تأکیدات امروز آیت الله رئیسی در «نشست ویژه بررسی مسائل خوزستان»:

از دستور تشکیل «شورای راهبردی» تا لزوم تعیین «استاندار ویژه» برای خوزستان

رئیس‌جمهور منتخب گفت: برای حل مشکلات خوزستان در دولت سیزدهم حتی یک روز هم معطل نخواهیم شد و بررسی مسائل و تدوین برنامه برای خوزستان را آغاز کرده‌ایم.

پنجشنبه 31 تير 1400 - 13:06

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی امروز پنجشنبه در نشست ویژه بررسی مسائل استان خوزستان، معضلات استان در زمینه‌های گوناگون بویژه کم‌آبی را مورد رسیدگی قرار داد.
آیت‌الله رئیسی دراین نشست، با ابراز ناراحتی و نگرانی عمیق خود از وضعیت مردم استان خوزستان، اظهارداشت: برای اینکه زمان تا تشکیل و استقرار دولت جدید از دست نرود این جلسه را تشکیل دادیم تا راهکارهای عملیاتی را برای برطرف‌کردن مشکلات استان بیابیم وهر آنچه امکان‌پذیر است از اکنون اجرائی شود.
رئیس‌جمهور منتخب با تأکید بر اینکه مردم خوزستان حقیقتاً دین خود را به انقلاب و امنیت کشور ادا کرده‌اند، گفت: همه ما مدیون رشادت‌ها، ایستادگی و مقاومت مردم دلیر خوزستان هستیم ولی امروز این مردم، بخاطر انباشت مشکلات گوناگون در رنج و سختی قرار دارند و باید برای عبور از معضلات موجود و ایجاد ثبات در استان برنامه‌ریزی و اقدامات فوری و جدی انجام شود.
رئیس‌جمهور منتخب با تأکید بر اینکه باید اهتمام ویژه‌ای در کشور نسبت به برطرف‌کردن مسائل استان خوزستان داشت، افزود: متأسفانه نسبت به خوزستان بی‌توجهی‌هایی صورت گرفته و چنانچه در طول این مدت توجه خاصی به استان شده بود امروز شاهد انباشت مسائل و مشکلات مختلف در سطح استان نبودیم.
رئیس‌جمهور منتخب تشکیل شورای راهبردی متشکل از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی برای بررسی ویژه وضعیت استان خوزستان را مورد تأکید قرار داد و گفت: دیدگاه‌ها و راهکارهای این شورا برای رفع مشکلات مردم خوزستان مورد توجه دولت سیزدهم خواهد بود.
آیت‌الله رئیسی با تأکید بر اینکه هرگونه هزینه در خوزستان برای رفع مشکلات آب، فاضلاب و توسعه‌یافتگی و ایجاد اشتغال را سرمایه‌گذاری می‌دانیم و نه هزینه، اظهار داشت: بدون تردید، بخشی از ثروت عظیمی که خداوند در سرزمین خوزستان قرار داده باید در مسیر توسعه و رفع نیازهای اساسی استان هزینه شود.
رئیس‌جمهور منتخب با بیان اینکه مدیرعالی استان در استان‌هایی که شرایط خاص دارند در دولت مورد توجه خواهد بود، گفت: در استان‌هایی که مشکل خاص دارند، استانداران ویژه انتخاب خواهند شد تا با اختیارات ویژه بتوانند به صورت نوبه‌ای مسائل استان را در زمان‌های کوتاه با حضور در هیئت دولت مطرح و پیگیری کنند و رفع محرومیت در استان‌هایی مانند خوزستان و سیستان و بلوچستان در اولویت اقدامات همه دولتمردان خواهد بود.
رئیس‌جمهور منتخب با قدردانی از زحمات همه دستگاه‌ها و نهادها برای رفع مشکلات استان خوزستان، خاطرنشان کرد: نباید کاری که امروز می‌توان انجام داد به فردا موکول شود؛ به عنوان مثال، چرا موضوع آب‌شیرین‌کن‌ها و اولویت در تخصیص بودجه برای بخش آب و برق استان در زمان خود انجام نشده است؟
رئیس جمهور منتخب، اولویت قائل‌شدن در رفع مشکلات مربوط به کمبود آب را مورد تأکید قرار داد و گفت: امروز بدون شک، تأمین آب آشامیدنی مردم و صیانت از دام کشاورزان در اولویت قرار دارد و باید به مردم اطیمنان داد که خسارت‌های واردشده به آنان به نحو مناسب تأمین خواهد شد.
آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: دولت برای رفع مشکلات خوزستان برنامه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت خواهد داشت و در برنامه کوتاه‌مدت خود را موظف می‌دانیم که در چند ماه آینده با همکاری مردم و همه دستگاه‌ها نسبت به حل مشکلات اضطراری مردم استان اقدام کنیم.
در این نشست که دبیر شورای عالی امنیت ملی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، نماینده ولی فقیه در استان خوزستان، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، وزیر و معاونین وزارت نیرو، رئیس بنیاد مستضعفان، رئیس کمیته امداد، رئیس سازمان بسیج مستضعفین و شماری از نمایندگان استان خوزستان در مجلس حضور داشتند پس از ارائه گزارش‌هایی از آخرین وضعیت استان خوزستان در زمینه مشکل کم‌آبی و خشکسالی و اقدامات انجام‌شده برای رفع این مشکل، راهکارها و پیشنهادهایی برای عبور از شرایط کنونی و ایجاد توسعه پایدار در سطح استان مطرح شد.

شناسه خبر: 130100