در هفتاد و چهارمین پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید؛

بهره ‌برداری و احداث ۱۰۲ طرح اقتصادی و زیربنایی سازمان مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با فرمان رئیس جمهور آغاز شد

بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ۱۰۲ پروژه اقتصادی و زیربنایی در مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور روز دوشنبه با فرمان رئیس جمهور و از طریق ویدئوکنفرانس آغاز شد.

شناسه خبر: 121790 -

دوشنبه 31 خرداد 1400 - 11:55

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، در هفتاد و چهارمین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، فرمان افتتاح رسمی ۱۰۲ پروژه اقتصادی و زیربنایی را در مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، آذربایجان شرقی و گیلان صادر کرد.
برای اجرای ۵۰ پروژه‌ در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور که امروز بهره‌برداری رسمی از آنها آغاز می‌شود، ۸ هزار و ۱۵ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و برای اجرای ۵۲ طرحی که عملیات احداث آنها امروز رسما آغاز می‌شود نیز ۶۲ هزار و ۵۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.
با بهره‌برداری از مجموع این طرح‌ها برای ۹ هزار و ۲۰۷ نفر اشتغال پایدار و مستقیم ایجاد می شود.
رئیس جمهور قبل از صدور فرمان افتتاح 15 طرح صنعتی و زیربنایی در منطقه آزاد ارس، افزایش سه برابری سرمایه گذاری در این منطقه از یک هزار و 900 میلیارد تومان در سال 98 به بالغ بر 6 هزار میلیارد تومان در سال 99 را نشانه خوبی از شکست جنگ اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران دانست.

دکتر روحانی در آیین افتتاح طرح های اقتصادی و زیربنایی منطقه آزاد کیش با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم مهندس اکبر ترکان که زحمات بسیار زیادی در بخش های مختلف از جمله مناطق آزاد برای توسعه کشور کشیدند، از کیش به عنوان یکی از مناطق مستعد برای سرمایه گذاری نام برد و گفت: کیش جزو مناطقی است که سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیادی در آن انجام گرفته و استعداد بسیار زیادی برای سرمایه گذاری بیشتر هم دارد و می‌تواند منطقه بسیار مهمی در منطقه آزاد جنوب کشور برای تحول و جذب سرمایه خارجی باشد.
رئیس جمهور افزود: اطمینان دارم دولت سیزدهم هم همانند دولت یازدهم و دوازدهم به مناطق آزاد برای توسعه ایران عزیز کمک خواهد کرد.

دکتر روحانی افزود: خوشبختانه به رغم جنگ اقتصادی و کرونا شاهد افزایش سرمایه گذاری در مناطق آزاد با تلاش و فعالیت بخش خصوصی هستیم که منجر به امیدواری بیشتر مردم به آینده اقتصاد، تولید و آینده کشور شده است.
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به افتتاح طرح های مهم زیر بنایی و اقتصادی در منطقه آزاد ارس، اظهار داشت: اطمینان دارم روابط جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان بعد از برداشته شدن تحریم ها که به زودی برداشته خواهد شد، گسترش بیشتری خواهد یافت.
دکتر روحانی با بیان اینکه تصمیمات بسیار مهمی برای همکاری دو کشور با رئیس جمهورکشور آذربایجان اتخاذ شده است، گفت: همه این تصمیمات به خاطر تحریم های ظالمانه و غیرقانونی با کندی مواجه شده بود که با لغو تحریم ها در آینده نزدیک، عملیاتی و اجرایی می‌شود و مردم شاهد یک تحول بسیار مثبت در مناطق مرزی شمال وغرب کشور خواهند بود.

رئیس جمهور قبل از صدور فرمان افتتاح 11طرح اقتصادی- صنعتی در منطقه آزاد اروند، با اشاره به سفر خود به کشور عراق در سال 97 و توافقات مهم دو کشور در این سفر، گفت: موضوع لایروبی اروند رود و همچنین احداث خط آهن شلمچه – بصره از توافقات مهم این سفر بود که خوشبختانه با پیگیری ها و رفع موانع موجود، زمینه های اجرایی و عملیاتی شدن تفاهمات فراهم شده است.

دکتر روحانی احداث خط آهن شلمچه – بصره را موجب توسعه و آبادانی بیشتر منطقه دانست و افزود: این  خط آهن که ایران را به عراق و در نهایت به دریای مدیترانه متصل می‌کند از اهمیت بالایی برخوردار است  و مسیر بسیار خوبی برای زیارت اربعین خواهد بود که مردم از طریق ریل می توانند راحت به کربلا برسند و امیدواریم هرچه سریعتر به بهره برداری برسد.

 رئیس جمهور از منطقه آزاد اروند را منطقه ای بسیار حساس و مهم که 8 سال درگیر جنگ بوده نام برد و گفت: اقدامات و تلاش های زیادی برای آبادانی و توسعه این منطقه انجام شده اما در عین حال هنوز سختی‌ها و مشکلاتی وجود دارد، این دولت همه توان خود را به کار برده و اطمینان دارم دولت بعدی هم روند توسعه منطقه را ادامه خواهد داد.

شناسه خبر: 121790

- دولت یادهم و دوازدهم

- جلسات

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده