دکتر روحانی در جلسه هیات دولت:

اساس تفکر امام (ره) در نهضت و انقلاب اسلامی بر مبنای مردم بود/ صندوق رای نتیجه و دستاورد مهم انقلاب اسلامی و انقلاب مشروطه است/ نظر و عقیده امام (ره) این بود که مردم باید نقش اصلی و تعیین کننده در قدرت و اداره کشور داشته باشند/ در این 8 سال به نقطه هایی رسیده ایم که برگشت ناپذیر است/ امروز کسی نمی‌تواند بگوید برجام بد است/ خوشبختانه امروز همه در اظهارات خود از مذاکرات و تعامل با دنیا صحبت می‌کنند و متوجه شده‌اند که راه حل مذاکره است/ موفقیت مذاکرات وین بخاطر صبر و ایستادگی مردم، تدبیر دولت و راهنمایی مقام معظم رهبری است

رئیس جمهور از  روزهای 13، 14 و 15 خرداد به عنوان ایام بسیار مهم و سرنوشت ساز در تاریخ انقلاب اسلامی و کشور نام برد و گفت: اساس تفکر امام در نهضت و انقلاب اسلامی بر مبنای مردم بود، امام در حرکت انقلاب به دنبال جنگ مسلحانه  و چریکی نبود و راه حل مد نظر ایشان، جوشش و همفکر شدن مردم با مسیر نهضت و حرکت انقلاب اسلامی بود.

چهارشنبه 12 خرداد 1400 - 11:03

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت و در آستانه سالگرد ارتحال رهبرکبیر انقلاب اسلامی، صندوق آرا را نتیجه و دستاورد مهم انقلاب اسلامی و انقلاب مشروطه دانست و افزود: راه حلی که امام راحل برای اداره کشور داد از طریق انتخابات و مردم بود و "میزان رای ملت است"، شعار اصلی امام راحل بود.

 دکتر روحانی با بیان اینکه امام معتقد بود مردم باید نقش اصلی و تعیین کننده در قدرت و اداره کشور داشته باشند، تصریح کرد نباید از راه امام فاصله بگیریم، روز به روز باید به امام و آرمان‌های امام نزدیک تر شویم و نباید اجازه دهیم که سیر قهقرایی اتفاق بیفتد.

رئیس جمهور اظهارداشت: نکند روزی خدای ناکرده از مسیر و راه امام که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری هم بوده است، فاصله بگیریم و بگوییم مشارکت مردم مهم نیست، نباید کسی بگوید که این مهمترین مسئله (مشارکت مردم) مهم نیست.

رئیس جمهور افزود: 22 بهمن 57 انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و 47 روز پس از آن مردم پای صندوق آراء رفتند و در همه پرسی، جمهوری اسلامی ایران مورد تصویب و تأیید بیش از 98 درصد مردم قرار گرفت. کدام نهضت و انقلابی را در جهان سراغ دارید که در طول یک سال پس از پیروز انقلاب مردم را 5 بار به انتخابات دعوت کند؛ این نشان می‌دهد که مسیر امام(ره) در اداره کشور بر مبنای آراء مردم است.

دکتر روحانی گفت: همه باید کاری کنیم که مردم با راحتی، امید و نشاط پای صندوق آراء آمده و به اصلح رأی بدهند که نه تنها از لحاظ فردی بلکه از لحاظ برنامه و استراتژی هم اصلح باشد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: بدون تردید اگر یک دولت قوی با پشتوانه قوی مردم و با استراتژی و شعار روشن با جهان روی کار نبود، گذراندن 3.5 سال جنگ تمام عیار اقتصادی، سخت‌تر از آن بود که گذشت. تدبیر این دولت کاری کرد که ترامپ نتوانست از انزوا و تنهایی نجات یابد حتی متحدین سنتی آمریکا هم در کنارش قرار نگرفتند و تقریباً همه کشورهای جهان ترامپ را بخاطر خروج از برجام تقبیح یا محکوم کردند.

دکتر روحانی افزود: این کار بدون توان دولت برای اقناع افکار عمومی و سیاستمداران و سران جهان امکان‌پذیر نبود و در تاریخ سابقه ندارد که ایران در سازمان ملل و دادگاه لاهه روبروی آمریکا قرار گرفته باشد و در همه آنها آمریکا شکست بخورد. چرا اینگونه موارد گفته نمی‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز همه به تعامل سازنده با جهان افتخار می‌کنند و هیچ‌کس از تقابل با دنیا استقبال نمی‌کند، اظهار داشت: امروز همه از مذاکره حرف می‌زنند و مهم این بود که فهمیدند راه اصلی، مذاکره و تعامل با جهان است.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: ما در 8 سال گذشته به دستاوردهای بزرگی دست یافتیم و به جایی رسیدیم که هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید برجام بد است و امروز پس از 8 سال فکرها یکی شده است، البته ممکن است اختلاف‌نظری در شیوه عمل وجود داشته باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: آمریکایی‌ها با تحریم صد در صدی و جنگ اقتصادی به دنبال سرنگونی نظام بودند و به صراحت آن را اعلام می‌کردند. اما نتوانستند کاری از پیش ببرند و خودشان دنبال مذاکره بودند و برای این کار یکی از مسئولین مهم کشور شرقی جهان را خدمت مقام معظم رهبری به سمت ایران فرستادند و ده‌ها بار نیز از طرق مختلف از من درخواست مذاکره کردند، آیا اینها به معنی شکست آمریکا نیست.

دکتر روحانی با بیان اینکه آگاهی، بیداری، صبر و مقاومت مردم عامل اصلی شکست آمریکا بود، تصریح کرد: اینکه امروز در وین مذاکرات به خوبی پیش‌ می‌رود بخاطر صبر مردم است و این پیروزی‌ها بخاطر صبر مردم، تدبیر دولت و ارشاد و راهنمایی‌های مقام معظم رهبری به دست آمده است. ضمن اینکه برای این پیروزی‌ها بهای سنگینی پرداخت کرده‌ایم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: دولت با شیوه‌هایی از جمله افزایش درآمدهای مالیاتی، عرضه سهام دولتی در بازار، انتشار اوراق و صرفه‌جویی در بودجه مسیر تأمین بودجه و اداره کشور را طی کرد و یک ریال از بانک مرکزی برای تأمین بودجه استقراض نکردیم و از پایه پولی نیز استفاده نشده است و با تدبیر دولت بود که کالاهای اساسی در بازار حتی در دوران کرونا، نایاب نشد.

دکتر روحانی اضافه کرد: در 2 ماهه اول امسال مبلغی که برای بودجه عمرانی پرداخت شده بیش از 5 برابر 2 ماهه اول پارسال است و این نشان می‌دهد که ملت زنده است و مقاومت می‌کند. آقای بایدن ماه‌ها قبل در تبلیغات انتخاباتی رسماً اعلام کرد که اگر پیروز شود به برجام باز می‌گردد و زمانی این را گفت که در رقابت تنگاتنگ با رقیب خود قرار داشت و این نشان می دهد که نظر مردم آمریکا هم بر این مبنا بوده است و از آنجا که مردم آمریکا به بایدن رأی بیشتری دادند، لذا آنها هم فهمیدند که راه اصلی تعامل و مذاکره است. از این‌رو در وین پای میز مذاکره آمدند.

رئیس جمهور تاکید کرد: امروز مسایل اصلی با آمریکا حل و فصل شده است و اگر اراده بر این باشد که در این دولت این کار انجام شود، این دولت این کار را انجام داده است و دولت به وعده‌ای که به ملت ایران برای لغو تحریم داد وفادار بود و یکبار در سال 94 و بار دیگر در 1400 آن را شکستیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه در موضوع کرونا هم به مردم وعده دادیم که تا پایان دولت آن را مهار می‌کنیم، گفت: امروز در کرونا از قله به سمت سرازیری در حال حرکت هستیم و در پایان دولت این ویروس را مهارشده تحویل دولت بعد خواهیم داد.

رئیس جمهور اهمیت افتتاح‌های روز پنج‌شنبه را مورد اشاره قرار داد و گفت: با این افتتاح‌ها، علامتی را به دنیا و ترامپ و دیگران دادیم و کمر آنها را شکستیم. آنها دیدند علیرغم فشار فقط در یک روز ده‌ها هزار میلیارد تومان در بخش‌های مختلف طرح به افتتاح می‌رسد و از هفته آینده در روزهای دوشنبه نیز افتتاح خواهیم داشت تا آمریکایی‌ها و بدخواهان بفهمند که ایران در مسیر تولید استوار ایستاده و فرمان جهش تولید را اجرایی می‌کند و بر این اساس آخرین پنج‌شنبه افتتاح روز عیدغدیر خم خواهد بود.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

به روزهای بسیار مهم و تاریخی خرداد نزدیک می شویم ،13 ،14 و 15خرداد هر سه از روزهای بسیار مهم تاریخ انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران است. 13 خرداد همان روزی است که امام بزرگوار آن سخنرانی معروف را عصر روز عاشورا در مدرسه فیضیه ایراد کردند روز عاشورا در سال 42، 13 خرداد بود و سخنرانی معروف امام(ره) موج بزرگی را در سراسر ایران بوجود آورد.

اساس تفکر امام(ره) در نهضت اسلامی و بعد در ادامه در انقلاب اسلامی، بر مبنای مردم بود.ایشان آگاهی مردم را اولین رکن اساسی برای نهضت و انقلاب می‌دانستند.

آماده شدن مردم برای حرکت عمومی و سپس قیام همگانی را مسیر و حرکت نهضت اسلامی تا رسیدن به مقصد و پیروزی می دانست. شاید بسیاری از مردم مطلع باشند که اساساً امام در نهضت اسلامی دنبال جنگ مسلحانه و جنگ چریکی نبود و آنها را راه‌حل‌های اساسی نمی‌دانست و راه‌حلی که مد نظر امام(ره) بود حرکت و جوشش مردم و همفکر شدن مردم با مسیر نهضت و حرکت انقلاب اسلامی بود.

لذا 13 خرداد آغاز یک موج بسیار بزرگ در نهضت اسلامی بود. البته در سال 68 هم 13 خرداد روزی بود که در تاریخ به عنوان روز رحلت حضرت امام(ره) ثبت شد و همان 13 خرداد بود که عصر، حال امام مساعد نبود و شب ساعت 10.20 دقیقه روح ایشان پرواز کرد، 14 خرداد هم روز بسیار غم‌انگیزی بود، صبح آن روز و عصر آن روز شرایط جدیدی را ایجاد کرد.

یکی از روزهای بسیار تاریخ‌ساز 14 خرداد سال 68 است. صبح 14 خرداد صبحی بود که مردم مطلع شدند که امام(ره) رحلت فرمودند.

غم سراسر کشور را فرا گرفت، اشک از گونه‌های مردم، سرازیر بود، اما علیرغم آن غم و سوگ بزرگی که مردم با آن مواجه شده بودند، یک متانت و طمأنینه، سکینه و وقاری را خداوند بر قلوب مردم حاکم کرده بود.

قاعده‌اش این است در کشوری که کسی رهبر انقلاب و بنیانگذار یک نظام است، وقتی از دنیا می‌رود، تصور این است که اوضاع بهم بریزد، آشوب و ناامنی شود اما سراسر کشور آرام بود، این آرامش 14 خرداد سال 68 از عجایب تاریخ انقلاب اسلامی است و این نشان می‌دهد که مردم ما چقدر با عظمت بودند، آن هم در شرایطی که هنوز با عراق به یک آتش‌بس واقعی نرسیده بودیم. البته آتش بس از آخر مرداد 67، شده بود اما در عین حال نیروهای عراقی و نیروهای ما سر مرز بودند و همان روز احتمالاتی می‌دادیم، اما همه کشور آرام بود. هیچ‌جا ندیدیم بدخواهان نفوذی پیدا کنند و در غرب و شرق کشور، کسی یا جمعی کاری انجام دهند.

همه آه، حسرت و اشک در ماتم حضرت امام(ره) بود. 14 خرداد در تاریخ کشور روز بسیار عجیبی بود. عصر آن روز هم در مجلس خبرگان رهبری، تصمیم بسیار مهم و تاریخ‌سازی انجام شد که در آن هم هدایت‌های قبلی امام راحل تأثیر داشت و لطف و عنایت خداوند که اصل مسأله بود.

چون قبل از رأی گیری‌ نهایی برای مقام معظم رهبری به عنوان رهبر انقلاب در تنفس، همه بحث‌ها این بود که شورای رهبری چند نفر باشد. خود من در آن لحظات در بیرون سالن خدمت مقام معظم رهبری بودم و صحبت می‌کردیم. یکی از بحث‌ها این بود که شورای رهبری 3 نفر یا 5 نفر باشد. چون بحث‌ها این بود. بیشتر ذهن‌ها و فکرها این بود که 3 نفر یا 5 نفر به عنوان شورای رهبری انتخاب می‌شوند.

وقتی تنفس تمام شد، در مجلس خبرگان بحث شد و رأی‌گیری شد و شورایی رأی نیاورد و این  یک نقطه جدیدی در تاریخ سیاسی کشور بود. شورایی رأی نیاورده، خبرگان باید روی یک فردی به نتیجه برسد و اجماع کند لااقل 2 سوم رأی در رأی‌گیری لازم است، این کار در یک زمان کوتاهی انجام شد و قبل از اینکه آفتاب غروب کند، ایران دارای رهبر جدید شد و موقع اذان مغرب به همه جا اعلام شد. آن شب خبرگان با امامت مقام معظم رهبری نماز جماعت مغرب و عشاء را برپا کردند و ایشان امامت کردند. هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که شب قبل، امام رحلت فرموده و در کمتر از 24 ساعت، رهبر بعدی پرچم و مسئولیت را بر دوش گرفته باشد.به نظر من 14 خرداد از آن روزهای بسیار مهم و سرنوشت‌ساز تاریخی است.

15 خرداد سال 42 سر جای خودش بسیار مهم بود، امام(ره) را دستگیر کرده بودند و از قم به تهران آورده بودند و ایشان را از همان روز اول به انفرادی منتقل کرده بودند.

در آن شرایط اگر قیام مردم قم، تهران، ورامین و بسیاری از شهرها در سراسر کشور نبود، معلوم نبود سرنوشت نهضت و انقلاب چه می‌شود و نسبت به امام(ره) چه تصمیماتی را اتخاذ می‌کنند . در آن روز که مردم قم مطلع شده بودند، از سراسر قم جمعیت به سمت صحن حضرت معصومه(س) حرکت کرد ، بعضی از مراجع آمدند مرحوم آقا مصطفی فرزند امام(ره) هم آمد، بعضی‌ها سخنرانی کردند و هیجان وقتی بوجود آمد که زن‌های قم، چادر به کمر بسته و شمشیر به دست وارد صحن شدند. این جمعیت زنان با آن هیجان و با آن شعار یا مرگ یا خمینی وارد صحن شدند. شور عجیبی بوجود آورد و بی‌اختیار این مردم از درب قبله صحن به سمت خیابان تهران خارج شدند و اینکه امام(ره) را تهران بردند و ما باید به تهران برویم و امام(ره) را برگردانیم.

جمعیت عظیم در خیابان موج زد ، که آن وقت اسمش خیابان تهران بود و آنجا این جمعیت مردم در برابر سلاح دژخیمان مواجه شدند.تیراندازی شد. مردم زیادی آنجا مجروح شدند، عده‌ای کشته شدند، من خودم شاهد بودم که یک جوان حدود 20 ساله بغل دست خودم  به پیشانی‌اش گلوله‌ خورد .

این موج عظیم و بزرگی که در قم بود. موج عظیم‌تری هم در تهران  و در پیشوای ورامین بود همه جا این حرکت بوجود آمد.15 خرداد نشان داد که ملت زنده است. 15 خرداد نشان داد که ملت در برابر ظلم و ستم سر فرود نمی‌آورد، 15 خرداد نشان داد که مرجعیت زنده است، رهبری انقلاب زنده است.

امام(ره) از آغاز نهضت خودش را با مردم شروع کرد. مردم را بیدار کرد مردم را به حرکت در آورد و با مردم این نهضت و انقلاب را پیش برد. همه جا هم گره اصلی با دست مردم  باز شد.

 شما ببینید کدام انقلاب در تاریخ است که 47 روز بعد از پیروزی انقلاب مردم پای صندوق آراء بیایند. صندوق، نتیجه و دستاورد مهم انقلاب اسلامی و انقلاب مشروطه است. در انقلاب مشروطه هم یکی از دستاوردهای مهم، صندوق بود.

مجالس اولیه مشروطه را می‌بینیم انتخابات بود مردم پای صندوق می‌آمدند یک شخصیتی مثل شهید مدرس انتخاب  به عنوان نفر اول می‌شد. بعدها به انحراف کشیده شد، ولی یکی از ثمرات مهم نهضت مشروطه و انقلاب مشروطه، همین صندوق و انتخابات بود.

در انقلاب اسلامی هم یکی از ثمرات مهم صندوق بود. راه‌حل امام(ره) برای اداره کشور، راه‌حل از طریق انتخابات و از طریق مردم بود. میزان رأی ملت است، شعار اصلی امام(ره) بود. نباید از امام(ره) فاصله بگیریم باید به امام(ره) نزدیک شویم. روز به روز باید نزدیک‌تر شویم نباید بگذاریم سیر قهقرایی ، خدای ناکرده اتفاق بیفتد.

امام(ره) نظریه‌اش بر این بود که مردم نقش اصلی و تعیین‌کننده در قدرت داشته باشند. نقش اصلی و تعیین کننده در اداره کشور داشته باشند این نظریه امام(ره) بود بر همین نظریه هم ایشان، جمهوری اسلامی ایران را بنیانگذاری کرد. به همین دلیل هم خیلی‌ها مخالف بودند. می‌گفتند الان موقع انتخابات و همه‌پرسی و رأی‌گیری نیست.

انقلاب در 22 بهمن 57 پیروز شد. 10 فروردین سال 58 یعنی 47 روز بعد مردم پای صندوق آراء رفتند برای  همه‌پرسی در سراسر کشور، بعضی‌ها از کلمه همه‌پرسی خوششان نمی‌آید ولی اساس نهضت و نظام ما از همه‌پرسی شروع شده است. با همه‌پرسی بود که نظام جمهوری اسلامی ایران مورد تأیید و تصویب قاطبه مردم بیش از 98 درصد مردم قرار گرفت و این کدام نهضت و انقلاب است که در یک سال 5 انتخابات مهم، برگزار کند 2 بار مردم در همه‌پرسی شرکت کردند و 3 بار مردم در انتخابات شرکت کردند. یکبار در همه‌پرسی شرکت کردند برای نظام جمهوری اسلامی ایران، یکبار هم در همه‌پرسی بعد از نهایی شدن قانون اساسی شرکت کردند. 3 بار هم انتخابات برای انتخابات اعضای مجلس خبرگان قانون اساسی، انتخابات برای ریاست جمهوری و انتخابات برای مجلس شورای اسلامی شد . این انقلاب نشان می‌دهد ذات‌اش چیست. انقلابی که سال اول 5 بار مردم را پای صندوق، دعوت می‌کند، امام(ره) می‌خواهد بگوید راه و مسیر ما طریق و با آراء مردم است.

این مسیر و راه امام(ره) همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری هم بوده است، ایشان همواره به حضور اکثریت پای صندوق آراء، تأکید کردند پس این خط، خطی است که ادامه دارد این راه، راهی است که ادامه دارد. نکند یک وقتی روی نادانی یک فردی بگوید مهم نیست کم و زیاد بیایند رأی بدهند، و مهم‌ترین مسأله را یک نفر بگوید مهم نیست. این مهم‌ترین مسَأله ماست. صندوق و انتخابات مهم‌ترین مسأله ماست. همه ما باید کاری کنیم که مردم با راحتی، امید و نشاط پای صندوق آراء بیایند و به اصلح نه از لحاظ فردی، بلکه  حتی از لحاظ برنامه و استراتژی ، رأی بدهند، رأی بدهند تا بهترین فرد این بار مسئولیت سنگین را بر دوش بگیرد و کار را پیش ببرد.

 اینجا نمی‌خواهم نطق خداحافظی انجام دهم ان‌شاء الله خدا به ما توفیق دهد 2 ماه دیگر در خدمت مردم هستیم به موقع‌اش حرف‌هایی که باید گفته شود را خواهم گفت، اگر یک دولت قوی با پشتوانه آراء قوی مردم با شعار و استراتژی روشن با جهان در این کشور روی کار نبود، گذراندن 3.5 سال جنگ تمام عیار اقتصادی به مراتب سخت‌تر از آن بود که گذشت، بله الان هم سخت بود، جنگ اقتصادی جنگ سختی بود اما تدبیر این دولت کاری کرد که ترامپ نتوانست خودش را از انزوا و تنهایی نجات دهد، ترامپ برخلاف عهدش از برجام خارج شد اما تنها ماند همین دو تا مثل رژیم صهیونیستی نامشروع و یکی دو تا از کشورهای مرتجع دور او بودند، هیچ‌کس کنارش نیامد حتی متحدین سنتی آمریکا هم کنارش قرار نگرفتند. چرا از پیروزی سیاسی ملت ایران در طول سال 97 و 98 و 99 کمتر صحبت می‌شود؟ چرا از شکست ترامپ کمتر صحبت می‌شود؟ بارها ترامپ در شورای امنیت آمد و شکست خورد، خودش به عنوان رئیس جلسه شورای امنیت نشست و شکست خورد، به اسنپ بک رفت به قول خودش عمل کند، شکست خورد. رفت جلوی رفع تحریم تسلیحاتی ایران را بگیرد و شکست خورد. همه کشورها تقریبا به استثنای آن چند کشور ترامپ را به خاطر خروجش از برجام تقبیح یا محکوم کردند این چه بود، بر چه مبنایی بود؟ اگر توان این دولت برای اقناع افکار عمومی جهان ،سیاستمداران و سران جهان، نبود آیا چنین چیزی اتفاق می‌افتاد و چنین واقعه‌ای را شاهد بودیم؟ این یکی از افتخارات بزرگ تاریخ ایران است و فکر نمی‌کنم در تاریخ سابقه داشته باشد ایران در برابر آمریکا در مصاف سازمان ملل روبروی همه قرار گرفته باشند برای سه بار، چهار بار و هر چند بار آمریکا شکست خورده باشد و چند بار در مصاف دادگاه بین‌المللی قرار گرفته باشند و هر چند بار آمریکا در دادگاه بین‌المللی لاهه شکست بخورد. چرا اینها گفته نمی‌شود؟ چرا بیان نمی‌شود؟ الان الحمدالله بعد از این هشت سال به یک نقاط خوبی رسیدیم.

همه امروز به تعامل سازنده افتخار می‌کنند، کسی  نیست که بگوید تعامل سازنده خوب نیست، هیچ‌کس از تقابل با دنیا استقبال نمی‌کنند الحمدالله، امروز همه بحث مذاکره می‌کنند حتی بعضی‌ها می‌گویند ما بیاییم بهتر مذاکره می‌کنیم. الحمدالله پس مذاکره را قبول کردید و می‌گویید ما بیاییم بهتر مذاکره می‌کنیم، اهلاً و سهلاً، شما تشریف بیاورید، برای ما آن مهم نبود مهم این بود که بفهمید راه، مذاکره است، بفهمید راه تعامل با جهان است این مهم بود و الحمدالله این را در این8 سال فهمیدید.

ما به یک دستاوردهای بزرگی در این هشت سال رسیدیم، به عقب برنمی‌گردیم، به نقطه‌هایی رسیدیم هیچ‌کس نمی‌تواند به عقب برگردد. امروز هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید برجام بد است، امروز همه دنبال این هستند که به برجام برگردند البته ما که در برجام بودیم کمی عقب آمدیم به خاطر خیانت‌های آمریکا بود. آمریکا می‌گوید می‌خواهم برگردم 1+4 می‌گوید همه برگردیم، ایران می‌گوید برگردیم، همه یک حرف می‌زنیم امروز بعد از هشت سال فکر ما یکی شده است البته ممکن است باز هم در شیوه‌ها اختلاف‌نظرهایی داشته باشیم ولی در مسائل مهم به نظر واحد رسیدیم و این پیروزی بزرگ برای ملت ایران است.

مگر آمریکا با تحریم صددرصدی و جنگ اقتصادی، نمی‌خواست نظام را سرنگون کند ؟ صریح گفتند آمدیم این کار را بکنیم که این نظام را سرنگون کنیم، توانستند؟ نتوانستند، گفتند سه ماه، نشد. گفتند صبر کنید، 4 ماه نشد، گفتند 6 ماه نشد بعد از شش ماه چه کار کردند؟ خودشان دنبال مذاکره آمدند. ترامپ کسی را فرستاد، ترامپ یکی از مسوولین مهم منطقه شرق جهان را خدمت مقام معظم رهبری فرستاد، مگر این کار را نکرد؟ ترامپ فرستاد و تقاضای مذاکره کرد. دهها بار از طرق مختلف از من تقاضای مذاکره کرد، از اروپا و غیر اروپا، کشورهای منطقه و غیرمنطقه، آیا این به معنای شکست نبود؟ اگر آمریکا پیروز شده بود نیاز به این ندارد که دائم برای مذاکره التماس کند، پیروز شده  بود به قول خودشان نظام جمهوری اسلامی از بین می‌رود و تمام می‌شود و فرش قرمز پهن می‌کنند تا آ‌نها از واشنگتن وارد تهران شوند،  چرا شکست خوردند؟ عامل اصلی  آگاهی و بیداری و صبر و استقامت و مقاومت مردم بود. مردم 4 سال صبر کردند اینکه شما می‌بینید امروز در وین مذاکرات ما به خوبی پیش می‌رود این برای صبر مردم است.

 همه بفهمند، پیروزی ما در سایه ایستادگی، مقاومت ملت ایران و تدبیر دولت و راهنمایی مقام معظم رهبری و ارشاد ایشان است، همینطوری که به دست نمی‌آید، پیروزی که مجانی به دست نمی‌آید، بهای سنگین باید پرداخت شود، بهای سنگینی پرداخت شد اما در عین حال قدم به قدم دولت هم در کنار مردم تدبیر کرد.

اینها می‌گفتد ما 97 که فشار را شروع کنیم که از اردیبهشت 97 شروع کردند، در 98 اینها دیگر پول ندارند ناچارند بروند از بانک مرکزی استقراض کنند وقتی استقراض کردند، تورم درست می شود همین‌که بعضی از اقتصاددانان داخل ایران هم ، می‌گفتند در 98 تورم سه رقمی می‌شود، آنها هم در محاسبات ظاهری حساب می‌کردند. چرا نشد؟ چون دولت برای بودجه خود یک ریال از بانک مرکزی نگرفت، دولت برای بودجه خود یک ریال از پایه پولی استفاده نکرد. دولت کار عظیم و بزرگ اقتصادی در سال 98 و 99 و همچنین امسال کرد .

درآمدهای مالیاتی ما افزایش پیدا کرد و از این راه وارد شدیم. سهام دولتی را به بازار عرضه کردیم این یک راه تامین بودجه بود، انتشار اوراق یک راه دیگر بود، در بودجه صرفه‌جویی کردیم که یک راه دیگر بود. ما نرفتیم از بانک مرکزی استقراض کنیم، نرفتیم از پایه پولی بگیریم، اوراق منتشر کردیم، بهترین شیوه همین اوراق بود که اخیرا مقام معظم رهبری هم در یکی از بیانات خود به همین مساله اوراق اشاره فرمودند.

اگر تدبیر دولت نبود یک روز شد که کالای اساسی در بازار نایاب شود و بگویند که دارو، نان، گوشت و روغن نیست، حتی در زمان کرونا حتی در روز سختی حتی در روزی که همه مبادلات ما با کشورهای همسایه قطع شد؟ شرایط ما چنین شرایطی بود چطور توانستیم کشور را اداره کنیم؟ کشور را  اینطور اداره کردیم. امروز بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه شدیم، چطور موفق شدیم؟ امروز صادرکننده ریل شدیم یک عمر برای راه آهن، ریل از خارج می‌خریدیم امروز ریل در داخل تولید می‌کنیم و می‌توانیم این ریل را حتی صادر کنیم.

این کار ملت و مردم است، دولت هم که می‌گوییم دولت به معنای نوکر مردم به معنی خادم مردم در کنار مردم است . در همین دو ماهه اول امسال ، پولی که برای بودجه عمرانی و آبادانی کشور، پرداخت کردیم بیش از 5 برابر دو ماهه پارسال است و این نشان می‌دهد که این ملت زنده است، این ملت ایستاده است و مقامت می‌کند. 4 هزار میلیارد تومان در دو ماهه اول امسال پرداخت می‌کنیم و پارسال در همین دو ماه 700 میلیارد تومان پرداخت کردیم این نشان می‌دهد که حرکت چگونه بوده و به چه صورت حرکت کردیم.

وقتی یک ملت ایستاد، وقتی دیدند نمی‌شکند، وقتی دیدند تنوع صادرات دارد، وقتی دیدند دلارش را تامین می‌کند، وقتی دیدند ریال خود را تامین می‌کند، وقتی دیدند در صنایع مربوط به لوازم خانگی بیش از 70 درصد داخلی تولید می‌شود و به سمت خودکفایی حرکت می‌کنیم و لذا ماهها قبل آقای بایدن در تبلیغات انتخاباتی خود رسما اعلام کرد که اگر من پیروز شوم به برجام برمی‌گردم. چون بعضی‌ها هستند که فکر می‌کنند مثلا اخیرا در عالم رخ داده، خیر این آقا خودش وقتی که در انتخابات بود به صراحت گفت اگر پیروز شوم به برجام برمی‌گردم و باز هم تکرار کرد و مسوولین دیگر هم تکرار کردند و زمانی این را گفت که تنگاتنگ با رقیب خود مبارزه می‌کرد، معلوم است نظرش این بود که ملت آمریکا هم همین را می‌خواهند وگرنه اگر این نبود نمی‌گفت، خودکشی که نمی‌کرد و چون ملت آمریکا رای بیشتری به آقای بایدن دادند معلوم است ملت آمریکا هم ترامپ را محکوم کردند، ملت آمریکا هم فهمیده راه، تعامل است چیز جالبی شد هم در داخل معلوم شد راه، تعامل است هم آمریکایی‌ها فهمیدند راه، تعامل است، همه فهمیدند راه این است که بنشینیم، حرف بزنیم و مذاکره کنیم و لذا در وین پای میز مذاکره آمدند و امروز الحمدالله می‌بینیم مسائل اصلی ما با آمریکایی‌ها در این مذاکرات حل و فصل شد و حالا چند مساله باقی مانده است آن هم مذاکره می‌کنیم و به نتیجه می‌رسانیم.

اگر اراده بر این باشد که در این دولت این کار انجام شود این دولت این کار را انجام داده است، فعل ماضی به کار می‌برم فعل مضارع نداریم ما کارمان را انجام داده‌ایم و تمام کردیم. آن قولی که ما به ملت ایران دادیم در تحریم به قول‌مان وفادار ماندیم، یک بار تحریم را در سال 94 شکاندیم یک بار هم در 1400، ما کارمان را انجام دادیم، تشریفات کار هر طور که هست مهم نیست ولی ما کارمان را انجام دادیم.

در کرونا هم به مردم قول دادیم گفتیم کرونا را تا پایان این دولت مهار می‌کنیم، البته دست همه مدافعین سلامت را می‌بوسم البته کار بزرگ بر دوش آنها بوده، البته کار بزرگ بر دوش کل ملت ایران بوده همه همکاری کردند که به  اینجا رسیدیم اما در مساله کرونا از قله به سمت سرازیری در حال حرکت هستیم.

با ادامه واکسیناسیون در کشور که انشاءالله روز به روز شرایط بهتری در هفته‌های آینده پیش روی ما هست این بیماری و ویروس را پایان دولت موقع تحویل مهار شده، تحویل دولت بعد خواهیم داد. در واکسن هم در همین تولید داخلی، با یک حرکت بسیار خوب شاهد یک تحول بزرگ در این زمینه خواهیم بود. این کار بزرگ الحمدالله هم در تحریم و هم در واکسن که قول ما بود، انجام گرفت.

و نکته آخر، یک علامتی که به دنیا و آقای ترامپ و دیگران دادیم افتتاح‌های پنجشنبه‌ ها بود که کمر اینها را شکاند، دیدند علیرغم این همه فشار در یک روز گاهی دهها هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح می‌کنیم و گاهی بیش از چند صد طرح و پروژه افتتاح می‌شود. این هفته هم باز افتتاح داریم. 20هزار هکتار زهکشی جدید را افتتاح خواهیم کرد، بیش از 1600 طرح و پروژه گلخانه‌ای را افتتاح خواهیم کرد. ما هر هفته، از هفته آینده تنها پنجشنبه‌های افتتاح نیست، دوشنبه‌های افتتاح هم به کمک می‌آید تا آمریکایی‌ها و بدخواهان بفهمند ایران استوار در مسیر تولید ایستاده است، فرمان جهش تولید را اجرایی و عملیاتی می‌کند و پیش می‌برد و ما انشاءالله شاهد پروژه‌های بسیار متعدد تا آخرین هفته انشاءالله اگر زنده ماندیم پنجشنبه‌ روز عید غدیر خم است، پنجشنبه روز عید غدیر خم که روزهای پایانی دولت دوازدهم است باز هم افتتاح خواهیم داشت و انشاءالله آخرین افتتاح و همه این افتتاح‌ها نشان می‌دهد ما در مسیر زیرساخت‌ها، در مسیر تولید، در مسیر توسعه همچنان گام‌های استوار را برخواهیم داشت.

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

شناسه خبر: 121500