رئیس جمهور در مراسم بهره برداری از 318 طرح وزارتخانه های آموزش و پرورش و میراث فرهنگی:

دولت با تمام توان پشتیبان صنعت گردشگری کشور خواهد بود/اجرای 2200 پروژه با 22 هزار میلیارد تومان کاری بزرگی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در دولت تدبیر و امید است/تبریک سالروز میلاد با سعادت دخت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و روز زن

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت با تمام توان پشتیبان صنعت گردشگری کشور خواهد بود، اظهارداشت: اجرای 2200 پروژه در دولت دوازدهم و طرحهایی بالغ بر 22 هزار میلیارد تومان دراین دولت در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری، کاری بزرگ است که انجام شده است.

سه شنبه 14 بهمن 1399 - 11:53

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه در مراسم بهره برداری از ۱۸۳ پروژه وزارت آموزش و پرورش و ۱۳۵ پروژه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: در حوزه آموزش نیز امسال کارهای بزرگی انجام شده است که از جمله آنها می توان به افتتاح  بیش از 2هزار و 400 پروژه آموزشی شامل بهره برداری از 14هزار و 863 کلاس درس اشاره کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه آموزش و پرورش بخش بسیار مهمی هست که امروز یک جمعیت 14 میلیونی در آن مشغول تحصیل هستند، گفت: به دلیل تعطیلی مدارس سال سختی بر دانش‌آموزان گذشت. اگر چه دانش آموزان از طریق سامانه شاد توانستند از تحصیل بهره‌مند شوند، اما شرایط مناسبی برای دانش آموزان فراهم نبود.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه هر چه جلو می‌رویم امیدواری به اینکه شرایط مناسب‌تر شود، بیشتر می‌شود، اضافه کرد: به محض اینکه واکسناسیون در ایران آغاز شود حتما شرایط بهتری را خواهیم داشت. امیدوارم قبل از پایان سال 99 و حتی در همین بهمن‌ ماه بتوانیم واکسیناسیون را شروع کنیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: از همه عزیزانی که این فضاهای ورزشی دانش‌آموزی را ایجاد کردند، تشکر می‌کنم چرا که این امکانات می‌تواند فضای بسیار پرنشاطی را برای دانش‌آموزان به وجود بیاورد.

دکتر روحانی با بیان اینکه امسال کارهای بزرگی در بخش آموزش و پرورش شده است،‌ تصریح کرد: امسال بیش از 2 هزار و 400 پروژه آموزشی و 14 هزار و 863 کلاس افتتاح شده است. این نشان می‌دهد که در آموزش و پرورش علاوه بر فعالیت‌های مربوط به تدریس از طریق فضای مجازی، فضاهای آموزشی و ورزشی دانش‌آموزی نیز بازسازی و نوسازی می‌شود.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود گردشگری را بخشی بسیار مهم در فرهنگ توصیف و تصریح کرد: بخش گردشگری همچنین فضای بسیار خوبی برای اقتصاد کشور است. گردشگری پس از مسکن و صنایع غذایی سومین یا چهارمین بخش مهم اقتصاد است. وقتی جایی مرکز گردشگری ‌شد، این گردشگری تبدیل به پیشران توسعه آن منطقه می‌شود.

دکتر روحانی آمار ارائه شده از سوی وزیر گردشگری مبنی بر 2 برابر شدن تعداد گردشگر در سال‌های اخیر را بسیار حائز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: در یک سال گذشته به این صنعت خیلی فشار آمد و بخش‌های گردشگری دچار مشکل شدند. دولت تا حدی که توانست به اینها یاری رساند و کمک کرد اما امیدواریم سال آینده و مخصوصا از تابستان شرایط کاملا متفاوت شود و گردشگری بتواند متحول شود.

رئیس جمهور گفت: در دولت دوازدهم مجموعاً بیش از 2 هزار و 200 پروژه گردشگری به ارزش بیش از 22 هزار میلیارد تومان افتتاح شده است و 670 باب هتل در حال ساخت هستند که بخشی از اینها در این دولت به اتمام می‌رسد. همچنین در این دولت 203 موزه افتتاح شده که این تحول بسیار بزرگی است.

متن کامل سخنان دکتر روحانی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

خدمت مردم بزرگوار ایران هم به مناسبت شب میلاد با سعادت دخت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و روز زن و روز مادر و هم به دلیل ایام پر برکت دهه مبارک فجر که امروز سومین روز آن را جشن می‌گیریم، تبریک می‌گویم.

افتتاح‌های امروز ظاهرا با شرایط کرونایی خیلی سازگار نیست، اما همه این افتتاح‌ها برای سال آینده و سال‌های بعد از مهار کرونا می‌تواند بسیار معنابخش باشد.

در آموزش و پرورش که بخش بسیار مهمی هست، همانطور که اشاره کردند فقط در بخش ابتدایی آن 7 میلیون دانش‌آموز درس می‌خوانند. در مجموع با بخش متوسطه یک جمعیت 14میلیونی در آموزش و پرورش کشور مشغول تحصیل هستند. سال سختی بر دانش‌آموزان گذشت به دلیل اینکه فضای مدرسه معمولا تعطیل یا محدود بود. الان بعضی از مدارس با یک شرایطی باز است اما فعالیت مدارس به خاطر این بیماری آنطور که دلخواه بود، امکان‌پذیر نشد. ولو اینکه دانش آموزان از طرق دیگر و از طریق سامانه شاد از تحصیل محروم نبودند،‌اما شرایط برای دانش آموزان عزیز مناسب نبود. مخصوصا وقتی بحث فضاهای ورزشی مطرح است، امسال دانش آموزان عزیز نتوانستند به خوبی از این فضاها استفاده و بهره‌برداری کنند.

در عین حال هر چه جلو می‌رویم، امیدواریم شرایط مناسب‌تر شود، هم برای آموزش و هم برای ورزش و هم برای گردشگری که امروز پروژه‌های گردشگری هم مطرح بود.

به محض اینکه واکسیناسیون در ایران آغاز شود ما حتما شرایط بهتری خواهیم داشت. انشاءالله قبل از پایان سال 99 و حتی تا پایان همین بهمن‌ ماه، امیدواریم بتوانیم واکسیناسیون را شروع کنیم. کادر درمان و افرادی که پرریسک و پرخطر هستند، به محض اینکه از واکسن استفاده کنند شرایط کاملا تغییر می‌کند و بعد هم بقیه مردم از این واکسن استفاده خواهند کرد. چه واکسن خارجی که میلیون‌ها دوز واکسن خارجی وارد خواهد شد و بعد هم از تابستان واکسن داخلی امیدواریم وارد بازار شود و مردم بتوانند استفاده کنند.

بنابراین شرایط ما سال آینده حتما متفاوت خواهد بود. مردم همیشه همکاری کردند، همکاری مردم اصل است.

از همه عزیزانی که این فضاهای ورزشی را به وجود آوردند، تشکر می‌کنیم. 183 پروژه ورزشی دانش آموزی امروز در چهل و پنجمین جلسه افتتاحیه‌های سال 99 بحمدالله افتتاح شد و این می‌تواند فضای بسیار پرنشاطی را به وجود بیاورد.

امسال کارهای بزرگی در بخش آموزش و پرورش شده که الان فرصت بیان آنها نیست. بیش از 2 هزار و 400 پروژه آموزشی و 14 هزار و 863 کلاس در سال جاری افتتاح شده است. معلوم است که در بخش آموزش علاوه بر کارهایی که برای تدریس معلمین از طریق فضای مجازی انجام می‌گیرد، فضاهای آموزشی و ورزشی دانش‌آموزی هم بازسازی و نوسازی می‌شود که از همه تشکر و سپاسگزاری می‌کنم و امیدوارم امسال به خوبی سال را به پایان ببریم و سال 1400 سال بهتری برای آموزش باشد.

گردشگری بخشی بسیار مهم در فرهنگ است. آموزش جامعه، زیرساخت مسائل مهم انسانی است، ولی گردشگری یک فضای بسیار خوب برای اقتصاد کشور است. در اقتصاد کشور بعد از بخش مسکن و صنایع غذایی، سومین یا چهارمین بخش، اقتصاد گردشگری است. صنعت گردشگری صنعت بسیار مهمی است؛ هم خودش، هم لوازم آن.

وقتی جایی مرکز گردشگری می‌شود یعنی جاده آن درست می‌شود، راه آهن و فرودگاه آن هم درست می‌شود، بازارهایی که افتتاح می‌شود، لوازم بسیار زیادی دارد. گردشگری کاملا پیشران است و اقتصاد جامعه را متحول می‌کند.

در آمار گفتند که در سالهای اخیر توانستیم تعداد گردشگر را به دو برابر افزایش دهیم. این بسیار حائز اهمیت است. البته در یک سال گذشته به این صنعت خیلی فشار آمد. بخش‌های گردشگری دچار مشکل شدند. دولت تا حدی که توانست به اینها یاری رساند و کمک کرد. امیدواریم انشاءالله سال آینده در ماه‌های بهار و مخصوصا از تابستان شرایط کاملا متفاوت شود و گردشگری بتواند متحول شود.

البته همین الان هم در شرایط فعلی به بسیاری از فضاهای گردشگری مجوز داده می‌شود، منتها با مراعات همه پروتکل‌هایی که هست. الان هتل‌های ما فعال است، همه جاهایی که مهمانپذیر هستند، فعال است، منتها با شرایطی که داریم، یک مقداری با محدودیت می‌توانند از این فضاها استفاده و بهره‌برداری کنند.

در دولت دوازدهم مجموعاً بیش از 2 هزار و 200 پروژه گردشگری افتتاح شده و همانطور که آقای مونسان گفتند 22 هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در این دولت افتتاح شده است. امروز هم شاهد این بودیم که 135 پروژه افتتاح شد و بسیاری از این پروژه‌ها در مسیر راه است. اشاره کردند الان 670 باب هتل در حال ساخت است که بخشی از اینها در این دولت به اتمام و افتتاح می‌رسد و تعداد تخت‌ها افزایش فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کند.

در بخش میراث فرهنگی هم همانطور که اشاره کردند در این دولت 203 موزه افتتاح شده است و این تحول بسیار بزرگی است. وقتی موزه‌ها افتتاح می‌شود، تلاش می‌کنیم که اشیای باستانی از لحاظ حقوقی از خارج بر‌گردد. همه اینها شرایط را کاملا مناسب کرده است.

می‌خواهم از بخش گردشگری، بخش صنایع دستی و میراث فرهنگی تشکر کنم. کار بسیار بزرگی هم در دولت یازدهم و هم در دولت دوازدهم انجام دادند. دولت با همه وجود پشتیبان این صنعت خواهد بود، برای اینکه این صنعت در کنار خودش رونق اقتصادی و اشتغال  را به همراه خواهد داشت.

انشاءالله پیش‌بینی من این است که ماه‌های آینده شرایط بهتری هم برای فضاهای آموزشی و هم برای فضاهای گردشگری خواهد بود.

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

شناسه خبر: 119389