دکتر روحانی در آیین افتتاح طرح های ملی وزارتخانه های راه و شهرسازی و ورزش و جوانان:

تقویت حمل و نقل به عنوان یکی از ارکان پیشرفت کشور و زندگی مردم، از افتخارات این دولت است/ آبادانی سواحل مکران اقدام ارزشمند و افتخار آمیز این دولت بوده است/ در زمینه ورزش در این دولت اقدامات و حرکت‌های بسیار خوبی انجام شده است/ افزایش 12 برابری خانه‌های ورزش روستایی به معنای عدالت ورزشی و توجه دولت به روستاها است/ توجه به روستائیان در این دولت با هیچ دوره ای قابل مقایسه نیست/ احداث 142 خانه جوان در کشور نشان دهنده اهمیت این دولت به جوانان است

رئیس جمهور حوزه حمل و نقل را از ارکان پیشرفت کشور و بهبود وضعیت زندگی مردم دانست و گفت: تقویت و توجه ویژه به بخش حمل و نقل از افتخارات این دولت است و در طول 8 سال گذشته در زمینه بزرگراه‌ها، حمل و نقل جاده‌ای، ریلی، دریایی، بندری و بویژه ترانزیت، کارهای بسیار بزرگی انجام شده است.

شناسه خبر: 122168 -

پنجشنبه 24 تير 1400 - 12:30

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز پنج شنبه در هشتاد و یکمین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید و افتتاح طرح های ملی وزارتخانه های راه و شهرسازی و ورزش و جوانان در استان های مختلف کشور، اظهار داشت: افتخار می کنیم به اینکه در شرایط سخت جنگ اقتصادی و کرونا خداوند توفیق داد تا مسیر افزایش و جهش تولید و همچنین حمایت و مانع زدایی از تولید را با قدرت ادامه دهیم.
دکتر روحانی با اشاره به افتتاح طرح ها و پروژه های مهم در حوزه راه و شهرسازی و ورزش و جوانان در شهرهای مختلف کشور، گفت: افتتاح حدود 21 هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در یک روز با وجود شرایط سخت جنگ اقتصادی، بسیار حائز اهمیت است.
رئیس جمهور با بیان اینکه در این دولت بزرگراه های کشور از 12 هزار کیلومتر به 20 هزار کیلیومتر افزایش یافته است، گفت: در حوزه ریلی نیز اقدامات بسیار خوبی در 8 سال گذشته انجام شده و اتصال خطوط ریلی کشور و نقش آن در ترانزیت بسیار حائز اهمیت است.
دکتر روحانی همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید برای توسعه بنادر کشور، گفت: آبادانی سواحل مکران از جمله اقدامات مهم و از افتخارات این دولت است.

رئیس جمهور افزود: با اقدامات دولت در زمینه اتصال خطوط راه آهن به شبکه ریلی سراسر کشور، راه آهن از چابهار به زاهدان به شبکه سراسری متصل شده و از قزوین به رشت و از آنجا به کاسپین و دریای خزر و سپس بندر آستارا متصل می‌شود و با این اقدامات، کشورهای منطقه نیز به شبکه ریلی کشورمان متصل خواهند شد.

دکتر روحانی گفت: دولت همچنین پروژه بزرگ انتقال آب دریا به استانهای کرمان و یزد را انجام داده و شرایط برای ادامه این مسیر به استانهای اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان نیز وجود دارد.

رئیس جمهور ادامه داد: در روزهای آینده اسکله نفتی مهمی که می‌تواند به عنوان یک اقدام تاریخی محسوب شود افتتاح خواهد شد و از این به بعد از بندر جاسک نیز می‌توانیم نفت صادر کنیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه در این دولت سرمایه گذاری بزرگی در چابهار، جاسک و سواحل مکران انجام شده است اظهار داشت: امروز به واسطه سرمایه گذاری‌های انجام شده، 8 میلیون تن به ظرفیت بندر شهید بهشتی اضافه شده است و بر اساس گزارش وزیر راه و شهرسازی امکانات بندری برای تخلیه بار از 180 میلیون تن به 285 میلیون تن افزایش یافته است و این درحالی است که در شرایط تحریم و کرونا بودیم و اگر آن خبیث در دنیای سیاسی جهان نبود بی تردید شاهد اقدامات بزرگتری در این هشت سال می‌بودیم.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اقدامات دولت تدبیر و امید در زمینه ورزش و جوانان اظهار داشت: در هشت سال گذشته تحرک خوبی در عرصه ورزش و جوانان انجام شده است و بر اساس آنچه وزیر ورزش و جوانان گزارش دادند خانه های ورزش روستایی در آغاز این دولت 600 واحد بود که با افزایش 12 برابری، امروز 7 هزار خانه ورزش روستایی داریم  و این به معنای عدالت ورزشی و توجه دولت به روستاها است.

دکتر روحانی افزود: دولت همچنین در زمینه آب، برق، راه، بهداشت و درمان، آموزش، و اتصال به اینترنت اقدامات چشمگیری در روستاها انجام داده است و امروز صددرصد روستاهای بالای 20 خانوار  به اینترنت پرسرعت متصل هستند که این در زمینه آبادانی روستاها اهمیت بسزایی دارد.

رئیس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: در زمینه خانه های جوان از عدد صفر در دولت قبل به عدد 142 خانه در کشور رسیده ایم و تا پایان سال به 200 خانه جوان خواهد رسید که در زمینه نشاط و آموزش جوانان تاثیر بسزایی دارد.

دکتر روحانی افزود: با تلاش های انجام شده امروز بخش بزرگی از جاده‌های مهمی که در سال 98 در مناطق سیل زده به واسطه سیل تخریب شده بود بازسازی و به بهره‌برداری رسیده است.

متن کامل سخنان دکتر روحانی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

 

بسیار خوشحالیم که در هفته‌های پایانی خدمت دولت یازدهم و دوازدهم به مردم بسیار خوب ایران همچنان هر هفته و در هر هفته گاهی دو، سه روز شاهد افتتاح‌های بسیار بزرگ در سراسر کشور هستیم . از آغاز سال 99 تاکنون امروز هشتاد و یکمین روز افتتاح بزرگ دولت دوازدهم بود.

 افتخار می‌کنیم که در شرایط بسیار سخت تحریم و جنگ اقتصادی و در شرایط سخت کرونایی خداوند توفیق داد تا مسیر تولید . جهش تولید و مسیر حمایت از تولید و مانع‌زدایی از تولید را هر هفته با پروژه‌های بسیار بزرگ ادامه دهیم. مردم ما امروز شاهد هستند که حدود 21 هزار و 500 میلیارد تومان پروژه فقط در یک روز در زمینه راهها ، بزرگراه و بنادر و همچنین در زمینه ورزشی به  افتتاح رسید که برای ما بسیار حائز اهمیت است.

یکی از افتخارات این دولت از آغاز، موضوع تقویت حمل و نقل در کشور بوده است. حمل و نقل یکی از مسائل بسیار مهم و اساسی و به عنوان یکی از ارکان پیشرفت کشور برای زندگی مردم چه برای جابجایی مسافر و چه برای جابجایی بار داخلی، خارجی بسیار حائز اهمیت است و الحمدالله در زمینه حمل و نقل هم در زمینه جاده‌ای، هم در زمینه ریلی، هوایی، دریایی و بندری و مساله ترانزیت کارهای بسیار عظیم و بزرگی انجام گرفته است.

اینکه امروز اعلام شد در زمینه بزرگراه، این دولت موفق بوده 1.6 برابر به آنچه از قبل  بوده، بیفزاید. این بسیار مهم است، مسیرهای بزرگراهی 12هزار کیلومتر بوده و امروز به حدود 20 هزار کیلومتر رسیده است که جای بسیار خوشوقتی است و این مسیر باید ادامه پیدا کند تا همه راههای مهم و اصلی و شریانی کشور به آزادراه یا لااقل بزرگراه تبدیل شود. این برای سلامت مردم و صرفه جویی در سوخت و سرعت در حمل و نقل و صرفه‌جویی در زمان بسیار حائز اهمیت و مهم است.

در ریل مخصوصا این دولت یک حرکت بسیار شتابان و خوبی داشته است که انشاءالله یکی از این ایام در روزهای آینده به افتتاح پروژه‌های مهم ریلی در کشور اختصاص خواهد یافت. در مجموع چندین استان در کشور به شبکه ریلی سراسر کشور متصل شده و  این اتصال حائز اهمیت بوده است  مخصوصا جاهایی که این اتصال برای ترانزیت بسیار نقش داشته است. الان راه آهنی چابهار به سمت زاهدان ، راه آهن قزوین به رشت و از رشت به سمت کاسپین و دریای خزر و در مسیر دیگر به بندر آستارا و شبکه سراسری متصل خواهد شد.

راههای ترانزیتی کشورهای مختلف منطقه را به هم وصل می‌کند و ایران در مسیر ترانزیتی قرار می‌گیرد .همچنین در بخش بنادر که بسیار مهم است. چابهار یکی از بنادر بسیار مهم ما بود یکی از افتخارات این دولت، آبادانی سواحل مکران است مخصوصا دو پروژه مهم جاسک و پروژه مهمی که در چابهار داشتیم و هم آب شیرین کنی که از خلیج فارس و دریای عمان به منطقه شرق کشور که بخشی از این پروژه برای دو استان یعنی برای کرمان و یزد اجرایی و عملیاتی شد و البته در این مسیر استان هرمزگان هم از این آب استفاده و بهره‌برداری می‌کند و راه برای اینکه این مسیر ادامه پیدا کند به استان اصفهان، استان خراسان جنوبی، خراسان رضوی و همچنین سیستان و بلوچستان فراهم است . سواحل مکران برای ما بسیار اهمیت دارد و امروز آباد و آبادتر می‌شود انشاءالله در روزهای آینده یک اسکله نفتی مهم که در تاریخ ایران به عنوان یک کار تاریخی است انجام می‌گیرد و از جاسک هم نفت، صادر خواهد شد همانطور که از خارک سالیان دراز نفت صادر می‌شد .

سواحل مکران بحمدالله آباد شده، جاده‌ها و بزرگراهها، در کنار این مسیر ساخته شده است و سرمایه‌ گذاری‌های بزرگی در منطقه جاسک و چابهار انجام می‌گیرد و انجام گرفته است. در مجموع آبادانی این سواحل برای ما مهم بوده است.

 یک بخش بزرگی هم به بندر شهید بهشتی، بندر چابهار مربوط می‌شود که در اینجا 8 میلیون تن به ظرفیت این بندر اضافه شده که بسیار مهم است و آماری که  امروز وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که امکانات بندری ما برای تخلیه 180 میلیون تن بوده و امروز ظرفیت آن 285 میلیون تن است یعنی  100 میلیون تن در این دولت افزوده شده و تازه در تحریم و کرونا بودیم. اگر این خبیث ترامپ در دنیای سیاست آمریکا نبود که ضربه بزرگی به خودِ مردم آمریکا و مردم جهان، مردم فلسطین، مردم منطقه و مردم ایران زد آن وقت مردم می‌دیدند این آمار و ارقام کجا بود و خدمات دولت در این هشت سال چقدر مهم بود.

اینکه تجلیل می‌کنم بحث شخصِ من نیست بحث میلیون‌ها انسان است که در این هشت سال در سراسر کشور تلاش و فعالیت کردند، این افتخارات برای همه آنهاست این سالن های ورزشی تلاش همه آنها هست این بزرگراهها و بنادر تلاش همه مردم است تلاش کارگران، مهندسین، طراحان و وزارتخانه‌ها است و این کار عظیم و بزرگ در این شرایط سخت بحمدالله انجام گرفته و باز هم انجام خواهد گرفت.

در زمینه ورزش بحمدالله یک حرکت خیلی خوبی آغاز شده است. دو سه آمار در این جلسه وزیر محترم ورزش و جوانان اعلام کردند که بسیار مهم بود و آن اینکه خانه ورزش روستایی در آغاز این دولت 600 خانه بوده و امروز 7 هزار خانه ورزشی روستایی داریم یعنی در این هشت سال 12 برابر شده است

این به معنای عدالت ورزشی و توجه ویژه این دولت به روستاهاست . تحول در روستاها در این هشت سال با هیچ دوره‌ای از نظر آب، برق، راه، بهداشت و درمان، مسائل آموزشی، ورزشی، از لحاظ اتصال به اینترنت قابل مقایسه نیست . در روزهای اخیر صددرصد تمام روستاهای  20 خانوار به بالای کشور به شبکه اینترنت پرسرعت متصل شدند، این کار بسیار عظیم و بزرگی برای روستاها و آبادانی روستاها بود که الحمدالله در این دولت انجام گرفت، این عدالت ورزشی برای روستاها بسیار مهم است.

خانه جوان که در واقع از صفر در دولت یازدهم شروع کردیم به 142 خانه جوان و تا پایان امسال به 200 خانه می‌رسد. این برای نشاط و فعال شدن و آموزش جوان‌های اهمیت دارد.

و همچنین امروز خوشحال کننده بود که دیدیم برخی از جاده‌های مهمی که در سال 98 سیل آنها را نابود کرده بود و طرح موقت آن از ماههای اول ساخته شده بود اما اصل جاده‌ها و پل‌ها در برخی از مناطق همچنان باقی مانده بود بخش بزرگی از آنها هم امروز به افتتاح رسید که برای ما مهم بود مخصوصا مسیرهایی که مسیرهای اتصال بین استان‌ها و مخصوصا بین بنادر و مراکز کشور است که بسیار حائز اهمیت بود.

من تشکر می‌کنم از وزارت راه و شهرسازی و وزارت ورزش و جوانان، استانداران محترم و همه عزیزانی که در سراسر کشور تلاش کردند، انشاءالله این پروژه‌ها و این افتتاح امروز برای همه مردم عزیز مبارک باشد.

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

 

 

شناسه خبر: 122168

- دولت یادهم و دوازدهم

- جلسات

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده