دکتر روحانی در نشست مجازی سران کشورهای روند آستانه:

احترام به حاکمیت ملی و استقلال سوریه اصلی خدشه‌ناپذیر است/ ضروری است هر چه سریع‌تر نیروهای تروریست آمریکایی از کل منطقه به ویژه سوریه خارج شوند/ ایران به حمایت‌های خود از مردم و دولت مشروع سوریه با قدرت بیشتری ادامه خواهد داد/ اقدامات نامشروع و غیرانسانی رژیم آمریکا هیچگونه خللی در اراده کشورهای دوست و متحد سوریه ایجاد نخواهد کرد/نشانه ادعای دروغین رژیم آمریکا در مبارزه با تروریسم، به شهادت رساندن سپهبد قاسم سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم در منطقه و همراهانش است /محکومیت اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی در سوریه

رئیس جمهور، احترام به حاکمیت ملی و استقلال سوریه را اصلی خدشه‌ناپذیر دانست و با بیان اینکه حضور نامشروع نیروهای اشغالگر رژیم آمریکا در خاک سوریه به عاملی بی‌ثبات‌کننده برای سوریه و کل منطقه تبدیل شده، تاکید کرد که ضروری است هر چه سریع‌تر نیروهای تروریست آمریکایی از کل منطقه به ویژه سوریه خارج شوند و حاکمیت دولت سوریه در تمامی سرزمین آن گسترش یابد.

شناسه خبر: 116136 -

چهارشنبه 11 تير 1399 - 16:02

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر چهارشنبه در نشست مجازی سران کشورهای روند آستانه خطاب به آقایان "ولادیمیر پوتین" و " رجب طیب اردوغان" گفت که معتقدم روند آستانه به عنوان تنها روند موفق در کمک به حل و فصل مسالمت آمیز بحران سوریه دستاوردهای بسیاری کسب نموده که حفظ و توسعه آن وظیفه سه کشور دوست و همسایه به عنوان ضامنان این روند می‌باشد.

دکتر روحانی، اعمال تحریم‌های یکجانبه و غیرانسانی تازه‌ موسوم به سزار از سوی آمریکا را تداوم تلاش های مذبوحانه این کشور با هدف رسیدن به امیال نامشروع سیاسی خود در سوریه دانست و تاکید کرد که این اقدام رژیم آمریکا نوعی تروریزم اقتصادی و ناقض حقوق بشردوستانه و حاکمیت ملت‌هاست.

رئیس جمهور اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم نمودن هر گونه تحریم علیه ملت‌ها در جهان خصوصا سوریه، تاکید می‌کند که به حمایت‌های خود از مردم و دولت مشروع سوریه با قدرت بیشتری ادامه خواهد داد و این اقدامات نامشروع و غیرانسانی رژیم آمریکا هیچگونه خللی در اراده کشورهای دوست و متحد سوریه ایجاد نخواهد کرد .

دکتر روحانی گفت که آمریکا مطمئن باشد آنچه را که نتوانسته از طریق فشار نظامی و کمک به گروههای تروریستی به دست آورد، نمی‌تواند از طریق ابزار فشار تحریم و مجازات مردم سوریه به دست بیاورد.

متن سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

جناب آقای پوتین

جناب آقای اردوغان

از دیدار شما دوستان عزیز بسیار خرسندم. شیوع ویروس کرونا منجر به تاخیر برگزاری اجلاس سران سه کشور گردیده و در این مدت تحولات زیادی در صحنه سوریه رخ داده است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم اجلاس سران سه کشور را به صورت مجازی برگزار کنیم. انشاءالله در اولین فرصت جلسه حضوری را به میزبانی جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهیم کرد.

معتقدم روند آستانه به عنوان تنها روند موفق در کمک به حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران سوریه، دستاوردهای بسیاری کسب نموده که حفظ و توسعه آن وظیفه ما سه کشور دوست و همسایه به عنوان ضامنان آن می‌باشد.

مایلم در ابتدا بر اصول اساسی و تغییرناپذیر مشترکمان در موضوع سوریه یعنی لزوم حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی، احترام به حاکمیت ملی و استقلال سوریه و تعیین سرنوشت این کشور تنها به دست مردم آن از طریق گفتگوهای سوری- سوری و بدون مداخله خارجی تاکید کنم.

امروز در حالی اجلاس مجازی سران روند آستانه را برگزار می‌کنیم که جهان با معضلی به نام پاندمی ویروس کرونا مواجه است و مردم سوریه نیز از این بیماری مستثنی نیستند. در شرایط شروع این ویروس که مشکلات بهداشتی و اقتصادی گسترده‌ای را در این کشور ایجاد نموده و در نتیجه نیاز به دسترسی‌های بشردوستانه از جمله اقلام پزشکی و دارویی به منظور مقابله با این پاندمی و تسکین آلام مردم سوریه را ضروری می‌نماید، رژیم آمریکا در ادامه تحریم‌های گذشته و تلاشهای مذبوحانه خود برای فشار بر مردم سوریه تحریم‌های یکجانبه و غیرانسانی تازه‌ای موسوم به سزار را با هدف رسیدن به امیال نامشروع سیاسی خود تحمیل نموده است. این اقدام رژیم آمریکا، تروریسم اقتصادی است که ناقض حقوق بین‌الملل، حقوق بشر، حقوق بشردوستانه بین‌الملل و حاکمیت ملت‌هاست.

جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم نمودن هرگونه تحریم علیه ملت‌ها در جهان خصوصا سوریه، تاکید می‌کند که به حمایت‌های خود از مردم و دولت مشروع سوریه با قدرت بیشتری ادامه خواهد داد. این اقدامات نامشروع و غیرانسانی رژیم آمریکا هیچگونه خللی در اراده کشورهای دوست و متحد سوریه ایجاد نخواهد کرد و آمریکا مطمئن باشد که آنچه از طریق فشار نظامی و توسل به گروههای تروریستی به دست نیاورده را نمی‌تواند از طریق ابزار فشار اقتصادی و مجازات مردم سوریه به دست آورد.

مساله آوارگان داخلی و پناه‌جویان سوری نیز موضوع بسیار مهمی است، ما و جامعه جهانی می‌بایست به بازگشت آوارگان به خانه و کاشانه خود کمک کنیم. این هم یک موضوع انسانی است و هم به بازگشت صلح و ثبات و اعتمادسازی میان مردم سوریه کمک خواهد کرد. هرگونه مشروط نمودن کمکهای انسانی به تحقق اهداف سیاسی، این روند را مختل خواهد کرد.

 

همکاران گرامی

امروز با گذشت بیش از 9 سال از آغاز بحران سوریه، جمهوری اسلامی ایران همچنان معتقد است تنها راه حل بحران سوریه سیاسی بوده و راه حل نظامی ندارد. ما به عنوان کشورهای ضامن روند آستانه، همواره از گفتگوهای سوری- سوری در چارچوب توافقات ایجاد شده در روند آستانه حمایت نموده و بر عزم خود برای مبارزه با تروریسم داعش و القاعده و تمامی مجموعه‌های ذیل آن در تمامی منطقه از جمله سوریه تاکید می‌نماییم.

امروز در شرایطی با افتخار از مبارزه با تروریسم سخن می‌گوییم که فداکاری‌های زیادی در این راه صورت گرفته است. لازم می‌دانم از تمامی شهدای مبارزه با تروریسم به ویژه در راس آنها شهید سپهبد قاسم سلیمانی یاد کنم کسی که ادعای مبارزه با تروریسم را دارد قهرمان مبارزه با تروریسم در منطقه و همراهانش را به شهادت می‌رساند و این نشانه ادعای دروغین رژیم آمریکا در مبارزه با تروریسم است.

تاکید می‌کنم مبارزه با تروریسم تا محو کامل آن از سوریه و به طور کلی منطقه ادامه خواهد داشت. در این راه در حالی که نباید امنیت و جان غیرنظامیان در خطر افتد نمی‌بایست اجازه داد تا تروریست‌ها از مردم به عنوان سپر انسانی استفاده کنند.

 

روسای محترم جمهور

در حالی که سخن از مبارزه با تروریسم زده می‌شود، اما احترام به حاکمیت ملی و استقلال سوریه نیز اصلی خدشه‌ناپذیر است. سوریه‌ای متحد، مستقل و بدون حضور نامشروع خارجی نه تنها منجر به بازگشت آرامش به این کشور پس از سالهای طولانی رنج مردم این کشور می‌گردد، بلکه به ثبات و امنیت همسایگان آن نیز کمک خواهد نمود.

حضور نامشروع نیروهای اشغالگر رژیم آمریکا در خاک سوریه به عاملی بی‌ثبات‌کننده برای سوریه و کل منطقه تبدیل شده و در کنار آن با افزایش پایگاه‌های نظامی غیرقانونی در مناطق نفت‌خیز سوریه در شرق فرات، در حال غارت منابع طبیعی این کشور می‌باشد.

تاکید می‌کنم، ضروری است هر چه سریع‌تر نیروهای تروریست آمریکایی از کل منطقه به ویژه سوریه خارج شوند و حاکمیت دولت سوریه در تمامی سرزمین آن گسترش یابد.

همچنین لازم است به افزایش دامنه تجاوزات رژیم صهیونیستی به خاک سوریه اشاره و این قبیل اقدامات تجاوزگرانه را شدیدا محکوم نمایم. اقدامات رژیم صهیونیستی در کنار اشغال منطقه جولان علاوه بر نقض حاکمیت سوریه، به عنوان عامل بی‌ثباتی و تهدیدکننده صلح و امنیت منطقه بوده و پیامدهای آن متوجه این رژیم اشغالگر خواهد شد.

در پایان ضمن تشکر از استماع سخنانم، از جناب آقای پوتین درخواست می‌نمایم سخنرانی خود را آغاز فرمایند.

 

رئیس جمهور روسیه: تهران، مسکو و آنکارا باید برای بازگشت آوارگان سوری و بازسازی زیرساخت های سوریه به صورت فعالانه و هماهنگ با هم همکاری کنند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه نیز در این نشست با قدردانی از ابتکار جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری نشست فوق العاده مجازی سران کشورهای ضامن روند آستانه، تلاش های سه کشور درباره سوریه را تاکنون موثر و باعث کاهش میزان خشونت ها در این کشور دانست و گفت: مطمئنا حفظ استقلال و حاکمیت ملی سوریه از مهمترین اهدافی است که باید دنبال شود.

رئیس جمهور روسیه مبارزه با تمامی گروههای تروریستی باقی مانده در سوریه بویژه در شرق فرات را حائز اهمیت عنوان کرد و ادامه داد: باید برقراری رژیم آتش بس در مناطق کاهش تنش و اقدامات کمیته قانون اساسی در ژنو را با جدیت پیگیری کنیم.

پوتین ادامه داد: سه کشور باید در راستای توسعه اقتصادی و بازگشت آوارگان سوری به این کشور و بازسازی زیرساخت های سوریه اقدامات را با هم هماهنگ کرده و به صورت فعالانه با هم همکاری کنیم.

رئیس جمهور روسیه اعمال تحریم علیه سوریه را غیرقانونی برشمرد و بر ضرورت انجام کمک های انسان دوستانه به سوریه برای جلوگیری از وخیم شدن شرایط اقتصادی در این کشور تاکید‌کرد.

پوتین ضمن حمایت از بیانیه مشترک سه کشور در این نشست فوق العاده در راستای کاهش تنش ها و خنثی کردن اقدامات گروههای تروریستی، از دعوت رئیس جمهور کشورمان برای سفر به ایران و برگزاری اجلاس حضوری سران کشورهای ضامن روند آستانه در تهران پس از شرایط شیوع کرونا، استقبال کرد.

 

رئیس جمهور ترکیه: همکاری سه کشور تاکنون آثار خوبی در توسعه صلح و ثبات سوریه داشته است

همچنین رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز در این نشست فوق العاده با اشاره به اینکه این ششمین نشست سران کشورهای ضامن روند آستانه است، اظهارداشت: همکاری سه کشور تاکنون آثار خوبی در توسعه صلح و ثبات سوریه داشته است.

رئیس جمهور ترکیه خاطرنشان کرد: همکاری کشورهای ضامن روند آستانه و مشورت‌هایی که میان سران سه کشور انجام می شود، مطمئنا در تحکیم و ادامه روند توسعه صلح و ثبات در سوریه موثر خواهد بود.

همچنین روسای جمهور روسیه و ترکیه در ابتدای سخنان خود حادثه آتش سوزی در یکی از مراکز درمانی تهران و کشته و مجروح شدن تعدادی از هموطنانمان در این حادثه را به دکتر روحانی و ملت ایران تسلیت گفتند.

شناسه خبر: 116136

- دولت یادهم و دوازدهم

- اخبار برگزیده

- دیدارهای خارجی

اخبار برگزیده