دکتر روحانی در جلسه روسای کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا:

تنها راه مواجه نشدن با موج پنجم بیماری، رعایت کامل پروتکل های بهداشتی است/ ضرورت استفاده از تجربیات برای موج های قبلی ویروس درجلوگیری از بروز موج پنجم و قرمز شدن شهرها/ تسریع در روند واکسیناسیون با واردات واکسن های خارجی بیشتر و ورود واکسن داخلی به چرخه واکسیناسیون / تاکید بر اعمال نظارت دقیق بر مرزهای کشور و ممانعت از ورود افراد مبتلا به ویروس همراه با اطلاع رسانی دقیق برای مسافران/ ماموریت به کمیته تبلیغات برای اطلاع رسانی درمورد اهمیت تدوام رعایت پروتکل ها و پرهیز از عادی انگاری

جلسه روسای کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا روز پنج شنبه در حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور برگزار شد و در این جلسه کمیته بهداشت و درمان گزارش کاملی از شیوع سویه جدید ویروس موسوم به "دلتا ویروس" یا ویروس هندی در برخی از استان های جنوبی که موجب قرمز شدن وضعیت تعداد از شهرهای کشور و احتمال مواجه شدن با موج پنجم درکشور شده است، ارائه کرد.

پنجشنبه 10 تير 1400 - 14:17

براساس این گزارش با توجه به بالابودن سرعت شیوع و گسترش دلتا ویروس، رعایت دستور العمل های بهداشتی همچنان بهترین راه برای مهار و مقابله با این بیماری و جلوگیری از گسترش آن در دیگر مناطق کشور است و در کنار افزایش رعایت پروتکل های بهداشتی، تسریع در واکسیناسیون نیز می تواند در جلوگیری از مواجه شدن با موج پنجم بیماری در کشور موثر و مفید باشد.

رئیس جمهور در این رابطه با تاکید بر ضرورت رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی از سوی مردم و اعمال نظارت های جدی و دقیق در این زمینه از سوی دستگاه های مسئول و نظارتی بر استفاده از تجربیات گذشته در زمینه مهار موج های قبلی این بیماری تاکید و ابراز امیدواری کرد بدون اینکه وارد خیز بعدی شویم، توقف سیر نزولی را بهبود ببخشیم و بتوانیم با موج پنجم سریع‌تر مقابله کنیم که این در سایه رعایت پروتکل‌ها خواهد بود.

دکتر روحانی افزود: با توجه به فضایی که در آن قرار داریم، برای اینکه دچار محدودیت‌های قبلی نشویم و شهرها دوباره تبدیل به وضعیت قرمز نشوند نیازمند رعایت کامل پروتکل ها هستیم تا دوباره  مجبور به اعمال محدودیت‌های شدید نباشیم.

در این جلسه کمیته بهداشت ودرمان با ارائه گزارشی از تسریع در روند واکسیناسیون با توجه به از سرگیری واردات واکسن خارجی و ورود محموله های واکسن خارجی به کشور با پیگیری وزارت امور خارجه و بانک مرکزی برای رفع موانع و همچنین ورود واکسن داخلی به چرخه واکسیناسیون، خبر داد و همچنین روند تولید چند نوع واکسن داخلی دیگر را تشریح کرد .

کمیته بهداشت و درمان همچنین با اشاره به بروز برخی بی‌نظمی‌ها و ازدحام متقاضیان تزریق واکسن در برخی از مراکز واکسیناسیون بدلیل مشکلات ایجاد شده در زمینه تامین واکسن خارجی، تاکید کرد که با همکاری کمیته اطلاع‌رسانی با بخش‌های مختلف دیگر در کمیته بهداشت و درمان این معضل  به سرعت رفع شده بوده و عملیات واکسیناسیون با همان روال و نظم سابق ادامه خواهد یافت.

رئیس جمهور تاکید کرد: با رفع کمبود واکسن از طریق واردات واکسن خارجی و استفاده از واکسن های تولید داخل که مجوز تزریق عمومی را کسب کرده اند، عملیات واکسیناسیون براساس سند ملی و اولویت های تعیین شده تسریع یافته و وعده دولت برای واکسیناسیون گروه هدف تا پایان این دولت محقق خواهد شد .

دکتر روحانی همچنین به کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی مأموریت داد نسبت به آگاهی‌بخشی در این زمینه که واکسیناسیون نمی‌تواند دلیلی برای عدم رعایت پروتکل‌ها باشد و همچنین پرهیز از عادی انگاری درمورد این بیماری اقدام و اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی مؤثر را انجام دهد.

در این جلسه همچنین قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا،درمورد تمهیدات اندیشیده شده و محدودیت‌های ایجاد شده برای ورود اتباع خارجی از مرزهای کشور بویژه مرزهایی که احتمال ورود مسافران با ویروس دلتای هندی داده می‌شود، گزارشی را ارایه و تاکید کرد که با همکاهنگی کمیته حمل و نقل ستاد ملی و وزارت راه و شهرسازی نظارت جدی و دقیق در زمینه رعایت کامل پروتکل ها اعمال می شود.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه باید با هماهنگی کامل بین دستگاه ها نسبت به این ماجرا با جدیت و قاطعیت برخورد شود، تاکید کرد: به هیچ عنوان نباید اتباعی که آلوده به این ویروس هستند وارد کشور شوند و ضمن اطلاع رسانی شفاف و کامل در این زمینه، پروتکل‌ها و اقدامات نظارتی باید به طور دقیق رعایت شود تا مبادا مسافران خارجی و ایرانی در این خصوص دچار مشکل شوند.

در این جلسه همچنین گزارش کمیته بهداشت و درمان ستاد ملی کرونا درخصوص واکسیناسیون استادان دانشگاه و معلمان تا پایان مرداد ماه برای آماده سازی و بازگشایی  دانشگاه ها و مدارس ارایه شد که این برنامه با هماهنگی کمیته آموزش تدوین شده و با جدیت اجرا و دنبال خواهد شد.

بر اساس این گزارش روند تامین و تزریق واکسیناسیون از مردادماه سرعت بیشتری خواهد گرفت و جای نگرانی نخواهد بود.

شناسه خبر: 121957