معاون حقوقی رئیس جمهور در دیدار سفیر جدید نروژ در تهران:

اقدامات ضد ایرانی آمریکا علیه ایران قطعاً غیرعادلانه و غیر قانونی است/ انتظار ایران از ایالات متحده در دوره جدید پایبندی به تعهدات بین المللی است

معاون حقوقی رئیس جمهور، رفتار آمریکا به ویژه در دوره اخیر را مغایر با نزاکت و آداب سیاسی و قواعد معاهداتی و عرفی بین المللی دانست و تاکید کرد: آنچه در سال های اخیر در عرصه بین المللی برای ملت ایران اتفاق افتاده است، قطعاً غیرعادلانه و غیر قانونی بوده است.

شناسه خبر: 118149 -

پنجشنبه 22 آبان 1399 - 20:10

دکتر لعیا جنیدی روز پنجشنبه در دیدار سفیر نروژ در تهران، با اشاره به اینکه آمریکا با خروج از برجام و اعمال تحریم های یکجانبه، مردم ایران را حتی در نیازهای اساسی و فعالیت های صنعتی دچار مشکل کرده است، گفت: انتظار ایران از ایالات متحده در دوره جدید پایبندی به تعهدات بین المللی است.

وی افزود: از اروپا و نروژ که بیش از یکصد سال رابطه بین دو کشور وجود دارد، انتظار داریم برای تقویت همکاری های دو جانبه و چند جانبه و توسعه فعالیت های تجاری و اقتصادی تلاش کند.

معاون حقوقی رئیس جمهور تصریح کرد: نروژ به عنوان عضو غیر دایم شورای امنیت می تواند در ترویج و تعمیق نزاکت و پایبندی به عرف و حقوق بین الملل و تقویت نهادهای بین المللی نقش موثری ایفا کند.

دکتر جنیدی در پاسخ به پرسش سفیر نروژ در مورد وضعیت نهایی اجرای استانداردها و لوایح اف ای تی اف گفت: جمهوری اسلامی ایران قوانین مربوط به مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم و اصلاحیه های آن را تصویب کرده است، برخی از معاهدات مانند معاهده مقابله با فساد(مریدا) را حدود 10 سال پیش به تصویب رسانده و اجرایی نموده ولی دو معاهده مقابله با جرایم سازمان یافته فراملی(پالرمو) و  معاهده مقابله با تامین مالی تروریسم نهایی نشده است و بحت و بررسی ها در جریان است.

آقای سیگو الدتومین هائوگر سفیر جدید دولت نروژ در تهران نیز با تاکید بر سابقه بزرگ تمدنی و فرهنگی ایران، گفت: تقویت روابط دوستانه با ایران به عنوان کشوری بزرگ برای دولت نروژ از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه نروژ تحولات مربوط به برجام و توافق هسته ای ایران را از نزدیک پیگیری می کند، ابراز امیدواری کرد که در فضای جدید بین‌المللی و با بازگشت به حقوق و عرف بین الملل، بسیاری از مشکلات حل شود.

آینده برجام در فضای جدید بین‌المللی، موانع پیوستن جمهوری اسلامی ایران به FATF ، همکاری در خصوص مقابله با انتشار ویروس کووید ۱۹ و مقابله با تغییرات اقلیمی از مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

شناسه خبر: 118149

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای خارجی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده