با هدف ارتقای سلامت جسمی و روانی بانوان روستایی و عشایری؛

تفاهم نامه همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و وزارت ورزش و جوانان امضا شد

معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و وزارت ورزش و جوانان در راستای قانون برنامه ششم توسعه و تحقق عدالت جنسیتی و به منظور ارتقای سلامت جسمی و روانی بانوان روستایی و عشایری تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

شناسه خبر: 118025 -

دوشنبه 12 آبان 1399 - 15:44

این تفاهم نامه که روز دوشنبه به امضای دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان رسید، در راستای اجرای قانون برنامه ششم توسعه و حمایت و نظارت بر اجرای طرح های ارتقای وضعیت بهداشت جسمی، روانی و وضعیت اجتماعی و فرهنگی اعضای خانواده در روستاها و بین عشایر کشور منعقد شده است.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در مراسم امضای این تفاهم نامه با اشاره به اهمیت وضعیت سلامت جسمی، توان حرکتی و نشاط روانی بانوان روستایی و عشایر، افزود: سبک زندگی سالم برای بانوان روستایی و عشایر از مهمترین جهت‌گیری‌های دولت دوازدهم بوده است.

دکتر معصومه ابتکار با اشاره به همکاری ها و هم افزایی های بین معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و وزارت ورزش، ابراز امیدواری کرد، این تفاهم نامه عرصه مهمی برای ارتقای وضعیت جسمی و روانی زنان و دختران روستایی و عشایری فراهم نماید.

وی امضای تفاهم نامه و همکاری با وزارت جهاد کشاورزی در زمینه توان افزایی زنان روستایی برای تولید محصولات استاندارد گواهی شده و همچنین تولیدات گیاهان دارویی با کمک صندوق های اعتباری خرد را از جمله اقدامات معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده برشمرد و افزود: در این راستا ۵۰ هزار زن روستایی آموزش دیده اند و تاکنون ۴۰۰ محصول گواهی شده در کشور تولید می‌شود که به امنیت غذایی،  سلامت خانواده ها، بهبود کیفیت سفره ایرانی و همچنین حفظ محیط زیست کمک شایان توجهی می‌نماید.

دکتر ابتکار با اشاره به همکاری های این معاونت با وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در زمینه توسعه بوم گردی و همچنین امضای تفاهم نامه با نهضت سواد آموزی برای آموزش دختران روستایی و عشایر بازمانده از تحصیل تاکید کرد: امضای تفاهم نامه امروز با وزارت ورزش و جوانان تکمیل کننده اقدامات پیشین در زمینه بهبود و ارتقای وضعیت زنان روستایی و عشایر است.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در ادمه به تصویب سند ارتقای وضعیت زنان در ۳۱ استان کشور اشاره و تصریح کرد: ورزش بانوان بویژه در روستاها و بین عشایر از محورهای اصلی این سند است و با امضای این تفاهم نامه در زمینه ارتقای توانمندی ها و سواد حرکتی دختران و زنان روستایی دارای برنامه خواهیم بود.

دکتر ابتکار در ابتدای سخنان خود با تبریک میلاد با برکت حضرت محمد مصطفی (ص) و همچنین امام صادق (ع)، از اقدامات و همکاری های وزارت ورزش و جوانان در زمینه توسعه ورزش همگانی و قهرمانی دختران ایرانی قدردانی کرد.

وزیر ورزش و جوانان نیز در این مراسم با اشاره به تلاش های دولت تدبیر و امید در راستای ارتقای وضعیت ورزش همگانی و قهرمانی دختران برای حضور در مسابقات و عرصه های بین المللی و فراهم کردن امکانات ورزشی و همکاری با فدراسیون های ورزشی جهان، تاکید کرد: در همین راستا سه سال قبل توانستیم پس از ۳۶ سال مجوز حضور دختران بسکتبالیست ایرانی را در رقابت های جهانی اخذ کنیم.

دکتر "مسعود سلطانی فر" با تاکید بر اینکه حضور بانوان در استادیوم های ورزشی همواره به عنوان یک مطالبه عمومی از سوی آنان در کشور مطرح بوده است، تاکید کرد:  با هماهنگی های به وجود آمده، برای حضور زنان در ورزش های سالنی هیچ مشکلی وجود ندارد و در ورزشهایی همانند فوتبال نیز  با رعایت همه ملاحظات شرعی و فرهنگی شرایط حضور زنان بدون کوچکترین معضل اجتماعی، فرهنگی و ناهنجاری فراهم شد و بعد از پایان بیماری کرونا در مسابقات مختلف شاهد حضور بانوان در استادیوم های کشور خواهیم بود.

سلطانی‌فر با اشاره به امضای تفاهم نامه با معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده برای ارتقای وضعیت بهداشت جسمی و روانی و همچنین فرهنگی و اجتماعی خانواده ها به ویژه در روستاها و بین عشایر کشور، تاکید کرد: این تفاهم نامه آغازی برای حرکت گسترده در ورزش بانوان و دختران مناطق محروم و روستایی است تا با بررسی شرایط جسمی بانوان راهکارهای ورزشی مناسب برای حل مشکلات جسمی این قشر از جامعه ارائه شود.

شناسه خبر: 118025

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبط