دکتر واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت:

دولت اهتمام و اهمیت خاصی به عملکرد متوازن بازار سرمایه و بازار مالی قایل است/ حفظ سلامتی و معیشت مردم یک وظیفه اساسی است

رئیس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه تلاش دولت به طور همزمان حفظ سلامتی و معیشت مردم است، گفت:  موافقت مقام معظم رهبری درخصوص سهام عدالت، برای آن دسته از مردمی که در مشکلات کرونا، خسارت بیشتری دیدند و یا توان اندوخته زیادی نداشتند، کمک خیلی بزرگی است.

چهارشنبه 10 ارديبهشت 1399 - 14:43

دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره برنامه های دولت در رابطه با آزادسازی سهام عدالت اظهارداشت: برای دولت عملکرد متوازن بازار سرمایه و بازار مالی اهمیت زیادی دارد تا با مدیریت انجام شده، مردم با اطمینان خاطر خودشان انتخاب کنند که سرمایه اشان را در کجا بگذارند که سود مناسبی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته یک روز سرمایه، روزی طلا و یک روز ارز افزایش می یافت و مردم ضررهای زیادی هم در یک مقاطعی متحمل می شدند ولی امروز کاری که در بورس می‌شود و به شدت هم مورد حمایت دولت هست اطمینانی خاطری به مردم داده که این بازار، بازاری باشد که از یک طرف مردم سود ببرند و از طرف دیگر کارآفرینان و صاحبان سرمایه بتوانند بخشی از بنگاه‌های خود را در اختیار مردم بگذارند و در کنار آن کشور را توسعه دهند و سرمایه‌گذاری بیشتری کنند و این مورد حمایت جدی دولت است.

رئیس دفتر رییس جمهور گفت: رئیس جمهور همواره به دستگاه‌های دولتی تاکید داشتند که اموال مازاد، بنگاه‌ها و شرکت‌های خود را در اختیار بورس قرار دهند که مردم بتوانند مشارکت داشته باشند و امروز شاهدیم بخش خصوصی هم رغبت خوبی پیدا کرده که شرکت‌ها و بنگاه‌های خود را در بورس عرضه کند و لذا این روند ادامه دارد.

دکتر واعظی با بیان اینکه تصمیم و ابلاغی که مقام معظم رهبری روز گذشته داشتند هم برای بورس و هم برای مردم تحول جدیدی هست، گفت: ابتدا باید از طرف دولت و از طرف همه از مقام معظم رهبری تشکر کنم که در این ماه مبارک هدیه بسیار خوبی را به حدود 50 میلیون نفر از صاحبان سهام عدالت دادند و از حالا به بعد وظیفه شورای عالی بورس و سازمان بورس این است که هر چه سریع‌تر روند آزادسازی آنرا انجام دهد تا مردمی که چه آنهایی که می‌خواهند سهام عدالت خود را نگه دارند و چه آنهایی که می‌خواهند جابجا کنند و چه آنهایی که می‌خواهند بفروشند، تکلیف اشان مشخص شود.

 رئیس دفتر رییس جمهور در ادامه در پاسخ به سوالی درباره دغدغه های موجود درباره ازسرگیری فعالیت مشاغل با ریسک پایین و افزایش شلوغی ها اظهارداشت: شلوغی‌ها در دو بخش است و آن چیزی که خیلی به چشم می‌آید بحث ترافیک است. دلیل آن هم این است که در ستاد ملی مقابله با کرونا به این نتیجه رسیدیم  که اگر بخواهیم طرح ترافیک را در شهر تهران رعایت کنیم عملا معنی آن این است که ازدحام در حمل و نقل عمومی مثل مترو یا اتوبوس شهری زیاد خواهد شد.

رئیس دفتر رییس جمهور اضافه کرد: به همین دلیل اعلام کردیم که ترافیک را قبول کنیم ولی مردم از اتومبیل شخصی خودشان استفاده کنند برای اینکه برای امنیت جانی شان بهتر است چرا که اگر در داخل اتومبیل خودتان باشید به نوعی فاصله گذاری اجتماعی رعایت می شود.

دکتر واعظی خاطرنشان کرد: اینکه کسب و کارهای کم ریسک یا با ریسک متوسط می‌توانند کارشان را ادامه دهند به این معنا نیست که خطر فراگیری و گسترش ویروس کرونا از بین رفته است، حتما باید همه اینها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود لذا همه مسوولین از شخص رئیس جمهور و وزیر محترم بهداشت و دیگران همواره تاکید کردند که مردم عزیز پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

رئیس دفتر رییس جمهور با تاکید بر اینکه در خانه بمانیم جزو شعارهای جدی است و باید رعایت کرد، گفت: از مردم عزیزمان خواهش می‌کنم که در این شرایط بسیار سختی که همه دنیا با آن مواجه هستند موارد و توصیه ها را رعایت کنیم و البته مردم در این زمینه افتخار آفریدند. درست است که کادر درمانی ، وزارت بهداشت ، پزشکان و پرستاران عزیز شبانه روز در دو ماه گذشته فعالیت کردند که تا آنجا که می‌توانند به مردم خدمت کنند ولی اگر همراهی مردم و مراقبت مردم نبود امروز در این وضعیت نبودیم.

دکتر واعظی گفت: کشورهای مختلفی مانند ایالات متحده آمریکا، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و کشورهایی که تا دیروز فکر می‌کردیم از نظر پزشکی و تعداد تخت‌های  بیمارستانی قابل مقایسه با خیلی از کشورهای دیگر نیستند به دلیل اینکه یک مقدار مغرور شدند و ابتدا فکر کردند که با توجه به اینکه یک سیستم بهداشتی دارند مشکلی نخواهند داشت اما تعداد کسانی که در این کشورها به این بیماری مبتلا شدند و کسانی که فوت شدند، خیلی زیاد است و در مقایسه با آنان آمار و عملکرد ما قابل قبول هست به نحوی که رسانه‌های مختلف و رهبران برخی از کشورها و از همه مهم‌تر رئیس سازمان بهداشت جهانی در نامه‌ای که اخیرا برای وزیر بهداشت فرستاده از ابتکاراتی که در ایران انجام شده، قدردانی کرده است.

رئیس دفتر رییس جمهور افزود: با تداوم همراهی مردم و مراقبت‌هایی که انجام شده باید این وضعیت را تا آخر حفظ و بهبود ببخشیم و تصمیم اتخاذ شده در تقسیم بندی کشور به سه دسته شهرهای سفید، شهرهای زرد و شهرهای قرمز در همین راستا می باشد.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی درباره برنامه ها و تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا نسبت به بازگشایی اماکن مقدس و مساجد اظهارداشت: مساله عبادت در طول سال به ویژه در ماهی که ماه عبادت و میهمانی خداوند است، از اهمیت زیادی برخوردار است و همه به حضور در مراسم و برگزاری عبادات در این ماه  بصورت جمعی عادت کرده ایم ولی بدون شک حفظ جان واجب است و اینگونه عبادت‌هایی که توصیه شده که ما می‌توانیم فردی هم انجام دهیم جمعی آن مستحب است. بر این اساس فکر می‌کنم که دولت بین دو ثواب گیر کرده و انتخاب هم برایش بسیار سخت است.

رئیس دفتر رییس جمهور خاطرنشان کرد: به خاطر دارم که روز جمعه رئیس جمهور با من تماس گرفتند که بالاخره ما باید برای ماه مبارک رمضان و مساجد و تمام مراکز مذهبی، راهی پیدا کنیم و به وزیر کشور و بهداشت گفتند که شما از همین امروز تا روز یکشنبه که جلسه ستاد ملی کرونا هست، یک راه حلی پیدا کنید لذا این موضوع خواست همه مردم ایران و همه مسوولین و دولت است.

دکتر واعظی با اشاره به اینکه مساله جان مردم و حفظ سلامتی مردم هم یک وظیفه اساسی است، گفت: بر این اساس سلامت و جان مردم بسیار مهم است ضمن اینکه نمی‌توانیم نسبت به مساله عبادت مردم و فعالیت‌های مذهبی بی تفاوت باشیم ولی مقام معظم رهبری در روز اول ماه مبارک رمضان یک درس بزرگی را به همه ملت ایران و مسوولین و ملت جهان دادند و آن اینکه ایشان که مراسم انس با قرآن، جزو مراسمی بوده که همه ساله در حسینیه امام خمینی(ره) در حضور ایشان  انجام می‌شده، ایشان این کار را بصورت ویدئو کنفرانسی انجام دادند به دلیل اینکه تاکید کنند که هم می‌شود عبادت خود را انجام دهیم و هم می‌شود پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم لذا از همه بزرگان، وعاظ و مداحان عزیز و هیات‌های مذهبی و هیات امنای مساجد خواهش می کنم که این کار را انجام دهند.

رییس دفتر رییس جمهور اظهارداشت: دولت در 127 شهر که شرایط سفید اعلام شده، برای برگزاری مراسم با حفظ پروتکل های بهداشتی ، هیچ محدودیتی اعمال نکرده است. وزارت بهداشت هم تلاش می‌کند که بررسی مجدد کند که تا شب‌های احیا چطور می‌توانیم شهرهای زرد را به سفید تبدیل کنیم ولی نظر قطعی وزارت بهداشت تا امروز این است که اگر شهرهایی قرمز ماندند قطعا نباید این مراسم در آن شهرها برگزار شود.

شناسه خبر: 115028