رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا:

تشدید محدودیت ها و به حداقل رساندن تجمعات و ترددها ضروری است/ از روز شنبه اول آذرماه در سراسر کشور و در ادامه روند مبارزه با کرونا، طرحی به اجرا گذاشته می شود/ تجمعات و ترددها باید به حداقل ممکن برسد /دولت الکترونیک باید لحظه به لحظه توسعه یابد/مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا باید ضوابط اجرا داشته باشد وبا اقلیتی که مصوبات را رعایت نمی کنند، برخورد شود

رئیس جمهور تشدید محدودیت ها و به حداقل رساندن تجمعات و ترددها را ضروری دانست و تاکید کرد که در همین راستا طرحی آماده شده که طی این هفته نهایی خواهد شد و از روز شنبه اول آذرماه در سراسر کشور اجرا می شود.

شنبه 24 آبان 1399 - 11:13

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا با بیان اینکه اساس این طرح تا پایان کرونا ادامه می یابد، اظهارداشت: افزایش محدودیت ها با این هدف است که مردم کاملا لمس کنند شرایط یک شرایط فوق العاده است و برای عبور از این شرایط با کمترین ضرر، همه باید یاری کنند.

رئیس جمهور همچنین تصریح کرد: هر عاملی که در روند مبارزه با بیماری کرونا،  اعتماد مردم را به ستاد ملی، قرارگاه عملیاتی و به وزارت بهداشت کاهش دهد، به ضرر کل کشور است.

وی با اشاره به برگزاری چهل و چهارمین جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت: حدود 9 ماه است که با معضل این بیماری مواجه هستیم و مصوبات متعددی در ستاد ملی برای مقابله با این بیماری و مهار آن  تصویب شده است و همچنین محدودیت‌هایی در شهرها و استان‌های مختلف کشور برای موفقیت در این مسیر ایجاد شد.

رئیس جمهور آموزش را موضوعی مهم در راه مقابله با این بیماری دانست و گفت: باید سواد سلامت مردم را در این زمینه بالا ببریم و اطلاعات و آموزش کافی به مردم بدهیم.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه مردم باید به ستاد ملی کرونا و قرارگاه عملیاتی آن و تصمیماتی که در آن ستاد اتخاذ می‌شود اعتماد صددرصدی داشته باشند، گفت: هر چیزی که اعتماد مردم را در رابطه با این بیماری و اقداماتی که انجام می‌شود، کاهش دهد به زیان مردم بوده و موجب کاهش دقت در رعایت پروتکل‌ها خواهد شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت و همه دستگاه‌هایی که دولت را در راه مقابله با این بیماری یاری می‌کنند باید الزامات پروتکل‌های بهداشتی را مورد توجه و دقت قرار دهند، گفت: هر چیزی که جزو لوازم مورد نیاز مقابله با این بیماری است از جمله امکانات و تجهیزات توسعه لحظه به لحظه دولت الکترونیک و همچنین کمک سایر دستگاه‌ها و نهادها از جمله نیروهای مسلح به وزارت بهداشت، ضروری است.

دکتر روحانی همچنین به اهمیت ضمانت اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت: اگر مصوباتی تصویب و ابلاغ شود، اما توسط عده معدودی اجرا نشود، به هدف خود نخواهیم رسید، لذا باید حتماً با اقلیت متخلف برخورد شود.

رئیس جمهور به حداقل رسیدن تجمعات و ترددهای غیرضرور را یک مسأله مهم و اساسی در راه مقابله با بیماری کرونا عنوان کرد و گفت: با کاهش ترددهای غیرضرور و تجمع‌ها می‌توان ویروس را مهار و از شیوع آن جلوگیری کرد اما متأسفانه در برخی موارد با برگزاری تجمعات غیرضروری همچون تجمع برای پیروزی یک تیم فوتبال و یا یک تجمع مذهبی در شهر مشهد مواجه هستیم که این تجمع‌ها ما را با مشکل مواجه می‌کند.

دکتر روحانی در ادامه به اهمیت موضوع بیماریابی و شناسایی مبتلایان بدون علامت اشاره کرد و گفت: شناسایی بیمارانی که علامت مشخص ندارند و جداسازی این افراد از جامعه و مردم از اهمیت بالایی برخوردار است که این مهم با افزایش تعداد تست‌های تشخیصی امکان‌پذیر خواهد بود که در این راه دولت، وزارت بهداشت و شرکت‌های دانش‌بنیان برای تولید کیت‌های تشخیص سریع بیماری همه تلاش خود را انجام می‌دهد.

رئیس جمهور افزود: موضوع جداسازی و قرنطینه مبتلایان و ردیابی بیماران که با کمک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام می‌شود نیز یکی از اقدامات مهمی است که در راه مقابله با ویروس کرونا انجام می‌شود و وقتی همه این مراحل را انجام دادیم و باز هم مشکل وجود داشت ناچار به اعمال محدودیت‌های بیشتر می‌شویم.

دکتر روحانی افزود: امروز تصمیمات کلی برای اعمال محدودیت‌های بیشتر اتخاذ کردیم که از شنبه آینده طرح مربوط به آن با توجه به ویژگی شهرها از نظر وضعیت بیماری اجرا می شود و تا پایان کرونا ادامه خواهد داشت.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم باید باور کنند که این بیماری و ویروس همچنان میهمان ناخوانده کشور ما و بسیاری از کشورهای جهان است و باید با این ویروس زندگی کنیم، گفت: تا زمانی که واکسن و داروی قطعی برای این بیماری معرفی نشده و در اختیار مردم قرار نگرفته راهی جز مراقبت از خود، اقوام و دوستان نزدیک خود نداریم و اگر مراقبت و دستورالعمل‌های بهداشتی را اجرا کنیم، ابتلا به بیماری کاهش می‌یابد، بیماری زودتر تشخیص داده می‌شود و درمان صورت خواهد گرفت.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه این ویروس جهش یافته و ویروس اسفند و فروردین نیست، اظهار داشت: شرایط ویروس امروز تغییر کرده و سرعت انتقال آن 9 برابر شده است و باید بیشتر رعایت کنیم بویژه کسانی که در وسایل نقلیه عمومی فعالیت می‌کنند و با مردم سر و کار دارند، باید بیشتر مراعات کنند.

رئیس جمهور در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم با کمک و همکاری هم و مراعات پروتکل‌ها مثل دور اول بیماری که سرافراز عبور کردیم، در این دور سخت‌تر بیماری هم با کمک و همکاری یکدیگر ان‌شاء الله سرافراز عبور خواهیم کرد.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

نزدیک 9 ماه است که با این معضل روبرو هستیم و متأسفانه موج جدیدی که این ویروس در سطح جهان ظهور و بروز پیدا کرده است، مشکلاتی را برای بسیاری از کشورها، دولت‌ها و مردم بوجود آورده است.

خیلی از دولت‌ها ناچار شدند که محدودیت‌ها را از نو افزایش دهند و ما هم به همین دلیل در هفته‌های اخیر محدودیت‌های زیادی را یکبار در 43 شهرستان، یک بار در 46 شهرستان و سپس حدود 90 شهرستان ایجاد کردیم و از هفته پیش در مراکز استان‌ها هم دو مرتبه محدودیت دیگری ایجاد کردیم که هدف از همه این محدودیت‌ها این است که مردم عزیز و بزرگوار ما کاملاً لمس کنند که شرایط، یک شرایط فوق‌العاده‌ای است و از شرایط عادی عبور کردیم و همه باید کمک و یاری کنند که بتوانیم از این مسأله با کمترین ضرر عبور کنیم.

آنچه برای ما مهم است در مرحله اول آموزش است و باید سواد سلامت مردم را بالا ببریم و مردم باید به خوبی بدانند که علائم این بیماری چه است. هنوز در جامعه افرادی هستند که می‌گویند من هیچ علامتی ندارم و بعد به او می‌گویی که هیچ چیز احساس نمی‌کنی، می‌گوید چرا دو سه روزی است که یک درد عضلانی دارم و  باز هم از او می‌پرسی علامتی نداری، می‌گوید نه علامتی ندارم و یک چند روزی است که حس چشایی و بویایی‌ من کار نمی‌کند که معلوم است آموزش به اندازه کافی به مردم  داده نشده است و مردم فکر می‌کنند باید تب شدید کنند و در یک شرایطی باشند که مداوم سرفه کنند تا مثلاً احساس کنند که این بیماری به سراغ آنها آمده است بنابراین آموزش کمی  برایبرخی علائم و شرایط داده شده است و باید سطح آموزش را بالا ببریم و ارتقاء دهیم.

دوم اینکه مردم باید اعتماد صد در صد به ستاد ملی کرونا و قرارگاه داشته باشند و هر چه این اعتماد کم شود، به ضرر کشور است. اینهایی که گاهی مصاحبه می‌کنند و گاهی با ضدایرانی‌ها در خارج مصاحبه می‌کنند و انتقادهای نپخته‌ ای مطرح می‌کنند، کاری به صحبت و حرف‌ آنها ندارم اما هر چیزی که اعتماد مردم را به ستاد ملی کرونا، به قرارگاه و به وزارت بهداشت و درمان  کاهش دهد، به ضرر ما است.

به محضی که اعتماد کم شود، مردم می‌گویند، حالا تصویب کردند و معلوم نیست که حتماً لازم باشد و دیگر دقت مردم به اجرای مصوبات کم می‌شود و آن اصل داستان است که همه باید برای اینکه پروتکل‌ها به خوبی اجرایی و عملیاتی شود، مورد توجه قرار دهیم.

سوم اینکه دولت و همچنین آنهایی که به دولت یاری می‌رسانند همانند نیروهای مسلح و نهادهای عمومی غیردولتی، فرق نمی‌کند و همه اینها به الزامات پروتکل توجه کنند که وقتی پروتکلی اعلام می‌کنیم یک الزاماتی دارد و وقتی می‌گوییم ماسک بزنید، الزاماتی دارد که باید ماسک به طور فراوان و به وفور و با قیمت کم در اختیار مردم باشد و الا فایده‌ای ندارد و هر چه بگوییم، در نهایت می‌گوید ماسک در جامعه نیست که الحمدالله الان برای ماسک مشکلی نیست و مشکل حل شده است و همچنین لوازم بهداشتی در اختیار مردم باشد که البته الان هست و مشکلی وجود ندارد.

دولت الکترونیک باید لحظه به لحظه توسعه پیدا کند. این دولت الکترونیک مثل اینکه تأکیدی که آقای دکتر نمکی می‌کند و در بعضی از موضوعات می‌گوید که دیگر روز برای ما مهم نیست و ساعت برای ما مهم است، در دولت الکترونیک هم این است که ما هر چیزی که می‌توانیم را در فضای دیجیتال و مجازی ببریم و مردم دیگر نیازمند تردد نباشند تا به ادارات مراجعه کنند و سایر الزامات و هر چیزی که جزو لوازم این کار است، باید کنار هم باشیم ازجمله نیروهای مسلح و  بیمارستان و تجیهزات و امکانات آنها.

الان نیروهای مسلح می‌توانند خستگی که برای نیروها و کادر درمان ایجاد شده است را کاهش دهند و همچنین بیمارستان‌هایی که برای نیروهای مسلح نیست و برای دولت است ولی مربوط به وزارت بهداشت و درمان نیست و برای دستگاه‌های دیگر است، همه باید پای کار بیایند و این کار را انجام دهند.

مسأله بعد ضمانت اجرا است که ما اگر مصوباتی را بگذرانیم و ابلاغ کنیم، این مصوبات اجرا نشود، البته اکثریت مردم اجرا می‌کنند ولی اقلیتی هستند که متأسفانه توجه نمی‌کنند و باید با این اقلیت برخورد شود و اگر برخورد نشود، کل کار لنگ می‌شود و ما به هدف نمی‌رسیم که خواهش می‌کنم به ضمانت اجرای آن توجه کنیم و البته بیشترین مسئولیت را قرارگاه به عهده دارد که ان‌شاء الله این را دنبال می‌کند.

مسأله دیگر که مسأله اساسی است و اساس داستان این است که تجمع و تردد به حداقل ممکن برسد. اگر این 2 مراعات شود یعنی تجمع و ترددها کم شود، بسیاری از مسایل حل می‌شود که در بسیاری از شهرهایی که مشکلاتی پیدا کردیم، بعد از تجمع غیرضرور و غیرقانونی بود که حالا یک تیم فوتبالی برنده شده است و باید شب تا 2 ساعت در خیابان درکنار هم خوشحالی کنند که بعد دیدیم در آن استان در روزهای بعد چه وضعی پیدا کرد.

یک حادثه‌ای که رخ می‌دهد همان روز معلوم نمی‌شود و در این داستان هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، می‌بینید بعد از 2 هفته مراجعه به بیمارستان زیاد شد و بعد از 3 الی 4 هفته مراجعه به آرامستان زیاد شد و همان روز نیست. وقتی در یک شهری مثل مشهد یک اجتماعی درست می‌شود و حالا رنگ و بوی مذهبی داشته باشد و بدون مجوز برگزار شود، معلوم است که وضع مشهد و استان رضوی در آمار و در 3 تا 4 روز در هفته گذشته از تهران هم بدتر بود که نشان می‌دهد وقتی اجتماع درست می‌شود و بدون دلیل یک اقداماتی می‌شود در جاهای مذهبی و دینی از هر کسی می‌پرسیم، می‌بینیم مجوزی نداشتند که به هر حال این مسایل است که دچار مشکل می‌شویم. خواهش می‌کنم هر کدام‌ از این اصل تجمع و تردد، اگر ضروری نیست باید کنار بگذاریم و مورد توجه ما باشد.

مسأله بیماریابی بسیار مهم است و مردم عزیز در جامعه مطلع هستند که اینهایی که به این ویروس مبتلا می‌شوند، حدود 80 درصد علامت روشن ندارند، یا اصلاً علامت ندارند و یا اصلاً علامت‌ آنها بسیار کم است. آنهایی که علامت آشکار دارند، 20 درصد جمعیت است و 80 درصد کسانی که مبتلا هستند، علامت ندارند و این بدتر است چون علامت ندارند، فکر می‌کند سالم است و در هر جامعه و اجتماعی می‌رود و دیگران را مبتلا می‌کند پس راه چیست که راه این است که تست را بالا ببریم.

باید تست تشخیصی را مرتب بالا ببریم. وزارت بهداشت و درمان و دولت خودشان را برای این کار کاملاً آماده کرده اند که در این مسأله یاری برساند. شرکت‌های دانش‌بنیان هم در این زمینه تلاش خواهند کرد که کیت‌های تشخیصی که می‌تواند ما را سریع به جواب برساند، در زمانی کوتاه بتوانیم در اختیار عزیزان قرار دهیم که این کار انجام بگیرد.

مسأله بعدی جداسازی است. خوب فرد مبتلا باید از جامعه جدا شود و برای جداسازی یا قرنطینه یا ایزوله کردن باید فرد در جایی قرنطینه شود که خانه یا در هر کجایی است و باید مراقبت کنیم درغیر اینصورت برخورد کنیم چون مشکلات زیادی برای ما درست می‌کند پس ردیابی بیماران که وزارت ارتباطات در این زمینه باید کمک کند و دیگران باید یاری کنند که برای ما بسیار مهم است.

مسأله بعدی و وقتی همه این مراحل را پیش می‌رویم و باز هم مشکل داریم، دیگر ناچاریم محدودیت‌های شدیدی را درست کنیم و راهی برای ما باقی نمی‌ماند. اگر راه‌های قبلی همه اجرا شود، نیاز نیست که این همه محدودیت درست کنیم. الان در یک شرایطی هستیم که ناچاریم محدودیت‌ها را بیشتر کنیم.

امروز تصمیمات کلی برای محدودیت‌ها گرفتیم و این محدودیت‌ها در ظرف هفته نهایی می‌شود و از شنبه هفته آینده یعنی اول آذر این طرح اجرایی و عملیاتی می‌شود که این طرح مربوط به یک استان نیست بلکه مربوط به سراسر کشور است. هفتگی اعلام می‌شود و شرایط شهرهای مختلف در کشور و هر شهری بنا بر ویژگی‌هایی که دارد، مقرراتی بر آن اجرا می‌شود و کلیات این مقررات را بحث و تصویب کردیم و یک ریزه‌کاری‌هایی است که در این هفته مدون می‌شود و ان‌شاء الله اجرا می‌شود.

امیدواریم این طرح بتواند کمک کند و طرحی است که اساس آن ان‌شاء الله تا پایان کرونا ادامه دارد. در امسال و هم سال دیگر،  این طرح بزرگی است که می‌خواهیم تا پایان کرونا ادامه دهیم و ان‌شاء الله بهداشت و درمان و قرارگاه بیشترین مسئولیت را برای آن به عهده دارند.

مردم عزیز و بزرگوار اولاً باید باور کنند که حالا حالاها این بیماری و ویروس میهمان ناخوانده جامعه ما است و در کشور ما و بسیاری از کشورهای دنیا که شرایط مشابه دارند، باید با این ویروس زندگی کنیم، این ویروس تا آخر امسال علی القاعده است و ممکن‌است سال آینده ماه‌هایی بگذرد و باشد چون هنوز به درمان و واکسن قطعی نرسیدیم و البته راجع به هر دو مسأله حرف زده می‌شود که داروهایی وجود دارد که اعلام می‌کنند که مؤثر است و ممکن است جاهایی مؤثر باشد منتها یک داروی قطعی برای این بیماری نیست و واکسن به طور قطعی نیست و هر زمان این واکسن به اندازه کافی در اختیار مردم قرار بگیرد و استفاده شود و هنوز هم معلوم نیست که اگر واکسنی آمد، اثر آن واکسن چه مدت است که تا یک سال یا کمتر یا بیشتر است.

پس راهی جز مراقبت از خود، اقوام، خانواده و دوستان نزدیک خود نداریم و باید مراقبت کنیم و با این مراقبت پیش برویم و اگر مراقبت کنیم و همه دستورالعمل‌ها را اجرا کنیم، اولاً ابتلا کم می‌شود و اگر ابتلا باشد، با همه تمهیداتی که شده، تشخیص زود انجام بگیرد و درمان سریع‌تر انجام بگیرد و در نهایت هدف این است که فوتی‌ها و مرگ و میر کاهش پیدا کند که ان‌شاء الله این راه را ادامه و انجام می‌دهیم.

در طرحی که امروز کلیات‌ آن تصویب شده و این هفته نهایی می‌شود و از شنبه اول آذر در کشور اجرایی و عملیاتی می‌شود، درست است که ظاهر آن به سبک تعطیلات برخی از مشاغل، بخش‌های فرهنگی و آموزشی است و اینها ظهور و بروز دارد یا جریمه در مواردی ظهور و بروز دارد اما واقعیت این است که هشداری به مردم می‌خواهیم بدهیم که با همه تعطیلات مردم احساس کنند که این مسأله مهم است و ما در شرایط ویژه‌ای هستیم که این ویروس، ویروس اسفند و فروردین نیست و بعضی‌ مردم فکر می‌کنند که دیدیم، گذشتیم و عبور کردیم که این ویروس، اینگونه نیست چراکه این ویروس جهش یافته و سرعت انتقال و اذیت و آزار آن بیشتر شده است.

دنیا هم همین را می‌گوید و کشورهای مختلف با این مواجه شدند متخصصین ما هم در کشور، وزارت بهداشت و درمان هم همین را می‌گوید که سرعت انتقال نسبت به اسفند پارسال و فروردین امسال 9 برابر شده است.

 بنابراین شرایط متفاوت است و باید بیشتر مراعات کنیم مخصوصاً آنهایی که مثلاً راننده یک خودرویی است که در حمل و نقل عمومی است. خیلی مهم است که آن راننده سالم باشد و اگر راننده‌ای باشد در تاکسی، یا تاکسی‌های الکترونیکی که خدای ناکرده آلوده باشد، از صبح تا شب چقدر مسافر به قسمت های محتلف می برد که این خیلی مهم است و ان‌شاء الله در زمان ارایه این تست سریع، باید برنامه‌ریزی خاصی برای افرادی که مردم بیشتر با آنها در رفت و آمد هستند، شود.

خود بیمارستان‌ها، مطب‌ها، فروشگاه‌ها و آنجاهایی که مردم تردد بیشتر دارند باید بیشتر مورد مراعات قرار بگیرد تا ان‌شاء الله از این مسأله عبور کنیم. امروز چارچوب یک طرح مهمی را به تصویب رساندیم که ان‌شاء الله سخنگوی ستاد ملی اینها را برای مردم توضیح می‌‌دهد و مصوبات امروز در زمینه بیمه و مالیات هم تصمیماتی گرفتیم که اینها را برای مردم توضیح می‌دهد. امیدواریم با کمک و یاری هم و مراعات پروتکل‌های بهداشتی مثل دور اول که سرافراز بیرون آمدیم که در دور اول همه گرفتار بودند و ما هم گرفتار بودیم، سرافراز عبور کردیم و همه بهم کمک کردیم و همه همدیگر را یاری کردیم که ان‌شاء الله این دور هم که دور سخت‌تری است با کمک همدیگر سرافراز عبور خواهیم کرد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 118154