معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در جمع خبرنگاران:

تشریح مهم ترین اقدامت معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده/ ستاد ملی زن و خانواده با نگاهی فرا قوه ای فرصت مناسبی در اختیار حوزه زنان و خانواده در کشور قرار داد/ برپایی دوره جدید «طرح ارمغان» با کمک سمن ها و صاحبنظران و سلبریتی از عاشورا تا اربعین سال جاری/ حمایت قاطع دولت از لایحه نفی خشونت علیه زنان/ لایحه «تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند» به قوه قضاییه ارسال شده است

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تاکید کرد: برنامه ای شدن حوزه زنان و خانواده، تدوین شناسنامه شاخص های عدالت جنسیتی، تصویب شاخص های خانواده و برگزاری نشست های ستاد ملی زن و خانواده با حضور رئیس جمهور از مهم ترین اقدامات و جهت گیری های معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در دولت دوازدهم است.

شناسه خبر: 117064 -

سه شنبه 11 شهريور 1399 - 14:48

دکتر معصومه ابتکار روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به دلیل رعایت دستورالعمل های بهداشتی با تعداد محدودی از خبرنگاران به صورت حضوری و حضور سایر خبرنگاران از طریق فضای مجازی برگزار شد، با قدردانی از اقدامات، تلاش ها و زمینه سازی های انجام شده در دوره های پیشین معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، افزود: ستاد ملی زن و خانواده با نگاهی فرا قوه ای فرصت مناسبی در اختیار حوزه زنان و خانواده در کشور قرار داد که شناسنامه شاخص های عدالت جنسیتی از جمله مصوبات بسیار مفید و خوب این ستاد بود و با همکای و کمک سایر دستگاه ها و وزارتخانه ها تدوین و ابلاغ شده است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: در این شناسنامه شاخص هایی برای تک تک حوزه های مرتبط با حوزه زنان و خانواده تهیه و محاسبه شده است که در مرحله بعدی و با قرارگرفتن در سامانه رصد و پایش می توانیم بسیاری از مشکلات  را حل کنیم.

دکتر ابتکار با اشارهبه  اقدامات این معاونت و انجام مذاکره و مکاتبات با همه استان های کشور درباره تدوین شاخص های عدالت جنسیتی، گفت: کلیت ها و خط مشی ها برای ارایه و تدوین برنامه نتیجه محور مبتنی بر شاخص های عدالت جنسیتی به استان های کشور ارسال شد که با تعاملات گسترده و همکاری سمن ها و دانشگاهیان، شاخص ها در زمینه عدالت جنسیتی برای ارتقای وضعیت زنان و خانواده در هر استان طراحی و تدوین شد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین به اعلام 15 برنامه بخشی به وزارتخانه ها اشاره و تاکید کرد که وزارتخانه ها باید در قالب این شاخص های عدالت جنسیتی برنامه ملی داشته باشند تا از پراکنده کاری پرهیز شود.

دکتر ابتکار همچنین با بیان اینکه برای اولین بار در کشور شاخص های خانواده در ستاد ملی زن و خانواده با حضور رئیس جمهور تصویب شد، افزود: خانواده همواره از جهت گیری ها و آرمان های انقلاب اسلامی بوده که سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه ششم توسعه تکالیفی در این زمینه تعریف کرده است که بزودی و برای اولین بار شناسنامه این شاخص های خانواده، بصورت علمی و با همکاری مرکز آمار ارایه می شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین طرح گفت و گوی ملی خانواده و گفت و گوی بین نسلی را به عنوان راهکار انسجام خانواده و اجتماع و تعامل با نسل جوان دانست و تصریح کرد: شورای راهبردی خانواده و مرکز بین المللی خانواده برای انتقال تجربیات به سایر کشورها با همکاری دانشگاه ها و سمن ها ایجاد شده است.

دکتر ابتکار همچنین با اشاره به اهمیت موضوع اتصال زنان به بازار کار و ایجاد، حمایت و همکاری با صندوق های خرد روستایی و تعاونی ها، از امضای موافقتنامه با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  با هدف حمایت از تعاونی ها زنان، مهارت های شغلی زنان و تشکل های بانوان با رویکرد ایجاد زنجیره ارزش و اشتغال در مشاغل خرد و توان افزایی در مدل های موفق کسب و کار خبر داد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با تاکید براینکه دولت و معاونت ریاست جمهور در امور زنان و خانواده از حامیان اورژانس اجتماعی هستند، خاطر نشان کرد: اورژانس اجتماعی شبکه مداخله در بحران ها است که 450 مرکز مداخله در بحران در شهرهای بالای 50 هزار نفر شکل گرفته است که این اورژانس ها در شرایط خشونت علیه زنان از سازوکارهای موثر محسوب می شوند و با یک تماس تلفنی با شماره 123، فرد آزاردیده و یا درمعرض آزار می توانند تقاضای کمک کنند و راه کارهای قضایی، خدمات مشاوره ای و اورژانسی تعبیه شده است.

دکتر ابتکار همچنین با اعلام خبر کلنگ زنی مرکز آموزشی و  خوابگاهی دختران در منطقه دیشموک در استان کهگیلویه و بویراحمد با حمایت ها و پیگیری های معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، افزود: از مدت ها قبل به طور خاص به دنبال حل مشکلات زنان در استان کهگیلویه و بویراحمد بودیم که بعد از مجاهدت های یکی از روحانیون این منطقه برای انعکاس مشکلات زنان، دوره های آموزشی مختلف را با همکاری سمن ها برگزار کردیم و  سه مرکز اورژانس اجتماعی نیز در این منطقه راه اندازی شد و مرکز آموزشی و خوابگاهی دختران در منطقه دیشموک که دختران این ناحیه به دلیل  وضعیت جغرافیایی ناچار به ترک تحصیل بودند، با همکاری سازمان نوسازی مدارس و مشارکت دولت کلنگ زنی شد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: تاکنون 5 دوره «طرح ارمغان» برای آزادی زنان سرپرست خانواده و جرایم غیر عمد با شعار «زندان جای زنان نیست» برگزار شده که دوره جدید این طرح با کمک سمن ها و صاجبنظران و سلبریتی ها از عاشورا تا اربعین امسال برپا شود.

دکتر ابتکار در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت فعلی لایحه تامین امنیت زنان، راهکارهای معاونت ریاست جمهور در امور زنان و خانواده برای پیگیری موضوع تجاوز و خشونت در خانواده‌ها و همچنین برنامه‌های این معاونت برای قتل‌های توسط محارم، تاکید کرد: تقریبا در کمیسیون فرعی لوایح دولت بررسی لایحه تامین امنیت زنان تمام شده و در کمیسیون اصلی به نیمه راه رسیده‌ایم که طی برگزاری 26 جلسه و انجام اقدامات نهایی ظرف ماههای آتی در دولت نهایی شده و به مجلس ارسال می‌شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: شایسته است قوه قضاییه در خصوص پیگیری موضوع تجاوز و خشونت ورود پیدا کند که البته اورژانس‌های اجتماعی نیز از مهم‌ترین سازوکارها برای جلوگیری از خشونت علیه زنان است و در عین حال این معاونت گزارش‌های مقدماتی و کامل‌تری همراه با فیلم و مصاحبه با افراد از آسیب‌های وارد شده بر آنها تهیه کرده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره آینده لایحه نفی خشونت علیه زنان و تایید آن در شورای نگهبان، تاکید کرد: مخالفت هایی وجود دارد و برخی معتقدند که این لایحه به بنیان خانواده آسیب می زند که این لایحه در چارچوب شرع، قانون، سیره قرآنی و پیامبر اکرم(ص) و منویات مقام معظم رهبری تهیه شده است و دولت یکپارچه از این لایحه حمایت کرده است

دکتر ابتکار در خصوص قتل فرزند توسط پدر و صدور حکم پدر رومینا در روزهای گذشته گفت: بعد از حادثه قتل رومینا، معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده نشست‌های حقوقی بسیاری برگزار کرد که لایحه‌ای به دولت و کمیسیون لوایح فرستاده شد که لایحه «تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند» به دلیل ماهیت قضایی توسط آقای آقایی به قوه قضاییه ارسال شده و در یک ماه گذشته پس از ارسال به این قوه و پیگیری‌ها، نشست‌های مشترکی برای نهایی شدن این لایحه خواهیم داشت.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به صدور حکم 9 سال حبس برای پدر رومینا تاکید کرد: در این حادثه افکار عمومی جریحه‌دار و به حیثیت ملی لطمه وارد شد و به نظر می‌رسد که انتظارات و افکار عمومی با این حکم برآورده نشده است که البته این حکم نهایی نیست و امیدواریم بعد از ورود دادستان این حکم از استحکام بیشتری برخوردار باشد.

دکتر ابتکار تصریح کرد: از لحاظ قانونی و فقهی محدودیت‌هایی در خصوص حکم مجازات قتل فرزند دختر توسط پدر وجود دارد که پس از تنظیم لایحه تشدید مجازات و ارسال به قوه قضاییه منتظر ارائه نظریات قوه قضاییه در این زمینه هستیم و باید به این مساله از زاویه فقهی و قانونی پرداخته شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین به برگزاری نشست‌های فقهی و جلسات متعدد با صاحب‌نظران در قم اشاره و تاکید کرد: معتقدم که فقه پویای شیعه می‌تواند پاسخگوی مسائل باشد که به مساله قتل‌های فرزند دختر توسط پدر در نشست‌های آتی خواهیم پرداخت چرا که در صورت قتل دختر توسط مادر قصاص برای مادران اعمال می‌شود و در صورت قتل توسط پدر و با توجه به اینکه پدر، ولی دم فرزند است، خود باید تقاضای قصاص دهد که این تناقض در این مساله باید حل شود.

دکتر ابتکار در پاسخ به سوال در خصوص اقدامات معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در حوزه سیاست‌های جمعیتی، تاکید کرد: بر اساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، شاخص‌های خانواده تهیه شده که بر اعتلا و تحکیم خانواده و فرزندآوری اشاره شده است و همچنین در برنامه ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان‌ها، فرزند‌آوری و استحکام خانواده از مهم‌ترین بخش‌های این برنامه است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: توسعه «سیاست دوستدار خانواده» از مهم‌ترین برنامه‌های این معاونت است که با کمک شهرداری‌ها و شوراهای شهر و روستا اجرای شاخص‌های خانواده و سیاست‌های دوستدار خانواده عملیاتی خواهد شد.

دکتر ابتکار ادامه داد: با کمک وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی نیز «سینمای دوستدار خانواده» تهیه شده است که نظرات مردم درباره فیلم‌های سینمایی و سازگاری با موضوع تحکیم خانواده گرفته می‌شود و در پورتال معرفی فیلم‌ها اعلام می‌شود.

خبرنگاری از معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده درباره تحقق شاخص‌های عدالت جنسیتی و تربیت نسل مردان و پسران در کنار دختران پرسید که وی در پاسخ گفت: در قرآن و سیره پیغمبر زن و مرد در کنار هم قرار داده شده‌اند و نگاه اسلام در این زمینه تک بعدی نیست.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: هر وقت زن را منشا و مقصر اصلی بدانیم با مقاومت در جامعه نیز روبرو خواهیم شد و باید به دنبال جامعه قرآنی و عمل به سیره پیامبر و اجرای منویات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری باشیم.

دکتر ابتکار در پاسخ به سوالی درباره طرح ایجاد وزراتخانه آسیب های اجتماعی در مجلس شورای اسلامی، افزود: اعتقادی به این موضوع نداریم و کار درستی نیست چراکه همه دستگاه ها حتی محیط زیست در این زمینه وظیفه دارند و متولی آسیب های اجتماعی هستند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده هچنین درباره لایحه محدودسازی حق طلاق برای مردان تصریح کرد که قوه قضاییه شروط ضمن عقد را به صورت بخشنامه ای صادر کرده است که در دفترخانه ها ثبت می شود و شرایط طلاق برای مردان سخت تر می شود.

شناسه خبر: 117064

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده