دکتر روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:

امروز روند بیماری کرونا در کشور در مجموع کاهشی است/ طی 16 ماه گذشته در مدیریت بیماری کرونا و کاستن از آثار و تبعات این بیماری در حوزه‌های مختلف کارهای بزرگی انجام شد/ آثار و تبعات بهداشتی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کرونا را به حداقل رساندیم/ هنوز نمی‌توان با قطعیت درمورد آینده این ویروس سخن گفت، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی همچنان باید در دستور کار باشد/ باید به ساخت واکسن کرونا در کشور افتخار کنیم/ اقدام مقام معظم رهبری در استفاده از واکسن ایرانی، بهترین تشویق برای دانشمندان ایرانی است/ مقام معظم رهبری همواره مشوق علم و دانش و فناوری بوده اند/ گرامیداشت یاد شهید مظلوم بهشتی و تبریک هفته قوه قضائیه

رئیس جمهور با بیان اینکه درخصوص بیماری کرونا شاهد روند کاهشی در کشور هستیم، گفت: البته چند استان جنوبی کشور شرایط ویژه دارند اما درمجموع شاهد یک خیز جدید و موج جدید بیماری در کشور نیستیم و همچنان باید رعایت دستورالعمل های بهداشتی در دستور کار همه ما باشد.

شناسه خبر: 121882 -

شنبه 5 تير 1400 - 10:26

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، با بیان اینکه این روزها در کشورهای مختلف اروپا، روسیه و شرق آسیا شاهد موج جدید این بیماری هستیم،گفت: به همین دلیل نمی توان نسبت به آینده با قطعیت سخن گفت و مراعات پروتکل های بهداشتی همچنان لازم و ضروری است.
دکتر روحانی با تشریح اقدامات و تلاش های انجام شده در طول 16 ماه گذشته در راه مقابله با کرونا، خاطرنشان کرد: از ابتدای شیوع این بیماری در کشور تاکنون، هم در مدیریت کرونا و هم در کاهش آثار و تبعات این بیماری در بخش های مختلف، کارهای بزرگی انجام شده و آثار و تبعات اجتماعی، اقتصادی، آموزشی و فرهنگی کرونا را به حداقل رساندیم.

رئیس جمهور با اشاره به اقدامات گسترده‌ای که در کشور برای مقابله با بیماری کرونا انجام شده اظهار داشت: با کاهش تبعات ناشی از این بیماری دولت اجازه نداد تا دوگانه سلامت و زندگی و اقتصاد مردم شکل بگیرد.

دکتر روحانی با بیان اینکه از ابتدا با این دوگانگی ها مخالف بوده و معتقد بودیم که در کنار مراعات پروتکل‌های بهداشتی می‌توان فعالیت‌های اقتصادی نیز انجام داد، اظهار داشت: این درحالی است که در ابتدای سال 99 عده‌ای اصرار داشتند که فعالیت های اقتصادی برای یکی دو ماه به طور کامل تعطیل شود و بی تردید با چنین کاری زندگی روزمره و معیشت مردم با خطر جدی مواجه می‌شد.

رئیس جمهور افزود: دولت برای حمایت از آسیب‌های ناشی از کرونا چندین بسته جامع حمایتی و معیشتی برای گروههای مختلف در نظر گرفت و آن را اجرا گذاشت.

دکتر روحانی در ادامه به اقدامات انجام شده برای تولید واکسن در کشور اشاره کرد و گفت: تولید واکسن از روز اول مورد توجه دولت قرار داشت و تصمیم گرفتیم مراکز تولید واکسن را مورد حمایت قرار دهیم. درحالی که بسیاری تولید واکسن در داخل کشور را وقت تلف کردن می‌دانستند ولی دولت سیاست تشویق و کمک را در پیش گرفت.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: به محض اینکه شرکت های دانش بنیان و متخصصان شروع به تحقیقات در زمینه تولید واکسن کرونا کردند عده‌ای در مقابل، خرید واکسن از خارج را زیر سوال بردند اما معتقد بودیم این حرف نیز نادرست است و نسبت به خرید واکسن خارجی برای تامین نیاز کشور نیز اقدام کردیم و همچنان هم به واکسن خارجی نیاز داریم و باید نسبت به خرید آن اقدام کنیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه دو واکسن برکت و پاستور مجوز تزریق عمومی گرفته اند و نمونه ‌های دیگر نیز در هفته‌ها و ماههای آینده به بازار عرضه خواهند شد، اظهار داشت: امروز با تنوع خوبی در واکسن مواجه هستیم و ورود این واکسن‌ها می‌تواند بخش زیادی از نیاز کشور را تامین کند و چه بسا صادرات نیز داشته باشیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید به کار بزرگی که دانشمندان و شرکتهای دانش بنیان در تولید واکسن داخلی انجام دادند افتخار کنیم، اظهار داشت: واکسن داخلی افتخار بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران است و کاری که روز گذشته مقام معظم رهبری در استفاده از واکسن داخلی انجام دادند اقدام بسیار ارزشمندی بود.

دکتر روحانی افزود: درحالی که مقام معظم رهبری می‌توانستند خیلی زودتر و حتی از واکسن غیرداخلی استفاده کنند اما ترجیح دادند که از واکسن داخلی استفاده کنند و این تشویق فوق‌العاده موثری از فعالیت دانشمندان کشورمان بود و این گونه تشویق‌های معنوی قابل مقایسه با مسائل مادی نیست.

رئیس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری همیشه برای علم و دانش و فناوری مشوق بسیار بالا و موثری بودند و امروز فضای علم، دانش، فناوری و اختراع در کشور حاکم است.

دکتر روحانی اظهار امیدواری کرد که تا پایان این دولت افرادی که سن بالا دارند واکسن دریافت کنند و زمانی که دولت را تحویل می‌دهیم 4، 5 نوع واکسن داخلی آماده ارائه به بازار باشد.

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود با گرامیداشت یاد آیت‌الله شهید بهشتی و تبریک هفته قوه قضاییه اظهار داشت: شهید بهشتی یکی از مظلوم‌ترین چهره‌های تاریخ انقلاب است و اتهامات بسیار ناروایی به آن بزرگوار به عنوان غربگرا،‌ روشنفکری که  اعمال و رفتارش با موازین دینی فاصله دارد و لیبرال مطرح می‌شد و این حرفهای ناصحیح نسبت به آن عزیز به طور عمده توسط گروه های التقاطی‌، منافقین و گروههای منحرف طرح می‌شد.

دکتر روحانی گفت: با اتهامات فراوان نسبت به این شهید بزرگوار، در جامعه ایجاد نفرت کرده بودند، به دلیل مدیریت، عقلانیت و تشکیلاتی بودنش و شناختی که نسبت به مکاتب فکری جهان و شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای داشت از ایشان کینه داشتند و شهید بهشتی را به عنوان یک ستون و امید به آینده، مورد حمله قرار می‌دادند اما شهادت شرایط را تغییر داد و بسیاری از مردم به ویژگی‌های این شهید مظلوم واقف شدند.

رئیس جمهور همچنین با گرامیداشت هفته قوه قضاییه خاطرنشان کرد: قوه قضاییه مسوولیت سنگینی را برای امنیت کشور، عدالت و آرامش مردم بر عهده دارد.

متن کامل سخنان دکتر روحانی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

در آستانه هفتم تیر ماه قرار داریم. با شهادت آیت‌الله شهید بهشتی و 72 تن از یارانش و همچنین روز قبل از آن سوء قصد به جان مقام معظم رهبری، شرایط و روزهای بسیار سختی در سال 60 در چنین ایامی بر مردم عزیز ما گذشت.

باید از شهید بهشتی به عنوان یکی از مظلوم‌ترین چهره‌های تاریخ انقلاب یاد کنیم اتهامات بسیار ناروایی بر آن بزرگوار روا داشتند. او را به عنوان غربگرا لقب دادند،‌ او را به عنوان روشنفکری که اعمال و رفتار و ویژگی‌هایش با موازین دینی فاصله دارد معرفی کردند، او را لیبرال معرفی کردند. حرفهای ناصحیح و ناروایی که نسبت به آن عزیز گفته شد عمدتا توسط افراد التقاطی، منافقین و گروههای منحرف بود و البته در جامعه و اجتماع هم این تبلیغات بی تاثیر نبود. با اتهامات فراوان نسبت به این چهره ایجاد نفرت کرده بودند . از شهید بهشتی هم دشمنان خارجی و هم داخلی‌هایی که حالت نفاق داشتند و به زبان با انقلاب بودند و در دل با انقلاب نبودند، عصبانی بودند و نسبت به شهید بهشتی کینه داشتند.

 به دلیل توانمندی‌ها و مدیریت‌ ،عقلانیت ، تشکیلاتی بودن ، یک چهره کاملا دنیادیده بود، جهان و منطقه را می‌شناخت و به مکاتب فکری آن روز به خوبی واقف بود و به دلیل اینکه نسبت به آینده کشور و آینده جهان هم کاملا یک آینده‌نگری دقیقی داشت، مجموع اینها باعث شده بود که با شهید بهشتی را به عنوان یک ستون و  امید به آینده، مورد حمله قرار دهند.

 شاید این مسائل تا روز شهادت او هم به نحوی ادامه پیدا کرد. شهادت شرایط را عوض کرد و بسیاری از مردم به ویژگی‌های این شخصیت بنام، واقف شدند . یاد او و همچنین یارانش که کنار او شهید شدند و همه شهدای حزب جمهوری اسلامی ایران را گرامی می داریم و  به روان پاک آنها درود می‌فرستیم.

هفته قوه قضاییه را هم گرامی‌می‌داریم که این قوه بار سنگین مسوولیت امنیت کشور، عدالت و آرامش مردم را بر عهده دارد .

در زمینه کرونا الحمدالله در مجموع می‌توانیم بگوییم روند، روندِ کاهشی است حتی این هفته هم نسبت به هفته پیش ، روند کاهشی است البته چند استان حالت ویژه‌ای دارند و مقداری استثنا هستند. عمدتا استان‌های جنوبی مثل بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان مقداری شرایط متفاوت دارند اما در بقیه استان‌ها روند نزولی بوده و الحمدالله امروز هم شاهد خیز جدیدی نیستیم البته نباید کاملا نسبت به این مساله صددرصد مطمئن باشیم و باید مراعات‌ کنیم.

امروز در کشورهای مختلف جهان شاهد یک موج جدید هستیم . در اروپا ، روسیه و همچنین در شرق آسیا  یک موج جدیدی را شاهد هستیم اطراف خودمان هم تا حدی شاهد یک خیز و یک موج جدیدی در همسایگان شرقی و غربی هستیم به همین دلیل باید مراعات کنیم و نمی‌توانیم نسبت به آینده با قطعیت بگوییم که با خیز جدید دیگری مواجه نیستیم.  باید احتیاط‌های لازم را در این زمینه انجام بدهیم.

کشور 16 ماه است که با  گرفتاری و ابتلای شدیدی از پایان بهمن سال 98 تا امروز در مدیریت خودِ کرونا و این ویروس مواجه بوده که عمدتا بار بر دوش وزارت بهداشت و درمان و مدافعین سلامت در سراسر کشور بود و آنهایی بود که در این زمینه کمک کردند مثل نیروهای مسلح، هلال احمر و دیگرانی که تلاش کردند آثار و تبعات کرونا را در جامعه کاهش دهند.

به هر حال کرونا یک موضوع مهمی بود که در اقتصاد، در کسب و کار، در اشتغال، در فرهنگ، در آموزش، در گردشگری دنیا آثار بسیار شدیدی را  بجاگذاشت. به طور طبیعی کشور ما هم با این آثار مواجه بود.

 الان که مقایسه می‌کنیم سه ماهه اول سال نسبت به سه ماهه اول پارسال از نظر صادرات غیرنفتی،69 درصد افزایش داشته است که  بخش بزرگ آن مربوط به بحث کرونا می‌شود یعنی در سال 99 به خاطر کرونا تقریبا صادرات ما با مشکلات بسیار زیادی مواجه شده بود الان این مشکلات کمتر شده نه اینکه به صفر رسیده باشد ولی مشکلات بسیار کمتر شده است . در سه ماهه اول توانستیم 10 میلیارد و 700 میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشته باشیم که رقم بسیار خوبی است و نشان می‌دهد که نگذاشتیم آن دوگانگی که بعضی‌ها دنبال آن بودند را به وجود بیاورند، دوگانه‌ای که یا سلامت یا زندگی و اقتصاد ، حرفی بود  که از روز اول با آن مخالف بودیم و ‌گفتیم این دوگانگی دقیق و درستی نیست البته سلامت برای ما مهم‌تر است اما در عین حال در کنار مراعات پروتکل‌ها می‌شود فعالیت‌های اقتصادی را هم انجام داد .

در یک مقاطعی ناچار شدیم کسب و کار را مثلا برای مدتی، یک هفته، دو هفته گاهی حتی بیشتر، تعطیل کنیم اما در عین حال به طور کلی فعالیت‌های اصلی اقتصادی ما ادامه داشت. الان برمی‌گردم به تفکر فروردین سال 99 که عده‌ای می‌گفتند ما باید همه کسب و کارها را یکی دو ماه به طور کامل قرنطینه کامل، تعطیلی کامل کنیم، هیچ‌کس هم فکر نمی‌کرد که با تعطیلی کامل غذای مردم چه می‌شود؟ برق ، آب و سوخت و انرژی چه می‌شود؟ حرف‌هایی زده می‌شود بدون اینکه محاسبه شود البته تلفیق اینها ، وقتی می‌گوییم هم فعالیت اقتصادی باشد هم پروتکل‌ها مراعات شود هم آموزش باشد هم پروتکل مراعات شود، سخت بود.

 ناچار شدیم آموزش را عمدتا به فضای مجازی ببریم گاهی وقت‌ها هم ناچار بودیم حضوری باشد، برگزاری امتحانات سراسری و کنکور را قبول کردیم، عده‌ای مخالف بودند حتی عده‌ای با لحن تند با ما برخورد کردند که چرا کنکور را باز گذاشتید. گفتیم نمی‌شود که سرنوشت میلیون‌ها جوان را برای یک سال و دو سال کاملا به هم بزنیم.

می‌شود هم پروتکل‌ها را مراعات کرد هم امتحان را برگزار کرد اتفاقا وزارت بهداشت و درمان ما از نحوه برگزاری امتحانات سراسری بسیار راضی بود و حتی افرادی که مبتلا بودند اینها را در یک اتاق ویژ‌ه‌ای بردند که امتحان بدهند. در مجموع کار بزرگی در این زمینه انجام گرفت که بتوانیم آثار و تبعات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی کرونا را به حداقل برسانیم البته به صفر نمی رسد اما به حداقل رساندیم و اتفاقا پایه‌گذاری‌های خوبی هم شد. مثلا در مساله آموزش حتی در شرایط عادی هم یک بخشی را می‌شود به فضای مجازی منتقل کرد البته بخش عمده آن باید حضوری باشد مخصوصا در بعضی از رشته‌ها ولی از فضای مجازی بعدها هم می‌توانیم، استفاده کنیم.

پروتکل‌های بهداشتی برای زندگی ما لازم است ممکن است به این شدت لازم نباشد ولی در یک حدی برای جامعه ما مورد نیاز و ضرورت است و بحمدالله یک بسته جامع حمایتی هم پیش بینی کردیم که این بسته جامع حمایتی در حد توان کشور بود. یک بسته معیشتی برای مردم در 4، 5 ماه ویژه پرداخت کردیم و هم توانستیم به مردم وام پرداخت کنیم هم توانستیم نسبت به مسکن به آنهایی که مستاجر بودند، کمکی کنیم و هم توانستیم نسبت به مالیات  امهالی بدهیم و هم توانستیم نسبت به بدهی‌های مردم در یک مقاطعی برای آب و برق و امثال اینها مهلتی بدهیم بنابراین یک بسته جامع حمایتی هم داشتیم که الحمدالله این بسته جامع حمایتی را مورد مراعات قرار دادیم.

تحولی که بحمدالله بعد از یک سال از ظهور و بروز کرونا به وجود آمد مساله واکسن بود. واکسن از روز اولی که این ویروس وارد شد، مطرح بود یکی از راههای آن این است که دنبال واکسن برویم اما اینکه چقدر زمان می‌برد، چقدر طول می‌کشد، معمولا واکسن یک زمانی دارد از حداقل دو سال تا حداکثر 20 سال، واکسن ها فراز و نشیب‌های فراوانی داشته اند. دو مساله هم در واکسن مهم بود یکی اینکه واکسن تاثیرگذار باشد و یکی اینکه بی‌خطر باشد یا لااقل خطر آن بسیار اندک باشد و قابل ملاحظه نباشد تاثیر آن هم تاثیر قابل ملاحظه‌ باشد والا اگر تاثیر نداشته باشد فایده‌ای ندارد .

بنابراین واکسن کار آسان و ساده‌ای نبود در دنیا همه تلاش کردند و وارد عمل شدند الحمدالله از روز اول هم ایران وارد عمل شد . در همان ماههای اولیه دو جلسه با همه کسانی که در کارِ واکسن بودند خودِ من  به همراه  وزیر محترم بهداشت و درمان ،، بقیه مسوولین و شرکتهای دانش بنیان شرکت کردم، همه اینها توضیح و شرح دادند. تصمیم ما در همان جلسه اول این شد که به همه اینها کمک کنیم حتی بعضی‌ها به ما گفتند اینها پلتفرم‌های مختلفی دارند شما یک پلتفرم را انتخاب کنید بقیه را تعطیل کنید، گفتیم بگذارید هر چند پلتفرمی که هست ادامه دهند ما که مشکل نداریم اینها تداخلی با هم ندارند، یک نهاد این کار را می‌کند و یک نهاد دیگر هم آن کار را می‌کند ما هم مشکلی نداریم که به همه اینها یاری و کمک کنیم. وزارت بهداشت هم نظارت کند هر وقت هم مناسب بود در هر فازی به اینها مجوز فعالیت بدهد از زمانی که مجوز می‌دهد در زمینه فاز بالینی تا فاز اول و دوم و سوم، به هر حال مشکلی ندارد اگر 10 مرکز هم بخواهند این کار را بکنند مانع آنها نمی‌شویم و حتی به آنها کمک می‌کنیم.

به نظر من این یک تصمیم درستی بود که اتخاذ شد، خیلی‌ها که نمی‌خواهم اسم ببرم، نامه نوشتند که وقت تلف می‌کنید، اصلا واکسن به این زودی‌ها در نمی‌آید اصلا نمی‌شود واکسن ساخت مگر با یک سال و دوسال می‌شود واکسن ساخت؟ بعضی‌ها هم می‌گفتند ما باید اینها را تشویق کنیم که ما راه دوم را انتخاب کردیم هم تشویق و هم کمک کردیم که به یک نقطه مطلوب برسیم.

به محض اینکه شرکتهای داخلی و دانش بنیان و متخصصین ما درباره واکسن تحقیقات خود را آغاز کردند عده‌ای به میدان آمدند که واکسن خارجی نباید بخرید و  یک دوگانه درست کردند به اینها هم گفتیم این حرف نادرست است ما واکسن خارجی را از هر جا وزارت بهداشت و درمان ما گفت که این واکسن تا حدی قابل اعتماد است و دنیا هم اعتماد کرد در حد توان خودمان خریداری می‌کنیم و مخصوصا سازمان بهداشت جهانی کوواکس که بنا بود متکفل شود. گفتیم ما وارد می‌شویم و ثبت نام و خریداری می‌کنیم، پیش‌پرداخت آن را هم می‌دهیم.

این هم کار بسیار دقیق و درستی بود و الان که برمی‌گردم اینها تصمیماتِ استراتژیک و حساسی بود که در کشور اتخاذ شد چون عده‌ای مخالف بودند می‌گفتند نباید اصلا از خارج بخریم باید داخل را تقویت کنیم چرا از خارج بخریم؟ دیدیم که واکسن خارجی زودتر دست ما را می‌گیرد واکسن داخلی کمی فاصله دارد.

اولین واکسن خارجی که در ایران تزریق کردیم 21 بهمن سال 99 بود الان بعد از 6 ماه به واکسن داخلی رسیدیم، آیا می‌توانستیم این فرصت 6 ماهه را رها کنیم؟ افراد زیادی از بین بروند، مخصوصا اولین گروهی که واکسن را دریافت کردند مدافعین سلامت بودند و مدافعین سلامت وقتی واکسن را دریافت کردند در بیمارستان‌ها آرامشی به وجود آمد اینها در خط مقدم بودند، اینها با محیط آلوده سروکار داشتند، کار بسیار دقیق و درستی بود، همین امروز هم به واکسن خارجی نیاز داریم همین  امروز هم که واکسن ایرانی آمده به اندازه کافی نیست باز هم واکسن خارجی را باید بخریم، ممکن است البته دو سه ماه دیگر به یک نقطه‌ای برسیم که دیگر نیاز نداشته باشیم اشکال ندارد هر وقت به آن نقطه رسیدیم دیگر وارد نمی‌کنیم یا حتی ممکن است شرایطی ایجاد شود که یک روز صادر کنیم.

الحمدالله پلتفرم‌های مختلف دارند به نتیجه می‌رسند مثلا پلتفرم برکت با پلتفرم پاستور اینها با هم متفاوت است و یکی نیست هر دو با هم به نتیجه رسیدند یعنی الان هم برکت و هم پاستور برای تزریق مجوز دارد ، پلتفرم‌های دیگری هم داریم که ممکن است هفته‌های آینده یا یک هفته دیگر و برخی مثل اسپوتنیک داخلی ممکن است به زودی به بازار بیاید .

 باز چند نوع واکسن دیگر مثل رازی و فخرا داریم که ممکن است در هفته‌ها یا ماههای بعد به تدریج به میدان بیایند پس با یک تنوع خوبی در واکسن روبرو شدیم .

16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن از کوواکس خریدیم که البته مقدار کمی وارد شده مقداری هم امیدواریم در همین هفته‌‌ها به دست ما برسد، 10 میلیون واکسن از یک کشور دیگر خریدیم که هلال احمر برای این خرید از چین واسطه بود، از روسیه واکسن خریداری کردیم، از کشورهای دیگر هم خریداری می‌کنیم، هیچ مانعی نیست ما الان نیاز داریم.

 به هر حال کشور ما دهها میلیون دوز واکسن نیاز دارد یعنی اگر بگوییم 60 میلیون نفر باید واکسن بزنند 2 دوز هم در نظر بگیریم 120 میلیون می‌شود اگر بگوییم دوز سومی هم در ماههای آینده ممکن است ، مورد نیاز باشد 180 میلیون می‌شود پس ما چیزی حدود 180 تا 200 میلیون دوز واکسن نیاز داریم  اینها را هم از خارج خریداری می‌کنیم و هم در داخل ساخته می‌شود و هر دو را انجام می‌دهیم. قیمت واکسن خارجی مختلف است  از چند دلار تا 10 دلار تا کمتر و بیشتر همه نوع است، خارجی ها قیمت متفاوت دارند. قیمت  داخلی را هم وزارت بهداشت و درمان محاسبه می‌کند و به نظر من جای خیلی دعوا و نزاع نیست اینکه یک واکسن خارجی ممکن است 10 دلار باشد در داخل چرا 8 دلار می‌خرید یا یک واکسن خارجی ممکن است 3 دلار باشد شما در داخل چرا 7 یا 8 دلار می‌خرید؟ هنوز که قیمت دقیقی مشخص نشده است و بنا شده محاسبه شود و مبنای ما ریالی است و ارزی نیست . این هم به نظر من یک دوگانگی بیخودی است که در جامعه شروع شده و برخی دامن می‌زنند.

البته ما باید به واکسن داخلی خود افتخار کنیم به هر حال یک کار عظیم و بزرگی است که دانشمندان و شرکتهای دانش بنیان به میدان آمدند و به ثمر رساندند. برخی به ثمر رسیده برخی هم به زودی به ثمر می‌رسد و این یک افتخار بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران است، یک راه طولانی را در یک مدت کوتاه طی کردند.

کاری هم که دیروز مقام معظم رهبری انجام دادند که از واکسن داخلی استفاده کردند، کار ارزشمندی است البته ماهها پیش خدمت ایشان به مناسبتی این بحث را داشتیم ایشان همانطور که خودشان فرمودند اولا صبر کردند تا زمانی که همه افراد کشور در یک سنین خاص می‌توانند تزریق واکسن بکنند و رهبری معظم انقلاب حتی نگفتند من یک روز زودتر یا یک هفته زودتر.

 بعد هم ایشان می‌توانست واکسن غیرداخلی را هم استفاده کند اما گفتند صبر می‌کنم تا واکسن داخلی ما بیاید و ترجیح می‌دهم از واکسن داخلی استفاده کنم.

این هم به نظر من یک تشویق فوق‌العاده موثری برای دانشمندان ما بود. زمانی یک آقایی در زمان جنگ یک کار مهمی برای ما انجام داده بود. این دانشمند با عده‌ای از عزیزان سه ماه در یک سوله ماندند یعنی شب و روز ماندند شبها هم ماندند تا برسند به آنچه که مورد نظر ما بود و این کار را کردند وقتی این کار تمام شد ، بحث شد که چطور او را که سه ماه شبانه روز با همه یاران خود در یک سوله ماندند و این کار بسیار بزرگ را به ثمر رساندند، تشویق کنیم. وزیر دفاع وقت آن آقا را خدمت امام(ره) برد و به امام(ه) معرفی کرد. امام(ره) پیشانی این دانشمند را بوسید بعد هر چه خواستیم هر تشویقی بکنیم قبول نکرد گفت آن بوسه امام را با هیچ چیز عوض نمی‌کنم. امام پیشانی مرا بوسیده این بزرگترین تشویق زندگی من است و بالاترین ارزش این است آن را حفظ می‌کنم و هیچ چیز دیگر نمی‌خواهم.

گاهی وقت‌ها تشویق‌های معنوی‌ای وجود دارد که این تشویق‌های معنوی با مسائل مادی اصلا قابل مقایسه نیست. این دانشمندانی که شبانه روز تلاش کردند و به واکسن رسیدند اگر اینها را میلیاردها تشویق می‌کردید و پول می‌دادید تا اینکه رهبر معظم انقلاب خودش گفت می‌‌خواهم از این واکسن استفاده کنم این یک تشویق خیلی بزرگی است، این قدردانی و سپاس بزرگی از همه شرکت‌های دانش بنیان، از همه عزیزانی که در این زمینه تلاش و کوشش کردند از برکت گرفته تا بقیه، این تشویق برای همه واکسن‌های داخلی ما هست که توسط رهبر معظم انقلاب انجام گرفت. ما از ایشان سپاسگزاری و تشکر می‌کنیم.

مقام معظم رهبری برای علم و دانش و تحقیقات و فناوری همیشه مشوق بسیار بالایی بودند، به انحای مختلف تشویق کردند و الحمدالله امروز فضایی که در کشور ما هست فضای علم و دانش و کوشش و تلاش و فناوری و اختراع است .

من خیلی امیدوارم که تا پایان این دولت بتوانیم به افرادی که سن بالا دارند و افرادی که شرایط آنها به گونه‌ای است که زندگی آنها پرریسک است ،واکسن تزریق کنیم و زمانی که دولت را تحویل می‌دهیم انشاءالله 4 ، 5 نوع از واکسن داخلی ما هم کاملا آماده عرضه به بازار باشد و شرایط ما شرایطی باشد که مردم با تزریق این واکسن آرامشی پیدا ‌کنند. انشاءالله امیدوارم که بتوانیم به رسالت و وظیفه خود تا روز و ساعت آخر ادامه دهیم و ادامه کار را هم دولت بعدی ادامه خواهد داد انشاءالله.

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

شناسه خبر: 121882

- دولت یادهم و دوازدهم

- جلسات

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده