دکتر نهاوندیان در گفت و گو با معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری ازبکستان:

سرعت گسترش روابط اقتصادی تهران – تاشکند مضاعف شده است

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت‌ها و اشتراکات تاریخی، فرهنگی و دینی دو ملت ایران و ازبکستان گفت: امروز با عزم و اراده جدی که بین دو دولت وجود دارد، گسترش روابط دو کشور در عرصه‌های مختلف سرعت یافته که در افزایش ۴۰ درصدی حجم تجارت دو طرف در سال ۲۰۱۹ تجلی پیدا کرده است و این تحول، در راستای منافع دو ملت و مصالح منطقه است.

شناسه خبر: 116490 -

شنبه 4 مرداد 1399 - 20:45

دکتر محمد نهاوندیان روز شنبه در گفت‌وگوی ویدئوکنفرانسی با سردار عمر زاق اف معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری ازبکستان با بیان اینکه پس از ملاقات روسای جمهور دو کشور، تحول مثبت و سازنده ای در روابط دوجانبه بوجود آمده است، اظهارداشت: تهران و تاشکند علاوه بر همسایگی از سرمایه عظیم تاریخی و مشترکات فرهنگی و دینی برخوردارند و استفاده از این ظرفیت‌ها می‌تواند مناسبات‌ و همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف به ویژه در عرصه اقتصادی را هر چه بیشتر در راستای منافع دو ملت تقویت کند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به تاثیر شیوع کرونا بر کاهش حجم مبادلات اقتصادی دو کشور در ماههای اخیر خاطرنشان کرد: راههای متنوعی برای عبور از موانع موجود، وجود دارد که با فعال کردن این گزینه ها می توان کاستی ها را جبران کرد.

دکتر نهاوندیان همچنین با اشاره به تجربیات و توانمندی‌های متخصصین ایرانی در عرصه‌های فنی و مهندسی گفت: تهران آمادگی دارد تجربیات خود را در این زمینه ها در اختیار طرف ازبکستانی قرار دهد و دو طرف با حمایت از فعالیت اتاق مشترک بازرگانی  و فعالان بخش خصوصی دو کشور می توانیم در مسیر توسعه روابط تهران - تاشکند شتاب ایجاد کنیم.

عمر زاق اف معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری ازبکستان نیز در این ارتباط ویدئوکنفرانسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از شرکای مهم و برجسته جمهوری ازبکستان است، گفت: مصمم هستیم همکاری‌های دو کشور را در عرصه‌های مختلف به ویژه در حوزه بازرگانی و اقتصادی هر چه بیشتر توسعه دهیم و چشم‌انداز روشنی برای توسعه بخش حمل و نقل بین دو کشور ترسیم کنیم.

معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری ازبکستان گفت: معتقدیم نزدیکی جغرافیایی و اشتراکات معنوی فرصت مناسبی است که با بهره‌برداری از آن می‌توان سطح مناسبات اقتصادی بین دو کشور را چندین برابر وضعیت کنونی افزایش دهیم.

عمر زاق اف با ابزار خرسندی از فعالیت شرکت‌های ایرانی در ازبکستان گفت: تاشکند از حضور سرمایه‌گذاران و شرکت‌های فنی- مهندسی ایران در پروژه‌های اقتصادی و عمرانی استقبال و از فعالیت آنها حمایت می‌کند و علاقمند است همکاری های علمی و فنی بین دو کشور گسترش یابد.

در این جلسه، طرفین توافق کردند که مذاکرات کارشناسی برای تجدید موافقتنامه تجارت ترجیحی در این هفته آغاز شود و کمیسیون مشترک دوجانبه در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ در تهران برگزار گردد.

شناسه خبر: 116490

- نهاد ریاست‌جمهوری

- گفتگوی تلفنی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده