دکتر روحانی در دیدار جمعی از مدیران وزارت بهداشت و شرکت های تولید کننده واکسن:

تشکیل ستاد ملی مقابله با کرونا از نخستین اقدامات ضروری و موثر در مدیریت روند مقابله با این پاندمی بود/ تصمیمات سریع و قاطع ستاد ملی مقابله با کرونا موجب ایجاد آرامش خاطر در جامعه شد/ اتخاذ و اجرای برخی تصمیمات در روند مقابله با کرونا به شجاعتی فوق العاده نیاز داشت/ مانع تراشی های آمریکا دلیل تاخیر در تحویل واکسن به ایران از مجموعه کوواکس است/ واکسن "کوپاستور" اواخر اردیبهشت و واکسن "برکت" در خرداد ماه آماده بهره برداری خواهد بود/ اجرای طرح تحول سلامت اقدامی ماندگار در این دولت بود که در دوران کرونا اهمیت خود را نشان داد/ به خادم مردم بودن افتخار می کنیم

رئیس جمهور تشکیل ستاد ملی مقابله با کرونا را از نخستین اقدامات ضروری و موثر در مدیریت روند مقابله با این پاندمی در کشور دانست و گفت: اتخاذ تصمیمات سریع و قاطع در این ستاد در کنار ایثار و فداکاری کادر درمان و مدافعان سلامت و همراهی مردم با رعایت دستورالعمل ها، موجب ایجاد آرامش خاطر در جامعه شد.

شناسه خبر: 121155 -

شنبه 18 ارديبهشت 1400 - 20:17

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در دیدار جمعی از مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعدادی از مدیران شرکتهای فعال در زمینه تولید واکسن کرونا با بیان اینکه از آغاز شیوع کرونا در کشور در روزهای پایانی بهمن سال 98 تاکنون مراحل مهم و متعددی را پشت سر گذاشته‌ایم،گفت: ایثار و فداکاری کادر درمان و مدافعان سلامت در راه مقابله با کرونا و تامین سلامت مردم اقدامی ارزشمند و قابل تقدیر است.

رئیس جمهور افزود: در روزهای اول موضوع بازگرداندن تعدادی دانشجوی ایرانی از ووهان چین همه را دچار نگرانی کرده بود چرا که اساساً سرعت گسترش این بیماری در جهان یک رعب و وحشت همگانی ایجاد کرده بود و از آنجا که با یک ویروس و بیماری ناشناخته مواجه بودیم نظرات متفاوتی وجود داشت از جمله اینکه همه نگران بودند که دانشجویان بازگردانده شده از ووهان کجا قرنطینه و نگهداری شوند و حتی بیمارستان‌ها نیز از پذیرش آنها واهمه داشتند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه بشر در یک قرن گذشته با هیچ پاندمی مواجه نشده بود، افزود: پیشرفت‌های پزشکی یک اطمینان خاطری از پایان یافتن شیوع بیماری‌های مسری ایجاد کرده بود اما شیوع کرونا همه کشورهای جهان حتی کشورهایی را که ساختارهای پیچیده و پیشرفته بهداشتی و سرمایه و نیروی انسانی کافی در بخش بهداشتی و پزشکی خود داشتند، دچار مشکل کرد.

رئیس جمهور اظهار داشت: ایران به عنوان کشوری که بخاطر تحریم های ظالمانه همه دروازه‌ها به روی او بسته شده بود و علاوه بر محدودیت‌های شدید برای تبادل پول و کالا، تبادل دارو و تجهیزات پزشکی از خارج نیز برایش تقریبا غیرممکن شده بود، با لطف و عنایت خدا توانست با همت فرزندان خود در بخش‌های کادر درمان، محققان و پژوهشگران بهداشتی و پزشکی از عرصه این امتحان بزرگ سربلند بیرون بیاید.

دکتر روحانی ادامه داد: در روزهای اول شیوع کرونا فقط یکی دو مرکز در کشور بودند که امکان کار بر روی کیت‌های تشخیص کرونا را داشتند و هر تستی از هر جای کشور باید به این مراکز منتقل می‌شد اما با یک حرکت بزرگ و گسترده در سراسر کشور همه به میدان آمدند و اقدامی ارزشمند در تاریخ کشور ثبت کردند به شکلی که امروز با وجود مواجهه با موج چهارم کرونا اما در مدیریت بیماری و موج‌های مختلف آن به تجارب و دستاوردهای ارزشمندی دست یافته‌ایم که باعث ایجاد یک آرامش در کشور شده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: در آغاز ورود کشور به مهلکه پاندمی کرونا هیچ پیش بینی از آینده وجود نداشت و حتی نمی‌دانستیم که باید چه محدودیت‌هایی و چگونه در کشور اجرا شوند تا بتوانیم با گسترش بیماری مقابله کنیم و در آن وضعیت عده‌ای پیشنهاد تعطیلی کامل با استفاده از قوه قهریه را ارائه می‌کردند که می‌توانست کشور را با مخاطرات جدیدی روبرو کند.

دکتر روحانی اضافه کرد: نمونه برقراری محدودیت‌های گسترده و تعطیلی کامل شهرها را در کشورهای اروپایی و آمریکا شاهد بودیم که حاصل آنها هجوم مردم به فروشگاه‌ها و حتی بروز قحطی در زمینه برخی کالاها بود اما در ایران هیچ‌گاه شاهد چنین مشکلاتی نبودیم.

رئیس جمهور با اشاره به بروز قحطی در ایران در حدود 100 سال پیش که بنا بر برخی آمار باعث قتل عام حدود نیمی از جمعیت کشور شد، خاطرنشان کرد: چنانکه از تاریخ برمی‌آید بروز بیماری در آن سالها با قحطی همراه بوده و شما تصور کنید اگر در ایام شیوع کرونا نیز در شرایطی که کشور با بی سابقه‌ترین تحریم‌ها مواجه بود اگر فقط برای یک روز برق، آب یا اینترنت قطع می‌شد و یا از تامین بنزین و گازوئیل ناتوان می‌ماندیم چه فاجعه‌ای خلق می‌شد.

دکتر روحانی ادامه داد: امروز با نگاه  به گذشته می‌بینم که اتخاذ برخی تصمیمات واقعا شجاعت فوق‌ العاده‌ای می‌خواست چرا که گاهی باید در برابر یک واقعه بزرگ و مهم یک تصمیم قاطع گرفته می‌شد که این تصمیمات قطعاً عواقب و بازتاب‌های زیادی داشت.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دشمن تحریم‌های گسترده‌ای علیه کشور وضع کرد با این هدف که ایران گرفتار قحطی و به هم ریختگی شود اما با همت مسوولین کشور و با وجود گرانی‌هایی که پیش آمد و مردم را تحت فشار گذاشت اما اجازه ندادیم که قحطی در کشور پیش بیاید.

دکتر روحانی در ادامه تشکیل ستاد ملی مقابله با کرونا را بزرگترین و از اولین اقدامات موثر در مدیریت روند مقابله با این پاندمی برشمرد و افزود: اگر ستاد ملی مقابله با کرونا تشکیل نمی‌شد واقعا کارها پیش نمی‌رفت. اگر برخی تصمیمات که در این ستاد در فاصله‌ای کوتاه اتخاذ و اجرا شد قرار بود طی روند عادی قانونگذاری در کشور اتخاذ و اجرایی شود شاید نیاز به ماهها زمان داشت اما در ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیمات سریع و در عین حال دقیق اتخاذ و اجرا شد.

رئیس جمهور اظهار داشت: هیچ کشور دیگری ساختاری مشابه ستاد ملی مقابله با کرونا نداشت که تمام مصوباتش برای همه بخشها و ارکان دیگر کشور لازم‌الاجرا باشند و به نظرم اقداماتی که در ستاد ملی مقابله با کرونا و نهادهای زیرمجموعه آن مثل کمیته‌های تخصصی ستاد و قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا مورد بررسی قرار گرفته و اجرا شد توانست در پایان شیوع موج اول کرونا یک آرامش و اطمینان خاطری را نزد مردم و مسوولان کشور ایجاد کند که پس از آن با وجود تکرار موج‌های بعدی اما مسیر صحیح مقابله با بیماری برای ما مشخص بود.

دکتر روحانی ادامه داد: همانگونه که در جلسه امروز و در گزارش‌های ارائه شده دیدیم انتظار این بود که شیوع موج چهارم بیماری در کشورمان در اینجا نیز مانند کشورهای اروپایی زندگی مردم را به هم بریزد اما چارچوب‌هایی که در ستاد ملی کرونا برای مقابله موثر با بیماری ایجاد شده بود مثل رنگ‌بندی بخش‌های مختلف کشور، مقابله با موج چهارم را در کشورمان نسبت به کشورهای دیگری که درگیر ویروس انگلیسی شده بودند بسیار آسان‌تر کرد و شاهد بودیم که در موج چهارم به رغم افزایش چند برابری آمار ابتلا نسبت به موج سوم آمار تلفات بیماری نسبت به موج قبلی افزایش نداشت.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود درباره آغاز روند واکسیناسیون در عرصه جهانی گفت: همه کشورها و  از جمله خودِ سازمان جهانی بهداشت در تردید بودند که واکسیناسیون عمومی با واکسن‌هایی که دوره‌های آزمایشی خود را به طور کامل سپری نکرده بودند آغاز شود یا نه، اما بالاخره با اغماض، واکسیناسیون در کشورهای مختلف آغاز شد و برخی فازهای آزمایشی روی مردم بعضی از کشورها انجام شد که انجام چنین کاری در کشورمان هم پیشنهاد شد اما در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب نرسید.

رئیس جمهور تصریح کرد: نهایتا تصمیم گرفتیم برای تامین واکسن ابتدا به مجموعه کوواکس مراجعه کنیم که بالاخره زیرنظر خودِ سازمان جهانی بهداشت بود و جزو  اولین کشورهایی بودیم که به این مجموعه درخواست واکسن دادیم اما مانع‌تراشی‌های آمریکایی‌ها باعث شد نوبت ما در تهیه واکسن کوواکس به تاخیر بیفتد به شکلی که هنوز نتوانستیم از آن مجموعه واکسنی وارد کنیم.

دکتر روحانی در ادامه به پروسه تصمیم‌گیری برای ساخت واکسن در داخل کشور اشاره و خاطرنشان کرد: تصمیم برای ساخت واکسن در داخل بسیار حساس و مهم بود چرا که جوسازی‌های زیادی حتی علیه واکسن‌هایی که از خارج وارد کردیم صورت می‌گرفت و عده‌ای مدام ذهن مردم را در این زمینه مغشوش می‌کردند اما با این حال تصمیم گیری‌ها در این زمینه نیز بسیار دقیق و خوب انجام شد و امروز شاهد نتایج موفق آن هستیم.

رئیس جمهور گفت: سند ملی واکسیناسیون نیز که در ستاد ملی مقابله با کرونا تهیه شد بسیار مهم و کارآمد است و تصمیم‌گیری درباره این سند نیز از همان بزنگاه‌هایی بود که باید در مقطعی مهم یک تصمیم قاطع درباره موضوعی حساس گرفته می‌شد. خیلی‌ها از اصناف و رسته‌های مختلف معتقد بودند که برای واکسیناسیون در اولویت هستند که البته بیراه هم نمی‌گفتند اما بالاخره در ستاد ملی مقابله با کرونا اولویت‌بندی‌ها به شکلی که امروز در سند ملی واکسیناسیون شاهد هستیم تعیین شد که حالا مشخص است تصمیم صحیحی نیز بوده است.

دکتر روحانی اضافه کرد: بسیار امیدواریم که تا اواسط خرداد واکسن‌های خریداری شده از کوواکس و دیگر کشورها وارد کشور شده و با توجه به واکسیناسیون بخشی از گروههای پرخطر مثل کادر درمان و افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای، واکسیناسیون عمومی دیگر گروهها نیز با سرعت بیشتری به پیش برود و به تدریج با وارد عرصه شدن واکسن‌های داخلی از اواخر خرداد نیز به روندی اطمینان‌بخش در واکسیناسیون برسیم. بنابر گزارشهای ارائه شده واکسن "کوپاستور" از اواخر اردیبهشت در دسترس قرار دارد و واکسن برکت نیز در خرداد ماه آماده بهره‌برداری خواهد بود.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با تشکر دوباره از تلاش‌های کادر درمان و به ویژه وزیر پرتلاش بهداشت اظهار داشت: وزیر بهداشت در دوران سپری شده از شیوع کرونا نشان داده که نه تنها از هیچ کمک و اقدامی برای مقابله با کرونا دریغ ندارد بلکه مسوولیت‌پذیری قابل توجهی نیز در این مسیر سخت از خود نشان داده است. همه می‌دانیم مرسوم این است که اگر کاری خوب پیش برود همه آن را ناشی از دعاهای پاکان و صالحان می‌دانند اما اگر کاری درست انجام نشود همه دنبال مقصر می‌گردند.

دکتر روحانی ادامه داد: البته نباید نگران حرف و حدیث‌ها باشیم و از آنها بترسیم. وقتی مسوولیتی را به عهده گرفتیم باید با مشورت با کارشناسان به تصمیم برسیم و پس از تصمیم و اجرا نیز باید بر خدا توکل کنیم.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود اجرای طرح تحول سلامت را اقدامی ماندگار توصیف کرد که آثار و برکات آن در دوره شیوع کرونا نیز به داد کشور رسید و تصریح کرد: اجرای طرح تحول نظام سلامت حمایت و گسترش شرکت های دانش بنیان و افزایش حدود 32 برابری سرعت و پهنای باند اینترنت در سراسر کشور اقداماتی بود که اگر انجام نشده بودند شاید امروز در مقابله با شیوع کرونا دچار مشکلات جدی می شدیم اما اجرای این برنامه‌ها و تلاش همگانی کمک کرد که بتوانیم مقابله موثر و موفقی با کرونا داشته باشیم.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: امیدوار بودم تا پیش از پایان دولت دوازدهم چند کار مهم را به سرانجام برسانیم یکی اینکه در مهار کرونا و انجام واکسیناسیون عمومی به نقطه‌ای اطمینان و آرامش بخش برسیم که به نظر می‌رسد تا اینجای کار موفق بوده‌ایم. دوم تلاش برای رفع تحریم‌ها بود که با صبر و ایستادگی مثال‌زدنی مردم و برنامه‌ریز‌ی‌ها و تلاش‌های دولت امروز به جایی رسیده‌ایم که هم آمریکایی‌ها و هم اروپایی‌ها با صراحت تمام اعلام می‌کنند که راهی جز رفع تحریم‌ها و بازگشت به برجام نداریم و تقریبا همه تحریم‌های اصلی و اصولی برطرف شده و مذاکرات برای برخی جزئیات ادامه دارد.

رئیس جمهور ادامه داد: آرزوی دیگر من این بود که بتوانیم طرح‌های نیمه‌تمام باقیمانده را تکمیل کنیم که امروز شاهد هستیم روز های پنجشنبه هر هفته طرح‌های عظیم و مهمی به بهره‌برداری می‌رسند و این کار تا آخرین پنجشنبه دولت دوازدهم که با عید غدیر مصادف است ادامه خواهد داشت.

دکتر روحانی در پایان اظهار داشت: خداوند بزرگ را برای توفیقی که برای خدمت به مردم به ما عطا کرده شاکریم و به جایگاه خادم مردم بودن افتخار می‌کنیم و شما نیز باید به این جایگاه خود برای خدمت به مردم افتخار کنید.

پیش از سخنان رئیس جمهور دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت در سخنانی مدیریت بیماری کرونا را یک سنگ محک بین کشورهای مختلف جهان که در عرصه نابرابر در حال نشان دادن توانمندی‌های خود هستند توصیف کرد و گفت: امروز با از خود گذشتگی‌های کادر درمان و تدابیر موفق ستاد ملی مقابله با کرونا توانسته‌ایم مدلی موفق از مدیریت شیوع کرونا را در جهان ثبت کنیم.

دکتر نجفی معاون تحقیقات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در سخنانی تاکید کرد که وزارت بهداشت سخت‌گیرانه‌ترین پروتکل‌ها را برای تولید و آزمایش واکسن‌های داخلی به کار گرفته که هیچ انحرافی از شاخص‌های بین‌المللی ندارند.

 دکتر شانه‌ساز معاون غذا و داروی وزارت بهداشت در گزارشی با اشاره به رشد قابل ملاحظه توانمندی‌ های کشور در عرصه تولید و تامین ماسک و دیگر تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با کرونا اظهار داشت: در زمینه ساخت واکسن در کشور نیز به توانمندی‌های خوبی رسیده‌ایم و برابر پیش‌بینی‌ها فقط 5 شرکتی که در زمینه تولید واکسن فعال هستند تا فروردین سال آینده ظرفیت تولید 197 میلیون دوز واکسن را دارند که باید از امروز به فکر بازارهای صادراتی برای این تولیدات باشیم.

دکتر زالی رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران، در سخنانی موج چهارم شیوع کرونا در تهران را یکی از سهمگین‌ترین امواج شیوع بیماری و مراجعه مبتلایان به مراکز درمانی توصیف کرد و گفت: با وجود افزایش چند برابری آمار مبتلایان و مراجعین به مراکز بیمارستانی و درمانی تهران اما برابر گزارش‌ها ارائه خدمت به بیماران غیرکرونایی به هیچ وجه تحت تاثیر قرار نگرفته و با روند قابل قبولی ادامه داشته است.

خانم دکتر چنگیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در سخنانی اجرای طرح تحول نظام سلامت و افزایش تاب‌آوری از سال 92 را در افزایش توانمندی بخش بهداشت و درمان کشور بسیار  ارزشمند توصیف کرد و اظهار داشت: اگر این توانمندی‌ها ایجاد نشده بود قطعا در مقابله با کرونا دچار مشکلات جدی می‌شدیم اما از امروز باید به فکر تقویت دوباره زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی کشور به ویژه در حوزه نیروی انسانی باشیم.

خانم دکتر چنگیز اضافه کرد: یکی از تجارب ارزنده دوره شیوع کرونا این بود که شاهد بودیم واحدهای بزرگ صنعتی مثل ذوب آهن، فولاد و پتروشیمی‌ها در استان اصفهان به دلیل فعال شدن واحدهای بهداشتی با هیچ مشکل جدی در زمینه شیوع بیماری مواجه نشده و خوشبختانه حتی برای یک روز فعالیت آنها تعطیل نشد که این تجربه می‌تواند به واحدهای کوچک تولیدی و اصناف نیز تعمیم یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز در سخنانی با ابراز این نگرانی که دوران طلایی کشور در علوم پزشکی در حال افول است، تصریح کرد: اقبال به تحصیل در برخی از رشته‌ها و تخصص‌های پزشکی به شدت کم شده و لازم است پیش‌بینی‌های لازم در این خصوص صورت گیرد تا در آینده با کمبود متخصص در برخی رشته‌ها مثل بیهوشی مواجه نشویم.

دکتر بیگلری رئیس انستیوی پاستور ایران نیز در این جلسه با بیان اینکه بحران کرونا همه تجارب ما را به چالش کشید، گفت: با وجود آنکه در آغاز شیوع کرونا تعداد محدودی آزمایشگاه برای تشخیص کرونا داشتیم امروز و درحالی که تحت شدیدترین تحریم‌ها بودیم شبکه‌ گسترده ای از بیش از 300 آزمایشگاه در کشور داریم که در زمینه تشخیص کرونا به توانمندی‌های خوبی رسیدند و این دستاوردی کم نظیر، یادگاری ماندگار و مصداق دقیق تبدیل تهدید به فرصت در کشور است.

دکتر بیگلری ساخت واکسن را عرصه به هم رسیدن علوم پایه و بالینی عنوان کرد و افزود: تقویتی که در حوزه زیرساخت‌های تولید واکسن در کشور انجام شده میراثی ارزشمند برای آیندگان است و از سوی دیگر راهبرد هوشمندانه‌ای که در انتخاب پلتفرم‌های متنوع برای تولید واکسن در کشور در پیش گرفته شده است باعث شده که در آینده در برابر جهش‌های احتمالی ویروس کرونا توانمندی بالاتری داشته باشیم.

دکتر بیگلری تصریح کرد: واکسن کوپاستور تاکنون در فازهای آزمایشی هیچ عارضه نگران‌کننده‌ای نداشته و اساسا طراحی آن بسیار کم‌خطر بوده است و باور داریم که قابلیت تزریق به افراد در سنین 5 تا 18 ساله را نیز دارد و ارزیابی‌ها حکایت از اثربخشی و ایمنی بیش از 97 درصدی آن دارد. همچنین تزریق یک واحد این واکسن باعث افزایش 18 برابری ایمنی بدن افراد خواهد شد.

دکتر بیگلری پیشرفت کشور در عرصه واکسن‌سازی در یک سال گذشته را به اندازه بیش از 30 سال دانست.

مدیر شرکت داروسازی سپند که در حال آزمایش و ساخت واکسن "فخرا"  است نیز در سخنانی با بیان اینکه با استفاده بهینه از زیرساخت‌ها و امکانات موجود یک بذر واکسن کاملا داخلی تولید کرده‌ایم، تصریح کرد: واکسن فخرا نیز در فاز آزمایشی اول هیچ مشکلی نداشته و پس از ماه مبارک رمضان اجرای فاز دوم آزمایشی آن آغاز خواهد شد.

دکتر تقویان مدیر پروژه ساخت واکسن برکت نیز با اشاره به اینکه این واکسن در فازهای آزمایشی دارای اثربخشی بالای 90 درصد بوده است، گفت: همزمان با تلاش برای طی مراحل آزمایشی ساخت واکسن زیرساخت‌های تولید انبوه واکسن را نیز دنبال کرده‌ایم به شکلی که تا پایان تابستان ظرفیت تولید 20 میلیون دوز واکسن در ماه را خواهیم داشت و از سوی دیگر با خودباوری ایجاد شده در بین متخصصان به موازات ساخت واکسن در حال تامین دیگر ملزومات تولید واکسن در داخل کشور نیز هستیم.

دکتر تقویان تاکید کرد: واکسن برکت در فاز مطالعات بالینی در برابر ویروس انگلیسی نیز موفق عمل کرده است.

دکتر بنی هاشم مدیر پروژه واکسن‌سازی موسسه رازی نیز اظهار داشت: واکسن ساخته شده در این موسسه ایمنی بسیار طولانی مدتی در فاز آزمایش حیوانی داشته است و با این وجود موسسه رازی برای اولین بار اقدام به ساخت واحد سوم واکسن کرده که به شکل اسپری مورد استفاده قرار می‌گیرد و بخشهای بالای قفسه سینه و مجاری تنفسی را در حد بالایی در برابر ویروس واکسینه و ایمن می‌کند.

متن سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

بسیار خوشحال شدم امروز که روز جهانی صلیب سرخ جهانی و هلال احمر هست و به نحوی به روز بهداشت و مساله درمان مربوط می‌شود، خدمت اساتید و محققین کشور و همچنین آقای دکتر نمکی به عنوان وزیر محترم و پرتلاش بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بودیم.

از آغاز امر که نگاه کنیم که پایان بهمن سال 98 هست، تا امروز مراحل بسیار مهمی را طی کردیم. یعنی روز اول که بحث این بود که تعدادی دانشجوی ما در ووهان هستند و می‌خواهند وارد کشور شوند، بحث این بود که این تعداد دانشجو وقتی وارد می‌شوند، کجا اینها را قرنطینه کنیم؟ نه بیمارستانی حاضر بود چنین کاری را انجام دهد نه هتلی حاضر بود این کار را انجام بدهد. یعنی در برابر این ویروس یک رعب و وحشت همگانی ایجاد شده بود، به عنوان یک ویروس پیچیده ناشناخته‌ای که اصلا معلوم نیست چیست و باید چه کار کنیم؟

اظهارنظرهای مختلفی هم می‌شد. یکی می‌گفت از زمستان می‌‌رویم به سال آینده و هوا گرم می‌شود، اوضاع خوب می‌شود. یکی می‌گفت نه ادامه پیدا می‌کند، یکی می‌گفت تمام می‌شود، یکی می‌گفت موتاسیون دارد، اینها طبیعی بود با یک ویروس جدید و با یک پاندمی که یک قرن بود سابقه نداشت. ما 100 سال بود چنین چیزی نداشتیم در دنیا، چنین بیماری و ویروسی در این سطح که تقریبا همه عالم را درگیر کند، نبود که به یک پاندمی بزرگ تبدیل شود. دیدیم که همه کشورهای عظیم و بزرگی که ساختارهای خیلی پیچیده و بزرگ و قدیمی و پیشرفته در مساله پزشکی، بهداشت و درمان دارند، آمریکا و اروپا و دیگران، همه اینها دچار مشکل شدند. یعنی هیچ کشوری در دنیا نبود که بگوییم راحت از این پاندمی عبور کرد. آمریکایی‌ها که ادعایشان زیاد است معمولا هم دانش آنها در پزشکی دانش پیشرفته ای هست، آنها هم دچار مشکل شدند، با اینکه همه امکانات و تجهیزات و پول و همه چیز در اختیارشان است. اروپایی‌ها هم که دارای تجربه بالا در این زمینه هستند، آنها هم دچار مشکل شدند. خودِ چین هم که مبداء این ویروس بود آنها هم دچار مشکل شدند و ما هم به هر حال وارد این معضل و این مشکل شدیم.

واقعا باید خداوند بزرگ را در این ماه مقدس، در این ماه عبادت و در این ماه استغفار و رحمت الهی شکرگذار باشیم. کشوری که از همه طرف دروازه‌ها را به روی او بستند، کشوری که حاضر نیستند هیچ تجهیزاتی به او بدهند، هیچ دارویی را، کشوری که تمام مسیرهای بانکی به روی او بسته شده، ما پولی را می‌خواهیم حواله کنیم با چه مشکلاتی مواجه می‌شویم، در این تحریم سخت مواجه شدیم و اینکه چطور می‌توانیم از این معضل عبور کنیم. خداوند کاری کرد و فرزندان این کشور، همه از کادر درمان گرفته که آنها در خط مقدم بودند، تا همه محققین و دانشمندان ما. همانطوری که الان توضیح داده شده اول این ویروس آمده بود فقط یکی دو مرکز بودند که می‌توانستند کار آزمایشگاهی روی این ویروس انجام بدهند که این کیت تشخیصی مثبت است یا نیست و اطراف کشور باید این نمونه به تهران می‌آمد. چقدر طول می‌کشید بفهمیم این نمونه مثبت بوده یا نه، این وسط چه آلودگی‌ها و چه مشکلاتی ایجاد می‌شد!

الحمدالله یک حرکت بسیار وسیع و بزرگی در سراسر کشور شروع شد. یعنی همه به میدان آ‌مدند و این کار، کار ارزشمندی در تاریخ کشور بود. امروز هم که سه موج را پشت سر گذراندیم و در داخل موج چهارم هستیم، انشاءالله امیدواریم از این موج هم بتوانیم عبور کنیم. گراف‌ها را که نگاه می‌کنیم امیدواریم به همین صورتی که شبیه خط مستقیم موج چهارم بالا رفته، انشاءالله به همین صورت هم پایین بیاید و در یک زمان نه چندان زیادی بتوانیم پایان این موج را ببینیم و همه تلاش خود را بکنیم که انشاءالله دچار موج پنجم نشویم.

در تمام این مراحل کار بسیار عظیم و بزرگی انجام گرفت، تا قبل از اینکه به واکسن برسیم. هیچ چاره‌ای نبود، گرفتار یک ویروسی شده بودیم که نه یک درمان عاجلی برای آن وجود داشت، نه یک واکسنی در آن ماه‌های اولیه اصلا وجود داشت و روشن هم نبود که فراز و نشیب این ویروس چگونه است؟

یادم هست که آن روزهای اولیه موج اول را که داشتیم می‌گذراندیم، بعضی‌ها می‌گفتند این دوکوهانه است، بعضی‌ها می‌گفتند دوکوهانه یعنی چه؟ حالا دیدیدم چهارکوهانه شد. چطور فراز و نشیب پیدا کردیم در این چیزی که واقعا برای کسی روشن نبود. وقتی مسیر روشن نیست و راه تاریک است، قدم‌ برداشتن خیلی سخت و مشکل است. شخص باید مواظب همه اطراف باشد که به چاه و چاله نیفتد و بتواند به مقصد نهایی خود برسد.

الحمدالله یک حرکت بسیار خوبی در سراسر کشور شروع شد. خودِ محدودیت‌ها حد و مرزش روشن نبود، چقدر باید محدودیت بدهیم، چه کار باید بکنیم؟ نمی‌خواهم اینها را بگویم، اینها در تاریخ این کووید-19 ثبت است، مجلدات فراوانی خواهد شد از آن روز اول تا الان که چقدر فراز و نشیب را طی کردیم تا اینکه به این مقصد برسیم.

یکی می‌گفت تمام درِ خانه‌ها و مغازه‌ها را با استفاده از قوه قهریه تعطیل کنیم، این پیشنهاد مکتوب است که باید درِ کل خانه‌ها را همه جا ببندیم و هر کسی غذایی می‌خواهد، برود 24 ساعته بخرد و بعد فروشگاه‌ها بسته شوند. ببینید چنین طرحی چه فاجعه‌ای می‌شد، در فروشگاه‌ها چه می‌شد، چه وضعی پیش می‌آمد، چه اوضاعی پیش می‌آمد؟ مثل دوران قحطی که به مردم بگوییم 24 ساعت وقت دارید! خودِ اروپا در روزهای اولیه دچار چه مشکلی شد؟ در همین قرنطینه‌های معمولی در فروشگاه‌هایش مواد  غذایی وجود نداشت. همه در ساعات اولیه تاراج می‌شد. عده‌ای بودند ایرانی‌هایی که در اروپا بودند آرزو می‌کردند بتوانند به ایران بیایند، پروازها هم آن زمان دچار مشکل بود. می‌‌گفتند بیاییم ایران، آنجا لااقل غذایی پیدا می‌شود، یک وسیله بهداشتی پیدا می‌شود، درِ فروشگاهها اینجا صبح که باز می‌شود بعد از چند ساعت همه قفسه‌ها خالی می‌شود. این حافظه‌های تاریخی معمولا ضعیف است و انسان یادش می‌رود این حوادث، وقتی برگردد به این حوادث نگاه می‌کند، متوجه می‌شود چه گذشته است.

ما در هیچ موردی دچار چنین مشکلی نشدیم. برگردید 100 سال پیش، قبل از جنگ جهانی اول در سال‌های آخر قرن قبل مثلا 1296 تا 1298، آن زمانی که قحطی و وبا در این کشور آمد که در تاریخ آمارها نوشته شده، نوشته نصف جمعیت ایران از بین رفت یا به خاطر گرسنگی و قحطی یا به خاطر وبایی که همه کشور را فرا گرفته بود. به هر حال کشور دچار مشکلی می‌شود ترس، وحشت، که غذای مردم چه می‌شود، زندگی مردم، آب مردم، برق مردم. ببینید در این شرایط سخت اگر آب قطع می‌شد برای مثلا یک روز، 24 ساعت، چه وضعی پیش می‌آمد؟ اگر برق قطع می‌شد، اگر بنزین و گازوئیل قطع می‌شد و نمی‌توانستیم به موقع برسانیم؟ موقعی که تحریم در سال 97 شروع شد الان هم نامه‌های آن هست و هم بعضی از جلسات آن ثبت شده، عده‌ای از دوستانی که مسئول بودند، بعضی از آنها هم مسئولیت سابق در بعضی از قسمتها داشتند آمدند به من گفتند با این تحریمی که شروع شد، شما اگر تمام مواد غذایی اصلی یا کالاهای اساسی که تعبیر کنیم، کوپنی نکنید، ماه بعد در خیابان برای نان مردم و مواد غذایی درگیری می‌شود. گفتم چنین چیزی را قبول ندارم، بر چه مبنایی می‌گویید؟ جلسات فراوانی در این زمینه داشتیم که مصر بودند کوپنی کنیم. گفتیم بگذارید ما کشور را پیش می‌بریم بدون کوپنی کردن.

الان که به آن زمان برمی‌گردم واقعا برخی از تصمیمات شجاعت فوق‌العاده می‌خواهد. یک تصمیمی انسان می‌خواهد بگیرد واقعا ممکن است بعد بیایند یقه آدم را بگیرند که چرا شما این تصمیم را گرفتید. به هر حال ریسک است در بعضی جاها انسان‌ می‌خواهد تصمیم بگیرد.

آن زمان در زمان جنگ فرمانده پدافند هوایی بودم یک روزی رسید که یک سیستم پدافند هوایی هاگ بیشتر نداشتیم. یعنی یک لامپی داشت این سیستم‌ها که لامپ همه آنها سوخته بود و یک لامپ بیشتر نداشتیم. یک دستگاه می‌توانست فعال شود. این دستگاه یا باید در تهران فعال شود یا باید در خارک فعال شود یا باید در عملیات در جبهه فعال شود. چه کسی می‌تواند چنین تصمیمی بگیرد. هیچ کس هم خبر نداشت در این کشور، یعنی تصمیم گیری با من بود. خدا رحمت کند شهید ستاری، ایشان هم با من در مشورت دادن شریک بود و هم در عملیات، چون او مسئول بود. ما این لامپ را یک دفعه از تهران برمی‌داشتیم یعنی تهران بی دفاع می‌شد، این لامپ به خارک می‌رفت و در خارک دفاع خوب می‌شد. دومرتبه سه روز بعد این لامپ را برمی‌داشتیم می‌بردیم به جبهه، آنجا هاگ عملیات می‌کرد. دومرتبه این را به تهران می‌آوردیم. الان برمی‌گردم فکر می‌کنم آن زمان را، می‌گویم آن زمان که این لامپ را برمی‌داشتیم می‌بردیم خارک اگر در تهران حادثه‌ای مهم پیش می‌آمد چه می‌شد؟ یا می‌آوردیم تهران در خارک نفت ما قطع می‌شد آنجا چه کار می‌کردیم؟

می‌خواهم بگویم در بعضی از موارد هست که انسان چاره ندارد باید گاهی هم، لزوما بین خوب و بد هم نیست، گاهی بین بد و بدتر هم پیش می‌آید که انسان باید یک تصمیم بگیرد والا همه چیز را از دست می‌دهد. باید یک تصمیم قاطع بگیرد. چیزی هم نیست که بتواند به کسی بگوید، خودش باید مسئولیت را به عهده بگیرد و این بار سنگین را بر دوش بگیرد. این کار را ما کردیم و الحمدالله قحطی در کشور پیش نیامد.

آنها این تحریم بزرگ را انجام دادند که کشور دچار قحطی شود و اصلا به هم بریزد. شما یک روز قحطی در این کشور ندیدید. البته جنس گران شد، برای مردم زندگی سخت شد، این درست است ولی در عین حال مردم نان و برنج و روغن و لبنیات‌شان، همه مواد غذایی که مورد نیاز مردم هست، اینها در اختیارشان قرار گرفت. به هر حال یک چیزی گران شد، یک چیزی زیادی گران شد و مردم در فشار قرار گرفتند اما قحطی نشد و مردم توانستند زندگی کنند. آن حوادث سال 1296و 1298 را نگذاشتیم در کشور تکرار شود.

از این طرف وقتی با این تحریم و این فشار، گرفتار این بیماری و ویروس خطرناک شدیم، کار عظیم و بزرگی انجام گرفت. اول از لحاظ ساختاری تصمیم گرفتیم، گفتیم یک مرکزی درست شود، این مرکز حرف آخر را بزند. ممکن است عده‌ای ایراد بگیرند و عده‌ای هم بالا و پایین کنند. خلاصه یک مرکز باشد و این تصمیم را بگیرد، این مهمترین کار ما در کووید-19 بود.

در شورای عالی امنیت ملی روزهای اول اسفند سال 98 تصمیم گرفتیم یک ستاد ملی مقابله با کرونا درست شود با عین اختیارات شورای عالی امنیت ملی، یعنی بتواند قانون بگذراند، یعنی دستورش باید برای همه مطاع باشد. یعنی به هر وزارتخانه‌ای، به هر دستگاهی اگر امر کرد مثل قانون است. مصوباتش در حد مصوبات شورای عالی امنیت ملی است. به نظرم یک تصمیم بسیار مهمی بود که اتخاذ شد در آن روزهای اولیه، اگر این تصمیم نبود، پیش نمی‌رفتیم. اینکه امروز می‌بینید برای کمک به مردم، در همین سال 99 یک سری یارانه‌ها و حمایتهای معیشتی کردیم با همین مصوبات این ستاد، ستاد آمد تصمیم گرفت، والا قانون باید به مجلس برود، شور اول، شور دوم تصویب بشود یا نشود! ما تصمیم آنی می‌گرفتیم، در یک جلسه تصمیم کارشناسی می‌گرفتیم در جلسه بعدی هم در صحن ستاد ملی کرونا تصمیم می‌گرفتیم که این یارانه را به هر نفر 100 هزار تومان برای 60 میلیون نفر. تصمیم گرفتیم 100 هزار تومان برای هر نفر یارانه برای 4ماه، 5 ماه. این کار بزرگی بود باید به مردم کمک می‌کردیم، نمی‌شد که بگوییم هم در مغازه بسته باشد هم هیچ کاری برای مردم نکنیم. بایستی یک کاری در کنار آن انجام می‌دادیم. یا وام‌هایی که در اختیار مردم گذاشتیم. 75 هزار میلیارد تومان اعتبار برای وام دادن گذاشتیم و اینها را به بخشهای مختلف آنهایی که دچار مشکل شدند به آنها وام دادیم. این همه افرادی که بیکار شدند، به آنها وام بیکاری دادیم، به آنها حقوق بیکاری دادیم، تامین اجتماعی را اینجا توانستیم کاری کنیم که حقوق و مستمری آنها را بر مبنای قانون 80 درصد به آنها پرداخت کند. کمکهایی که خود بخش بهداشت و درمان ما برای این کووید نیاز داشت، به هر حال حادثه جدیدی بود، نیاز به کمک داشت، این یک میلیارد یورویی که اختصاص دادیم، این کار ساده‌ای نبود، کار بسیار سختی بود.

می‌خواهم بگویم اول از لحاظ ساختاری یک تصمیم بسیار مهمی بود. هیچ کشوری چنین ساختاری نداشت. شما در هیچ کشوری پیدا نمی‌کنید که یک ستادی درست کرده باشد که تمام مصوبات آن برای تمام بخشهای کشور لازم‌الاجرا باشد. چنین چیزی نبود، ما در ایران یک کار عظیم و بزرگی را انجام دادیم. بعد هم کمیته‌های مختلف درست شد و به کارهای خودشان رسیدند. آقای دکتر نمکی برای هر استانی رئیس دانشگاه را به عنوان فرمانده آن شهرستان قرار داد. کارهای بسیار زیادی در سراسر کشور شروع و انجام شد که ببینید یک آرامشی پیدا شد. درست است خیلی کار سخت بود، اما یک آرامشی پیدا شد. ما همان موج  اول را گذراندیم با گذراندن موج اول آرامشی پیدا شد که آخر فروردین بود و رسیده بودیم به اوایل اردیبهشت تقریبا که از این موج داشتیم عبور می‌کردیم. کشور یک آرامش پیدا کرد. البته دومرتبه یک موج دیگر پیدا کردیم، موج سوم پیدا کردیم، امروز موج چهارم، اما به خوبی توانستیم مسیر را طی کنیم.

امروز در این جلسه گزارش داده می‌شود که در موج چهارم علیرغم اینکه با یک ویروس جهش یافته انگلیسی مواجه شدیم که این ویروس در اروپا چه کار کرد، چطور زندگی مردم را به هم ریخت، همین ویروس به ایران آمد. البته برای مردم سخت و مشکل بود، ما محدودیت درست کردیم، خودِ رنگ‌بندی کار ارزشمندی بود که در کشور ما شروع شد. یک کار خیلی روشن و واضح، چارچوب دار، کشور را رنگ‌بندی کردیم، گفتیم اینجا قرمز، اینجا نارنجی، اینجا زرد، اینجا آبی، این چارچوبی بود که کار را سهل کرد. همه فهمیدند، گفتند اینجا قرمز همه می‌فهمند قرمز یعنی چه؟ قرمز یعنی این کار و کسب تعطیل، قرمز یعنی این کار و کسب باز ، اینجا این است، این اقدام مجاز، این سفر مجاز، این سفر غیرمجاز، کار بسیار ارزشمندی در این زمینه انجام گرفت برای اینکه مردم بتوانند کار را پیش ببرند و امروز می‌بینید در موج چهارم علیرغم این سختی‌ها، آمار و ارقام ما نشان می‌دهد که اگر چه به نسبت ابتلا خیلی زیاد بود، اما اطلاعات را که نگاه می‌کنیم مرگ و میر ما خیلی با موج سوم فرق نکرده است. این نشان می‌دهد که تمام کشور در این زمینه فعال بودند و مخصوصا بخش بهداشت و درمان که اینها در خط مقدم بودند و بار بسیار سنگینی بر دوش اینها بود. واقعا باید سپاسگزاری و تشکر کنیم. با تصمیم همین ستاد ملی مقابله با کرونا در بخش بهداشت و درمان کارهایی انجام گرفت و گفتیم کسی اگر در این زمینه جان خود را از دست داد شهید است، این خیلی کمک معنوی زیادی بود. اینکه اعلام کردیم یک کمک روحی و معنوی بود برای پزشکان عزیز و پرستاران و برای بقیه مدافعین سلامت که حضور داشتند. این بسیار بااهمیت بود و این مساله بسیار مهمی بود که در کشور یک آرامشی را ایجاد کرد.

بعد هم مساله واکسن مطرح شد. به نظر من تهیه واکسن کار بسیار بزرگی بود. یک مقدار هم با شرایط خاصی دنیا پذیرفت والا اگر می‌خواست با همان روال واکسن‌های سابق دنیا پیش برود، یک سال و 6 ماه و دو سال که درست نمی‌شد. این واکسن با همان روال معمولی ممکن بود 3 سال، 4 سال، 5 سال طول بکشد. اینطور نیست که واکسن 6 ماه، 7 ماه، یک سال طول بکشد به تولید برسد. اولین واکسنهایی که مدعی بودند به بازار آمده کسی باور نمی‌کرد، یعنی همه متحیر بودند که راست است؟ با 6 ماه، با 7 ماه مگر می‌شود واکسن درست کرد. خودِ سازمان بهداشت جهانی هم نمی‌دانست چه کار کند؟ یعنی همه اینها دچار سرگیجه شده بودند که چه اقدامی را انجام بدهند و چه کار انجام بدهند؟ به هر حال ساخت واکسنها شروع شد و ما هم به هر حال در این زمینه وارد شدیم. البته اول بحث این بود که واکسن‌هایی در بعضی کشورها تولید شده بود، فاز یک آزمایش شده بود، فاز دوم هم داشت تمام می‌شد، فاز سوم را می‌خواستند در کشورهای مختلف انجام دهند. فاز سوم را مثلا بردند در بعضی کشورهای همسایه ما هم انجام دادند.

اینجا ما خیلی بحث کردیم که این فاز سه را ما بیاوریم اینجا انجام دهیم؟ دیدیم مردم ما در مشکلات و سختی هستند، هیچی هم معلوم نبود، معلوم نبود که این چگونه واکسنی است و چگونه عمل می‌کند؟ واقعا

هم احتیاط کردیم و هم وارد عمل شدیم و شروع کردیم به خرید. اولین قسمتی که مقداری دل ما قرص بود و وارد شدیم کواکس بود. به هر حال چون مسئولش سازمان بهداشت جهانی بود دل ما قرص بود و یک مقدار فشار تبلیغات هم علیه ما کمتر بود و می‌گفتند این سازمان جهانی بهداشت است و او دارد این را تایید می‌کند.

وارد آنجا شدیم. خب ما جزو اولین‌ها بودیم که در کواکس درخواست دادیم منتها رفتیم پول را منتقل کنیم دیدیم نمی‌شود. پول داشتیم. چندین مرحله را طی کردیم آمریکایی‌ها می‌گفتند پول شما اول باید واریز شود در فلان بانک آمریکایی، بعد ما از آن بانک حواله کنیم به بانکی که کواکس اعلام می‌کند.

خب ما که نمی‌توانستیم اطمینان کنیم پول بفرستیم به آمریکا. پول نفرستاده آنها در هوا اموال ما را غارت می‌کردند می‌بردند. نمونه‌هایش در لوکزامبورگ و جاهای دیگر هست. هر راه دیگری هم می‌رفتیم دچار مشکل می‌شد. به هر حال یک راهی پیدا کردیم اما در نوبت عقب افتادیم.

بعد هم خرید از کشورهای دیگر را شروع کردیم و هم زمان هم در داخل ساخت واکسن را شروع کردیم. به نظرم این ورود کشور در داخل برای ساخت واکسن خیلی مهم بود. خب اول هم یک مقدار سخت بود. افرادی هم بودند که نه تنها واکسن داخلی، واکسن خارجی هم می‌خواستیم بخریم می‌گفتند من این واکسن را که می‌خواهید از فلان کشور خارجی بخرید، نمی‌زنم و آن یکی می‌گفت این به درد نمی‌خورد و یکی دیگر می‌گفت این واکسن تاثیرش 70 درصد است و یا دیگری می‌گفت تاثیر فلان واکسن 52 درصد است و ذهن مردم را خراب می‌کردند در این زمینه. در مجموع کشور تصمیم درست و خوبی گرفت. از کشورهای مختلفی که می‌توانستیم و تا حدی مورد اعتماد ما بودند واکسن را خریداری کردیم.

سند ملی واکسیناسیون ما هم معتقدم کار درستی بود که انجام گرفت که اولویت تزریق واکسن را مشخص کرد. این دیدارهایی که در ماه رمضان داشتیم هر گروهی می‌آمد می‌گفت ما مقدم هستیم. مثلا معلمان آمدند گفتند ما مقدم هستیم چون با 20 میلیون دانش‌آموز داریم کار می‌کنیم و کارگران آمدند گفتند ما 15 میلیون کارگریم که با خانواده نزدیک 50 میلیون جمعیت هستیم. ما داریم تولید می‌کنیم. همه هم درست می‌گفتند. استدلالی داشتند و استدلال‌شان هم بی‌اساس نبود، منتها اینجا از آن جاهایی است که ما باید یک تصمیم‌گیری جدی نسبت به اولویت تزریق واکسن می‌داشتیم. به نظرم کار درستی انجام دادیم و گفتیم مدافعین سلامت تقدم دارند. آنها وسط میدان بودند و هر لحظه با ویروس‌های مختلف، این ویروس جهش یافته هم بود. خب کسی که می‌خواهد بیاید درمان کند، کار سختی بود به هر حال آن روزها و ماه‌های اولیه اینها با شهامت آمدند و به جان خریدند. جان مردم را با تقدیم جان خودشان خریداری کردند. واقعا باید درود بفرستیم به روان پاک آنهایی که ایستادند و شهید شدند و آنهایی که هستند و دارند تلاش‌شان را ادامه می‌دهند.

این کار هم کار درستی بود و بر این مبنا ما مرحله اول را گذراندیم و مراحل دیگر هم انجام می‌شود.

خیلی امیدوارم که اگر این واکسن‌هایی که از کواکس و هم از کشورهای دیگری که 10 میلیون دز خریدیم اگر تا اواسط خرداد برسد، واکسیناسیون سرعت خوبی پیدا کند. خب ما واکسیناسیون گروه پر خطر را گذراندیم. یک روز هم ما نمی‌توانیم صبر کنیم و بگوییم چون بناست واکسن داخلی یک ماه دیگر دو ماه دیگر بیاید، حالا صبر کنیم از خارج واکسن نخریم. اصلا یک روز هم ما مجاز نیستیم حتی برای یک ساعت. اگر به ما بگویند الان یک واکسن خارجی است می‌توانیم تزریق کنیم و واکسن داخلی سه روز دیگر می‌آید، حق نداریم تعلل کنیم. ممکن است در این سه روز 100 نفر بمیرند،‌ ما برای یک نفر هم نمی‌توانیم صبر کنیم. مثل همان آیه‌ای که در اول این جلسه خوانده شده که وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا خدا می‌گوید جان یک نفر معادل جان کل انسانیت است. نجات یک نفر نجات کل انسان‌هاست نه کل کشور، کل جهان. خب خیلی جان مردم مهم است.

تصمیم درستی بود. از آن طرف هم باید به داخل ما کمک کنیم و همه کمک‌ها را انجام دهیم برای اینکه بتوانیم واکسن‌های داخلی را به مرحله‌ای برسانیم که واکسیناسیون عمومی را شروع کنیم.

الحمدالله با گزارشی که امروز در این جلسه شنیدیم شرایط ما به گونه‌ای است که در پایان اردیبهشت و اوایل خرداد می‌توانیم امیدوار باشیم که واکسن کوپاستور به میدان بیاید و واکسیناسیون شروع شود و در خرداد در یک مقطع مناسبی که وزارت بهداشت تشخیص داد واکسن برکت هم بیاید وارد شود و از آن هم استفاده شود و بعد سایر واکسن‌هایی که در نوبت هستند تا به نتیجه برسند و رازی فخرا و دیگرشرکت‌هایی که دارند تلاش می‌کنند.

در این جلسه دیدیم که وزارت بهداشت و درمان نه تنها به همه این شرکت‌ها کمک می‌کند بلکه حتی مسئولیت‌پذیر است و مسئولیت سختی را هم به عهده می‌گیرد. این کار آسانی نیست، کار سختی است. این کار بسیار مهمی است که این وزارتخانه به عنوان یک مرجعی که به هر حال الان مسئول است در برابر مردم، همه ما می‌دانیم، البته در همه کشورها اینگونه است، اگر کار خوب شود می‌گویند نتیجه دعای صالحان و پاکان است و اگر بد شود می‌گویند اینها بلد نبودند مدیریت کنند. البته همیشه دعای صالحان و پاکان موثر است و رحمت از جانب خداوند است و شفا هم مال اوست. اما خب باید کار خودمان را انجام دهیم. نباید هم از اینکه این چه می‌گوید آن چه می‌گوید بترسیم. وقتی تشخیص دادیم، وقتی مسئولیتی را در کشور بر عهده گرفتیم هر کسی در حد و در جای خودش، وقتی مسئولیت را بر عهده گرفت باید با قدرت به پیش ببریم. البته باید فکر کنیم، مشورت کنیم با همه متخصصان اما وقتی به نتیجه و تصمیم رسیدیم، دیگر باید توکل کنیم و به جلو برویم.

خداوند اینگونه مقدر کرد و به ما توفیق داد تا در دولت یازدهم با طرح تحول سلامت یک گام بسیار بزرگی را در زمینه بهداشت و درمان برداشتیم. هم برای اینکه سهم بیمار کم شود در پرداخت هم برای تحول سیستم درمانی. یادم هست یک رئیس بیمارستانی آن روزهای اول در سال 93 می‌گفت بیمار وقتی می‌آید حساب کند در حسابرسی، وقتی می‌گوییم اینقدر باید بدهی، می‌گوید مطمئن هستید که اشتباه نمی‌کنید. من رفته بودم قرض کرده بودم و فکر می‌کردم باید 20 میلیون پرداخت کنم، حالا شما می‌گویید کل پرداختی 700 تا 800 هزار تومان باید بدهی. راست می‌گویید؟! گریه می‌کردند از خوشحالی. این را رئیس یک بیمارستانی به من می‌گفت که بیماران ما وقتی دارند مرخص می‌شوند از خوشحالی گریه می‌کنند.

خب یک شرایطی پیش آمد از آن طرف برای ساخت و ساز برای تجهیزات و امکانات. این یک گام بزرگ بود. گام دیگر گامی بود که برای شرکت‌های دانش‌بنیان برداشته شد. اینکه امروز شرکت دانش‌بنیان ما می‌گوید دارم به فلان کشور که از کشورهای بزرگ منطقه است دارو صادر می‌کنم و اینکه ما پیشرفت خوبی در بیوتکنولوژی کردیم، پیشرفت‌های خوبی در نانو کردیم، یک حرکت‌های بسیار خوبی در این کشور انجام گرفت، این شرکت‌های دانش‌بنیان کار بزرگی انجام دادند و در همین مساله هم دارند به ما کمک می‌کنند. از ونتیلاتور گرفته تا بسیاری داروها و واکسن‌های خاص که حالا بعدا واکسن به بازار خواهد آمد، ماسک‌های متعدد، در همه اینها تلاش کردند.

کار دیگری که به ما کمک کرد، کاری بود در زمینه افزایش سرعت و پهنای باند که بیش از 32 برابر شد. اگر آن نبود امروز همه این اقدامات در مثلا سلامت الکترونیک انجام شدنی نبود. تمام این وام‌ها در دوران کرونا، نزدیک 30 میلیون جمعیت بدون اینکه کسی به بانک مراجعه کند، از این طریق همه وام گرفتند. الان وام‌هایی که به کسب و کارها دارد داده می‌شود، کسی دیگر به بانک مراجعه نمی‌کند. در فضای مجازی و سایبری کار بزرگ و عظیمی انجام گرفت.

در این مدت همه اینها دست به دست هم داد و توانست ما را موفق کند و باز هم باید این کار را ادامه دهیم. به دوستان در دولت گفتم که آرزوی من از اواخر سال گذشته این بود که تا پیش از پایان این دولت چند کار مهم را خدا توفیق دهد انجام دهیم. یکی اینکه که کرونا را به نقطه‌ای برسانیم که مردم آرامشی پیدا کنند. الحمدالله امروز یک آرامشی در کشور ما ایجاد شده و ان‌شاالله واکسن‌های خریداری شده و واکسن‌های داخلی هم هر چه بیشتر بیاید و واکسیناسیون گسترده‌تر شود تا پیش از پایان این دولت آرامش بیشتر می‌شود.

دوم در تحریم بود که می‌گفتم خدایا این باری که بر دوش ما و ملت ایران است و آن جلادی که آمد این بار را بر دوش ملت ما گذاشت، خیانت بزرگی که ترامپ کرد، به سازمان ملل خیانت کرد، به تعهدات خیانت کرد، به کل ملت‌های منطقه و ملت ایران خیانت کرد. ما با صبر و ایستادگی و برنامه‌ریزی به نقطه‌ای رسیدم که امروز آمریکایی‌ها خیلی رک و پوست‌کنده می‌گویند راهی نداریم جز اینکه به برجام برگردیم. کی فکر می‌کرد که ما برویم وین مذاکره کنیم همه 4 یا 5 کشور، اروپایی‌ها و آمریکا در برابر ملت ایران همه تسلیم باشند و بگویند ما هیچ راه دومی نداریم و باید همه به برجام برگردیم و ان‌شاالله می‌توانیم تحریم را پایان ببخشیم.

دولت دوازدهم کار خودش را انجام داده است. امروز در صحنه وین تمام تحریم‌های اصلی و اصولی و مهم همه را قبول کردند که باید کنار برود و داریم سر موارد جزئی بحث می‌کنیم. در بخش‌ها و عناوین همه اینها را پذیرفته و قبول کرده‌اند و این کار بزرگی بود که انجام گرفت.

از آن طرف خیلی آرزو داشتم که در دوره کرونا و مشکلات و سختی‌ها، طرح‌های نیمه‌تمام را تمام کنیم و شما در پنجشنبه‌ها دیدید که چه کار بزرگی در این دولت انجام گرفت و ان‌شاالله تا هفته آخر و آخرین پنجشنبه این دولت در عید غدیر خم این افتتاح‌ها را انجام می‌دهیم.

خداوند به ما توفیق داده برای اینکه یک خدمت کوچکی را به مردم داشته باشیم و باید فخر کنیم به اینکه می‌توانیم خادم و خدمتگزار مردم باشیم و شما هم باید افتخار کنید بخاطر اقدامات بسیار بزرگی که برای سربلندی ایران عزیز انجام دادید.

یکبار دیگر از همه شما تشکر و سپاسگذاری می‌کنم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 121155

- دولت یادهم و دوازدهم

- جلسات

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده