه دیگر مدیر و کارگزار در ازای خدمتی که به مردم ارائه می‌کند انتظار تشکر ندارد و حتی در خارج از ساعت اداری آمادگی ارائه خدمت به مردم را دارد.
آیت‌الله رئیسی ادامه داد: در منظومه مدیریتی اسلامی مراجعه مردم، برای کارگزاران نعمت و فرصت خدمت به حساب می‌آید و این برگرفته از سیره ائمه معصومین است. امام راحل نیز از همین رو فرمودند که مردم ولی نعمتان ما هستند.
رئیس جمهور در توضیح ویژگی دیگر نظام مدیریت اسلامی، با بیان اینکه باید قبل از توجه به بازرسی‌ها و نظارت‌های بیرونی، نظارت‌ها و بازرسی‌های درون‌سازمانی را مورد توجه قرار دهیم، خاطرنشان کرد: هیچ نظام مدیریتی بدون نظارت وجود ندارد. کنترل‌های نظارتی در ادارات برای افراد بد نیست، بدها کنترل نمی‌خواهند، بدها بد هستند. کنترل برای خوب‌هاست که به کار انسان‌های پاک‌دست و پاکدامن نظارت شود که دچار آسیب نشوند. وظیفه داریم از مجموعه سازمان‌های اداری دولت به عنوان سازمانی کارآمد، صیانت کنیم که از روابط ناسالم دچار آسیب نشوند.
دکتر رئیسی در ادامه سخنان خود در جلسه شورای اداری استان، بر ضرورت توسعه سیستان و بلوچستان براساس آمایش سرزمینی تاکید کرد و گفت: توسعه هر منطقه باید بر اساس ظرفیت‌ها و نیازهای آن انجام شود. آمایش سرزمینی کار مهمی است و برنامه هفتم توسعه مبتنی بر آمایش سرزمینی تدوین خواهد شد.
رئیس جمهور همچنین با اشاره به ضرورت استفاده بهینه از ظرفیت مرز در سیستان و بلوچستان برای گسترش تعامل با کشورهای همجوار و نیز افزایش تبادلات تجاری بین مرزنشینان افزود: این تعامل می‌تواند هم امنیت و هم رفاه را برای مرزنشینان به ارمغان بیاورد و رونق اقتصادی ایجاد کند. لذا باید هر چه سریع‌تر چارچوب‌های قانونی داد و ستدهای مرزی تدوین و تعیین شود.
آیت‌الله رئیسی اظهار داشت: وقتی راه صحیح و قانونی داد و ستد در مرزها باز باشد، کمتر کسی به دنبال راه‌های غیرقانونی می‌رود ضمن اینکه می‌توان با قاطعیت و جدیت بیشتر با تخلفات مقابله کرد.
رئیس جمهور بهره‌گیری مناسب از ظرفیت سواحل مکران را از دیگر نکات مهم درباره سیستان و بلوچستان دانست و تصریح کرد: فعال شدن ظرفیت‌های ناشی از سواحل مکران فرصتی بسیار عالی برای رفع بیکاری، رونق اقتصادی، رونق گردشگری و ارتباطات منطقه‌ای و بین‌المللی برای این استان و همه کشور است.
آیت الله رئیسی با تاکید بر اهمیت تقویت اقتصاد دریا، اظهار داشت: بعضی از کشورهای اروپایی، 50 درصد تولید ناخالص ملی‌شان از اقتصاد دریاست، اما سهم اقتصاد دریا در تولید ناخالص داخلی کشور ما بسیار کم است.
دکتر رئیسی ادامه داد: باید همه تلاش‌مان را برای فعال کردن حداکثری ظرفیت‌های اقتصادی استان به کار بگیریم و در مسیر فعال کردن این ظرفیت‌ها و همچنین در مسیر بهره‌برداری از این ظرفیت‌ها قطعا استفاده از نیروها و متخصصان بومی در اولویت خواهد بود. یکی از ظرفیت‌های خوب استان ظرفیت نیروی انسانی است و مدیران و مسئولان دولتی بهره‌گیری بهتر از این ظرفیت را حتما مدنظر قرار خواهند داد، چرا که نیروهای بومی انگیزه بیشتری برای فعالیت در مسیر آبادانی استان خود دارند.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود اتمام پروژه‌های نیمه تمام را از دیگر اولویت‌های کاری دولت سیزدهم عنوان و خاطرنشان کرد: اتمام پروژه‌های نیمه تمام، قبل از اینکه این پروژه‌ها پیش از افتتاح و بهره‌برداری فرسوده شوند، در دستور کار است. تکمیل پروژه‌های نیمه تمام به ویژه پروژه‌های حوزه آب و فاضلاب، اشتغال و تولید را رونق می‌بخشد.
آیت‌الله رئیسی به موضوع مهم چالش آبی در استان اشاره کرد و گفت: کمبود آب از دغدغه‌های جدی در سیستان و بلوچستان است که باید برای حل مشکل راهکار طراحی کنیم. از نگاه بنده به عنوان یک مسئول، مشکلی حل نشدنی در کشور نداریم. همه مشکلات در کشور قابل حل است و فقط احتیاج به فکر و اندیشه و کار کارشناسی و همفکری دارد.
رئیس جمهور سیستان و بلوچستان را از مراکز مهم علم و دانش در کشور معرفی کرد و افزود: امروز دانشگاه باید گره‌گشای مسایل اجرایی کشور باشد. معتقدم نقطه مرکزیت تحولی که دولت جدید دنبال می‌کند، باید در دانشگاه تعریف شود. دانشگاه باید درکنار بازار، صنعت، ادارات و سازمان‌های دولتی قرار گیرد و این تحول همراه با علم و فناوری صورت بگیرد.
دکتر رئیسی با تاکید بر اینکه علم باید پایه تحولات باشد وگرنه تحولات سلیقه‌ای می‌شود، اظهار داشت: نقش‌آفرینی دانشگاه می‌تواند خیلی سازنده باشد. دانشگاهیان نباید کنار باشند، نباید صرفا یک جزوه‌ای یا پایان‌نامه‌ای بنویسند و بعد آن پایان‌نامه را در کتابخانه دانشگاه بگذارند درحالی که صنعت ما نیازمند یک نظریه و پیشنهاد جدید است.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه به عنوان نمونه دانشگاه باید برای برون رفت از بحران آب راهکار ارائه دهد، تصریح کرد: امروز از چاه‌نیمه‌های زابل بازدید کردیم. این آب باید به نحوی به مخازن منتقل و در آنجا نگهداری شود و آب شرب مورد نیاز مردم را فعلا برای مدتی تامین کنند تا بتوانیم راهکارهای بلندمدت‌تر مثل بهره‌برداری از آب‌های ژرف و طرح‌های انتقال آب از دریای عمان را با آرامش خاطر بیشتر اجرا کنیم.
آیت‌الله رئیسی بر ضرورت تلاش حداکثری برای رفع مشکل کم آبی سیستان و بلوچستان و برطرف شدن دغدغه مردم از ناحیه کم آبی تاکید و خاطرنشان کرد: دولت در این مسیر حامی و پشتیبان مسئولان و دستگاه‌های مربوط است و توامان احیای حق‌آبه مردم سیستان و بلوچستان را از طریق به کارگیری یک دیپلماسی فعال دنبال خواهد کرد.
رئیس جمهور در ادامه مسأله مهم دیگر درباره سیستان و بلوچستان را جذب سرمایه برای استان دانست و گفت: باید یکسری معافیت‌ها و امتیازات برای سرمایه‌گذاری در استان سیستان و بلوچستان تعیین کنیم تا سرمایه‌گذاران برای حضور در استان ترغیب شوند. استان به حمدالله از امنیت مطلوبی برای سرمایه‌گذاری برخوردار است و باید سودآوری سرمایه‌گذاری در استان را تضمین کنیم.

رئیس جمهور با قدردانی از اقدمات انجام شده از سوی بنیاد مسکن در زمینه تامین مسکن محرومان، گفت: از دوستان دیگر در بسیج سازندگی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در این زمینه همکاری و تلاش کردند تشکر می کنیم. خوشبختانه سپاهیان عزیز و سایر نیروهای مسلح کشور علاوه بر حوزه تامین امنیت در حوزه‌های مختلف برای رفع محرومیت ها در کنار مردم و با مردم هستند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه سپاه امروز مجموعه‌ای را آماده کرده و بسیج سازندگی نیز هرجا مشکلی در کشور وجود دارد برای کمک به حل آن نقش‌آفرینی می‌کنند، گفت: این محرومیت‌زدایی که دوستان برای آن تلاش می‌کنند جای تقدیر دارد و نقش بسیج ، سپاه و سازمان‌های انقلابی را باید محترم شمرد و همینجا تاکید می کنم که قضیه مسکن کپرنشین های حاشیه چابهار را تا پایان سال باید تمام کنیم.

رئیس جمهور در ادامه به موضوع راه‌های استان اشاره کرد و گفت: توسعه راه‌های ریلی و جاده‌ای استان در  در دستور کار بوده است و این موضوع مهم همچنان ادامه خواهد داشت و از سوی وزیر محترم راه و شهرسازی دنبال می شود.

آیت الله رئیسی ادامه داد: درمورد موضوع معادن در زابل و برخی نقاط معدنی در استان نیز وزیر صنعت ، معدن و تجارت موضوع را با حساسیت، فوریت و جدیت در دستور کار قرار خواهند داد.

رئیس جمهور همچنین درخصوص مسأله حضور مهاجران افغانی در استان و مشکلات ناشی از آن، با بیان اینکه این عزیزان میهمانان ما در کشور هستند، ساماندهی وضعیت مهاجرین افغانی و احوال شخصیه آنها را از سوی وزارت کشور، مورد تاکید قرار داد.

آیت الله رئیسی در بخش پایانی سخنان خود در جلسه شورای اداری استان سیستان و بلوچستان بر پیگیری جدی اجرای تصمیمات تا حصول نتیجه تاکید کرد و گفت: نظام پیگیری در ریاست جمهوری را تعریف کرده ایم و آقایان وزرا خودشان پای کار هستند، نمایندگان محترم هم مسائل را پیگیری می‌کنند و آقایان علما هم که در منطقه حضور دارند و با مردم ارتباط دارند پیگیر موضوع هستند.

رئیس جمهور اعتماد سازی در مردم به صورت عملی و نه در قول را موضوعی بسیار مهم دانست و با بیان اینکه سرمایه اجتماعی و مشارکت عمومی در سایه اعتماد محقق می شود، افزود: اعتمادی که در مردم آسیب دیده باید بازسازی شود و بازسازی اعتماد آسیب دیده فقط در گرو عمل به وعده‌هاست.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: همه مسوولان و مدیران محترم کاری که دست‌شان است باید به قدری محکم کار کنند که گویا قرار است نسل‌ها و عصرها بر این کار بگذرد و این کار مورد ستایش همه قرار بگیرد. اگر خانه را می‌سازیم محکم بسازیم و اگر جاده و یا پلی احداث می کنیم باید بسیار اساسی ساخته شود.

رئیس جمهور تاکید کرد: باید در دوره ای که مسئولیت داریم، به گونه‌ای عمل کنیم که آیندگان ما را مورد ستایش قرار دهند و قبل از همه در محضر مقدس پروردگار متعال، کار باید بسیار حساب شده عمل شود. خصوصاً در استان سیستان و بلوچستان که فرهیختگان زیادی دارند.

شناسه خبر: 130966

- رئیس‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده