معاون حقوقی رئیس جمهور:

نیازمند تدوین طرح جامع حقوقی و نظام مند درباره آثار و تبعات ویروس کرونا هستیم

معاون حقوقی رییس جمهور ضرورت تدوین طرح جامع و نظام مند حقوقی برای مدیریت آثار و تبعات ویروس کرونا را مورد تأکید قرار داد و گفت: امروز زمان آن است که در کشورمان اقدام ساختارمند ، نظام‌مند و طرح جامع حقوقی در راستای پیش‌بینی‌های قانونی لازم در خصوص مدیریت آثار ناشی از شیوع ویروس کرونا تدوین شود.

شناسه خبر: 115614 -

شنبه 10 خرداد 1399 - 13:55

دکتر لعیا جنیدی روز شنبه در جلسه شورای هماهنگی دستگاه‌های اجرایی در امور حقوقی که بصورت ویدئو کنفرانسی و با موضوع بررسی ابعاد حقوقی مربوط به شیوع ویروس کووید 19(کرونا) برگزار شد ، با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای مقابله و کنترل ویروس کرونا در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی، حقوقی و اجتماعی اظهار داشت: اقدامات انجام شده در کشورمان نسبت به اوایل شیوع ویروس کرونا، بسیار قابل توجه است و دولت و تمام ارکان حاکمیت بویژه وزارت بهداشت و درمان و دستگاه‌های مسئول تأمین کالاهای اساسی، فعالیت‌ها و خدمات بسیار خوبی ارایه کرده و به گونه ای قابل تحسین توانستند وظایف خود را انجام دهند که جای تقدیر و سپاس دارد.
معاون حقوقی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: کشورمان توفیقات خوبی در مقابله با ویروس کرونا داشته و در ابعاد مختلف نسبت به سایر کشورها در رتبه بالاتری قرار دارد.
دکتر جنیدی لزوم توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی را مورد تأکید قرار داد و گفت: با توجه به اینکه هنوز واکسن و درمانی برای این ویروس کشف نشده است، از این رو نباید از خطرات آن غافل بود و این ویروس نیازمند مراقبت دائمی است و در صورت بی‌توجهی هر لحظه احتمال برگشت موج دیگری وجود دارد.
معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به اقدامات معاونت حقوقی رئیس جمهور در حدود 3 ماه گذشته، گفت: به عنوان معاون حقوقی رئیس جمهور از ابتدای شیوع این ویروس ابعاد حقوقی آن را مورد ارزیابی قرار داده و پیشنهادات مختلفی را به صورت موردی تهیه و به دستگاههای مختلف ارایه کردیم. ضمن اینکه معتقدیم باید برنامه‌های تدوین شده‌ای برای دوران پساکرونا داشته باشیم و در این راستا ضرورت دارد با هماهنگی همه دستگاه‌ها نسبت به تدوین چنین برنامه‌ای اقدام نماییم.
دکتر جنیدی خاطر نشان کرد: معاونت حقوقی رئیس جمهور همچنین ابعاد و آثار تحریم‌های ظالمانه را مورد توجه قرار داده و در این زمینه با تهیه مدارک و مستندات حقوقی دعاوی و شکایات لازم را در مجامع بین‌المللی ارایه کرده است.
معاون حقوقی رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تدوین طرح جامع و نظام‌مند در خصوص آثار و تبعات شیوع ویروس کروناگفت: امروز در شرایطی قرار داریم که کشورمان نیازمند برخورداری از طرح جامع حقوقی است تا ابعاد و آثار حقوقی ویروس کرونا در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی،حقوقی و فرهنگی بویژه برای دوران پسا کرونا، در این طرح مورد توجه قرار بگیرد و در آن پیش‌بینی‌ها و راهکارهای ساختارمندی ارایه گردد که ناچار نباشیم راه‌حل‌های موردی ارایه دهیم.
دکتر جنیدی با بیان اینکه دولت‌ها خودشان را با اتخاذ مقررات کنترلی به گونه ای در مدیریت وضعیت کرونا دخالت داده‌اند، اظهار داشت: بعضی از کشورها قوانین و مقرراتی وضع کردند تا آثار شیوع این بیماری در ابعاد اقتصادی و فرهنگی را مدیریت کنند و حتی در این راستا قوانین موقتی وضع کردند، از این رو در کشورمان نیز بایستی با هماهنگی و انسجام بین همه دستگاه‌ها طرح جامعی در راستای کنترل و مدیریت آثار و تبعات این ویروس داشته باشیم.
معاون حقوقی رئیس جمهور تصریح کرد: دستگاه حقوقی کشور وظیفه دارد تا سردرگمی‌های حقوقی در رابطه با آثار و تبعات شیوع ویروس کرونا در حوزه‌های مختلف را شناسایی و نسبت به مدیریت آن تصمیمات و پیشنهادات لازم را ارایه نماید چرا که اگر این آثار به خوبی شناسایی نشود، در آینده با چالش ها و دعاوی حقوقی زیادی مواجه خواهیم بود.
در این جلسه معاونین و مدیران کل حقوقی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در سخنانی با استقبال از پیشنهاد معاون حقوقی رئیس جمهور درخصوص تدوین طرح جامع حقوقی ، پیشنهادهای خود را در این زمینه ارایه کردند.

شناسه خبر: 115614

- نهاد ریاست‌جمهوری

- جلسات