در حمایت از برنامه های آموزشی و طرح های فرهنگی؛

معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و وزارت آموزش و پرورش تفاهم نامه همکاری امضا کردند

معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و وزارت آموزش و پرورش روز یکشنبه در راستای قانون برنامه ششم توسعه و در حمایت از برنامه های آموزشی و طرح های فرهنگی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

شناسه خبر: 116400 -

يکشنبه 29 تير 1399 - 11:37

این تفاهم نامه که به امضای دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش رسید، در راستای اجرای قانون برنامه ششم توسعه و در چهارعنوان پروژه در حمایت از برنامه های آموزشی و طرح های فرهنگی منعقد شده است.

 پروژه آموزش مهارت های گفت و گو و ارتباط موثر (دانش آموزان با همسالان، خانواده، مدرسه و جامعه) با موضوع تحقق عدالت جنسیتی و تحکیم بنیاد خانواده و جامعه هدف دانش آموزان دختر دوره اول و دوم متوسطه، والدین آنان و مربیان مدارس و همچنین پروژه آموزش افزایش مشارکت اجتماعی دختران با موضوع به منظور بهره مندی جامعه از سرمایه انسانی زنان در فرآیند توسعه کشور و جامعه هدف دانش آموزان دختر دوره دوم متوسطه، والدین و مربیان مدارس به صورت ملی و در سطح کشور اجرایی می شود.

همچنین دو پروژه دیگر باید به پروژه آموزش مهارت های «کودک یاری» به دانش آموزان در راستای سیاست های کلی ابلاغی جمعیت مبنی بر تحکیم بنیان و پایداری خانواده و جامعه هدف دانش آموزان دختر و پسر پایه یازدهم و مربیان مدارس در ۱۰ استان کشور و همچنین پروژه جذب دختران بازمانده از تحصیل به چرخه تحصیل با هدف تحقق عدالت جنسیتی در امر آموزش و پرورش در پنج استان اشاره کرد.

 معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در این مراسم با اشاره به افتتاح سامانه رصد و پایش شاخص های جنسیتی در هفته دولت، گفت: ۳۱ سند ارتقای وضعیت زنان در استان ها تهیه شده است که وزارت آموزش و پرورش باید اجرای دقیق و کامل این اسناد در هر استان را در دستور کار قرار دهد.

دکتر ابتکار با تاکید براینکه وزارت آموزش و پرورش پرچمدار شاخص عدالت جنسیتی در کشور است، تاکید کرد: خوشبختانه شاخص دختران بازمانده از تحصیل در کشور کاهش داشته است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اهمیت آموزش مهارت های زندگی فردی و خانوادگی به دانش آموزان تصریح کرد که ارایه آموزش های لازم در این حوزه می تواند به دانش آموزان در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی کمک نماید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درباره ادامه کار دولت ها تا آخرین روز، تاکید کرد که همکاری های بین بخشی و بویژه اجرای تفاهم نامه ها با وزارت آموزش و پرورش از اولویت های معاونت ریاست جمهوری در امور زنان خانواده است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین با اشاره به شیوع کرونا در کشور و لزوم برگزاری کلاس های آموزشی برای دانش آموزان خاطر نشان کرد که کلاس های آموزشی را می توان در محیط های باز و حیاط مدرسه با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و زدن ماسک برگزار کرد.

دکتر ابتکار با اشاره به اهمیت ضرورت تقویت مهارت های ارتباطی، تحکیم بنیان خانواده و موضوع عفاف و حجاب در کشور از وزارت آموزش و پرورش درخواست کرد که زمینه های لازم را برای طرح دغدغه ها و مسایل جوانان در چارچوب گفت و گوی بین نسلی فراهم کند.

وزیر آموزش و پرورش نیز در این مراسم با اشاره به عملکرد درخشان جمهوری اسلامی ایران در کاهش فاصله های جنسیتی، دسترسی زنان به آموزش و میسرساختن مشارکت اجتماعی زنان در کشور و تاکید بر کاهش نابرابری در فرصت های یادگیری برای زنان و دختران، گفت: کاهش فاصله های جنسیتی و برخورداری زنان از فرصت های آموزشی و برابر با مردان اهمیت اساسی دارد.

وی با بیان اینکه باید خوب دیدن، شنیدن و اندیشیدن را به دانش آموزان آموزش داد، افزود: در این صورت مناسبات اجتماعی، توسعه یادگیری و سازگاری و تعامل با دیگران تعمیق می یابد.

شناسه خبر: 116400

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده