دکتر ابتکار در نشست بین المللی زنان، صلح و امنیت پایدار:

امنیت زنان برای دستیابی به صلح اهمیت اساسی دارد/ تاکید بر نقش مهم سازمان های مردم نهاد و جامعه مدنی در پیشبرد صلح و مبارزه با اشغالگری و تروریسم

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه برای رسیدن به جامعه ای منسجم، سالم، رو به رشد و سرشار از امنیت و صلح باید ابتدا در خانواده ها امنیت و اعتدال برقرار شود، تاکید کرد: مساله امنیت زنان برای دستیابی به صلح اهمیت اساسی دارد.

شناسه خبر: 119650 -

دوشنبه 27 بهمن 1399 - 12:53

دکتر معصومه ابتکار روز دوشنبه در نشست بین المللی زنان، صلح  و امنیت پایدار با اشاره به تصویب لایحه حفظ کرامت و حمایت از امنیت زنان در برابر خشونت، گفت: در مقایسه با سایر کشورها وضعیت زنان ایرانی در برابر خشونت خانگی بهتر است اما وجود یک مورد از خشونت خانگی هم غیرقابل قبول است و در این راستا این لایحه برای تامین امنیت و توجه به حقوق زنان تدوین شد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به نقش مهم و اساسی سازمان های مردم نهاد و جامعه مدنی در پیشبرد صلح، گفتمان صلح عادلانه در جهان و منطقه و مبارزه با اشغالگری و تروریسم  و همچنین فعالیت 2 هزار 700 سازمان خیریه و سمن در ایران برای حمایت از زنان و خانواده ایرانی اشاره و تاکید کرد: باید ائتلافی از این گونه سازمان ها همانند «ائتلاف زنان مسلمان برای صلح» در سطح منطقه ایجاد شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه انسان ها باید ابتدا به صلح و آرامش درونی برسند و در مرحله بعدی است که آرامش، امنیت و صلح  در خانواده، جامعه و جهان بوجود می آید، مشکلات جهان را ناشی از عملکرد کسانی دانست که در درون خود به صلح نرسیده اند.

ابتکار در ادامه به پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) اشاره و تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران برخاسته از صلح درونی بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران بود که توانست در سال 57 الگویی جدید از زیست بشری به جهانیان عرضه کند.

وی با تاکید براینکه تمام تلاش امام راحل بر این بود تا انسان ها عزت نفس از دست رفته خود را بازیابند، خاطر نشان کرد:  این انقلاب ملجا امید و الهام بخش همه انسان ها با وجود تمام مشکلات پیش رو است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در بخش دیگری از سخنان خود  با اشاره به اقدامات ظالمانه دشمنان از جمله تحمیل جنگ و تحریم های اقتصادی به مردم ایران با وجود پیشتازی جمهوری اسلامی  در مبارزه با تروریسم در منطقه، ایجاد همکاری های منطقه ای و میزبانی و پذیرایی از پناهندگان سایر کشورها، خاطرنشان کرد: تلاش های جمهوری اسلامی ایران بویژه سردار سلیمانی در مبارزه با داعش  و حمایت از زنان و کودکان منطقه غیرقابل انکاراست.

وی انتصاب 25 درصد از زنان ایرانی در پست های مدیریت عالی و میانی و همچنین انتخاب سفیران زن در سایر کشورها برای نخستین بار را از جمله اقدامات و دستاوردهای دولت تدبیر و امید در راستای حمایت از حقوق زنان ایرانی برشمرد.

ابتکار در ابتدای سخنان خود با اشاره به آسیب های وارده به زنان از جنگ و تروریسم در منطقه و جهان و همچنین وجود هفت هزار زن شهید و هشت هزار جانباز زن در دوران دفاع مقدس، افزود: تصویب یک قانون پیشرو در زمینه حمایت از اطفال و نوجوانان در کشور در مرحله نهایی قرار دارد.

شناسه خبر: 119650

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سخنراني ها