معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور:

 تجلیل از خیرین حوزه توسعه روستایی با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار می شود

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، گفت: آیین تجلیل از خیرین حوزه توسعه روستایی کشور، سه شنبه 28 بهمن ماه با حضور معاون اول رئیس جمهور در تهران برگزار می شود.

شناسه خبر: 119622 -

شنبه 25 بهمن 1399 - 16:00

دکتر "محمد امید"  بعد از ظهر شنبه در نشست خبری با خبرنگاران با اعلام این مطلب، هدف از برگزاری این مراسم را تشویق خیرین به فعالیت در حوزه توسعه روستایی و همچنین شناسایی و رصد موانع و مشکلات پیش روی توسعه روستاها عنوان کرد.

وی افزود: خیرین برتر حوزه روستایی در بخش های مختلف اعم از آموزشی، بهداشتی، صنعتی، کشاورزی و دیگر حوزه ها که توسط دستگاه های مرتبط معرفی شده اند، در این مراسم مورد تجلیل قرار خواهند گرفت.

دکتر امید در این نشست توسعه روستاها را از اولویت های اصلی دولت تدبیر و امید برشمرد و افزود: در این دولت اقدامات بسیار بزرگ و مهمی در روستاها درحوزه های زیرساختی و توسعه ای از جمله گازرسانی ، برق رسانی ، آب رسانی و همچنین توسعه شبکه اطلاعات و IT روستایی صورت گرفته که افتخار آمیز است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، گازرسانی به 27 روستا در هر هفته ، آبرسانی به 30 روستا در هرهفته، برق رسانی به 25 روستا در هر هفته و همچنین برقراری ارتباط اینترنتی برای 100 روستا در هر هفته را نشان دهنده اهمیت این دولت به توسعه زیر ساختی روستاها دانست.

دکتر امید در ادامه از اختصاص یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال پایدار در روستاها، تشکیل شورای عالی عشایر و توسعه روستایی به منظور ساماندهی و هم افزایی منابع و فعالیت ها در حوزه روستایی و عشایری، حمایت و تقویت دهیاری ها با رشد اعتبارات اختصاص یافته به میزان 270 درصد و افزایش 93 درصدی ضریب بهره مندی روستائیان از خدمات زیر بنایی به عنوان تحولات مهم جامعه روستایی در دولت تدبیر و امید نام برد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور همچنین توجه به اشتغال پایدار روستایی را از اولویت های مهم این دولت برشمرد و افزود: براساس گزارش مرکز آمار ایران، با اقدامات انجام شده در این زمینه طی سال های 92 تا 98، نرخ بیکاری روستایی به میزان 1.4 درصد کاهش یافته و سهم روستائیان در سبد اشتغال کشور که در بهترین حالت سال ها حدود 2.5 تا 3 درصد بود، در این دولت به 30 درصد افزایش یافته است.

به گفته دکتر امید، نرخ مهاجرت روستا به شهر که در برخی سالها به 1 درصد رسیده بود، با اجرای طرح های اشتغال روستایی، این نرخ در سال 99 با کاهش 10 برابری، به رقم یک دهم درصد رسیده و انتظار این است که از سال 1400 به بعد شاهد مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها باشیم.

شناسه خبر: 119622

- نهاد ریاست‌جمهوری

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده