رئیس جمهور در آئین بهره برداری از طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک در نواحی مرزی در استان های کرمانشاه و ایلام:

افتتاح طرحهای عظیم ملی در ایران اسلامی در هر پنجشنبه پیام قدرت ملت ایران به آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع است/ دشمنان نمی توانند ملت ایران را از مسیر آبادانی و سازندگی کشورشان بازدارند/ انقلاب اسلامی به تامین امنیت غذایی و آبادانی مرزها، توجه خاص و ویژه دارد/ با طرح توسعه منابع آب و خاک، محصولات کشاورزی نواحی مرزی چهاربرابر افزایش می یابد/ دولت، کارگزاران، استانداران، مهندسان و پیمانکاران،  تا ساعت آخر فعالیت این دولت، با حساسیت تکمیل این گونه طرحها را دنبال می کنند / مهاجرت معکوس به مناطق مرزی، خبر بسیار خوشحال کننده ای برای مردم و آبادانی نقاط مرزی است/ تجلیل از همه رزمندگان اسلام بویژه خلبانان بسیار شجاع شهیدان شیرودی و کشوری

رئیس جمهور افتتاح طرحهای عظیم ملی در ایران اسلامی در هر پنجشنبه را پیام و علامت بزرگی از قدرت ملت ایران به بدخواهان از جمله آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع دانست و تاکید کرد که افتتاح این طرحهای عظیم نشان می دهد دشمنان با اعمال تحریمهای سخت نیز قادر نخواهند بود ملت ایران را از مسیر آبادانی و سازندگی کشورشان بازدارد.

پنجشنبه 23 مرداد 1399 - 12:25

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در آئین بهره برداری از طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک در نواحی مرزی در استان های کرمانشاه و ایلام، گفت: طرح بهره برداری از 23 هزارهکتار اراضی کشاورزی نواحی مرزی با بهره گیری از شیوه های نوین آبیاری، بیش از همه طرحها لذت بخش است. در زمان جنگ تحمیلی وقتی از غرب تا جنوب کشور و از پیرانشهر تا خرمشهر عبور می‌کردیم یکی از آرزوهای ما آبادشدن این مناطق و دشت‌های کرمانشاه و ایلام بود.

دکتر روحانی با بیان اینکه به ثمر رسیدن این طرح ملی از آرزوهای مرحوم هاشمی رفسنجانی هم بوده است، گفت: در اواخر دولت آقای هاشمی این طرح را در شورای عالی امنیت ملی مورد بررسی قرار دادیم و برای اجرای آن مصوبات فراوانی داشتیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه گستردگی و حجم این طرح بسیار بزرگ است، گفت: در اجرای این طرح سدهای زیادی تأسیس شده به طوری که از پیروزی انقلاب تا آغاز فعالیت دولت یازدهم 28 سد و در این دولت به تنهایی 24 سد در این مناطق احداث شده است و احداث تونل نوسود یکی از شگفتی‌های مهندسی کشور بوده است که در دولت یازدهم به اتمام رسید.

دکتر روحانی در ادامه با تشکر از مقام معظم رهبری برای موافقت ایشان با اختصاص 8 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای پیشبرد این پروژه در دولت یازدهم و دوازدهم، خاطر نشان کرد: امروز شاهد افتتاح بخش بزرگی از این طرح ملی هستیم و 23 هزار هکتار از اراضی استان‌های ایلام و کرمانشاه به بهره‌برداری می‌رسد که تا پایان امسال به 35 هزار هکتار افزایش خواهد یافت.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت به تامین امنیت غذایی و آبادانی مرزها، توجه خاص و ویژه دارد، اظهارداشت تمام دولت، کارگزاران، استانداران، مهندسان و پیمانکاران،  تا ساعت آخر فعالیت این دولت، با حساسیت تکمیل این گونه طرحها را دنبال می کنند و بی تردید این روند در دولت های بعدی نیز تداوم می یابد.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در طول 7 سال گذشته تلاش‌ها و اقدامات بسیار خوبی برای افزایش تولید محصولات کشاورزی در کشور انجام شده و این روند همچنان برای تأمین امنیت غذایی کشور ادامه دارد.

رئیس جمهور با اشاره به گزارش وزیر نیرو در مورد ساخت سدهای مرزی در 12 استان مرزی کشور بعد از انقلاب، گفت:‌ معنی این تلاش‌ها و اقدامات این است که انقلاب اسلامی همواره برای امنیت غذایی و آبادانی مرزها توجه ویژه‌ای داشته است.

دکتر روحانی اظهار داشت: استان‌های کرمانشاه و ایلام که در دوران جنگ با مشکلات زیادی مواجه بودند با اجرای این طرح ملی امروز از نظر کشاورزی و آبادانی اراضی وضعیت خوبی دارند و با اجرای این طرحها محصولات کشاورزی در این منطقه چهاربرابر افزایش می یابد.

رئیس جمهور با تشکر از همه دست‌اندرکاران اجرای این طرح عظیم ملی، گفت: بالغ بر 200 شرکت پیمانکار از جمله قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و بیش از 40 شرکت مهندسی مشاور در این پروژه فعالیت داشتند و همه تلاش کردند تا امروز بخش بزرگی از این پروژه ملی به ثمر برسد و با ادامه تلاش‌ها بخش دیگر آن نیز تا پایان دولت به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه با اجرای این طرح شاهد مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها هستیم و این بسیار خوشحال‌کننده است، گفت: آبادانی نقاط مرزی کشور بسیار مهم است و این کار در استان‌های مرزی جنوبی هم با جدیت از سوی دولت پیگیری می‌شود.

دکتر روحانی همچنین آبادی زمین‌ها، مهار رودخانه‌ها و احداث سدها و حفظ خاک را باعث سالم شدن محیط زیست عنوان کرد و گفت: سدها مانع بزرگی در مقابل سیل است و امنیت جان مردم را تأمین می‌کند.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با گرامیداشت یاد خلبانان شهید شیرودی و کشوری که در دفاع مقدس فداکاری کرده و جان خود را برای کشور و نظام فدا کردند، گفت: به ایام سالگرد بازگشت آزادگان عزیز به کشور نزدیک می‌شویم و به همه آزادگان کشور نیز که برای نظام و انقلاب فداکاری کردند درود می‌فرستیم.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت مردم عزیز ایران اسلامی بویژه مردم استان‌های کرمانشاه و ایلام بخاطر طرح‌های مهمی که امروز شاهد آن بودیم، تبریک و تهنیت می‌گویم. 23 هزار هکتار اراضی کشاورزی با اقدامات مهمی که در طول سالیان گذشته در این زمینه انجام گرفته است، به افتتاح رسید.

خدمت مردم عزیز ایران بگویم که این طرح بیش از افتتاح‌هایی که در هفته‌های گذشته داشتم برای من لذت‌بخش است، به دلیل اینکه در زمان جنگ تحمیلی و دفاع مقدس که از این مناطق عبور می‌کردیم. از پیرانشهر گرفته تا خرمشهر و به کرات در این مسیر عبور و مرور داشتیم از غرب تا جنوب کشور، یکی از آرزوها این بود که روزی فرا برسد و بتوانیم این مناطق را آباد کنیم و این را مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بارها در سفری که در این مناطق بودیم جزو آرزوهایش بود و تکرار می‌کرد. لذا در اواخر دولت آقای هاشمی در سال 76 طرحی که امروز افتتاح شده آن روز در شورای عالی امنیت ملی مورد بررسی قرار دادیم و بعنوان اولین مصوبات مربوط به پایان دولت ایشان و بعد در سال 81 و 82 این طرح را دنبال کردیم و مصوبات فراوانی داشتیم و اقدامات زیادی انجام شد.

منتها حجم طرح بسیار عظیم و بزرگ بود، همانطوری که وزیر نیرو اعلام کردند، در این مناطق مرزی در طول بعد از انقلاب، تا ابتدای دولت یازدهم 28 سد احداث کردیم و در این دولت در طول 7 سال گذشته، 24 سد جدید را احداث کردیم. تونل بسیار عظیم و مهم نوسود که از شگفتی‌های مهندسی در این منطقه بود در دولت یازدهم و قسمت اخیرش در دولت دوازدهم به اتمام رسید.

در اینجا باید از مقام معظم رهبری تشکر کنم که در سال 93 وقتی این طرح را برای ایشان توضیح دادم و خدمت ایشان گفتم که برای تکمیل این طرح نیاز به کمک صندوق داریم و 8 میلیارد دلار از طرف دولت برای این طرح درخواست کردم ایشان همانجا بلافاصله موافقت کرد و بعد هم که نامه را خدمت ایشان فرستادم ایشان کتباً موافقت کرد.

این کار عظیم وبزرگ در سال 93 تحرک اصلی خودش را پیدا کرد الحمدالله امروز شاهد افتتاح یک بخش بزرگ از این طرح هستیم.

البته سدها، شبکه‌ها، تونل‌ها و بخش زیادی از این طرح، در سفرهای قبلی و در برنامه‌های قبلی افتتاح شد منتها الان به محصول رسیده است.

امروز 23 هزار هکتار را افتتاح کردیم و ان‌شاء الله تا پایان سال امیدواریم 35 هزار هکتار این طرح بزرگ به افتتاح برسد. در سال آینده هم ان‌شاء الله هر مقدار امکان‌پذیر باشد این طرح را دنبال می‌کنیم. بخشی هم که وزیر محترم جهاد کشاورزی گفتند که 50 هزار هکتار بود را هم دنبال می‌کنیم.

برای ما بسیار مهم است. اولاً مسأله امنیت غذایی که روی پای خودمان بایستیم. مواد غذایی‌مان را خودمان تأمین کنیم. به دیگران نیازمند نباشیم. در این مدتی که با  کرونا مواجه بودیم ، دیدیم که کشورهای مختلف در مسأله مواد غذایی چه طور حساسیت بخرج می‌دهند و این جزو افتخارات ملی است که در بخش آب و خاک وکشاورزی، تحول بسیار بزرگی را در این 7 سال و در طول بعد از انقلاب شاهد بودیم.

نکته مهمی آقای اردکانیان  اشاره کردند که از 47 طرح آبی که در کشور و رودخانه‌های مرزی که داریم قبل از انقلاب فقط یک مورد سد در بخش مرزی ساخته شده و آن سد ارس بود و بقیه طرح‌ها یعنی 28 سد در دولت‌های پیشین و 24 سد در این دولت مربوط به بعد از انقلاب است که ساخته شده و آماده شده است. به آن معناست که انقلاب اسلامی همواره برای امنیت غذایی از یک طرف و آبادانی مرزها از سوی دیگر توجه خاص و ویژه داشته است.

استان‌های عزیز کرمانشاه و ایلام که سال‌ها در جنگ تحمیلی آن همه مصائب را شاهد بودند امروز شاهد یک تحول بزرگ در زمینه کشاورزی هستند و این بسیار مهم است که بتوانیم خودکفا شویم و روی پای خودمان بایستیم اینکه با این طرح‌های آبیاری در سال 2 تا 3 نوبت می‌توانید از زمین‌ها استفاده کنید بسیار مهم است. اینکه مردم زمینی را به محصول برسانند و درو کنند و بتوانند تا 2 ماه بعد محصول دوم را کاشت کنند این خیلی مهم است.

باید از اراضی‌مان به خوبی استفاده کنیم. در دنیا البته زمین  دیم، بخش بزرگی از محصول را تَأمین می‌کند و زمین‌های آبی خیلی زیاد نیست. حدود 18 درصد زمین‌ها آبی است و بقیه به صورت دیم است اما همین 18 درصد 40 درصد مواد غذایی را تأمین می‌کند.

الان با این طرح‌هایی که اجرا می‌کنیم، محصول در این منطقه به 4 برابر می‌رسد. این توانمندی است که امروز الحمدالله به آن رسیدیم. این طرح را باید ادامه دهیم و با حساسیت تکمیل این طرح را تا پایان امسال و تا پایان دولت دنبال می‌کنیم.

تا لحظه و ساعت آخر تمام دولت،کارگزاران، استانداران، مهندسی و پیمان‌کاران، در این دولت و دولت بعد هم همه طرح‌ها و فعالیت‌ها ادامه پیدا می‌کند، در این حدی که مسئولیت ما برای سرپرستی این طرح‌ها است.

می‌خواهم از 200 شرکت پیمانکاری که در این پروژه عظیم و بزرگ کار و تلاش کردند، تشکر و سپاسگزاری کنم. یکی از شرکت‌های مهم قرارگاه خاتم الانبیاء بوده از همه آنها تشکر می‌کنم همه شرکت‌های مهندسین مشاور که آنها هم تلاش کردند، سرپرستی کردند و مشاوره دادند که 41 شرکت بوده و از همه مدیران، استانداران تشکر می‌کنم.

می‌دانم این کار چقدر بزرگ و عظیم بوده و همه در آن حضور داشتند و همه فعالیت و تلاش کردند، امروز الحمدالله بخش بزرگ آن به ثمر رسیده و ان‌شاء الله بخش دیگر آن تا پایان سال در مقاطع مختلف به ثمر می‌رسد. از اینکه در این طرح‌ها شاهد مهاجرت معکوس باشیم یعنی مردمی که از این مناطق و از روستاها ناچار بودند برای زندگی‌‌شان به شهرها بروند امروز این مهاجرت معکوس آغاز شده است این خبر بسیار خوشحال‌کننده‌ای برای مردم، برای تعادل جمعیتی و برای آبادانی نقاط مرزی است.

امروز طرح‌های مختلفی برای 12 استانی که به خشکی همسایه هستند، انجام می‌شود. البته برای استان‌های جنوبی هم تلاش خواهد شد. طرح‌هایی که برای آب‌شیرین‌کن برای منطقه جنوب داریم، اینجاها سد است آنجا آب‌شیرین‌کن. در استان‌های مرزی و در مناطق خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان  هم باید طرح‌های متعدد اجرا و پیاده شود و مورد استفاده و بهره‌برداری قرار بگیرد.

آب و رودخانه‌ها یک نعمت خدادادی است که باید از آن استفاده کنیم. زمین‌ها و خاک و حفظ خاک بسیار مهم است. همه این طرح‌ها یک محصول دیگر هم دارد که کمتر به آن توجه می‌کنیم و آن محیط زیست است. وقتی زمین‌ها آباد می‌شود، وقتی رودخانه‌ها مهار می‌شود و سدها زده می‌شود و دریاچه این سدها زده می‌شود، محیط زیست تأمین می‌شود، گرد و غبار کمتر می‌شود و هوا سالم‌تر می‌شود. سدهایی که زده می‌شود یک مانع بزرگ برای سیل و سیلاب است. بنابراین برای امنیت جان مردم هم اهمیت فوق‌العاده و مهمی دارد.

درود می‌فرستم به روح همه عزیزانی که در این سرزمین‌ها در دوران دفاع مقدس تلاش و فعالیت کردند و جان عزیز خود را فدا کردند.

درود می‌فرستیم به روان خلبان بسیار شجاع، شیرودی و خلبان بسیار شجاع کشوری که بارها با اینها و در کنار اینها بودم، قبل از جنگ در کنار اینها بودم در سال 58، بخاطر برنامه‌هایی که داشتیم.در همین شهر کرمانشاه هم شیرودی و هم کشوری را در سال 58 برای اولین بار دیدم. خلبان‌های شجاع که در طول دفاع مقدس تا روزی که شهید شدند،جانبازی کردند. و به همه رزمندگانی که در طول مرزهای ما جان خودشان را فدا کردند، درود می‌فرستیم.

 چون نزدیک ایام سالگرد بازگشت آزادگان است به همه خانواده‌های شهدا، جانبازان و مخصوصاً به همه آزادگان درود می‌فرستیم و امیدواریم همه بتوانیم پاسداشت خوبی از خون همه شهیدان عزیز داشته باشیم و کشورمان را آباد کنیم، خودمان را خودکفا کنیم و در این شرایط سخت تحریم که دشمنان فکر می‌کردند که ما به زانو در می‌آییم ببینند که هر هفته و این هفته طرح عظیم و بزرگ آب و خاک و توسعه آب و خاک را در غرب کشور اجرا و پیاده کردیم.

این علامت بزرگی است به آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع که ملت بزرگ ما همیشه پیروز است و در برابر همه مشکلات ایستادگی می‌کند و سرزمین‌مان هر روز ان‌شاء الله آبادتر خواهد شد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 116775