در شصت و ششمین پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید؛

بهره ‌برداری از طرح‌های عمرانی و آموزشی وزارتخانه‌های علوم و آموزش و پرورش با فرمان رئیس جمهور آغاز شد

بهره‌برداری از ۱۸۸ پروژه عمرانی، آموزشی، پژوهشی، فناوری و رفاهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز ۲۸۸ فضای آموزشی وزارت آموزش و پرورش در سراسر کشور، روز پنج شنبه با فرمان رئیس جمهور و از طریق ویدئوکنفرانس آغاز شد.

شناسه خبر: 121118 -

پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400 - 11:24

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، در شصت و ششمین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، فرمان افتتاح رسمی ۱۰۵ طرح عمرانی آموزشی، ۲ طرح آموزشی رفاهی، ۲۰ طرح پژوهشی، ۸ طرح فناوری و ۵۳ طرح رفاهی و ورزشی دانشجویی در نقاط مختلف کشور را صادر کرد.
برای اجرای این طرح‌ها در مجموع ۲ هزار و ۳۷۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و با بهره‌برداری از آنها برای ۹۰۵ نفر اشتغال پایدار مستقیم ایجاد می شود.
رئیس جمهور امروز همچنین ۲۶۸ فضای آموزشی در ۱۵ استان کشور و نیز ۲۰ فضای آموزشی احداث شده از سوی بنیاد "همدلان آینده‌نگر" در استان سیستان و بلوچستان را به صورت رسمی افتتاح کرد.

رئیس جمهور پس از ارائه گزارش رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر و قبل از از صدور فرمان افتتاح طرح های ملی وزارت علوم در این استان، گفت: بسیار خوشحال کننده است که در این دولت هم در ساخت و سازهای مورد نیاز بخش وزارت علوم و هم در مقاوم‌سازی اقدامات بسیار ارزشمندی شده است.

دکتر روحانی افزود: حضور خیرین هم برای همه ما خوشحال کننده است و اینکه مردم عزیز و خیر ما هر کجا که در امکان‌شان است حضور پیدا کنند و هزینه کردن 770 میلیارد تومان در این زمینه از سوی بخش خصوصی و خیرین جای تشکر و سپاس از این عزیزان دارد.

رئیس جمهور ادامه داد: اینکه امروز شاهد افتتاح‌ها در بخش وزارت علوم و آ‌موزش و پرورش هستیم یعنی در بخش علم آن هم در روز بیست و سوم ماه مبارک رمضان روز قدر ‌برای مردم ما خوشحال کننده است مخصوصا برای مردم عزیز استان بوشهر.

دکتر روحانی همچنین قبل از صدور فرمان افتتاح 22 طرح  علمی و آموزشی در استان تهران در ارتباط مستقیم با دانشگاه علم و صنعت تهران، اظهار داشت: آزمایشگاه‌ها در واقع قلب فناوری در دانشگاه‌ها است برای اینکه دانشجویان ما بتوانند علم خود را  به یک فناوری تبدیل کنند.

رئیس جمهور افزود: آمار این آزمایشگاه‌ها از بیش از 8 هزار آزمایشگاه امروز به 14هزار و 700  و نزدیک به 15هزار آزمایشگاه افزایش یافته است که این یک تحول بسیار بزرگ است.

دکتر روحانی تاکید کرد: اینکه دولت در شرایط بسیار سخت مالی و ارزی هم در سال 98 هم در سال 99 توانسته است دهها میلیون یورو را برای آزمایشگاه‌ها اختصاص دهد، به نظر من کار بسیار بزرگی بوده البته رقمی که در 98 دنبال آن بودیم، که در سال 99 اختصاص بدهیم 100 میلیون یورو بود و این رقمی که گفتم مقداری از 100 میلیون کمتر است و اگر باز امکاناتی هست در همین ماههای پیش رو بقیه 100 میلیون یورو را هم آماده‌ایم که در اختیار دانشگاه‌ها قرار دهیم.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به قراردادهایی که دانشگاه‌ها با بخش صنعت داشته است، گفت: رقم این  قراردادها از 300 میلیارد به بیش از 2هزار میلیارد رسیده است و معنای آن این است که یک حرکت بسیار خوب در توافق بین دانشگاهها و بخشهای تولیدی انجام شده که اساس این ارتباط می‌تواند موجب تحول بسیار بزرگی برای علم و تحقیقات و همچنین برای تولید و صنعت ما باشد و جای بسیار خوشحالی دارد.

دکتر روحانی امروز همچنین قبل از صدور فرمان افتتاح 8  طرح پارک علم و فناوری کشور در ارتباط تصویری با پارک علم و فناوری تبریز، خاطرنشان کرد برای ما بسیار خوشحال‌کننده است اینکه در رده نوآوری جهان در رتبه 104 بودیم و امروز در جایگاه 67 هستیم و نشانه این است که یک تحول بزرگ در زمینه نوآوری در کشور ما اتفاق افتاده است.

رئیس جمهور افزود: همچنین درمورد مراکز علم و فناوری و مراکز رشد می‌بینیم توسعه بسیار خوبی در این مدت صورت گرفته و از 131 مرکز رشد به 203 مرکز رشد ارتقا پیدا کرده است و معنایش این است که دانشگاههای ما، مدیران وزارت علوم و دانشگاهها و دانشجویان عزیز ما در مسیر رشد و ترقی و خودکفایی هستند که این بزرگترین افتخار برای کشور عزیز ما ایران است.

دکتر روحانی در ارتباط تصویری با دانشگاه ایلام قبل از صدور فرمان افتتاح 53 طرح عمرانی و رفاهی دانشجویی اظهار داشت:  از اینکه به فکر رفاه دانشجویان عزیز هستید برای خدمات رفاهی  که برای سلامت دانشجویان، رفاه دانشجویان یک ضرورت هست تلاش می کنید تشکر می کنم .

رئیس جمهور افزود: در کنار همان آزمایشگاهها و کلاسها و تحقیقات، این گونه امور هم مکمل است  که دانشجویان عزیز ما بتوانند در سلامت و رفاه دوران دانشجو.یی که جزو بهترین دوران‌های زندگی است، بگذرانند و امیدواریم باز هم در این زمینه شاهد تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در ایام باقیمانده این دولت  باشیم،

دکتر روحانی در بخش بعدی افتتاح طرح های ملی در ارتباط تصویری با شهرستان بیرجند برای افتتاح سراسری 268 فضای آموزشی و عمرانی کشور، گفت: برای این دولت جای افتخار است که در طول این هشت سال در کنار خیرین بسیار پاکدل و مخلص و عزیز که برای ساختن کلاسهای درس تلاش کردند، تلاش ویژه ای در حوزه ساخت و نوسازی مدارس انجام داده است.

رئیس جمهور افزود: اینکه ما در یک روز شاهد افتتاح بیش از هزار کلاس درس در سراسر کشور هستیم یک افتخار بسیار بزرگ برای دولت ، برای خیرین و برای همه مسوولین هست. ایام ایامی است که تعلق به معلمین عزیز دارد به همه آنها قدردانی و سپاس‌مان را تقدیم می‌کنیم.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: امیدواریم در سال تحصیلی جدید (مهرماه)  بتوانیم شرایطی ایجاد کنیم که مدارس ما بتواند شاهد حضور معلمین و دانش آموزان باشد و از آن شرایط کرونایی خاص خارج شود البته در صورتی که بتوانیم طبق برنامه واکسن مورد نیاز را وارد و تولید کنیم و واکسیناسیون انجام بگیرد انشاءالله این مهم هم در سال تحصیلی پیش رو انجام خواهد شد.

رئیس جمهور در آخرین بخش از افتتاح طرح های ملی شصت و ششمین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید در ارتباط تصویری با استان سیستان و بلوچستان به منظور افتتاح 20 فضای آموزشی احداث شده از سوی بنیاد "همدلان آینده نگر"  با تشکر از این بنیاد خیریه و همه کسانی که برای جبران عقب ماندگی ها در سیستان و بلوچستان تلاش ویژه‌ای انجام می‌دهند، گفت:  مردم سیستان و بلوچستان مردم بسیار سخت‌کوش، فعال و مردمی بسیار خوب و از مرزداران کشور ما هستند.

دکتر روحانی با بیان اینکه عقب ماندگی در این استان تنها در مساله کلاس درس نیست و در جهات دیگر هم عقب‌ماندگی‌هایی در استان وجود دارد، اظهار داشت: تلاش ما این بوده تا بخش اعظم آن عقب ‌ماندگی‌ها را حتی‌الامکان در طول هشت سال، برطرف کنیم، برغم اینکه 4 سال اخیر در یک جنگ بزرگ اقتصادی قرار داشتیم.  

شناسه خبر: 121118

- دولت یادهم و دوازدهم

- جلسات

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده