در هفتاد و ششمین پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید؛

 طرح های ملی  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با فرمان دکتر روحانی افتتاح شد

افتتاح ۵ طرح فناورانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری روز دوشنبه با فرمان رئیس جمهور و از طریق ویدئوکنفرانس آغاز شد.

دوشنبه 7 تير 1400 - 11:57

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، در هفتاد و ششمین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، فرمان افتتاح رسمی ۵ طرح فناورانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را از طریق ویدئوکنفرانس صادر کرد.

رصدخانه ملی کاشان، خانه‌های خلاق در کاشان و تهران، نمایشگاه دائمی محصولات دانش‌بنیان صادراتی ایران ساخت، طرح توسعه قوای محرکه الکتریکی اتوبوس برقی شهری و کارخانه‌های نوآوری پارک علم و فناوری کرمانشاه طرح‌هایی هستند که با هزینه‌ای بالغ بر ۳۸۴ میلیارد تومان اجرا شده و امروز به شکل رسمی به بهره‌برداری رسیده‌اند.

با بهره‌برداری از این طرح‌ها برای هزار و ۱۹۵ نفر اشتغال پایدار و مستقیم ایجاد می‌شود.

رئیس جمهور در آیین افتتاح خانه های خلاق در استان های اصفهان و تهران، گفت: از اینکه امروز شرایطی فراهم شده که در خانه های خلاق مسیر جدیدی در زمینه اشتغال و همچنین هنر و توانمندی‌های جوانان، تحصیلکرده‌ها در رشته‌های مختلف استفاده و بهره‌برداری شود، بسیار خوشحالم.

دکتر روحانی افزود: در خانه‌های خلاق به عنوان سند معماری گذشته هم می شود زیبایی‌های ایران در قرون و دهه های گذشته به نمایش گذاشته شود و هم اینکه این مراکز معماری و سنتی حفظ می‌شود و  مسیر اشتغال جدیدی را برای جوانان عزیز بوجود می‌آورد.

رئیس جمهور قبل از صدور فرمان افتتاح نمایشگاه دائمی محصولات دانش‌بنیان صادراتی ایران ساخت در تهران، وجود یک نمایشگاه دائمی برای محصولات دانش بنیان را لازم و ضروری دانست و گفت: افتتاح این نمایشگاه باعث دلگرمی همه جوانان است که در زمینه فعالیت‌های دانش‌بنیان کار می‌کنند و مسیری برای فروش بهتر و ارتباط بیشتر با جهان و همچنین رابطه تجار و بازرگانان با اندیشمندان و دانشمندان و شرکت‌های دانش‌بنیان است که می‌تواند محصولات ما را از این طریق به کشورهای مختلف معرفی و صادر کند.

رئیس جمهور در آیین افتتاح طرح توسعه قوای محرکه الکتریکی اتوبوس شهری در تهران، افتتاح اتوبوس برقی، گفت: کار ارزشمند تولید اتوبوس برقی در دنیا شروع شده و ما هم باید این مسیر را طی کنیم و اگر بتوانیم از سوخت گازوئیل فاصله بگیری و اتوبوس‌ها گازی یا برقی شود  بسیار ارزشمند است.

دکتر روحانی افزود: ممکن است این مسیر در ابتدا کمی گران تر تمام شود اما مسیری است که ناچاریم آن را طی کنیم برای اینکه از لحاظ مسأله محیط زیست و همچنین نگاه به آینده برای ما بسیار مهم است و امیدوارم این مسیر. مسیر موفقی برای حمل و نقل در تهران با فضای سالم و هوای سالم برای مردم عزیز ما باشد.

رئیس جمهور همچنین در آیین افتتاح کارخانه نوآوری پارک علم و فناوری کرمانشاه، با اشاره به آغاز فعالیت کارخانه های نوآوری در تعدادی از دیگر استان های کشور و امیدواری به اینکه در همه استان ها  شاهد افتتاح آن باشیم، از کارخانه های نوآوری در استانها به عنوان مراکز بسیار مهمی برای فعالیت شرکت های دانش بنیان در کشور نام برد که می تواند زمینه موفقیت بیش از پیش این شرکت ها را فراهم کند.

دکتر روحانی قبل از صدور فرمان افتتاح رصد خانه ملی ایران در کاشان، افتتاح این پروژه عظیم علمی در کشور را بسیار افتخار آمیز خواند و افزود: عملیات اجرایی این طرح بزرگ علمی کشور 20 سال قبل آغاز شد و بسیار خوشحالیم ازاینکه با انجام 70 درصد فرایند تکمیل این طرح در دولت دوازدهم امروز شاهد افتتاح آن هستیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: علوم فضایی و نجوم از دیرباز مورد علاقه ایرانیان بوده و افتتاح رصدخانه ملی ایران در کاشان کمک بسیار خوبی به تحقیقات اندیشمندان و متفکرین این حوزه در کشور خواهد بود.

شناسه خبر: 121905