در هفتاد و یکمین پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید؛

۵ طرح عظیم حوزه آب و برق در سه استان کشور با فرمان رئیس جمهور افتتاح شد/قدردانی دکتر روحانی از رئیس جمهور روسیه برای تلاش ها در راستای توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با ایران و همکاری های منطقه ای

بهره‌برداری از ۵ پروژه عظیم حوزه آب و برق در استان های هرمزگان ، ایلام و کرمانشاه روز پنج شنبه با فرمان رئیس جمهور و از طریق ویدئوکنفرانس آغاز شد.

شناسه خبر: 121600 -

پنجشنبه 20 خرداد 1400 - 11:57

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور در هفتاد و یکمین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، فرمان افتتاح رسمی ۵ پروژه بزرگ تولید برق و آبرسانی را در استان‌های هرمزگان، ایلام و کرمانشاه صادر کرد.

آغازعملیات اجرایی ساخت نیروگاه بخار سیریک با ظرفیت ۱۴۰۰ مگاوات در میناب، افتتاح واحد دوم گازی نیروگاه سیکل ترکیبی هنگام در بندرعباس، آبگیری سد مخزنی کنجانچم در ایلام، افتتاح ۲ هزار و ۷۵۰ هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی طرح گرمسیری در ایلام و افتتاح 4 هزار و پنجاه هکتار شبکه اصلی و زهکشی طرح گرمسیری در سرپل ذهاب طرح‌های هستند که امروز با فرمان رئیس جمهور افتتاح شد.

برای افتتاح و آغازعملیات اجرایی این طرح ها درهفتاد و یکمین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید، درمجموع ۴۱ هزار و ۹۸۸ میلیارد تومان  سرمایه‌گذاری شده یا اعتبار در نظر گرفته شده است.

دکتر روحانی قبل از صدور فرمان آغاز عملیات اجرایی ساخت نیروگاه برق سیریک در شهرستان میناب استان هرمزگان، با قدردانی از تلاش های وزارت نیرو و همه دست اندرکاران حوزه آب و برق اعم از بخش دولتی و خصوصی برای به ثمر رسیدن پروژه های ملی در این بخش مهم در توسعه کشور، گفت: پروژه مهم نیروگاه برق سیریک بخاطر ارتباطات دوستانه و نزدیک بین ایران و کشور همسایه شمالی، فدراسیون روسیه از اهمیت بالایی برخوردار است.
رئیس جمهور با اشاره به روابط خوب ایران و روسیه طی سال های گذشته، افزود: در 8 سال گذشته روابط دو کشور در زمینه های مختلف توسعه پیدا کرده است که در همین رابطه از شخص آقای ولادیمیر پوتین رئیس جمهور محترم روسیه به دلیل همه تلاش‌هایی که در این مدت در بعد سیاسی، اقتصادی و منطقه‌ای انجام دادند تشکر می کنم .
دکتر روحانی افزود: ایران و روسیه همکاری‌های بسیار مهمی در زمینه سوریه و همکاری‌های مهم سه‌جانبه در زمینه آذربایجان و قفقاز داشته اند و همچنین همکاری‌های بسیار خوب در زمینه اورآسیا با روسیه و کشورهای عضو داریم و در زمینه رژیم حقوقی دریای خزر نیز قدم‌های بسیار مهمی با کشورهای دوست از جمله روسیه برداشته ایم.
رئیس جمهور همچنین به همکاری های ایران و روسیه در زمینه مسایل نظامی و دفاعی و همچنین ساخت دو نیروگاه اتمی اشاره کرد و افزود: روابط ما با روسیه بسیار گسترده‌تر از قبل شده است و همچنین این روزها تلاش‌هایی با روسیه در زمینه احیاء برجام درحال انجام است و توسعه روابط با کشور مهم همسایه روسیه به نفع دو ملت و به طور قطع به نفع منطقه و مسایل جهانی خواهد بود.
دکتر روحانی با اشاره به توافق ایران و روسیه درمورد اجرای طرح های مشترک از جمله نیروگاه و راه آهن در ایران، اظهار داشت: خوشبختانه حرکت‌هایی در این راستا شروع شده است البته انتظار ما این بود که این پروژه کمی زودتر شروع شود، اما برخی مشکلات موجب شد این طرح ها با تاخیر آغاز شود .

رئیس جمهور همچنین قبل از افتتاح واحد دوم گازی نیروگاه سیکل ترکیبی هنگام در بندرعباس، با اشاره به اهمیت تامین برق مورد نیاز کشور بویژه در ایام گرم فصل تابستان، گفت: اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم بیش از 20 هزار مگاوات برق بر ظرفیت تولید نیروگاهی ما افزوده شده است و  از سالانه 1700 مگاوات  به حدود 2500 مگاوات رسیده ایم به این معنا است که بخش خصوصی و بخش دولتی در این کار مهم برای تامین نیاز کشور دست به دست هم داده اند.

دکتر روحانی قبل از صدور فرمان افتتاح سد کنجانچم و همچنین بهره‌برداری از 2750 هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی طرح عظیم گرمسیری در استان ایلام، با اشاره به انجام طرح های بسیار مهم آبی در دولت تدبیر و امید در مناطق گرمسیری کشور، گفت:  یکی از تصمیمات مهم و اساسی از ابتدای دولت یازدهم تکمیل و به بهره برداری رسیدن طرح‌ها و پروژه ها در منطقه گرمسیری بود که خوشبختانه پروژه‌های بسیار مهمی از این دست  را تکمیل کردیم.

 رئیس جمهور با بیان اینکه امروز با استفاده از منابع ارزی صندوق توسعه ملی با موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامی تحول بسیار بزرگی را در منطقه گرمسیری، غرب کشور و البته در منطقه شمالی‌ شاهد هستیم، گفت: امروز این افتتاح در واقع حلقه‌ای است از همه حلقه‌هایی که قبلاً در این زمینه اجرا شده است  .

دکتر روحانی با قدردانی از همه دست اندرکاران برای به ثمر رسیدن این طرح ها و همچنین مردم دلاور و  مرزبان استان ایلام که در زمان جنگ فداکاری‌های بسیار زیادی انجام دادند، یاد مرحوم مهندس اکبر ترکان که در اوایل جنگ تحمیلی مسئولیت استانداری ایلام را برعهده داشت و همه شهدای استان را گرامیداشت و استفاده از ظرفیت های گردشگری این استان برای زائران عتبات عالیات با سرمایه گذاری بخش خصوصی را مورد تاکید قرار داد.

رئیس جمهور امروز همچنین  قبل از صدور فرمان بهره‌برداری از 4 هزار و پنجاه هکتار شبکه آبیاری دشت‌های گرمسیری در استان کرمانشاه، از پروژه تونل نوسود به عنوان یکی از کارهای بسیار بزرگ انجام شده در این استان نام برد و گفت: اینکه موفق شدیم در منطقه مجموعاً 86 کیلومتر تونل احداث کنیم از اقدامات بسیار ارزشمند و افتخار آمیز است.

 دکتر روحانی از تلاش ها برای احیاء دریاچه ارومیه، ساخت سدهای مرزی بسیار مهم، کانال‌کشی‌های بسیار طولانی، ساخت تونل‌های بسیار عظیم و آماده سازی  دشت بسیار عظیم و بزرگ در منطقه غرب کشور که به خوزستان متصل می شود به عنوان اقدامات بزرگ دولت در طرح عظیم آب و خاک کشور اشاره کرد و گفت: درصد کمی از این طرح بزرگ باقیمانده که در سال‌های اولیه دولت بعدی آن هم اجرا و تمام می‌شود.

رئیس جمهور افزود: یکی از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم احیاء و توسعه منطقه غرب کشور و جنوب کشور بود و البته از آن طرف هم شیرین کردن و رساندن آب دریا به منطقه شرق کشور که آن هم کار عظیم بود.

 

شناسه خبر: 121600

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای داخلی

- دیدارهای خارجی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده