دکتر روحانی در جلسه ستاد ملی مقابل با کرونا:

برای مقابله با کرونا برنامه ریزی بلند مدت و تغییر سبک زندگی ضروری است/ تعطیل کردن هنر نمی خواهد، هنراین است که همه فعالیت های لازم در چارچوب دستورالعمل های بهداشتی انجام گیرد/ مجازات متخلفان از رعایت پروتکل های بهداشتی از امروز ابلاغ و اجرا می شود/ همه امکانات کشور باید بسیج شود تا کنکور به بهترین شکل برگزار شود/ اقدام امارات یک اشتباه بزرگ، خیانت به آرمان ملت فلسطین و قدس شریف و 100درصد محکوم است/ شکست تاریخی روز گذشته آمریکا در شورای امنیت در تاریخ مبارزه ما با استکبار ماندگار شد

رئیس جمهور با بیان اینکه با توجه به ناشناخته بودن ویروس کرونا و طولانی مدت بودن بیماری کووید 19، برنامه ریزی بلند مدت و تغییر سبک زندگی برای مقابله با این ویروس ضروری است، گفت: باید خودمان را برای زندگی به سبک جدید آماده کنیم و در این راه مردم باید به وزارت بهداشت، متخصصان کشور و تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا اعتماد کنند.

شنبه 25 مرداد 1399 - 11:41

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، با بیان اینکه همه باید متحدانه و همدلانه در مسیر مقابله با این بیماری حرکت کنیم، گفت: تقویت، تکمیل و توسعه زیرساخت های وزارت بهداشت اولین وظیفه دولت دراین شرایط است.

دکتر روحانی توسعه زیرساخت های دیجیتال و دولت الکترونیکی، تقویت و توسعه شرکت های دانش بنیان،برنامه ریزی برای خرید واکسن تولید شده مورد تایید در خارج از کشور، تقویت تولید و تامین امنیت غذایی و همچنین تقویت صادرات غیر نفتی را از دیگر وظایف و اولویت های دولت برشمرد.

رئیس جمهور  با اشاره به اینکه خوشبختانه در بسیاری از استان‌ها مانند خوزستان، کردستان و آذربایجان غربی عملکرد خوبی در  مقابله با کرونا را شاهد بودیم و روند نزولی ابتلا در این استان‌ها، آغاز شده است، اظهار امیدواری کرد که در سایر استان‌های کشور نیز این روند نزولی را شاهد باشیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه برخی در موج اول شیوع این بیماری در اسفند سال گذشته و فروردین امسال آن را جدی نگرفته و تصور کردند زمان این بیماری کوتاه است، افزود: در موج دوم شیوع کرونا برای مردم روشن شد که این بیماری جدی بوده و باید برای طولانی مدت نسبت به مقابله با آن برنامه‌ریزی کنیم و سبک زندگی و پروتکل مراسم‌ها را برای ماه‌ها و یا حتی سال‌ها تغییر دهیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه ریشه‌کن شدن کرونا برای هیچ‌کس مشخص نیست، اظهار داشت: راه این است که برنامه‌ریزی بلندمدت‌تری را مدنظر داشته باشیم و باید برای تمامی فعالیت‌های ضروری زندگی، برنامه‌ریزی کرده و پروتکل‌های مخصوص را داشته باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه باید در مراودات خانوادگی، کسب و کار و سایر امور زندگی خود را آماده سبک جدیدی از زندگی کنیم و باور داشته باشیم این بیماری برای مدت طولانی با ماست، گفت: برای این کار باید مردم به صحنه آمده و به وزارت بهداشت، متخصصان و مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا اعتماد کنیم.

دکتر روحانی ادامه داد: همه کسانی که تریبونی در اختیار داشته و نفوذ کلام دارند باید با انسجام و وحدت رویه مردم را به رعایت دستورالعمل‌ها تشویق کنند و همه باید متحدانه و همدلانه در این مسیر حرکت کرده و پیش برویم.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت در مسیر آماده کردن جامعه برای مقابله با کرونا وظایف سخت و سنگینی را برعهده دارد، گفت: اولین وظیفه دولت تقویت، تکمیل و توسعه زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی است که در این راستا تا پایان سال 10 هزار تخت بیمارستانی و 2 هزار تخت ویژه، آی‌سی‌یو تکمیل شده و به بهره‌برداری خواهد رسید.

دکتر روحانی توسعه زیرساخت‌های دیجیتال را از دیگر وظایف دولت در این مسیر برشمرد و خاطر نشان کرد: باید علاوه بر گسترش دولت الکترونیک، اقتصاد، آموزش و زندگی مردم بر مبنای فضای دیجیتال، برنامه‌ریزی شود و فعالیت‌ها با توسعه زیرساخت‌ها به صورت الکترونیکی انجام شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: در سال جاری برای توسعه دولت الکترونیک و ارتباطات مردم در چارچوب فضای دیجیتال سرمایه‌گذاری ویژه‌ای انجام شده که با تلاش مسئولان در آینده نزدیک آماده بهره‌برداری خواهد بود.

دکتر روحانی برنامه‌ریزی و تقویت زیرساخت‌ها برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان را از دیگر مسئولیت‌ های دولت برشمرد و خاطر نشان کرد: در این شرایط، شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید دارو، کیت‌های مخصوص و واکسن تلاش‌های بسیار خوبی را انجام داده اند و باید از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت کنیم، بویژه آنهایی که در رابطه با مقابله با کرونا فعالیت بیشتری دارند، می‌بایست بیشتر مورد حمایت قرار گیرند.

رئیس جمهور تأکید کرد: همچنان که به دنبال ساختن واکسن هستیم، باید در تحقیقات، همکاری خود را با دیگر کشورها ادامه دهیم و ضمن تقویت فعالیت‌ها برای ساخت واکسن در داخل کشور، اگر کشوری موفق به ساخت واکسن کرونا شد باید برای خرید آن تلاش و برنامه‌ریزی کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به وظایف دولت در زمینه تأمین امنیت غذایی، تولید امکانات بهداشتی و نیازمندی‌های ضروری مردم و نیز تقویت صادرات غیرنفتی، افزود: نیازمند ابتکارات جدید در مسیر مقابله با کرونا هستیم و از این رو در اقتصاد باید از بخش آسیب‌پذیر حمایت کنیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تعطیل کردن هنر چندانی نمی‌خواهد، گفت: اینکه بتوانیم امکانات مورد نیاز مردم را فراهم کرده، نشاط را به جامعه تزریق کنیم و همزمان در مسیر مبارزه با بیماری کرونا گام برداریم، هنر است. هنر این است که همه فعالیت‌ها در چارچوب پروتکل و دستورالعمل‌های بهداشتی انجام شود.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در زمینه تخلفات از دستورالعمل‌ها و مجازات‌های پیش‌بینی شده ، بررسی‌های لازم انجام و برخی از آنها به تصویب رسیده است، گفت: باید با تخلفاتی که انجام می‌شود، برخورد کنیم که امروز برخی از مجازات‌ها و مقابله با تخلفات اداری در اصناف در ستاد ملی تبیین شد و توسط دستگاه‌های مسئول ابلاغ خواهد شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه می‌بایست برای برگزاری کنکور و عزاداری‌ها در ماه محرم نیز به طور دقیق از اجرای دستورالعمل‌ها مراقبت کنیم، گفت: نمی‌توان میلیون‌ها نفر اعم از دانش‌آموزان و خانواده‌‌های آنان را نسبت به برگزاری کنکور در شرایط ابهام قرار دهیم.

دکتر روحانی افزود: البته براساس آنچه پیش از این اعلام شد، کنکور با توجه به همه شرایطی که از لحاظ بهداشتی باید انجام شود، برگزار خواهد شد اما نمی‌توانیم مثل سال‌های گذشته عمل کنیم و باید نسبت به بسیاری از شرایط مراعات داشته باشیم که در این راستا تجربه بسیار خوب در برگزاری 2 کنکور دکتری و کارشناسی ارشد را داریم و باید از آنها در برگزاری کنکور سراسری استفاده کنیم.

دکتر روحانی تجمع خانواده‌ها در محل برگزاری کنکور را از جمله مشکلاتی دانست که باید در برگزاری کنکور از تشکیل آن جلوگیری شود، گفت: باید همه امکانات کشور اعم از وزارت علوم، استانداران، دانشگاه‌های علوم پزشکی و همه دستگاه‌های مسئول بسیج شوند تا به بهترین شکل و با رعایت دستورالعمل‌ها بتوانیم کنکور را برگزار کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه برگزاری عزاداری ماه محرم و احترام به خاندان رسالت برای ما اهمیت دارد، گفت: عاشورا باید زنده باشد و مراسم عزاداری امام حسین(ع) هم باید با رعایت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی انجام شود.

دکتر روحانی افزود: تمامی دستگاه‌هایی که در ماه محرم مسئولیت اجرایی و فرهنگی دارند باید با همکاری هم در هر چه بهتر برگزار شدن مراسم عزاداری کمک کنند. همچنین صدا و سیما، رسانه‌ها و فضای مجازی هم در فرهنگ‌سازی و برگزاری بهتر مراسم، همانند ماه مبارک رمضان باید تلاش کنند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدام امارات متحده عربی در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، گفت: متأسفانه این روزها یک کشور همسایه خود را به دشمن دنیای اسلام و منطقه و قاتل ملت فلسطین نزدیک کرده و تصمیم به برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی گرفته است.

دکتر روحانی با بیان اینکه امارات مردم مسلمانی دارد اما حاکمان آن دچار یک مسیر اشتباه شده‌اند، افزود: آنها تصور کرده‌اند که اگر به رژیم صهیونیستی نزدیک شوند، امنیت و اقتصاد آنها تأمین خواهد شد در حالی که این اقدامی نادرست، غلط و 100 درصد محکوم و خیانتی آشکار به مردم فلسطین و آرمان قدس و مسلمانان است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: جای تأسف دارد در شرایطی که رژیم صهیونیستی به دنبال غصب بخش دیگری از سرزمین فلسطین بوده و برخی از کشورها بر خلاف قواعد بین‌المللی سفارتخانه خود را جابجا کردند، یک کشور مسلمان برای خوش‌آمد حاکم کشوری دیگر که قرار است در ماه‌های آینده در انتخابات شرکت کند، این اقدام را انجام دهد.

دکتر روحانی تأکید کرد: حاکمان امارات باید بدانند که اگر فکر می‌کنند به دشمنان اسلام و ایران نزدیک شوند می‌توانند برای خود امنیت بخرند، در مسیری اشتباه قرار گرفتند.

رئیس جمهور اظهار داشت: صدام حسین در دورانی از ایران تقاضا کرد سکوت کند تا بتواند به کویت، عربستان و امارات تجاوز کرده و این کشورها را اشغال کند، اما ایران در این ماجرا سکوت نکرد و به آنها چراغ سبز نشان نداد و اولین کشوری بود که این تجاوز را محکوم و به مردم آواره کویت کمک کرد.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره به عنوان حامی مسلمانان و همسایگان خود، در منطقه امنیت‌آفرین بوده است، گفت: متأسفانه امارات خطای بزرگی مرتکب شده و امیدواریم از این مسیر اشتباه برگردد، به آنان هشدار می‌دهیم که مبادا بخواهند پای اسرائیل را در منطقه باز کنند که در این صورت به گونه‌ای دیگری با آنها برخورد می‌شود.

رئیس جمهور همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شکست آمریکا در تصویب قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: در روز مباهله ایران در شورای امنیت پیروزی بزرگی را به دست آورد و برای اولین بار آمریکایی‌ها در شورای امنیت قطعنامه‌ای را ارایه می‌دهند و تنها یک کشور کوچک جزیره‌ای به آن رأی می‌دهد که این نشان از انزوای آمریکا در این عرصه است.

دکتر روحانی با بیان اینکه عدم موفقیت آمریکا نشان از قدرت برجام نیمه جان است که روبروی آمریکا ایستاد و آن را شکست داد، افزود: علت اینکه این قطعنامه 11 رأی ممتنع و 2 رأی مخالف داشت به خاطر این بود که همه معتقدند حفظ برجام برای امنیت جهان ضرورت دارد و آمریکا در این عرصه با خفت شکست خورد و امسال روز مباهله در تاریخ ایران در مبارزه با استکبار جهانی یک روز تاریخی ثبت شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکایی‌ها برای پوشش خفت و افتضاح خود اعلام کردند که 4 کشتی ایرانی را توقیف کردند، گفت: این خبر هم مشخص شد که دروغ است و آنها برای اینکه خفت خود را پوشش دهند دست به این اقدام زده‌اند.

دکتر روحانی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با قدرتی که در منطقه دارد و با همکاری با دوستان خود که با آنان اهدافی مشترک دارد تاکنون موفقیت‌های بزرگی را به دست آورده و روز گذشته یک پیروزی بزرگ سیاسی برای ایران و شکستی مفتضحانه برای آمریکا رقم خورد و امیدواریم کشورهای منطقه درس بیاموزند و خود را به کشورهای غاصب نزدیک نکنند.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

بسیار خوشحالیم در گزارشاتی که در این جلسه داده شد، روشن شد که روند بیماری‌های مربوط به  ویروس کرونا در بسیاری از استان‌ها روند نزولی را آغاز کرده است.

برخی از استان‌ها عملکرد بسیار خوبی داشتند که اینجا نام برده شد از قبیل استان خوزستان، کردستان، آذربایجان غربی و امثال اینها، استان‌هایی که خوب فعالیت کردند از سیر صعودی کاملاً متوقف شده و به سمت سیر نزولی آمده است و این برای ما بسیار خوشحال کننده است و امیدواریم استان‌های دیگر هم همین روند و همین سیر را داشته باشند.

در اینجا به نکته‌ای می خواهم توجه بدهم و آن اینکه در موج اول بیماری که بیشتر در ماه اسفند سال گذشته و فروردین امسال بود و شاهد موج بیشتر بودیم، برای مردم روشن شد، این بیماری، جدی است و روزهای اولیه که مطرح می‌شد، بعضی‌ها جدی نمی‌گرفتند و می‌گفتند مثل همه بیماری‌هایی که می‌آید و می‌رود این هم آمده و می‌رود و مسأله‌ای نیست و در واقع در آن موج اول مردم ما احساس کردند که این بیماری جدی است منتها یک اشکالی داشت و آن اینکه برخی فکر کردند درست است که این بیماری  جدی است اما زمانش بسیار کوتاه است و فقط باید 2 تا 3 هفته مراعات کنیم و این بیماری تمام شود.

حالا 2 هفته در خانه بمانیم، 2 هفته سفر نرویم، 2 هفته مغازه‌ها بسته شود و 2 هفته مدرسه تعطیل باشد، از این بیماری عبور می‌کنیم و تمام می‌شود که زمان را کوتاه در نظر می‌گرفتند اما در موج دوم بیماری، مردم به این نتیجه رسیدند و متوجه شدند که این بیماری مربوط به یک زمان کوتاه چند هفته‌ای و یا چند ماه نیست بلکه باید این بیماری را بلندمدت‌تر ببینیم و در نظر بگیریم ولذا نه به فکر این باشیم که 2 هفته تعطیل شود و 3 هفته سفر نرویم بلکه باید سبک زندگی را عوض کنیم.

پروتکل‌های مراسم را باید کلاً نه برای یک ماه و 2 ماه بلکه برای ماه‌ها و حتی احتمال دارد برای سال‌ها تغییر دهیم و ممکن است این بیماری باشد و حتی واکسن آن به دست بیاید و آن واکسن استفاده شود و سال بعد دومرتبه به صورتی ظهور و بروز پیدا کند. نمی‌دانیم این بیماری دقیقاً کی تمام می‌شود و ریشه‌کنی‌اش برای ما روشن نیست که بگوییم در 6 ماه تا یکسال دیگر این بیماری به طور کامل از بین می‌رود، چون روشن نیست پس باید این را بلندمدت در نظر بگیریم و راهش این است که ما برنامه‌ریزی بلندمدت‌تر مدنظر قرار دهیم.

این خیلی مهم است که وقتی اینجوری در نظر می‌گیریم، باید برای کسب و کارمان فکر کنیم. یک وقتی بود، فکر می‌کردیم این 3 هفته و یک ماه است. خوب یک ماه می‌شود همه جا را تعطیل کرد اما یک وقتی می‌بینیم این بیماری 6 ماه تا یک سال است پس باید برای همه فعالیت‌های ضروری زندگی برنامه‌ریزی کنیم و پروتکل‌های مخصوص را برای حفظ در برابر این بیماری و پیشگیری در برابر این بیماری مراعات کنیم.

دیگر بحث یک هفته و دو هفته نیست و باید سیستم آموزشی، کسب و کار، مراودات خانوادگی و مراسم‌هایی که داریم مانند ماه رمضان، محرم و مراسم‌های دیگر را با یک چارچوب خاص طراحی کنیم.

باید کاملاً خودمان را به یک سبک جدید آماده و باور کنیم و قبول کنیم که این بیماری برای یک مدت نسبتاً طولانی با ما است و باید با آن زندگی کنیم.

برای این کار هم باید مردم به صحنه بیایند و باید به وزارت بهداشت و درمان، به متخصصین و به دستورالعمل‌های ستاد ملی اعتماد کنند و باید بین همه مسئولین و آنهایی که نفوذ کلام دارند و نخبه و فرهیخته هستند ، نوعی وحدت و اتحاد بوجود بیاید والا اگر بنا باشد که ستاد ملی مقابله با کرونا که مرجع اصلی است، دستورالعملی را صادر کند ولی یک فرد دیگری که یک جایگاهی دارد و تریبون و تخصصی در اختیار دارد، بگونه دیگری برای مردم توضیح دهد ، افکار مردم متشتت می‌شود و برای مردم اضطراب ایجاد می‌شود.

 همه باید متحدانه و همدلانه در این مسیر حرکت کنیم و پیش برویم. در این زمینه دولت وظایف سنگین و سختی بر دوش دارد و بر همین مبنا هم وظایف خود را طراحی کرده است.

در این شرایط سخت اولین وظیفه دولت این است که زیرساخت‌های مربوط به بهداشت و درمان را تقویت و تکمیل کرده و توسعه دهد و این کار را می‌کند.

امسال تا پایان سال ان‌شاء الله 10 هزار تخت بیمارستانی و 2 هزار تخت ویژه و آی‌سی‌یو آماده  و تکمیل می‌شود. هیچ وقت در هیچ سالی در این حوزه تا این حد سرمایه‌گذاری نکرده بودیم. پس اولین وظیفه ما این است که برای بهداشت و درمان مردم بیش از سال‌های دیگر با همه امکانات‌مان توجه کنیم و ان‌شاء الله این کار را خواهیم کرد.

باید زیرساخت‌های دیجیتال را در کشورمان توسعه دهیم. هم باید اقتصاد دیجیتال شود و هم آموزش و هم زندگی مردم در بخش‌هایی که امکان‌پذیر است و هم دولت، الکترونیک شود و برای این کار قدم‌های بلندی باید در آموزش فرزندان و جامعه ، در دانشگاه‌ها در آموزش‌های عمومی و در ارتباطات بین مردم برداشته شود. پس وظیفه دوم ما است که فعالیت‌ها را بتوانیم با زیرساخت های دیجیتال در کشور توسعه دهیم و امسال سرمایه‌گذاری ویژه‌ای برای دولت الکترونیک و همچنین برای ارتباطات جامعه و مردم در چارچوب همین ارتباطات دیجیتالی مهیا کردیم و تا پایان سال دنبال می‌کنیم.

مسأله سوم تقویت شرکت‌های دانش بنیان است. شرکت‌های دانش بنیان را باید تقویت کنیم. اینها باید هم دارو و امکانات و تجهیزات لازم را برای بیمارستان‌ها بسازند ، هم باید کیت‌های لازم را بسازند و هم باید دنبال واکسن بروند و آنرا تهیه کنند.

 پس شرکت‌های دانش‌بنیان سومین زیرساختی است که برای ما مهم است و باید تقویت کنیم و این کار را انجام می‌دهیم . مخصوصاً آن شرکت‌های دانش‌بنیانی که با مسأله کرونا و مبارزه با کرونا بیشتر فعالیت می‌کنند آنها مورد توجه بیشتر هستند.

البته همین‌ طور که دنبال دارو و واکسن هستیم با کشورهای دیگر هم باید در ارتباط باشیم و با آنها در تحقیقات و فعالیت‌ها مشارکت کرده وکارهای مشترک انجام دهیم کما اینکه برخی از کشورها این کارها را شروع کردند و ما هم باید این کارها را انجام دهیم.

ضمن اینکه باید در داخل برای ساخت واکسن تقویت کنیم ، اگر مطمئن شدیم کشوری، مؤسسه‌ای و شرکتی در دنیا به مرزی که این واکسن را تولید می‌کند رسیده است، برای خرید آن هم باید اقدام کند. ضمن اینکه تلاش می‌کنیم اگر یک وقتی ممکن است که تولید واکسن ما احتمالاً سه ماه عقب باشد،‌ باید واکسن را خریداری کنیم و این کار را هم به عنوان یکی از وظایف، دولت و بهداشت و درمان خودش را برای این کار آماده می‌کند.

البته مسایل دیگر هم به دوش دولت است. امسال امنیت غذایی و تولید امکانات بهداشتی بیش از سال‌های گذشته بر دوش ما است یعنی امروز در بخش تولید مخصوصاً تولیدی که مربوط می‌شود به نیازمندی‌های ما باید نیازمندی‌های ضروری را تقویت کنیم که دولت این کار را می‌کند.

صادرات غیرنفتی برای ما امسال مهم است به دلیل اینکه ارز لازم برای تأمین مواد اولیه و کالاهای اساسی مورد نیاز تأمین کنیم که صادرات غیرنفتی برای ما مهم است و باید تقویت کنیم و همچنین ابتکارات جدید که با این ابتکارات جدید باید هم در بخش اقتصادی از اقشار آسیب‌پذیر به خوبی حمایت کنیم و هم در زمینه آموزش فرزندان خودمان را آماده کنیم.

تعطیل کردن یک هنر نیست. یک کلید است و می‌زند و این خاموش می‌شود و این خیلی هنر نمی‌خواهد، ما بتوانیم امکاناتی که مورد نیاز مردم است را در اختیار مردم قرار دهیم. نشاط و روحیه مردم و در عین حال با این بیماری هم مبارزه کنیم که جمع‌ این دو مشکل است والا یکی را بخواهیم انجام دهیم، آسان است و کاری ندارد و همه را تعطیل می‌کنیم وقتی تعطیل کردیم بیماری کم می‌شود اما یک مشکلات دیگر دو مرتبه شروع می‌شود.

شما همه بچه‌ها را می‌توانید چند سال در خانه نگه دارید اصلاً اینها مدرسه نروند و درس نخوانند، می‌توانید دانشگاه‌ها را برای چند سال تعطیل کنید و شما می‌توانید مراکز تولیدی را برای چند هفته تعطیل کنید، شدنی نیست هنر این است که همه فعالیت‌ها انجام بگیرد منتها در چارچوب پروتکل‌هایی که وزارت بهداشت و درمان برای ما تعریف می‌کند.

حتی امروز در جلسه‌ بحث‌ این بود که اگر کسی تخلف کرد، چگونه با فرد متخلف که پروتکل‌را مراعات نمی‌کند، برخورد کنیم. حالا این فردی که متخلف است و در سیستم اداری و اصناف تخلف می‌کند یا در کل جامعه تخلفاتی مرتکب می‌شود، باید با آن برخورد کنیم.

برخی از مجازات‌ها را امروز بحث، تدوین و تصویب کردیم. ان‌شاء الله از امروز ابلاغ می‌شود و در بخش ادارات، در بخش اصناف و فعالیت‌های تولیدی و در بخش مربوط به آنجاهایی که اجتماعات سربسته وجود دارد و برای فعالیت‌های مختلف دینی یا غیره اجرا خواهد شد و همچنین باید برای ماه محرم و کنکور دقیقاً پروتکل‌ها را مراقبت کنیم که اجرا شود.

هر دو برنامه برای ما مهم است. اولاً میلیون‌ها نفر چه دانش‌آموخته‌ای که می‌خواهد وارد دانشگاه بشود و چه خانواده‌هایشان، همه را در نظر بگیریم و نمی‌توانیم اینها را در یک شرایطی قرار دهیم که شرایط ابهام کامل باشد.

امروز بگویند کنکور است و فردا بگویند کنکور نیست. البته تصمیم این است که کنکور اجرا و پیاده شود و این را وزارت علوم و بهداشت در خود ستاد ملی هم قبلاً این بحث شده بود که کنکور با توجه به همه شرایطی که از لحاظ بهداشتی باید مدنظر قرار بگیرد، اجرا شود.

 الان همه مردم در خیابان راه می‌روند، در مغازه می‌روند و برمی‌گردند، اتوبوس سوار می‌شوند و خانه اقوام‌شان کم و بیش می‌روند، اینجا نمی‌گوییم از فردا صبح اینها را تعطیل کنیم و تا بحث کنکور می‌شود، دو مرتبه بحث می‌شود که کنکور باشد یا نباشد.

چطور در خیابان می‌رویم و چطور تشکیلات اداری تشکیل می‌شود و آن مغازه و پاساژ است و کنکور هم همان‌طور است منتها باید مراقبت کنیم و اگر می‌خواهیم کنکور را رها کنیم، بله کنکور مثل سال‌های پیش نیست.ما دو تجربه داشتیم. تجربه‌هایی که همین ایام گذشت. آن تجربه می‌تواند پشتیبان ما باشد برای اینکه در کنکور کارشناسی بتوانیم دقیق‌تر عمل کنیم.

گاهی محیطی که طرف امتحان می‌دهد محیط خوب آماده می‌شود یعنی فاصله‌ها مراعات می‌شود و بهداشتی است و طرف ماسک دارد و گاهی قبل و بعدش مشکلات ایجاد می‌کند و جمعیتی که جمع می‌شوند، خانواده‌ها کنار آن محلی که بچه‌ها می‌خواهند امتحان دهند که اینها را باید سامان دهیم و نباید بگذاریم خانواده‌ها تجمع کنند. یک برنامه‌ای تنها برای محیط کنکور نیست برای محیط بیرونی هم مد نظر قرار دهیم.

به نظر من همه امکانات کشور باید بسیج باشد. وزارت علوم، وزارت بهداشت و درمان، وزارت کشور، استاندارها و همه دانشگاه‌های علوم پزشکی، همه مراقبت کنیم که به بهترین شکل این کار انجام بگیرد و جان عزیزی در خطر قرار نگیرد و همه دستورالعمل‌های بهداشتی را اجرایی و پیاده کنیم.

برای ماه محرم هم همین طور. وارد فضای محرم می‌شویم و آخر این هفته روز جمعه اول ماه محرم الحرام است و این فضا هم برای ما مهم است، مردم ما عشق به ابی عبدالله الحسین(ع) دارند، عزاداری برای ما مهم است، احترام به خاندان رسالت برای ما مهم است و عاشورا باید زنده باشد و مراسم‌ها باید زنده بماند، اما در عین حال همه دستورالعمل‌های بهداشتی هم باید مورد مراعات قرار بگیرد.

همه دستورالعمل‌های بهداشتی که وزارت بهداشت و درمان، وزارت کشور و بقیه مسئولین که دور هم جمع شدند و تدوین کردند و علمای محترم، سازمان‌های محترم تبلیغی و همه آنهایی که در ماه محرم مسئولیت فرهنگی را برعهده و بردوش دارند، با همکاری هم این دستورالعمل تدوین شده و اجرا می‌شود.

اینجا صدا و سیما و فضای مجازی باید خیلی کمک کنند و همانطوری که در ماه رمضان کمک کردند و بسیاری مراسم بود و مراسم به آن صورت نمی‌شد در یک مکان پرازدحام باشد و فاصله‌ها بود اما آن مراسم به وسیله تلویزیون در فضای مجازی پخش می‌شد و مردم استفاده می‌کردند همان معنویت ماه رمضان و شب‌های احیاء حاکم بود.

بی‌تردید می‌دانم با همکاری هم می‌توانیم کنکور را خوب و بدون مشکل اجرا کنیم و می‌توانیم ماه محرم خوبی داشته باشیم و مراسم عزاداری داشته باشیم به شرطی که همه دست به دست هم بدهیم و همه به دستورالعمل‌های بهداشتی توجه کنیم.

در پایان صحبت، 2 نکته است که می‌خواهم به آن اشاره کنم که البته یک بخش این نکته شیرین است و یک بخش‌ آن تلخ است.

این روزها مواجه شدیم که یک کشور همسایه ما متأسفانه خودش را به دشمن دنیای اسلام و دشمن منطقه و قاتل ملت فلسطین نزدیک کرد و تصمیم گرفت که روابط را با رژیم صهیونیستی برقرار کند. کشوری که کشور مسلمان است و مردم متدینی دارد، مردم بسیار خوبی دارد منتها حاکمان دچار یک مسیر اشتباه و غلطی شدند و فکر می‌کنند که با آمریکا یا رژیم صهیونیستی امنیت آنها تأمین می‌شود و اقتصاد آنها رشد پیدا می‌کند و این کاملاً اشتباه است. اولاً این اقدام از نظر ما، اقدامی نادرست، غلط و صد در صد محکوم و خیانتی است به آرمان ملت فلسطین و به آرمان مسلمان‌ها و قدس.

در این شرایطی که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها نسبت به قدس آن کار را کردند و آن تصمیمات را گرفتند. بعضی از کشورها مثل آمریکا سفارتخانه‌هایشان را برخلاف مقررات و تصمیمات بین‌المللی منتقل کردند و

اسرائیلی‌ها به فکر این هستند که بخش دیگری از سرزمین فلسطینی‌ها را غصب و اشغال کنند، خانه‌سازی‌ها را توسعه می‌دهند و جنایات خودشان را بر علیه مردم فلسطین ادامه می‌دهند که در این شرایط برای خوش‌آمد یک حاکمی که در یک کشور غربی بنا است در انتخابات شرکت کند.

چرا در این ایام و در این مقطع؟ چرا اگر یک رابطه غلطی است به جای اینکه اینها اعلام کنند، یک کشور ثالث اعلام می‌کند و از آمریکا اعلام می‌شود بخاطر اینکه یک آقایی در واشنگتن رأی بیاورد و بیاییم به کشورمان، ملت‌مان، مسلمان‌ها، دنیای عرب و به همه خیانت کنیم و یا اینکه فکر کنیم اگر ما به دشمنان اسلام و دشمنان ایران نزدیک شدیم. برای خودمان امنیت بیاوریم که این خطا و اشتباه است.

ما در کنار شما بودیم ما حافظ شما بودیم.، من چند بار دیگر هم در سخنرانی‌ها اشاره کردم. صدام از ما خواهش کرد و به ما التماس کرد که چیزی نگوییم تا او برود کل کویت، عربستان، بحرین، قطر، امارات را اشغال کند و این ما بودیم که ایستادیم و نگذاشتیم و اگر ما چراغ سبز می‌دادیم و اگر می‌گفتیم از نظر ما مانعی نیست و لذا ما اولین کشوری بودیم در منطقه که تجاوز صدام را به کویت محکوم کردیم قبل از اینکه شورای همکاری خلیج فارس از خواب بیدار شود و از ترس‌ حرفی بزند، همان روز که روز عاشورا هم بود، همان بعد از ظهر روز عاشورا شورای عالی امنیت ملی تشکیل دادیم و این تجاوز را محکوم کردیم بعد به مردم آواره کویت رسیدگی کردیم بعداً در سال بعد به مردم آواره عراق کمک کردیم.

ایران همواره به عنوان حامی مسلمان‌ها و همسایگان خودش و امنیت ساز منطقه خلیج فارس نه  الان بلکه در طول قرن‌ها و در طول هزاران سال بوده است.

متأسفانه امارات اشتباه و خطای بسیار بزرگی مرتکب شده است و امیدواریم از این خطا اینها برگردند و توجه کنند که این مسیر  غلط است. نه به نفع حاکمان است و نه به نفع امنیت خودشان است و به اینها هشدار می‌دهیم، مبادا بخواهند پای اسرائیل را در این منطقه باز کنند که آن وقت حساب دیگری خواهند داشت و برخورد دیگری با آنها خواهد شد. حواس‌شان جمع باشد تا اینجا خطای بزرگ و عمل خائنانه‌ای انجام دادند و امیدواریم متنبه شوند و این مسیر نادرست و غلطی که انجام شده را ادامه ندهند.( این بخش تلخ ماجرا).

اما یک بخش شیرین ماجرا را داشتیم که روز جمعه و روز مباهله بود، ما یک موفقیت بزرگ را شاهد بودیم و آن در شورای امنیت سازمان ملل برای اولین بار است که آمریکایی‌ها در شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را پیشنهاد می‌دهند و فقط یک کشور کوچولوی جزیره‌ای به او رأی می‌دهد.

من به یاد ندارم که آمریکا خودش را آماده‌کند از ماه‌ها برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران و قطعنامه تهیه کند و آن قطعنامه فقط یک رأی بیاورد آن هم دومنیکن و اگر بگویم جزیره، اشتباه گفتم که یک سوم یک جزیره است و چند کشور هستند که یکی‌ هم دومنیکن است، یک کشور کوچولو.

ببینید کار آمریکا به کجا رسیده به چه روزگار خفتی اینها رسیده اند و شما از این‌ طرف قدرت برجام را ببینید این برجامی که این همه ضربه خورده در طول این 3 سال با جنایات آمریکا و صهیونیست‌ها و همین برجام روبروی آمریکا ایستاد و همین برجام نیمه جان، روبه روی آمریکا ایستاد و َآمریکا را شکست داد.

علت اینکه 11 کشور رأی ممتنع دادند و 2 کشور رأی مخالف دادند به این دلیل بود که همه‌شان استدلال کردند که حفظ برجام برای مصالح منطقه و جهان ضرورت دارد و لازم است.

اما موفقیت بزرگ این بود که آمریکا در این توطئه با خفت و با خواری شکست خورد و پیش‌بینی می‌شد که رأی نیاورد و پیش‌بینی می‌شد که رأی جور کند، اما با وتو که  نیازی به وتو پیش نیامد به دلیل اینکه این قطعنامه رأی نداشت و یک رأی داشت که آمریکا که خودش پیشنهاد دهنده است و یک دومنیکن رأی داده است.

به نظر من روز مباهله امسال 24 ذی‌الحجه در تاریخ ایران در مبارزه ما با استکبار جهانی یک روز ماندگاری شد.

 در این وسط بحبوحه‌ای که آمریکا دید و خیلی فضاحت شده، آن هم دروغ بود. گفت 4 کشتی ایرانی را در آب‌های بین‌المللی گرفتیم و داریم می‌بریم و اینها کشتی‌های ایرانی بودند که البته نه کشتی‌ ایرانی بود و نه پرچم ایرانی بود و کل حرف دروغ بود و بنابراین این دروغ بخاطر این بود که آن خفت را تا حدی بپوشانند.

این به آن معناست که همانطور که بارها گفتیم جمهوری اسلامی ایران با قدرتی که امروز در منطقه دارد و با دوستانی که در منطقه دارد و با کشورهایی که با جمهوری اسلامی ایران در اهدافی با هم مشترکاً حرکت می‌کنند. خوشبختانه موفقیت‌های بسیار بزرگی داشته. دیروز یک موفقیت سیاسی برای جمهوری اسلامی ایران و یک شکست سیاسی و حقوقی برای رژیم آمریکا بود و امیدواریم کشورهای منطقه هم درس تنبه بیاموزند و خودشان را به یک رژیم غاصب و ظالم و رژیمی که علیه ملت‌های مسلمان درطول هفتاد و چند سال جنایت کرده، نزدیک نکنند.

ان‌شاء الله

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

 

شناسه خبر: 116801