دکتر روحانی در آیین افتتاح طرح های ملی صنعتی و معدنی:

درحوزه معادن اقدامات بسیار ارزشمندی در این دولت انجام شده است/ تکمیل زنجیره فولاد در دولت های یازدهم و دوازدهم افتخار آمیز است/ شیرین سازی و انتقال آب از جنوب به مناطق مرکزی کشور اقدامی بزرگ و ارزشمند برای توسعه کشور بود که در این دولت انجام شد / جنگ اقتصادی ترامپ علیه ایران از نظر قیمت کالاها فشار زیادی به مردم وارد کرد/ در بخش پتروشیمی با افتتاح 17 طرح ملی پتروشیمی در یکسال، یک جهش عظیم تاریخی در کشور ایجاد شده است/تحریم کنندگان امروز فهمیده اند که ملت ایران شکست نمی خورد/ تبریک روز صنعت و معدن به همه دست اندرکاران و فعالان این بخش

رئیس جمهور از معادن به عنوان یکی از نعمت های خدادادی که در خدمت مردم ایران قرار داده شده، نام برد و با اشاره به اقدامات ارزشمند انجام شده در این دولت در حوزه معادن، گفت: اقدامات بسیار بزرگی در حوزه معادن انجام شده که از نظر اشتغال جوانان، تامین نیازهای داخلی و همچنین صادرات محصولات معدنی آثار آن مشهود است.

پنجشنبه 10 تير 1400 - 12:18

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز پنج شنبه همزمان به روز صنعت ومعدن و در هفتاد و هفتمین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید بعد از افتتاح طرح های ملی بخش صنعت، معدن و تجارت در استان های مختلف کشور، اظهار داشت: در بخش فولاد و برخی از دیگر زمینه های معدنی در گذشته وارد کننده بودیم اما امروز نیازمندی ها در داخل را تامین می کنیم و صادر کننده هم هستیم.

دکتر روحانی با اشاره به اقدامات انجام شده در این دولت در راستای تکمیل زنجیره فولاد در کشور، گفت: با انجام این کار ارزشمند درحوزه فولاد، از خام فروشی این محصول ارزشمند جلوگیری شده است.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت معادن در اشتغال جوانان، گفت: معادن کشور سالها معطل و در اختیار کسانی بود که استفاده درستی از آن نمی شد، اما در این دولت معادن آزاد شد و در اختیار کسانی قرار گرفته که می توانند به سرعت و به نحو مطلوب از آن برای توسعه کشور، افزایش تولید و اشتغال جوانان استفاده کنند.

دکتر روحانی همچنین به موفقیت ها در بخش پتروشیمی و افزایش تولید محصولات در این حوزه اشاره کرد و گفت: در پتروشیمی شاهد یک جهش عظیم و بی سابقه در تاریخ کشور هستیم به طوری که در یکسال (99) 17 طرح ملی پتروشیمی افتتاح شده است و با صادرات محصولات پتروشیمی ارز مورد نیاز کشور در دوران جنگ اقتصادی تامین شد.

رئیس جمهور با اشاره به توطئه دشمنان برای ایجاد قحطی و جنگ خیابانی در کشور با تحریم و جنگ اقتصادی، اظهار داشت: دشمنان پیش‌بینی کرده بودند که با قطع درآمدهای نفت می‌توانند درآمدهای ارزی کشور را از بین ببرند و به این وسیله کشورمان نتواند مواد اولیه، تجهیزات و کالاهای اساسی مورد نیاز و ضروری کشور را وارد کند و با ایجاد کمبود و قحطی در بازار، جنگ خیابانی به راه افتاده و بتوانند نظام را ساقط کنند، اما در مقابل این توطئه، مردم، دولت و بخش خصوصی در کنار هم به میدان آمدند و محصولات دیگری را جایگزین فروش نفت کرده و تامین ارز مورد نیاز کشور توطئه دشمنان را با شکست مواجه کردند.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: البته جنگ اقتصادی که ترامپ تحمیل کرده بود، فشار زیادی را از لحاظ قیمت و تورم به مردم تحمیل کرد، اما در ایجاد قحطی و کمبود کالا در بازار ناموفق بودند.

رئیس جمهور گفت: در مقابل توطئه دشمن برای تحریم نفت، توانستیم محصولاتی مانند، گاز و فرآورده‌های نفتی مانند بنزین، برق، پتروشیمی، صنعت و معدن را جایگزین کنیم. همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان هم به صحنه آمدند و با تأمین نیازمندی‌های داخل در شکست توطئه دشمنان نقش بسزایی داشتند.

دکتر روحانی ادامه داد: با تلاش و اقدامات شرکت‌های دانش‌بنیان توانستیم کیت‌های تشخیص کرونا را در طول 2 ماه در داخل کشور تولید کنیم و تعداد آزمایشگاه‌های تشخیصی را از 2 آزمایشگاه به 400 آزمایشگاه افزایش دهیم و به واسطه تلاش این دانشمندان به ترامپ که پیام داده بود حاضر است 4 ونتیلاتور در اختیار کشورمان قرار دهد پاسخ دادیم که اگر نیاز داشته باشید حاضریم 40 دستگاه ونتیلاتور برایت بفرستیم.

رئیس جمهور افزود: در بخش صنعت و معدن نیز توانستیم اقدامات بسیار بزرگی انجام دهیم و در 3 ماهه چهارم سال گذشته بیش از 9 درصد رشد صنعتی را شاهد هستیم و در سال گذشته نیز در مجموع 7.1 درصد رشد صنعتی داشتیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در سال 99 که با شیوع ویروس کرونا بسیاری از کشورها دارای رشد منفی بودند و به طور متوسط 3 درصد رشد منفی داشتند ما در کشور مثبت 3.6 دهم رشد داشتیم و امروز دولت را با رشد مثبت و درحالی تحویل می‌دهیم که تخت‌های آی‌سی‌یو 2 برابر شده و در یک سال گذشته حدود 14 هزار تخت بیمارستانی افتتاح کرده ایم.

رئیس جمهور افزود: در 8 سال گذشته حقوق کارمندان بیش از 5 برابر و بازنشسته‌ها را 7 برابر افزایش دادیم اما معتقدم باز هم کافی نیست زیرا زندگی مردم در 3.5 سال گذشته بخاطر تحریم و کرونا در شرایط بسیار دشواری قرار گرفته است.

دکتر روحانی با اشاره به میزان صادرات و واردات در 3 ماهه اول امسال، اظهار داشت: در این مدت 10 میلیارد و 213 میلیون دلار واردات داشتیم و در مقابل 10 میلیارد و 689 میلیون دلار صادرات انجام دادیم و تراز صادرات، مثبت 476 میلیون دلار است، ضمن اینکه در صادرات، 3 ماهه اول امسال نسبت به 3 ماهه پارسال 69.2 درصد افزایش داشته است و این آمار برای ملت ایران افتخارآمیز و ضربه بسیار سنگینی به دشمنان است.

رئیس جمهور تصریح کرد: اینکه تحریم کنندگان امروز در وین پای میز مذاکره آمده اند بخاطر این است که فهمیده‌اند ایران شکست نمی‌خورد و در مقابل سختی‌ها ایستادگی و تلاش می‌کند.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

بسیار خوشحالیم که هفتاد و هفتمین پنج‌شنبه افتتاح را امروز که روز صنعت و معدن بود داشتیم و طرح‌هایی هم که امروز افتتاح شد در همین مسیر در زمینه صنعت و معدن کشور بود.

معادن یکی از نعمت‌های خدادادی است که در اختیار مردم عزیز و خوب این کشور قرار داده شده و از نفت که آن هم یک محصول معدنی است و از زیر زمین استخراج می‌شود بگذریم، در همین معادن به معنای مصطلح‌اش و همچنین صنایعی که در کنار این معادن قرار می‌گیرد، کار بسیار بزرگی در کشور هم از لحاظ اشتغال، هم از لحاظ درآمدزایی، نیازهای داخل کشور و همچنین صادرات، انجام می شود.

در بسیاری از زمینه‌ها در زمینه فولاد و برخی از دیگر زمینه ها وقتی به سال‌های قبل نگاه می‌کنیم می‌بینیم که ما در لیست واردات و صادرات، واردات قابل ملاحظه‌ای در زمینه فولاد داشتیم ولی امروز الحمدالله به خودکفایی رسیده ایم، نیازمندی‌های داخل را تأمین و صادر هم می‌کنیم.

اینکه کشورمان از لحاظ فولاد دهمین کشور دنیا و از لحاظ مس هفتمین کشور دنیاست. جای افتخار دارد و آن تلاش و فعالیت مهندسین و کارگران و مدیران ماست که این توانمندی‌های بالقوه را بالفعل می‌کند.

سنگ از زیر زمین و از معادن استخراج می‌شود و اینها به زنجیره‌های فولاد تبدیل می شود و از کنستانتره گرفته تا گندله تا آهن اسفنجی و شمش فولاد این زنجیره را طی می‌کند.

بسیار خوشحالیم که در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش زیادی شد که این زنجیره کامل شود. همین بحث خام‌فروشی که مطرح می‌شود اگر کنستانتره را داشته باشیم ولی آهن اسفنجی را نداشته باشیم، گندله را نداشته باشیم نمی‌توانیم به مقصد نهایی که شمش فولاد است دست پیدا کنیم و ناچاریم، مثلاً سنگ آهن را استخراج کنیم و صادر کنیم. شما ببینید چقدر تفاوت است بین سنگ آهن و بین فولاد. این ارزش افزوده است که می‌تواند کشور را در مسیر ثروت و توسعه قرار دهد.

یکی از کارهای بسیار مهم در دولت یازدهم و دوازدهم این بوده که این زنجیره را کامل کرده است. همین امروز هم دیدیم بسیاری از طرح‌هایی که افتتاح می‌شد، زنجیره‌ قبلی‌اش را یا از همان استان یا استان مجاور تأمین می‌کرد یا حتی یک شرکت، هر دو یا هر سه زنجیره را دارد. از کنستانتره دارد تا به گندله می‌رسد، تا به آهن اسفنجی و فولاد می‌رسد،  همه زنجیره را دارد یا در یک استان می‌بینیم این زنجیره وجود دارد مهم این است که این زنجیره در کنار هم قرار بگیرد و بتوانیم به محصول نهایی برسیم.

بحث‌های بسیار زیادی بود که این سنگ آهن را استخراج کنیم و ببریم در منطقه جنوب، لب آب آنجا زنجیره‌ها را انجام دهیم یا در خود استان‌ها انجام بگیرد. مشکل البته مشکل آب بود و اینکه می‌صرفد آب را از جنوب بیاوریم به مرکز یا نمی‌صرفد و خوب است که سنگ را به جنوب ببریم. این کار، کار بزرگی بود که در دولت دوازدهم انجام گرفت و همین شرکت‌های معدنی بودند که بار سنگین را بر دوش گرفتند و بالاخره آب از جنوب شیرین‌سازی شد و توسط پمپاژها و لوله‌ها به مرکز کشور آمد.

امروز دو استان به آب شیرینی که شیرین‌سازی می‌شود متصل است و از خلیج فارس و البته یک بخشی در آینده از دریای عمان بهره‌برداری و استفاده می‌شود. کار بسیار بزرگی بود. هم برای توسعه و آبادانی کشور و هم در مسیر راه برای آب آشامیدنی مردم و هم برای صنعت و هم برای حمل و نقل.

شما ببینید اگر بنا بود سنگ آهن را به بنادر حمل کنیم چقدر ظرفیت حمل و نقل می‌خواهد تا اینکه این به فولاد تبدیل می‌شود و فولادش صادر می‌شود و به حمل و نقل کمک می‌شود. حرکت، حرکت بسیار خوبی برای ما بود در این 8 سال برای توسعه در معادن و صنایع معدنی.

 البته همانطور که وزیر محترم جناب آقای رزم‌حسینی اشاره کردند دربخش معادن. معادن ما به افرادی واگذار شده بود و سال‌ها معطل بود نه خودشان کار می‌کردند نه معدن را آزاد می‌کردند که در اختیار دیگران قرار بگیرد. در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش زیادی شد تا این معادن آزاد شد و امروز در اختیار آنهایی است که می‌توانند به سرعت از این معادن استفاده و بهره‌برداری کنند.

یکی از منابع بزرگ برای اشتغال جوانان ما معادن است. معادن زیادی در کشور داریم، در زمینه‌های مختلف و اشاره کردند که رشته‌های مختلف صنعتی و رشته‌های مختلف معدنی داریم و از اینها استفاده می‌کنیم و معادن ما معادن بسیار وسیعی است.

وزیر محترم صمت اشاره کردند که ما در سال، 590 میلیون تن از این معادن استخراج می‌کنیم که استخراج اینها نعمت بزرگی است و بعد زنجیره‌هایی که به دنبال دارد. اشتغال بزرگی برای کشور درست می‌کند. پس در بخش اشتغال الحمدالله کار بزرگی انجام گرفته است.

در زمینه اکتشاف هم کار عظیمی انجام گرفت. در جلسه بعد آقای زرم‌حسینی توضیح می‌دهند که در دولت یازدهم و دوازدهم در سال 92 اکتشاف چقدر بوده. در این مدت 8 سال به اندازه کل تاریخ ایران اکتشاف کردیم. مقایسه کنند اکتشاف قبل را در ده‌های گذشته و کاری که در این 8 سال شده است.

اکتشاف بسیار وسیعی انجام گرفته است. البته همه این اکتشاف‌ها باید گمانه‌زنی و راستی‌آزمایی شود ببینیم عیارش چه مقدار است و آیا می‌صرفد، که آنها مراحل بعدی کار است اولین مرحله، مرحله اکتشاف است که کار بسیار عظیم و بزرگی انجام گرفته است.

نکته دوم اینکه در دوران جنگ اقتصادی که می‌خواستند ما را محاصره کنند و بشکنند و اقتصاد کشور را نابود کنند البته ظاهرش اینهایی که طراحی کرده بودند، اگر بخش خصوصی و مردم و مهندسین و کارگزاران کشور به میدان نیامده بودند، علی‌الظاهر درست پیش‌بینی کرده بودند ما سالی 40، 50 میلیارد پول نیازمند هستیم برای اینکه مواد مورد نیاز را وارد کنیم چه کالاهای اساسی، چه مواد اولیه برای کارخانجات و تولید. آنها گفتند وقتی نفت را قطع کنیم اینها درآمدی ندارند، از کجا می‌خواهند درآمد بیاورند. پس نمی‌توانند واردات داشته باشند.

این کلمه واردات در ذهن مردم گاهی خیلی منفی است. می‌گویند واردات را کم کنیم. البته درست است که واردات محصول ساخته شده‌ای که در ایران وجود دارد، این جزو واردات منفی است. اما درمورد مواد اولیه‌ و تجهیزاتی که نیاز داریم، واردات ضروری ماست. مواد اولیه‌ برای تهیه دارو جزو ضرورت کشور است. همچنین در زمینه کالاهای اساسی بخشی از کالاهای اساسی در کشور تولید می‌شود بخشی نیز از خارج وارد می‌شود.

مخصوصاً امسال که سال خشکسالی عظیم و عجیب و یک خشکسالی کم‌نظیر در 50 سال گذشته بود که نیازمند به واردات هستیم و وقتی ارز نداریم، چه جوری وارد می‌کنیم. می‌گفتند اینها که نمی‌توانند وارد کنند، وقتی نتوانستند وارد کنند در بازار کمبود می‌شود، در بازار چیزی وجود ندارد. پس می‌شود قحطی، وقتی قحطی شد پس می‌شود جنگ خیابانی، پس مردم می‌ریزند بیرون و نظام ساقط می‌شود.

ظاهر طراحی‌شان درست بوده و یک طراحی کردند البته آمریکایی‌ها عقل زیادی ندارند با همین عقل کم‌شان یک طراحی کرده بودند ترامپ، پمپئو و بولتون و همین آدم‌های رذلی که همیشه علیه و ضد ایران از قدیم بوده اند منتها اینها به قدرت رسیده بودند. از قبل ضد ایران بودند.

ملت چه کار کرد که توطئه اینها را شکاند؟ چطور آمریکا موفق نشد؟ چه جوری نتوانست اقتصاد را بشکند؟ برای اینکه ما توانستیم جایگزین کنیم. یعنی توانستیم جای نفت محصول دیگر را صادر کنیم. ارز را به دست بیاوریم واردات مورد نیاز را وارد کنیم برای این اینها شکست خوردند. و لذا بازار ما پر از جنس بود. بازار کمبود نداشت. قحطی نبود البته گرانی بود. یعنی مردم در فشار گرانی قرار گرفتند.

جنگ اقتصادی که ترامپ بر ما تحمیل کرد فشار زیادی از نظر قیمت و تورم به مردم وارد کرد، ولی از نظر خود محصول که در بازار جنس وجود داشته باشد نه، آنها می‌خواستند قحطی درست کنند آنها می‌خواستند در کارخانه‌ها مواد اولیه وارد نشود بیکاری شود و همه بخوابد اینها ناموفق بودند و نتوانستند چطور نتوانستند؟

جای نفتی که آنها تحریم کردند، جایگزین کردیم، چی را جایگزین کردیم؟ اولاً در خود نفت جایگزینی ایجاد کردیم یعنی در زمینه گاز توانستیم محصول بیشتری در گاز به دست بیاوریم، تقریباً از 640 میلیون متر مکعب گاز از اول دولت به هزار و خرده‌ای میلیون. به یک میلیارد متر مکعب در روز رسیدیم و لذا هم لازم نبود که وارد کنیم که قبلاً در زمستان وارد می‌کردیم و هم صادرات را بالا بردیم پس یک جا ارز از این صادرات به دست آمد.

از یک جا آمدیم در محصول فرآورده، فرآورده‌ها را بالا بردیم یعنی قبلاً بنزین به اندازه کافی نداشتیم در دولت یازدهم. بنزین را از خارج وارد می‌کردیم. یک مقدار بنزین از پتروشیمی‌ها به دست می‌آوردیم خیلی آلوده بود و سلامت مردم را به خطر می‌انداخت آمدیم با طرح‌هایی که انجام گرفت، در زمینه بنزین خودکفا شدیم. مثلاً قبل از دولت یازدهم پنجاه وخرده ای میلیون لیتر بنزین در روز تولید می‌کردیم  الان رسیدیم به 110 میلیون لیتر در روز یعنی 2 برابر شده در محصول بنزین آمدیم به صد میلیون لیتر رسیدیم.

 دیدیم همه‌اش در داخل مصرف می‌شود و خیلی مشکل شد. آمدیم طرحی ریختیم که بنزین مصرف‌اش کم شود و این مصرف بنزین کم شد و وقتی مصرف بنزین کم شد بنزین را صادر کردیم. یکی از جاهایی که توانستیم جبران کنیم صادرات فرآورده بود. البته فرآورده‌های مختلف صادر می‌کنیم که یکی‌اش بنزین است که صادر می‌کنیم و بسیار مهم است که یکی از صادرکننده‌های مهم بنزین شدیم.

یکی دیگر از راه‌هایی که توانستیم جبران کنیم برق بود. هر سالی از سال‌های گذشته قبل از این دولت هم هزار، هزار و هفتصد مگاوات در سال اضافه می‌کردیم در این دولت آمدیم بیش از 2 هزار مگاوات. 2500 مگاوات برق تولید کردیم به طور متوسط سالانه و بخشی از این برق را صادر کردیم. یک مقدار از درآمدهای ما از صادرات برق است.

یک بخش بزرگ صادرات ما هم به صنعت مربوط می‌شود، اعم از پتروشیمی، صنایع معدنی، و ما در پتروشیمی یک جهش عظیم در تاریخ ایران بوجود آوردیم فقط در سال 99، 17 طرح بزرگ پتروشیمی را افتتاح کردیم که در تاریخ ایران همچنین چیزی سابقه ندارد.

17 طرح پتروشیمی را افتتاح کردیم و اینها به میدان آمد. طرح‌های پتروشیمی همه درآمدزاست. عمده ارزی که نیاز داریم پتروشیمی به ما می‌دهد. یک بخش‌اش هم صنایع معدنی به میدان آمدند. همین فولادی که می‌گوییم در سال 99، 2 میلیارد و 600 میلیون دلار فولاد را صادر کردیم و این درآمد برگشت یا تبدیل و تهاتر کردیم با کالایی که مورد نیاز  بوده است.

پس کار عظیم و بزرگی انجام گرفت. اینکه آمریکا شکست خورد و می‌گوییم آمریکا شکست خورد بعد کسی نمی‌آید توضیح دهد چه جوری آمریکا شکست خورد، آمریکا چه طرحی پیش‌بینی کرده بود برای اینکه ما را به زمین بزند چطور نتوانست ما را به زمین بزند؟. این یک بخش است. یک بخش دیگر را باید یک وقت دیگر توضیح داد که شرکت‌های دانش‌بنیان بودند.

شرکت‌های دانش‌بنیان آمدند ما را خودکفا کردند اینکه شما می‌بینید کرونا آمد، هیچ‌کس حاضر نشد کیت تشخیص بدهد. اما در عرض یکی 2 ماه، کیت تشخیص را خودمان توانستیم در داخل تولید کنیم و آزمایشگاهی که برای کرونا داشتیم فقط 2 آزمایشگاه در ایران بود، امروز 400 آزمایشگاه داریم، 200 برابر کردیم در عرض یک سال و خرده‌ای، چه کسی این کار را کرد، دانشمندان ما، شرکت‌های دانش‌بنیان ما. اینها به میدان آمدند ماسک می‌خواستیم ماسک به ما نمی‌دادند ماسک N95 می‌خواستیم کسی به ما نمی‌داد اصلاً . شرکت‌های دانش‌بنیان تولید کردند.

ونتیلاتور می‌خواستیم کسی به ما نمی‌داد. یک بار گفتم ترامپ احمق پیغام داده بود که 4 تا ونتیلاتور حاضرم برای شما بفرستم بخاطر کرونا، گفتیم اگر نیاز داری ما 40 تا برای تو می‌فرستیم. ونتیلاتور را همین شرکت‌های دانش‌بنیان تولید کردند. ما را خودکفا کردند. اینکه توانستیم در یکسال و نیم تخت‌های ویژه آی‌سی‌یو را 2 برابر کنیم. گفتنش آسان است. 2 برابر شد والا نمی‌توانستیم و در کرونا شکست می‌خوردیم و در ویروس ترامپ شکست می‌خوردیم اینکه در برابر هر دو ویروس ایستادگی کردیم کار عظیم و بزرگی انجام گرفت.

یکی بخشی از این کار مربوط به صنعت و معدن می‌شود هم صنعت کار بزرگی کرد و هم معدن، درست است این آماری که گفتند. در 3 ماهه چهارم پارسال، یعنی 99، بیش از 9 درصد رشد صنعتی داریم. یک مرتبه یک حرکت عظیم و بزرگی در صنعت ما ایجاد شده است. اصلاً سال گذشته کلاً بیش از 7 درصد رشد در صنعت داشتیم. صنعت نقش بزرگی داشت که در 99 رشد ما مثبت شد. مردم ما به این نکته توجه کنند، چون کمتر گفته می‌شود فکر می‌کنندبگویند به نفع دولت است. به نفع نظام است به نفع ملت و ایران است ما کاره‌ای نیستیم ما یکی از نوکرهای مردم هستیم.

مردم عزیز، در سال 99 که در بسیاری از کشورها دارای رشد منفی بودند از منفی 7 الی 10 درصد به طور متوسط رشد اقتصاد جهان بیش از 3 درصد منفی بوده در سال 99، ما در سال 99 رشد مثبت 3.6 داشتیم. این یکی از افتخارات بزرگ است. ما در سال 99 علیرغم جنگ اقتصادی و کرونا رشد مثبت داشتیم.

خیلی دلم می‌خواست که دولت را با رشد منفی تحویل دولت بعدی ندهیم این دولت با رشد مثبت 3.6 دهم سال 99 در سال 1400 دولت را تحویل می‌دهد خیلی دلم می‌خواست کاری کنیم کشور ما در کرونا، نیاز به تخت آی‌سی‌یو نداشته باشد. امروز نیست و دولت را درحالی تحویل می‌دهیم که تخت آی‌سی‌یو را 2 برابر کردیم. درحالی دولت را تحویل می‌دهیم که در یک سال گذشته ان‌شاء الله با تلاش‌هایی که تا آخر این ماه می‌شود، حدود 14 هزار تخت بیمارستانی را تحویل می‌دهیم.

شما نگاه کنید کل تخت بیمارستانی قبل از این دولت چقدر بوده و این چه مقدار است در یک سالش 14 هزار تخت بیمارستانی در تاریخ کشور بی‌سابقه است.  کسی اینها را نمی‌گوید در حین جنگ اقتصادی و کرونا با همه سختی. دولت وقتی دولت می‌گوییم بخش خصوصی هم هست. وقتی می‌گوییم صنعت، دولت تنها نیست امروز این افتتاح‌ها همه برای بخش خصوصی است.

بخش خصوصی به میدان آمده، مهندسین و مردم به میدان آمدند همه دست به دست هم دادیم. البته مردم مقاومت، صبر و تحمل کردند کار بسیار بزرگی بود. مردم خیلی سختی کشیدند.

دیروز در دولت گفتم، ما درحقوق کارمندان بیش از 5 برابر اضافه کردیم در این 8 سال، 5.5 برابر کردیم، حقوق بازنشسته‌ها را 7 برابر کردیم، اما باز هم کافی نبوده، می‌فهمم. من می‌فهمم زندگی مردم آنقدر سخت بوده مخصوصاً در این 3 سال اخیر. بخاطر تحریم، جنگ، کرونا.

وقتی کرونا می‌گوییم یعنی یک میلیون و صد هزار نفر بخاطر کرونا بیکار شدند. شما نگاه کنید یک میلیون بیکار یعنی چه. چه باری بر روی دوش آن خانواده می‌گذارد یک میلیون بیکار یعنی چند میلیون نفر در مشقت قرار گرفتند.کرونا اینها را در مشقت قرار داد. جنگ اقتصادی در مشقت قرار داد. مسایل دیگر. امسال خشکسالی اینها را در مشقت قرار داد. یک سالی سیل اینها را در مشقت قرار داد. همه اینها بود. اما مردم کار عظیم و بزرگی انجام دادند.

با این جمله بحثم را تمام کنم. ببینید در 3 ماهه اول امسال یعنی فروردین، اردیبهشت و خرداد سال 1400، صادرات و واردات ما چقدر بوده است. اینکه مردم می‌گویند ما باید در داخل هم توجه داشته باشیم این حرف درست است و منطقی است، اصل داخل است اما بدون نگاه به خارج هم خارج است. همانی که در اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری فرمودند اتکاء به درون و برون‌نگر بودن. باید درون‌زا باشیم ولی برون‌نگر هم باید باشیم. هر دواش باید در کنار هم باشد که در اقتصاد مقاومتی هم آمده است.

الان در 3 ماه چقدر وارد کردیم، 10 میلیارد و 213 میلیون دلار جنس وارد کردیم اگر این 10 میلیارد جنس وارد نمی‌شد، در کشور چه می‌شد. 10 میلیارد و 213 میلیون دلار جنس وارد کردیم در همین 3 ماه 10 میلیارد و 689 میلیون دلار هم صادر کردیم. یعنی صادرات و واردات ما تراز‌اش مثبت 476 میلیون دلار است. یعنی هم وارد و هم صادر کردیم. صادرات‌مان بیشتر است. ترازمان در 3 ماه بیشتر است.

این 3 ماهه امسال نسبت به 3 ماهه پارسال، که 3 ماهه پارسال اول کرونا بود و کار بسیار سختی بود، 3 ماهه امسال نسبت به 3 ماهه پارسال 69.2 دهم درصد صادرات افزایش پیدا کرده است.

این آمارها افتخارآمیز است برای ایران و ملت ایران و ضربه بسیار بزرگی به دشمنان است. همه آنهایی که نق و غر می‌زنند و در رسانه‌های خارج کشور و ضد ایران مرتب حرف می‌زنند، برای چه اینها به وین آمدند برای چه پای میز مذاکره آمدند برای چه اصرار دارند مسایل حل شود؟ بخاطر اینکه دیدند ایران شکست نمی‌خورد ایران قوی ومقاوم است ایستادگی می‌کند مهندسین‌اش جوان‌هایش،شرکت‌های دانش‌بنیان، معادن، صنعت و کشاورزی و خدمات‌اش همه در کنار هم هستند.

می‌خواهم در این روز صنعت و معدن از همه مردم ایران، تمام صنعتگران، معدن‌کاران و از همه آنهایی که برای ایران عزیز در این 3.5 سال در سخت‌ترین جنگ ایستادگی کردند و رزمندگان خط مقدم جنگ بودند تشکر و سپاسگزاری کنم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 121954