دکتر واعظی در گفت و گو با خبرنگاران:

خنثی کردن هدف گذاری های اصلی دشمنان با کمک مردم و هدایت های مقام معظم رهبری بزرگترین کار این دولت بود/ برای دادن نمره عملکرد به دولت، باید شرایط حاکم بر کشور ناشی از جنگ اقتصادی در نظر گرفته شود/ این دولت همه تلاش‌ خود را برای توسعه ،رفاه ، امنیت و خدمت بیشتر به مردم انجام داد/ دیدار هیات دولت با مقام معظم رهبری به همان شکل که برنامه ریزی شده بود، انجام شد/ تخریب ها علیه  دولت بخاطر این بود که نتواند به مردم خدمت کند

رییس دفتر رییس جمهور گفت: بزرگترین کاری که در این دولت انجام شد، این بود که دولت به همراه مردم، با حمایت‌ها و هدایت‌های مقام معظم رهبری و با همکاری 2 قوه دیگر و نیروهای مسلح همه با هم به کار بزرگی دست زدند که بخاطر آن نظام ما مستحکم‌تر از گذشته ماند و همه هدف‌گذاری‌های اصلی دشمنان هم خنثی شد و شکست خورد.

شناسه خبر: 122412 -

يکشنبه 10 مرداد 1400 - 12:55

دکتر محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور روز یکشنبه در حاشیه آخرین جلسه هیات دولت دوازدهم در جمع خبرنگاران درباره مهمترین اقدامات دولت تدبیر و امید گفت: با اقدامات دولت در سال 92 هم قیمت دلار کاهش یافت، هم تورم تک رقمی شد و هم وفور به وجود آمد ولی متأسفانه در 3.5 سال گذشته با جنگ اقتصادی و فشارهای مختلفی که بود با مسأله گرانی‌ها و افزایش قیمت ارز و فشارهای بین‌المللی که بود، عملاً شرمنده مردم شدیم. امیدوار هستیم که شرایط ایران و شرایط بین‌المللی و تلاش‌هایی که بخش خصوصی و تولیدکنندگان انجام می‌دهند، این مشکل مردم زودتر حل شود.

دکتر واعظی در پاسخ به اینکه چه نمره ای به دولت می دهید، گفت: درست نیست که خودمان به خودمان نمره دهیم. نمره دادن را به مردم عزیزمان واگذار می‌کنیم و البته  مردم هم در ارتباط با نمره‌ای که می‌دهند باید شرایط کشور را در نظر بگیرند.

وی افزود: شرایط کشور، شرایط خاص جنگ اقتصادی و فشارهای بین‌المللی است. امیدوارم این وضع تغییر پیدا کند. اگر این وضع ادامه پیدا کرد. مردم باید مقایسه کنند با یک دولت دیگری که در همین شرایط کشور را اداره می‌کند، آن موقع نمره دهند که آیا در یک شرایط فشار بین‌المللی و گرفتاری‌های متعدد، تحریم و جنگ اقتصادی این دولت ،‌کشور را بهتر اداره کرده یا دولت بعد.

رییس دفتر رییس جمهور خاطرنشان کرد: حرفی هم که آقای رئیس جمهور زدند و دیگران می‌زنند این است که همه تلاش‌مان را برای توسعه و رفاه و امنیت و خدمت بیشتر به مردم کردیم که در برخی موارد توفیق داشتیم اما کم‌فروشی نکردیم و کمک می‌کنیم که این کارها در دولت بعدی بهتر انجام شود.

دکتر واعظی درباره اقدامات 8 ساله دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: دولت در عرصه‌های مختلف برنامه‌ریزی کرده بود و در برخی از این عرصه‌ها مثل تولیدات داخلی، اتکاء به توان داخلی، شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های استارت‌آپی و افزایش تولیدات پتروشیمی و پالایشگاهی طرح تحول سلامت، توفیقات دولت مشهود است و در برخی حوزه‌ها هم تلاش‌ها انجام شده ولی شرایط عادی خودش را داشته است.

رییس دفتر رییس جمهور اضافه کرد: برخی حوزه‌ها هم مستقیم به ارتباطات بین‌المللی و خارجی و دلار مربوط می‌شده و فشارهای خارجی گرفتاری‌هایی را از نظر گرانی و معیشت برای مردم بوجود آورده است که دولت در هر کدام از اینها به سهم خودش تلاش کرده که در برخی موارد توفیقاتی به دست آورده و در برخی موارد هم ناکامی‌هایی بوده که باید جبران شود.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی درباره شایعات و اخبار مطرح شده از جلسه آخر دیدار هیات دولت با رهبری گفت: به نظر ما دیدار همانطوری انجام شد که قبل از دیدار برنامه‌ریزی شده بود. دیدار خداحافظی دولت براساس پروتکل‌های بهداشتی دوران کرونا برنامه‌ریزی شده بود، فاصله اجتماعی در نشستن حفظ شد، مقام معظم رهبری سال‌های گذشته به اعضای دولت با امضاء خودشان قرآن هدیه می‌کردند. آن موقع اعضای دولت از دست مبارک‌شان می‌گرفتند اینبار به دلیل اینکه فاصله‌ها حفظ شود این قرآن امضاء شده توسط اعضای دفتر داده شد.

دکتر واعظی افزود: یک اشکال اجرایی بین مسئولین ذیربط برای انتقال ساعت بوجود آمده بود به ما منتقل شده بود که ساعت 11 است اما دفتر مقام معظم رهبری برای 10.30 برنامه‌ریزی کرده بودند. ما هم آن روز صبح جلسه داشتیم بلافاصله پس از جلسه به محل دیدار رفتیم.

رییس دفتر رییس جمهور درباره تخریب های انجام شده علیه دولت، گفت: این دولت از همان ابتدای سال 92، همواره با تخریب‌ و فشار مواجه بود، تخریب از طرف خارج و دشمنان نظام طبیعی است که همه فشارشان را روی دولت می‌گذارند که نتواند به مردم خدمت کند.

وی افزود: متأسفانه برخی از رقبای دوران انتخابات ، همان رویه دوران انتخابات را حفظ کردند و آن را ادامه دادند. به نظر من حالا که گذشت ولی امیدواریم این روش به هیچ وجه برای دولت سیزدهم استمرار پیدا نکند، باید یاد بگیریم که روزی که رأی مردم شمرده می‌شود و رئیس جمهور انتخاب می‌شود، دیگر عملاً این رئیس جمهور، رئیس جمهور همه مردم ایران است و به هیچ وجه نباید رقابت‌های انتخاباتی، انتقادها و تخریب‌ها، ادامه پیدا کند به طوری که مانع خدمت‌رسانی دولت شود.

دکتر واعظی خاطرنشان کرد: همه وظیفه دارند به دولت منتخب مردم کمک کنند، تجربیات‌شان را در اختیار بگذارند و تلاش بکنند که دولت موفق شود. هر دولتی باشد. موفقیت دولت به نفع مردم و انسجام نظام است امیدواریم از این تجربه تلخ تخریب، استفاده شود و در دولت سیزدهم یک همدلی و انسجام بوجود بیاید.

رییس دفتر رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره آینده برجام در دولت سیزدهم گفت: این بستگی دارد به اینکه وزارت خارجه دولت سیزدهم شکل بگیرد و سیاست خارجی دولت اعلام شود بعداً می‌شود درباره آن قضاوت کرد. ما نظرمان همواره بر این بود که تلاش کردیم در دولت خودمان تحریم برداشته شود. زیرا تحریم را برای اقتصاد کشور و معیشت مردم مضر می‌دانیم و فکر می‌کنیم باید تلاش شود تحریم برداشته شود. البته بستگی دارد دولت سیزدهم چه نظری دارد و ما هم مثل شما منتظریم .

دکتر واعظی در پاسخ به اینکه تعیین تکلیف حدود 2 هزار خودرویی که در گمرک معطل مانده است ،‌اظهارداشت: سیاست دولت ما همواره بر این بوده که چه کالای اساسی، چه مواد اولیه و چه هر کالای دیگری که با پول بیت‌المال و پول بخش خصوصی وارد کشور شده است باید در جامعه مورد استفاده قرار بگیرد مگر اینکه طبق قانون مشکلات و موانعی داشته باشد که آنها باید مرتفع شود و به نظر من خوب است که این سوال از مسئولین گمرک یا وزیر اقتصاد انجام بگیرد.

رییس دفتر رییس جمهور در پاسخ به اینکه بزرگترین کاری که در این دولت انجام شد چه بود و چه کاری دوست داشتید انجام بدهید که انجام نشد؟ گفت: در 3.5 سال گذشته دولت آمریکا و ترامپ از همه نفوذ و قدرت‌اش در داخل و خارج از آمریکا استفاده کرد برای اینکه یک بهم‌ریختگی در داخل کشور از نظر اقتصادی و سیاسی و امنیتی بوجود بیاورد و مردم را در مقابل حکومت و نظام قرار دهد. هدف‌گذاری که کرده بودند این بود که نظام فروبپاشد. این هدف‌گذاری آنها بود. بزرگترین کاری که انجام شد، این بود که دولت به همراه مردم، با حمایت‌ها و هدایت‌های مقام معظم رهبری و با همکاری 2 قوه دیگر و نیروهای مسلح همه با هم به کار بزرگی دست زدند و آنکه نظام ما مستحکم‌تر از گذشته ماند و همه هدف‌گذاری‌های اصلی آنها هم خنثی شد و شکست خورد.

دکتر واعظی خاطرنشان کرد: درست است که گرانی‌ها و فشارهای اقتصادی و معیشتی برای مردم بوجود آوردند ولی این مردم استقامت و تحمل کردند ولی مهم این است که الان مسئولین دولت آمریکا از رئیس جمهور گرفته تا وزرایشان، اعلام کردند که سیاست آقای ترامپ در ارتباط با ایران، سیاست شکست‌خورده‌ای است. به نظر من این مهم‌ترین کار است.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: در رابطه با اینکه چه کارهایی می‌خواستیم بکنیم، خیلی از کارهایی که مربوط به داخل کشور بود را را برنامه‌ریزی کردیم و انجام دادیم. ممکن است تحریم و فشار باعث شد در یکسری کارهایی که نیاز به تکنولوژی و سرمایه‌گذاری خارجی داشت، یک مقدار تأخیر بیفتد. اینها چیزهایی است که بالاخره مانع بوجود آمد و آن چیزی هم که الان بخاطر آن نگران و ناراحت هستیم این است که کلاً در ارتباط با کالای اساسی و معیشت مردم و گرانی‌ها خیلی تلاش و برنامه‌ریزی کردیم و جلسات متعددی گذاشتیم که قیمت ها کاهش پیدا کند یا اینکه گران نشود و اینها متأسفانه به دلیل جنگ روانی و اقتصادی و هم فشارهای بین‌المللی و هم خشکسالی در ایران و در دنیا ، قیمت‌ها افزایش پیدا کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره توصیه به دولت آینده گفت: توصیه من این است که از تجربیات دولت‌های گذشته حتماً استفاده کند از تجربیات و مشاوره صاحبنظران و مسئولین استفاده کردن به معنای این نیست که به اینها پست و شغل داده شود ولی از نظرات‌شان استفاده و تلاش کند که با عزت هر چه سریع‌تر تحریم کشور برداشته شود تا هم داخل کشور و هم روابط اقتصادی خارجی‌اش را براساس نرمال انجام دهد.

شناسه خبر: 122412

- دفتر رئیس‌جمهوری

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده