دکتر واعظی در گفت و گو با خبرنگاران:

با افزایش واردات واکسن خارجی و ورود واکسن داخلی به چرخه مصرف عمومی، عملیات واکسیناسیون  سرعت گرفته و طبق برنامه پیش می رود/ توافق هسته ای زمانی انجام می شود که دو طرف به اهداف مد نظر خود دست یافته باشند/ مذاکره برای توافق درمورد یکی دو مورد باقیمانده در دولت بعدی انجام خواهد شد/ این دولت برای کمک به موفقیت دولت بعدی بلوغ خود را نشان داده است/ شایعات درخصوص برخی از اعضای دولت بی پایه و اساس بوده و در شان یک مسئول نظام نیست/ بخاطر برخی مشکلات به مردم حق می دهم و از آنها بخاطر صبر و تحملشان قدردانی می کنم  ولی اطمینان می دهم که این دولت کم فروشی نکرده است/ تشکر از صنایع فولاد و سیمان بخاطر همکاری در زمینه کاهش مصرف برق

رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه برنامه‌ریزی های بسیار خوبی در رابطه با واکسن داخلی و خارجی کرونا انجام شده است، اظهارداشت: طبق برنامه‌ریزی قبلی و با رفع موانع،  واکسن های خریداری شده به سرعت وارد می شود وتولید واکسن‌های داخلی هم بخوبی پیش می‌رود لذا اگر اتفاق خاصی نیفتد، می‌توانیم با همان برنامه‌ریزی کارمان را ادامه دهیم.

چهارشنبه 23 تير 1400 - 14:25

دکتر محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره روند واکسیناسیون در کشور اظهارداشت: برنامه‌ریزی بسیار خوبی در رابطه با واکسن داخلی و خارجی کرونا انجام شده است. با توجه به اینکه هدف‌گذاری‌های انجام شده برای افراد بالای 60 و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای داشتند و همچنین کسب و کارهایی که ارتباط زیادی با مردم  دارند و موضوع  بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، نیازمند این هستیم که سرعت بیشتری به خرج دهیم. خوشبختانه طبق برنامه‌ریزی قبلی‌ تقریباً واکسن های خریداری شده به سرعت وارد می شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: فردا صبح هم محموله دیگری می‌رسد، و حدود 3 میلیون آسترازنکا از ژاپن می‌آید،  هفته‌ای 1.5 میلیون هم از کشور دیگری وارد می شود و تولید  واکسن‌های داخلی هم بخوبی پیش می‌رود لذا فکر می‌کنم با این چارچوب اگر اتفاقی مثل 3 هفته قبل نیفتد، می‌توانیم با همان برنامه‌ریزی کارمان را ادامه دهیم.

 دکتر واعظی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده با هدف ایجاد دسترسی ایران به دارایی‌های بلوکه شده اش در ژاپن و کره جنوبی بخشی از تحریم‌های تجاری ایران را لغو کرده است آیا این خبر را تأیید می‌کنید ، گفت: همواره و از ابتدا  بدنبال آزادی دارایی‌های  خود در کره و ژاپن بودیم. این خبر را هم من امروز صبح دیدم و بررسی کردیم. به نظر می‌رسد در ارتباط با مسدودی‌ها گام‌هایی است که همان‌طور که اعلام شده درست است و برداشته می‌شود.

رییس دفتر رییس جمهور اضافه کرد: البته  مذاکره‌ای در این زمینه نکردیم و ارتباطی به مذاکرات وین ندارد.

وی در پاسخ به سوالی در زمینه  مذاکرات وین و اینکه این مذاکرات در این دولت رسماً به پایان رسید و گفته می‌شود دور هفتم  مذاکرات قرار است اواخر مرداد و در دولت آقای رئیسی انجام شود ، اظهارداشت: آن چیزی که برای این دولت مهم است ، اینکه به نحو احسنت مذاکره کنیم که هم تحریم برداشته شود و هم حقوقی که متعلق به ملت ایران است به آن حقوق دستیابی پیدا کنیم. بر این اساس مذاکراتی که در این 6 دور انجام شده، بسیار خوب بود.

دکتر واعظی خاطرنشان کرد:  به نظر من آنچه مربوط به مسایل موضوعی و اقتصادی و تحریم‌ها بود، روی همه آنها توافق شده است. دفعه قبل هم عرض کردم اینهایی که توافق کردیم اینها زمانی عملیاتی می‌شود که هر دو طرف به تمام اهداف و خواسته‌هایمان برسیم یا همه اینها با هم انجام می‌شود و عملی می‌شود یا هیچ‌کدام انجام نمی‌شود. یکی دو مورد مانده است. با توجه به اینکه آخر دوره ما است، به نظر می‌رسد در ابتدای دولت جناب آقای رئیسی انجام خواهد شد.

رییس دفتر رییس جمهور اضافه کرد: برای دولت ما فرق نمی‌کند. دولت ما می‌خواهد تحریم زودتر برداشته شود. امروز هم اگر برداشته شود، تا بخواهد پول‌ها برسد، صادرات نفت‌مان انجام شود، مواهب‌ آن به دولت سیزدهم می‌رسد. اینکه دو سه هفته آن طرف‌تر شود، عیبی ندارد، ما هم به عنوان دولت دوازدهم از حالا تا روزی که هستیم تا دوازده مرداد همه تلاش‌مان را می‌کنیم . وقتی هم دولت تمام شد اگر باز هم افرادی که در مسئولیت نیستند، نیاز باشد که اطلاعات و تجربیات‌شان را در اختیار بگذارند، این کار را انجام می‌دهند.

دکتر واعظی گفت: در یک ماه گذشته در ارتباط با انتقال اطلاعات و ارایه گزارش به دولت بعدی، وظیفه مان را انجام دادیم  و هر آنچه برای دولت خودمان می‌خواستیم را برای دولت سیزدهم انجام دادیم.

وی افزود: فکر می‌کنیم دولت ما بلوغ خودش را نشان دهد. وقتی که مردم رئیس جمهور و دولتی را انتخاب می‌کنند باید با تمام وجود تلاش کنیم که دولت بعدی دولت موفقی باشد.

رییس دفتر رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید اروپا هم به ایران فشار آورد و هم به دنبال همکاری بوده نمونه این سیاست برجام بوده است. پاسخ شما به این موضع آقای بورل چیست، گفت: آقای بورل مثل هر دیپلمات و هر سیاستمدار دیگری در دنیا وقتی اظهارنظر می‌کند، یک جنبه‌اش، جنبه داخلی خودشان را دارد و مقداری مربوط به سیاست خارجی است. ما هم همین‌طور هستیم. بر این اساس طبیعی است که آن چیزی از مواضع ایشان برای ما قابل قبول است که بیشتر با عملشان و با رفتارشان و مکاتبات‌شان همخوانی داشته باشد. به هر حال آقای بورل تا الان تلاش‌اش بر این بوده که همکاری بین ایران و اتحادیه اروپا را بهتر انجام شود.

دکتر واعظی در پاسخ به اینکه در انتهای دولت یکسری خبرهایی منتشر می‌شود مبنی بر اینکه دولتمردان از کشور خارج می‌شوند و بعضی‌هایشان اقامت در کشور دیگری دارند، گفت: اصلاً این حرف‌ها در شأن یک مسئول نیست . مسئولینی که در دولت هستند و آنهایی که ما با آنها سر و کار داریم، اینها تازه بر سر کار نیامدند، اینها یک تاریخچه‌ 30، 40 ساله دارند که همواره در مسئولیت‌های مختلف و رده‌های مختلف در این نظام بودند و آینده ممکن است که شغل دولتی نداشته باشند ولی در خدمت این نظام هستند .

رییس دفتر رییس جمهور خاطرنشان کرد: این دولت دولتی بوده که همه مسوولین آن شفاف کار کردند، این دولت دولتی بوده که در سخت‌ترین شرایط جنگ اقتصادی و در یک سال و نیم کرونا با شدیدترین فشارهای روانی کار کرده است ولی بالاخره با این وضع کشور را اداره کردیم. ممکن است الان مردم به دلایل اینکه مقداری سفره آنها کوچک شده، مشکل معیشتی دارند مخصوصا طبقه متوسط به پایین، ما حق را به مردم می‌دهیم که یک مقدار دلخوری‌هایی داشته باشند ولی می‌خواهم بگویم این دولت کم‌فروشی نکرده است.

دکتر واعظی اضافه کرد: این دولت از تمام داشته‌های خود برای خدمت به مردم استفاده کرد، هر ابتکاری که می‌توانست بکار برد تا مردم در این شرایط بسیار سخت بتوانند زندگی آبرومندانه‌ای داشته باشند هر چند که آبرومندانه به معنای این است که در مقابل خارجی تحقیر نشویم، تعظیم نکنیم و سینه‌مان سپر باشد

وی گفت: باید بطور جدی از مردم سپاسگزاری کنیم که اگر مردم مقاومت نکرده بودند و آن هدفی که دشمن داشت آن هدف، تحمیل می‌شد ولی به هر حال با همه فشارها توانستیم عبور کنیم، طوری عبور کنیم که هم رئیس جمهور قبلی آمریکا می‌گفت اگر من پیروز شوم مثلا با ایران ظرف یک هفته حل می‌کنم و هم رئیس جمهور جدید آمریکا گفت که من به برجام برمی‌گردم.

رییس دفتر رییس جمهور خاطرنشان کرد: امروز  بیشتر از آنچه که در سال 92 تحویل گرفتیم، تحویل دولت بعدی می‌دهیم بعنوان  نمونه  وقتی دولت را تحویل گرفتیم حدود 6، 7 هزار مگاوات برق در حال ساخت بود الان بیش از 16 هزار مگاوات برق در حال ساخت است . پتروشیمی را وقتی تحویل گرفتیم یک رقم خیلی کمی بود که اصلا قابل اعتنا نیست و الان که تحویل دولت سیزدهم می‌دهیم یک رقم قابل توجهی از محصولات و کارخانجات مختلف در رده‌های مختلف است که اینها افتتاح می‌شود و در طول هفته نیز طرح های مختلفی توسط رییس جمهور به افتتاح می رسد.

دکتر واعظی درباره  نشست اخیر منافقین و مقامات آمریکایی اظهارداشت: به هر حال وزارت خارجه خیلی برخورد شفاف و قاطعی را نسبت به این مساله داشت. یعنی هم سفرای ما در کشورهای ذیربط و هم وزارت خارجه ، سفیر آن کشور را احضار کرد به گونه‌ای فشار آورد که آقای بورل مسوول هماهنگ کننده اتحادیه اروپا مصاحبه کرد و موضع روشن خود را اعلام کرد و آن کاری را هم که آن نخست وزیر کرده بود و مقامات کشور دیگر کرده بودند را هم محکوم کردند.

رییس دفتر رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قطع برق صنایعی مانند فولاد باعث افزایش قیمت فولاد شد، گفت: این موقتی است همه  این کارها را برای این دو هفته گرما کردیم امروز یک تصمیم خوبی گرفتیم که اجازه دهیم برخی از صنایع از شب تا صبح فعالیت کنند، سیمان و قسمت هایی از فولاد جزو اینها هست لذا یک همکاری بود که صنایع کردند و باید از همه آنها تشکر کنیم برای اینکه برق در خانه‌ها قطع نشود. ما هم سریع تمهید می‌کنیم تا همکاری آنها را جبران کنیم.

دکتر واعظی درباره اقدامات انجام شده در بخش معادن اظهارداشت: در معادن سیاستی ابلاغ شده بود برای این که معادنی که مردم گرفتند و هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌کنند و فقط اسم خود را روی آن گذاشتند، این معادن را یا فعال کنند یا به فرد دیگری بدهیم آنهایی که فعال نکردند را از سال گذشته شروع کردند و در این رابطه آقای رزم حسینی و وزارت صمت با جسارت و شجاعت این کار را دنبال کردند.

شناسه خبر: 122145